Úvod > Aktuality > Svatomikulášská zvonice se na delší dobu uzavře - využijte poslední šance se do ní podívat!

Svatomikulášská zvonice se na delší dobu uzavře - využijte poslední šance se do ní podívat!

Vydáno 13. září 2018 Památky
Chtěli byste se podívat do Svatomikulášské městské zvonice na Malé Straně? Během tohoto týdne máte poslední příležitost tuto památku navštívit. Od pondělí 17. září se totiž turistům až do konce prosince 2018 uzavře, a to z důvodu nutných oprav a restaurování.
Mikulášská zvoniceOd 17. září do 31. prosince 2018 uzavře Muzeum hlavního města Prahy Svatomikulášskou městskou zvonici, a to z důvodu rekonstrukce elektroinstalací, podlah, dřevěných prvků, osvětlení, nátěrů, restaurování dochovaných tapet a zárubní dveří. Dále budou v rámci uzavření opraveny povrchy zdiva, degradované omítky a kamenické prvky. Po úpravě elektroinstalace a osvětlení vně věže dojde k většímu prosvětlení a věž tak bude pro návštěvníky ještě dostupnější.

Malá Strana chrám MikulášeStavbu navrhl a postavil významný barokní architekt Kilián lgnác Dienzenhofer. Jeho žák a zeť Carlo Lurago ji pouze doplnil o některé detaily. Věž byla stavebně dokončena již roku 1752, i když oficiálně se datuje ukončení prací až k roku 1755. Dva roky na to byla budova poškozena při pruském obléhání Prahy.  Výška věže je stejná jako výška vedlejší kopule chrámu, ochoz se nachází 39,62 m vysoko a je přístupný po 215 schodech. Ačkoli se může na první pohled zdát, že věž náleží ke kostelu sv. Mikuláše, nepatřila nikdy církvi, ale byla vždy součástí obecního majetku Malé Strany.
Od 60. let 20. století se v duchu tehdejšího režimu změnil účel stavby – na pozorovatelnu Státní bezpečnosti, pro sledování západních ambasád sídlících v okolí věže.

Navštívit věž je možné do neděle 16. září, denně od 10 do 22 hodin. Vstupné stojí 100 Kč.
Strážce města - expozice ve Svatomikulášské městské zvonici

Strážce města - expozice ve Svatomikulášské městské zvonici

Stálá expozice ve Svatomikulášské městské zvonici.

Praha – Malá Strana

Praha – Malá Strana

Jedna z nejstarších a nejhezčích částí Prahy se rozkládá mezi Vltavou a Pražským hradem. Ve spleti romantických dlážděných ulic se spoustou malebných domů, paláců a kostelů čeká celá řada dalších atraktivních míst, namátkou ostrov Kampa, barokní chrám sv. Mikuláše nebo barokní palácové zahrady.

Svatomikulášská městská zvonice

Svatomikulášská městská zvonice

Zvonice, která sloužila zároveň i jako požární hláska a sídlo ponocného, byla sice budována spolu s kostelem sv. Mikuláše, ale její větší část byla postavena až po dokončení chrámu. Zvonice bude uzavřena od 17.9. 2018 do 31. 3 2019 z technických důvodů.