!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Svatý Martin přijíždí - ochutnejte mladá vína i tradiční husu!
Svatý Martin přijíždí - ochutnejte mladá vína i tradiční husu!
"> "> Svatý Martin prijíždí "> "> Pripomente si i vy svatomartinskou tradici - ochutnejte mladé víno "> Ke svatému Martinu patrí bezpodmínecne také štavnatá husicka ">
Gurmánská turistika

Svatý Martin přijíždí - ochutnejte mladá vína i tradiční husu!

Vydáno 4. listopadu 2019
Svatý Martin přijíždí v listopadu na bílém koni. Kromě sněhu přiváží do Čech i na Moravu tradiční posvícení a mladé víno. Sníh jistý není, víno a Svatomartinské oslavy ano! Podívejte se s námi na několik tipů, jak nejlépe prožít svatomartinské období.
Svatý Martin v JihlavěSvátek svatého Martina byl a je jedním z nejoblíbenějších svátků roku. Legenda říká, že svatý Martin byl původně římským vojákem. Později přijal křesťanskou víru a stal se misionářem a následně biskupem v Tours. Tomu ale předcházela neobvyklá příhoda: Martin, při své skromnosti, nechtěl biskupskou hodnost přijmout a schoval se před vyslanci do husince mezi hejno hus. Ty jej však svým silným kejháním prozradily. Jiná verze říká, že ho při kázání tak rušily svým kejháním, že je za to odsoudil, aby v den jeho památky pykaly za svoje provinění na pekáči.

HusaPřipomeňte si i vy svatomartinskou tradici - svatý Martin podle tradice přijede 11.11., ale na mnoha místech se bude slavit o víkendu 9. a 10. 11. 2019. Také Svatomartinská vína ročníku 2019 dostala letos výjimku a prodávat se budou už v pátek 8. listopadu. Vinařský fond tak vyhověl zejména přání vinařů, obchodníků, vinárníků a restauratérů, ale i žádosti samotných zákazníků.
 

Kam svatý Martin dorazí o víkendu a kde bude možné ochutnat husičky a mladé víno?

slavnostní husaV sobotu 9. 11. ochutnáte husu a mladá vína například na pražské Náplavce na Výtoni. Svá mladá vína představí 25 českých a moravských vinařství. Pro návštěvníky bude k dispozici kolem šesti tisíc lahví vína. Kromě mladých vín nesmí na oslavě svátku svatého Martina chybět dozlatova upečená husa. I na té si budou moci návštěvníci akce v různých variacích pochutnat. Těšit se mohou na husí pečínku s karlovarským knedlíkem a zelím, husí kaldoun s knedlíčkem nebo husí játra s jablky a cibulkou. Chybět nebudou oblíbené svatomartinské husí burgery, sendviče s trhaným husím masem, quiche s husím masem nebo husí paštika provoněná whisky podávaná s brusinkami a rozpečeným chlebem a další husí pochoutky. Novinkou letošního festivalu budou také originální Svatomartinské rohlíčky.

HusyNa farmě Blaník nedaleko Vlašimi pro vás připraví domácí pečené husy, husí paštiku s koňakem, vynikající polévky a jak je již tradicí, bude se také křtít nové víno. Kromě toho si zde poslechnete písničky venkovského harmonikáře, prohlédnete si samotnou farmu se zvířaty anebo si zajezdíte na koních. Počet míst na husí hody je omezen, rezervujte si své místo včas!

Na zámku Zbiroh budou probíhat v sobotu 9. 11. tradiční Svatomartinské posvícení, během něhož můžete ochutnat nejlepší česká a moravská vína. Je připravený bohatý doprovodný program, včetně oblíbeného jarmarku. Svou produkci zde budou prezentovat přední vinaři z Čech a Moravy. Kromě ochutnávek vína přímo od vinařů se můžete těšit na cimbálovou muzikou a samozřejmě i příjezd sv. Martina s družinou. Zámeckou krčmu rozvoní pečené husy, posvícenské koláče a další lahůdky svátečního menu.

festival otevřených sklepůChutná vám víno přímo u vinaře ve vinném sklepě? Pak si nenechte o víkendu 9. a 10. 11. ujít ochutnávky mladých i starších vín v autentickém prostředí na Festivalu otevřených sklepů Svatý Martin, letos v Modrých horách - tj. na území obcí Velké Pavlovice, Bořetice, Vrbice, Kobylí a Němčičky. Na návštěvníky bude čekat třicítka otevřených sklepů, degustace vín z rukou vinařů, kulturní program a krajové speciality. Registrační místo ve Velkých Pavlovicích bude otevřeno v sobotu 9. listopadu od 8.00 do 15.00 hod. a v neděli od 10.00 do 12.00 hod.

svatomartinský mikulovŘemeslný jarmark, kejklíři a mimořádně zpřístupněné památky vás čekají v rámci Svatomartinského Mikulova, který se bude konat od 8. do 17. listopadu. Na náměstí bude vyhrávat cimbálová muzika, prodávat se budou regionální speciality na jarmarku a zámek nabídne každodenní degustace zdejších vín. Mimo to se budou konat prohlídky města a otevřené zůstanou i některé památkové objekty.

V Praze si nenechte ujít Česko-slovenský Husí pochod v restauraci Selský Dvůr. Vynikající svatomartinskou husu v tradiční kombinaci s mladými víny ochutnáte v pražské Hostivaři od 8. do 30. listopadu. K husám se budou podávat pravé slovenské domácí lokše, výborná přírodní šťáva, bílé i červené zelí a pochopitelně nebude chybět ani několik druhů domácích knedlíků. Svatomartinské speciality se budou podávat každý den až do 30.11.2019.
 

Tradice je tradice anebo tradiční oslavy 11.11. v 11:11

Na některých místech si však dávají záležet na originálním datu 11. 11. a dříve tu prostě vína neotevřou a husy neupečou, a to i v případě, že jedenáctý listopad vychází na pondělí.

Tak tomu bude například v Českém Krumlově, kde bude po celý týden, od 11. do 17. 11. probíhat Festival vína a svatomartinské hodování. Na ochutnávku mladých svatomartinských vín 11. listopadu na náměstí Svornosti naváže týdenní nabídka Svatomartinského vína a menu ve vybraných krumlovských restauracích, ve kterých si budete moci po celý Svatomartinský týden vychutnat Svatomartinskou husu v nejrůznějších podobách společně se Svatomartinským vínem.

Svatomartinské vínoSvatý Martin se svým průvodem přijede 11. listopadu také do Jihlavy. Cestou od Brány Matky Boží ho doprovodí kejklíři, vojáci, selské ženy a další historické postavy.

V Uherském Hradišti na Masarykově náměstí budou za hlaholu zvonů 11. listopadu v 11 hodin pokřtěna mladá, svatomartinská vína Slovácka. Do povolaných rukou předá nové víno svatý Martin na bílém koni v doprovodu římských vojáků a krojované chasy. Od 11:30 hod. následuje degustace svatomartinských vín a zahraje cimbálová muzika.

V Praze lze svatomartinské víno ochutnat například ve vinotéce na Vinici sv. Kláry v Praze, která je již tradičně místem oslavy vína z nové sklizně. Přijďte i letos ochutnat mladá vína a poodhalit tak kvalitu nového ročníku. Ve viničním domku na Vinici sv. Kláry se budou tato první mladá vína z Moravy a Čech ochutnávat 11. listopadu od 11 hodin.

Na Letné se v sobotu 17. listopadu v rámci akce Letenská husa otevřou dveře Národního zemědělského muzea, kde si můžete zdarma prohlédnout všechny aktuální expozice a výstavy. Největším lákadlem však budou gastronomické zážitky – například ochutnávky husích a dalších specialit, nebo degustace vín z produkce předních moravských a českých vinařů.

martinské rohlíčkyNa Velké náměstí pod Bílou věž přijede 11. listopadu a odstartuje bohatý program pro všechny věkové generace svatý Martin v Hradci Králové. Již od dvou hodin budou ve stáncích k prodeji i ochutnávce svatomartinské rohlíčky, svatomartinské víno a mnoho dalších tradičních lahůdek i adventních inspirací. O půl třetí odstartuje program na pódiu pro všechny věkové generace. V doprovodném programu budou i ukázky kovářského řemesla, volné prohlídky kaple sv. Klimenta a katedrály sv. Ducha v doprovodu varhan.
Svatomartinská vína ročníku 2019 budou skvělá!

Svatomartinská vína ročníku 2019 budou skvělá!

V úterý 22. října 2019 absolvovala odborná porota ve Valticích první kolo hodnocení vín usilujících o možnost používat letos známku Svatomartinské. Při hodnocení uspělo 90 % přihlášených vín. Vysoké procento úspěšných vín napovídá, že Svatomartinská vína ročníku 2019 budou velmi kvalitní. Podle předběžných odhadů na trh letos zamíří přes 2 200 000 lahví těchto vín.

Letenská husa 2021 a košt svatomartinského vína

13.11.
Letenská husa 2021 a košt svatomartinského vína

Již patnáctý ročník tradiční slavnosti spojené s řízenou degustací svatomartinských a mladých vín předních moravských a českých producentů, prezentacemi, ochutnávkami a prodejem vína a různých gastronomických specialit. Dopřejte si pravou atmosféru posvícení!

Už jen jeden měsíc zbývá do otevření prvních Svatomartinských vín!

Už jen jeden měsíc zbývá do otevření prvních Svatomartinských vín!

Přesně za měsíc se s charakteristickým zvukem začnou po celé zemi otevírat první láhve Svatomartinských vín. Vinaři budou letos prodávat Svatomartinské víno ta, jak je po staletí zvykem, tedy 11. 11. 2020 na Svatého Martina.

Svatomartinský Mikulov

11.11.
14.11.
Svatomartinský Mikulov

Tradiční akce, která v sobě spojuje folklor, gastronomii a víno.

Vinný košt v Ústí nad Labem

17.4.
Vinný košt v Ústí nad Labem

Je to tady! První vinný košt v Ústí nad Labem již 17. dubna. Lidické náměstí se promění na místo, kde se uskuteční degustační festival vín z Čech a Moravy a skvělé gastronomie. Celodenní hudební program na pódiu.