ÚvodAktualitySvatomartinský Mikulov zve na husí speciality, mladá vína a velkou porci kultury
Gurmánská turistika

Svatomartinský Mikulov zve na husí speciality, mladá vína a velkou porci kultury

  • 6. listopadu 2025
Již dvanáctý ročník slavností od 7. do 15. listopadu 2025 nabídne příjezd sv. Martina, svatomartinský košt a svěcení mladých vín. Mikulovské Náměstí zaplní svatomartinský jarmark i mnohá folklorní vystoupení. Na mikulovském zámku bude probíhat Svatomartinský košt mladých vín Mikulovské vinařské podoblasti. Ve vybraných hotelech a restauracích vám rádi nabídnou husí menu. Mimořádně budou zpřístupněny i historické památky a nezapomnělo se ani na program pro děti.
MikulovSvátek svatého Martina můžete letos oslavit v Mikulově. Svatomartinské slavnosti opět nabídnou bohatý program pro každého. Na mikulovském Náměstí bude probíhat svatomartinský jarmark, Husí pochod s krojovanou chasou a slavnostní přípitek a folklorní vyžití s národopisnými soubory i cimbálovou muzikou. V pátek od 14.00 hodin se na Náměstí můžete na jarmark s ochutnávkou mladých vín. Od 15:30 hodin zahraje k poslechu a dobré náladě kapela Colorband.

Jarmarku a svatomartinským oslavám bude na náměstí patřit i následující dny. Těšit se můžete na tradiční gastronomii a regionální produkty. Nebude chybět ani bohatý hudební program. Vystoupí třeba Shot-C Vokal Band, Stanley's Dixie Street Band, ale i  ženský pěvecký sbor Mateničky. Cimbálové muziky jsou samozřejmostí! Těšit se můžete na Píšťalenku nebo Starobřeclavskou nebo 

Svatomartinský MikulovNa programu je i tradiční svatomartinský košt mladých vín vinařů z mikulovské vinařské podoblasti, který proběhne opět na zámku, a to od 7. až 11. listopadu, vždy od 11 hodin. Svěcení mladých vín ročníku 2025 se bude konat v pátek 7. listopadu na zámku v Gajdošově sále. Čeká vás slavností obřad svěcení vína, ochutnávky mladých vín, svatomartinská kachna a vystoupení Mužského a ženského sboru Dolní Dunajovice.

TIC Mikulov nabízí v sobotu 7. a 15. 11. a v neděli 8. 11. komentované prohlídky krásných zákoutí Mikulova při procházce historií. Vstupné je pro dospělé 155 Kč, snížené 120 Kč, nejmenší děti mají vstup zdarma.  
 

Speciální večery s cimbálovou muzikou i mimořádně otevřené památky Mikulova

Svatý Martin MikulovBěhem více než týdenních oslav mikulovské restaurace, hotely a vinné sklepy nabídnou svatomartinská menu, kterým dominují tradiční husí speciality

Mimořádně budou zpřístupněny hlavní památky, jako je Dietrichsteinská hrobka, všechny zámecké expozice Regionálního muzea v Mikulově, židovský hřbitov a Horní synagoga. Otevřen by měl být také kostel sv. Václava, kostelní věž na Kostelím náměstí a zřícenina hradu Kozí hrádek.

Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Velký přehled výletů za svatým Martinem, vínem a pečenými husami napříč Českem

Velký přehled výletů za svatým Martinem, vínem a pečenými husami napříč Českem Audio

Přiveze letos svatý Martin do Česka sníh? I když to vypadá, že by to stihnout mohl, s jistotou to tvrdit nemůžeme. Ale už teď je jisté, že společně s ním dorazí 11. listopadu v průvodu svatomartinská vína, pečené husy a zábava pro malé i velké. Oblíbený svátek všech milovníků vín připadne letos na pondělí, ale Svatomartinská vína se začnou prodávat již od 8. 11. 2025. Za svatomartinskými oslavami, kratochvílemi a radovánkami vás zve portál Kudy z nudy.

Zámek Mikulov – jeden z nejmalebnějších moravských zámků Památky

Zámek Mikulov – jeden z nejmalebnějších moravských zámků

Silueta mohutného zámku je v krajině Pálavy viditelná už dáli. V jeho zdech pobývala řada známých osobností, mezi jinými i císař Napoleon. Ozdobnou zámku jsou barokní zahrady. V zámku na návštěvníka čekají prohlídkové okruhy ke stálým expozicím i sezónní výstavy Regionálního muzea v Mikulově.

Zřícenina Kozí hrádek u Mikulova Památky

Zřícenina Kozí hrádek u Mikulova Dočasně uzavřeno

Kozí hrádek patří k jedné ze tří skalnatých dominant města Mikulova. Odedávna se podílel na strategické kontrole cest spojujících Brno s Vídní a spoluzabezpečoval tak náležitou ochranu. Objekt je v současnosti nepřístupný z důvodu revitalizace přilehlé lokality.

Dietrichsteinská hrobka v Mikulově Památky

Dietrichsteinská hrobka v Mikulově Dočasně uzavřeno

Hrobka Dietrichsteinů bývala dříve kostelem, který však roku 1784 vyhořel. Stavba tak byla přestavěna na hrobku v níž je nyní uloženo 45 rakví a 3 urny s ostatky příslušníků rodu Dietrichsteinů. V současné době je hrobka dočasně uzavřena.

7 věcí, které nevíte o… českých a moravských vínech (a kde je ochutnat)

7 věcí, které nevíte o… českých a moravských vínech (a kde je ochutnat) Audio

Víno chutná jinak, když ho pijete ve sklípku při cimbálu, jinak při západu slunce mezi vinohrady – a úplně jinak, když vám ho nalije vinař přímo ze sudu. Česká a moravská vína nejsou jen nápoj, ale i krajina, lidé a příběhy, které stojí za to objevit. Vydejte se s Kudy z nudy na vinobraní, vinařské slavnosti a obcházení vinných sklepů, a také do vinoték a přímo do vinic.

Horní Synagoga v Mikulově Památky

Horní Synagoga v Mikulově

Horní synagoga pochází z roku 1550, tedy z doby, kdy v Mikulově působil rabi Löw. Její současná barokní podoba vznikla kolem roku 1720 po požáru zámku a židovské čtvrti. Představuje poslední dochovaný příklad templu tzv. polského typu u nás.

Židovský hřbitov v Mikulově Památky

Židovský hřbitov v Mikulově

Rozsáhlý mikulovský židovský hřbitov patří k nejvýznamnějším památkám tohoto druhu u nás. K prvním pohřbům zde po vzniku místní židovské obce došlo již někdy kolem poloviny 15. století.

CHKO Pálava Příroda

CHKO Pálava Audio

V severozápadu Panonské nížiny, v nejteplejší a téměř nejsušší oblasti Česka, se nachází Chráněná krajinná oblast Pálava. Zdejší kraj dodnes střeží dávná tajemství lovců mamutů, Keltů i zapomenuté osudy vojáků X. římské legie, kteří tu podle legendy začali s pěstováním vinné révy.

Regionální muzeum v Mikulově Památky

Regionální muzeum v Mikulově

Mikulovský zámek tyčící se na kraji CHKO Pálava je už několik desítek let sídlem Regionálního muzea v Mikulově.

Mikulov

Mikulov

Jen těžko byste našli město s hezčí polohou než právě Mikulov, rozložený na posledních výběžcích Pálavy a obklopený vinicemi. Právě vinohrady vám napoví, že jste v centru Mikulovské vinařské podoblasti a s vínem se tu potkáte doslova na každém kroku – v malebných historických uličkách i na zámku.

Kostelní věž sv. Václava v Mikulově Památky

Kostelní věž sv. Václava v Mikulově

Zvony na kostelní věži neodbíjí čas – o to se stará hodinový cimbál, z nichž nejstarší je z roku 1615 od renesančního zvonaře Jiřího Justa.

Další aktuality

Co letos nezmeškat ve Znojmě? Těšte se především na víno a kulturu

Na jaké akce se mohou místní i turisté ve Znojmě těšit v roce 2026? Vedle největšího festivalu vína v České republice Znojemského historického vinobraní, které se bude letos konat po 41., se například můžete podívat na jazzové koncerty, filmový festival či můžete ochutnat Znojmo. Podívejte se s portálem Kudy z nudy, co vše jihomoravské město připravuje.
22. leden 2026 12:31
Památky, Jihomoravský kraj

Vinařské akce jižní Moravy: svěží tipy na jarní ochutnávky vín 2026

Říkáte si, že koštování vín patří spíše podzimu? Chyba lávky, i na jaře se konají nejrůznější zajímavé vinařské akce a milovníkům vín se otevírají sklepy. Pokud nevíte, kam vyrazit o některém z jarních víkendů, máme pro vás několik tipů na festivaly, výstavy i ochutnávky nejen do vinařských sklípků.
18. leden 2026 13:28
Gurmánská turistika, Jihomoravský kraj

Jarní prázdniny 2026 – Jihomoravský kraj

Jižní Morava skýtá spousty inspirace a míst, kam vyrazit s dětmi za sportem, zábavou, odpočinkem anebo prostě jen na příjemný výlet. Portál Kudy z nudy vám přináší skvělé nápady pro vaši jarní dovolenou a prázdniny s dětmi.
17. leden 2026 9:33
Zážitky, Jihomoravský kraj

Národní park Podyjí slaví letos 35 let své existence

Není v České republice mnoho míst, která by se mohla pochlubit tak krásnou a rozmanitou přírodou a nevšední krajinou jako je Národní park Podyjí s meandrující řekou Dyjí v bohatě zalesněné krajině. Výhledy na řeku patří k nejhezčím v Česku a právě vyhlídky jsou skutečným pokladem tohoto národního parku, který vzniknul 20. března 1991 a letos tedy oslaví rovných 35 let své existence. Objevte krásu jedinečné přírody na jihu Moravy v každém ročním období!
16. leden 2026 9:43
Příroda, Jihomoravský kraj

Vinařské speciality Němčiček: vinaři zvou na zimní otevřené sklepy

Obec Němčičky, ležící v srdci jihomoravského kraje, je známá nejen krásnou krajinou a pohostinnými lidmi, ale především svými vinnými sklepy. Tyto sklepy jsou neodmyslitelnou součástí místního života, tradic a kultury a vytvářejí jedinečnou atmosféru, která láká návštěvníky z celého Česka i ze zahraničí. Vinařská obec Němčičky na jižní Moravě zve i letos milovníky vína na festival otevřených sklepů s názvem Zimní festival vína. Bude se konat v sobotu 31. ledna 2026 od 10:00 do 19:00 hodin. K ochutnání budou skvělá vína od němčičských vinařů a k chuti přijdou vhod i tradiční zimní laskominy z domácích zdrojů.
14. leden 2026 5:01
Gurmánská turistika, Jihomoravský kraj

Chcete pít nejlepší víno? Salon vín nabídne 100 nejlepších moravských a českých vín pro rok 2026

Salon vín České republiky představuje sto nejlepších moravských a českých vín pro rok 2026. Z celkového počtu 2724 vín, přihlášených do letošního ročníku nejvyšší a největší soutěže vín v Česku, odbornou porotu právě tato přesvědčila o své výjimečnosti. Po celý letošní rok tak budou prezentována ve stejnojmenné degustační expozici v historickém sklepení valtického zámku. Degustační expozice v historickém sklepení valtického zámku se veřejnosti otevře 31. ledna 2026. Zlaté medaile budou vinařům slavnostně předány 5. února 2026 v zámecké jízdárně ve Valticích.
11. leden 2026 16:07
Gurmánská turistika, Jihomoravský kraj

Jihomoravské Mikulčice si podmaní košt pálenek a zelí

V Mikulčicích se budete moci na vlastní kůži přesvědčit, co všechno dobrého se dá vyrobit z kysaného zelí. Gurmáni Mikulčice v sobotu 24. ledna 2026 pořádají v kulturním domu v Mikulčicích již 23. ročník koštu ovocných pálenek a kysaného zelí. Čekají na vás speciality ze zelí, krajové pečivo a různé druhy ovocných pálenek.
11. leden 2026 14:45
Gurmánská turistika, Jihomoravský kraj

Zapojte se do kopání písku ve vinném sklepě v Šaldorfu

V sobotu 17. ledna 2026 od 10:00 hodin se koná ochutnávka vín v otevřených vinných sklepech Nového Šaldorfu a sklepními uličkami zazní cimbálová hudba. Nebude chybět ani dobrovolná recesistická soutěž družstev v kopání písku v chodbě vinného sklepa u Jirky Samka. Příchozí se mohou těšit na zábavu s živou hudbou, občerstvením a šaldorfským vínem.
11. leden 2026 14:39
Zážitky, Jihomoravský kraj