Úvod > Aktuality > Svatomartinský Mikulov zve na husí speciality, mladá vína a velkou porci kultury
Gurmánská turistika

Svatomartinský Mikulov zve na husí speciality, mladá vína a velkou porci kultury

  • Vydáno9. listopadu 2022
Již dvanáctý ročník slavností od 11. do 20. listopadu 2022 nabídne příjezd sv. Martina, svatomartinský košt a svěcení mladých vín. Mikulovské Náměstí zaplní svatomartinský jarmark i mnohá folklorní vystoupení. Na mikulovském zámku bude probíhat Svatomartinský košt mladých vín Mikulovské vinařské podoblasti. Ve vybraných hotelech a restauracích vám rádi nabídnou husí menu. Mimořádně budou zpřístupněny i historické památky a nezapomnělo se ani na program pro děti.
MikulovSvátek svatého Martina můžete 11. až 20. listopadu oslavit společně na mikulovském Náměstí, kde bude probíhat bohatý program – svatomartinský jarmark, Husí pochod s krojovanou chasou a slavnostní přípitek a folklorní vyžití s národopisnými soubory i cimbálovou muzikou Neoveská. V pátek od 11.00 hodin se na Náměstí můžete těšit na slavnostní zahájení s příjezdem sv. Martina na koni, následně od 11.11 hodin první přípitek.

Každý víkend se od 10:00 do 15:30 hodin bude konat svatomartinský jarmark na náměstí, těšit se můžete na tradiční gastronomii a regionální produkty. Nebude chybět ani bohatý hudební program nebo Svatomartinský rej – program pro děti s kejklíři, pohádkou, písničkami a tancem. Samozřejmostí jsou cimbálové muziky!

Svatomartinský MikulovNa programu je i tradiční svatomartinský košt mladých vín vinařů z mikulovské vinařské podoblasti, který proběhne opět na zámku, a to od 11. až 13. listopadu, vždy mezi 11. a 20. hodinou. Svěcení mladých vín ročníku 2022 se bude konat v pátek 11. listopadu na zámku v Gajdošově sále. Čeká vás slavností obřad svěcení vína, ochutnávky mladých vín, svatomartinská kachna a muzika v podání Klarinetového souboru ZUŠ Mikulov. TIC Mikulov nabízí v sobotu 12. a 19. 11. od 14:00 a v neděli 13. a 20. 11. v 10:30 hodin komentovanou prohlídku krásných zákoutí Mikulova při procházce historií. Vstupné je pro dospělé 135 Kč, snížené 100 Kč, nejmenší děti mají vstup zdarma. V sobotu 19. 11. se od 17:00 hodin také uskuteční večerní procházka historický centrem s královskou audiencí pro děti i dospělé s názvem Svatomartinská světýlka. Sraz je na ulici Svobody, vstup volný.
 

Speciální večery s cimbálovou muzikou i mimořádně otevřené památky

Svatý Martin MikulovBěhem desetidenních oslav mikulovské restaurace, hotely a vinné sklepy nabídnou večery s cimbálovou muzikou a svatomartinská menu s ochutnávkami mladých a svatomartinských vín z regionálních vinařství.

Mimořádně budou zpřístupněny hlavní památky, jako je Dietrichsteinská hrobka, všechny zámecké expozice Regionálního muzea v Mikulově, židovský hřbitov a Horní synagoga. Otevřen bude také kostel sv. Václava, kostelní věž na Kostelím náměstí a Kozí hrádek. Památky budou mít otevřeno po celou dobu slavností, většinou od pátku do neděle 10:00 až 16:00 hodin, Dietrichsteinská hrobka denně 10:00, 13:00 a 15:00 hodin. Před návštěvou si raději otevírací dobu zkontrolujte na webu města Mikulova.
Dietrichsteinská hrobka v Mikulově

Dietrichsteinská hrobka v Mikulově

Hrobka Dietrichsteinů bývala dříve kostelem, který však roku 1784 vyhořel. Stavba tak byla přestavěna na hrobku v níž je nyní uloženo 45 rakví a 3 urny s ostatky příslušníků rodu Dietrichsteinů. Exteriéry i interiéry prošly rekonstrukcí a dnes slouží také jako galerie.

Zámek Mikulov – jeden z nejmalebnějších moravských zámků

Zámek Mikulov – jeden z nejmalebnějších moravských zámků

Silueta mohutného zámku je v krajině Pálavy viditelná už dáli. V jeho zdech pobývala řada známých osobností, mezi jinými i císař Napoleon. Ozdobnou zámku jsou barokní zahrady. V zámku na návštěvníka čekají prohlídkové okruhy ke stálým expozicím i sezónní výstavy Regionálního muzea v Mikulově.

Horní Synagoga v Mikulově

Horní Synagoga v Mikulově

Horní synagoga pochází z roku 1550, tedy z doby, kdy v Mikulově působil rabi Löw. Její současná barokní podoba vznikla kolem roku 1720 po požáru zámku a židovské čtvrti. Představuje poslední dochovaný příklad templu tzv. polského typu u nás.

Židovský hřbitov v Mikulově

Židovský hřbitov v Mikulově

Rozsáhlý mikulovský židovský hřbitov patří k nejvýznamnějším památkám tohoto druhu u nás. K prvním pohřbům zde po vzniku místní židovské obce došlo již někdy kolem poloviny 15. století.

Chráněná krajinná oblast Pálava

Chráněná krajinná oblast Pálava

V severozápadním výběžku Panonské nížiny, v nejteplejší a téměř nejsušší oblasti České republiky, se nachází Pavlovské vrchy. Zdejší zem dodnes střeží dávná tajemství lovců mamutu, Keltů i zapomenuté osudy vojáků X. římské legie, kteří tu podle legendy začali s pěstováním vinné révy.

Zřícenina Kozí hrádek u Mikulova

Zřícenina Kozí hrádek u Mikulova

Kozí hrádek patří k jedné ze tří skalnatých dominant města Mikulova. Odedávna se podílel na strategické kontrole cest spojujících Brno s Vídní a spoluzabezpečoval tak náležitou ochranu.

Další aktuality

Ochutnejte vánoční klobásky na hradě Bítov

O adventním víkendu 10. a 11. prosince 2022 vás hrad Bítov 10:00 do 15:00 hodin přivítá ve vánočně vyzdobených hradních komnatách, opět trochu jinak. V hradní kuchyni pro vás navíc pan kastelán přichystal speciální grilované klobásky.
Jihomoravský kraj | Památky

V bitvě u Slavkova bude bojovat na tisíc vojáků

Jednu z nejzásadnějších bitev devatenáctého století znovu svedou francouzští, ruští a rakouští vojáci. Od bitvy u Slavkova letos uplyne 217 let a mezi vzpomínkovými akcemi o prvním prosincovém víkendu nebude jako tradičně chybět její velká rekonstrukce. Hlavní vzpomínková akce věnovaná napoleonské historii ve střední Evropě proběhne na slavkovském bojišti ve dnech 1. až 4. prosince 2022.
Jihomoravský kraj | Památky

Nejen Punkevní jeskyně jsou přes zimu otevřeny

Prohlídková trasa Punkevních jeskyní je během zimních měsíců pro turisty běžně přístupná, otevřeno zde mají mimo pondělí vždy v čase 8:40 až 14:00 hodin. Z důvodu velkého zájmu návštěvníků doporučujeme zajistit si rezervaci předem. Mimořádnou prohlídku jeskyní mimo otevírací dobu, v případě, že to provozní podmínky dovolí, lze provést po předchozí dohodě se správou jeskyní. Skupinu musí tvořit minimálně 10 lidí se 100% příplatkem na každou osobu.
Jihomoravský kraj | Příroda

Nejlepším vínem České republiky 2023 je Ryzlink vlašský Vinařství Mikrosvín Mikulov

V Centru Excelence ve Valticích proběhlo ve dnech 23. a 24. listopadu finálové kolo hodnocení nejvyšší a největší soutěže vín v České republice, Salonu vín – národní soutěže vín ČR 2023. Absolutním šampionem se stalo víno Ryzlink vlašský, řada Flower Line, 2021, pozdní sběr z Vinařství Mikrosvín Mikulov. Soutěž pořádá Národní vinařské centrum za podpory Vinařského fondu a ve spolupráci se Svazem vinařů ČR.
Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika