Úvod > Aktuality > Svatomartinský Mikulov zve na husí speciality, mladá vína a velkou porci kultury

Svatomartinský Mikulov zve na husí speciality, mladá vína a velkou porci kultury

Vydáno 4. listopadu 2019 Gurmánská turistika
Osmý ročník slavností od 8. do 17. listopadu nabídne příjezd sv. Martina, svatomartinský košt a svěcení mladých vín. Mikulovské Náměstí zaplní svatomartinský jarmark i mnohá folklorní vystoupení. Po celých 10 dní bude na Zámku probíhat Svatomartinský košt mladých vín Mikulovské vinařské podoblasti. Vína budete moci ochutnat každý den od 10.00 do 20.00 v Sala terreně. Ve vybraných hotelech a restauracích bude nabízeno husí menu. Mimořádně budou zpřístupněny i historické památky a nezapomnělo se ani na pohádky pro děti.
MikulovSvátek svatého Martina můžete 8. až 17. listopadu oslavit společně na mikulovském Náměstí, kde bude probíhat bohatý program - svatomartinský jarmark, Husí pochod s krojovanou chasou a slavnostní přípitek a folklorní vyžití s národopisnými soubory Palavánek, Palavěnka a Pálava i cimbálovou muzikou Klaret.

TIC Mikulov nabízí v sobotu 9. 11. od 14:00 a v neděli 10. 11. v 10:30 komentovanou prohlídku krásných zákoutí Mikulova při procházce historií. V 17:00 se uskuteční večerní procházka historický centrem s královskou audiencí pro děti i dospělé s názvem Svatomartinská světýlka. Sraz je na ulici Svobody, vstup volný.

MartinV pondělí 11. 11. očekávejte v 11:11 hodin příjezd svatého Martina na bílém koni, doprovodí jej celá družina.

Nebude chybět ani svatomartinský košt mladých vín vinařů z mikulovské vinařské podoblasti, který proběhne opět na zámku, a to od 8. až 17. listopadu, vždy mezi 11. a 20. hodinou. Svěcení mladých vín ročníku 2019 se bude konat v pátek 15. listopadu na zámku v Gajdošově sále. Čeká vás slavností obřad svěcení vína, ochutnávky mladých vín, svatomartinská kachna a muzika Mužáci z Březí.
 
V sobotu 16. listopadu se na náměstí můžete těšit na Kulinářský trh, který bude přístupný od 11:00 do 22:00 hodin a nabídne tradiční gastronomii a regionální produkty.
 

Speciální večery s cimbálovou muzikou i mimořádně otevřené památky

Svatý Martin MikulovBěhem desetidenních oslav mikulovské restaurace, hotely a vinné sklepy nabídnou večery s cimbálovou muzikou a svatomartinská menu s ochutnávkami mladých a svatomartinských vín z regionálních vinařství.

Mimořádně budou zpřístupněny hlavní památky, jako je Dietrichsteinská hrobka, všechny zámecké expozice Regionálního muzea v Mikulově, židovský hřbitov a Horní synagoga. Otevřen bude také kostel sv. Václava, kostelní věž na Kostelím náměstí a Kozí hrádek. Památky budou mít otevřeno po celou dobu slavností, většinou od pátku do neděle10:00 - 16:00 hodin, Dietrichsteinská hrobka denně 10:00, 13:00 a 15:00 hodin. Před návštěvou si raději otevírací dobu zkontrolujte na webu města Mikulova.
Chráněná krajinná oblast Pálava

Chráněná krajinná oblast Pálava

V severozápadním výběžku Panonské nížiny, v nejteplejší a téměř nejsušší oblasti České republiky, se nachází Pavlovské vrchy. Zdejší zem dodnes střeží dávná tajemství lovců mamutu, Keltů i zapomenuté osudy vojáků X. římské legie, kteří tu podle legendy začali s pěstováním vinné révy.

Zámek Mikulov - jeden z nejmalebnějších moravských zámků

Zámek Mikulov - jeden z nejmalebnějších moravských zámků

Silueta mohutného zámku je v krajině Pálavy viditelná už dáli. V jeho zdech pobývala řada známých osobností, mezi jinými i císař Napoleon. Čeká tu na vás expozice "Od gotiky po empír", expozice "Víno napříč staletími" obrazy z rodové sbírky Dietrichsteinů, zámecká knihovna i obří sud.

Dietrichsteinská hrobka v Mikulově

Dietrichsteinská hrobka v Mikulově

Hrobka Dietrichsteinů bývala dříve kostelem, který však roku 1784 vyhořel. Stavba tak byla přestavěna na hrobku v níž je nyní uloženo 45 rakví a 3 urny s ostatky příslušníků rodu Dietrichsteinů. Exteriéry i interiéry prošly rekonstrukcí a dnes slouží také jako galerie.

Synagoga v Mikulově

Synagoga v Mikulově

Synagoga pochází z roku 1550, tedy z doby, kdy v Mikulově půsovil rabi Löw. Její současná barokní podoba vznikla kolem roku 1720 po požáru zámku a židovské čtvrti. Představuje poslední dochovaný příklad templu tzv. polského typu u nás.

Židovský hřbitov v Mikulově

Židovský hřbitov v Mikulově

Rozsáhlý mikulovský židovský hřbitov patří k nejvýznamnějším památkám tohoto druhu u nás. K prvním pohřbům zde po vzniku místní židovské obce došlo již někdy kolem poloviny 15. století.

Zřícenina Kozí hrádek u Mikulova

Zřícenina Kozí hrádek u Mikulova

Kozí hrádek patří k jedné ze tří skalnatých dominant města Mikulova. Odedávna se podílel na strategické kontrole cest spojujících Brno s Vídní a spoluzabezpečoval tak náležitou ochranu.

Další aktuality

17.2.
2020
Valtice o víkendu rozveselí vinařský fašank

Valtice o víkendu rozveselí vinařský fašank

Jižní Morava | Gurmánská turistika
15.2.
2020
Do pivovaru Starobrno se můžete podívat i o víkendu

Do pivovaru Starobrno se můžete podívat i o víkendu

Jižní Morava | Gurmánská turistika
12.2.
2020
Vinaři z Popic lákají na degustaci vín Tour de Sklep

Vinaři z Popic lákají na degustaci vín Tour de Sklep

Jižní Morava | Gurmánská turistika