Úvod > Aktuality > Svatomartinská sklářská sobota, která se bude v Lindavě konat v sobotu 16. listopadu
Svatomartinská sklářská sobota, která se bude v Lindavě konat v sobotu 16. listopadu
">
Kultura

Svatomartinská sklářská sobota, která se bude v Lindavě konat v sobotu 16. listopadu

  • Vydáno11. listopadu 2019
Chtěli jste si někdy vlastnoručně vytvarovat skleněné šperky, vyrobit si vlastní svíčku, vyzkoušet si předení na kolovrátku nebo draní peří? Pokud ano, tak právě pro vás Sklářská krčma Ajeto Lindava pořádá akci "Svatomartinská sklářská sobota" kde si všechny tyto činosti můžete vyzkoušet v prostředí opravdové sklárny pod dohledem profesionálních sklářů. Ve volných chvílích si také můžete 16. i 17. listopadu pochutnat na Svatomartinském občerstvení nebo přpíjet výběrem z moravských vín.

Od 10.00  budete mít možnost během Svatomartinské soboty výjimečně zdarma (bez průvodce) navštívit hlavní umělecký provoz, tedy velkou huť, kde budou v tu dobu pracovat sklářští mistři na uměleckých projektech a objektech. Vedle hutě můžete nahlédnout i do brusírny, kde se vyrobené sklo opracovává.

Ve Sklářské krčmě pak, inspirováni exkurzí a uměním mistrů, máte možnost vyzkoušet foukání skla tzv. na vlastní dech a ruce. Zde se vám budou od 10.00 do 18.00 hodin věnovat dva zkušení sklářští mistři, pod jejichž vedením si můžete vyrobit speciální svatomartinská skleněná témata.

Standardně se na pícce ve Sklářské krčmě fouká z křišťálového čirého skla, nicméně v rámci této speciální události si můžete výrobek zkrášlit svatomartinsky, tedy ve sněhově bílé barvě.

V Lindavě u Cvikova vzniká luxusní a exkluzivní sklo, které je k vidění v mnoha uměleckých galeriích po celém světě. Během roku si můžete od pondělí do pátku (i v některé soboty) sklárnu Ajeto se sklářskou hutí prohlédnout zblízka na vlastní oči. Během komentované prohlídky se vám naskytne unikátní příležitost pozorovat, jak se žhavá tekutá skleněná hmota v rukou sklářských mistrů mění v křehkou krásu. Práci sklářů si můžete dokonce vyzkoušet a pomocí sklářské píšťaly si vytvořit svůj vlastní exkluzivní skleněný výrobek.

Ajeto Sklárna & krčma – poznejte práci sklářů opravdu zblízka

Ajeto Sklárna & krčma – poznejte práci sklářů opravdu zblízka

Sklárna Ajeto v Lindavě u Cvikova produkuje luxusní a exkluzivní sklo, které můžete spatřit v uměleckých galeriích celého světa.

Novotný Glass Centrum v Novém Boru – sklářská huť a restaurace

Novotný Glass Centrum v Novém Boru – sklářská huť a restaurace

Sklářský komplex v Novém Boru. Unikátní prostor navržený architektem Bořkem Šípkem je plný děl od světoznámých výtvarníků. Zároveň zde můžete ochutnat kulinářské speciality a zhlédnout sklářskou výrobu v přímém přenosu, součástí muzea je totiž Sklářská restaurace a huť.

Další aktuality

28.9.
2022
Za filmovými rybníky do Podtroseckého údolí

Za filmovými rybníky do Podtroseckého údolí

Liberecký kraj | Příroda
22.9.
2022
České značky: areál Svijany a LIF Group

České značky: areál Svijany a LIF Group

Liberecký kraj | Životní styl