Úvod > Aktuality > Svatoludmilská pouť na Tetíně bude vyvrcholením oslav Roku svaté Ludmily
Svatoludmilská pouť na Tetíně bude vyvrcholením oslav Roku svaté Ludmily
"> "> "> ">
Památky

Svatoludmilská pouť na Tetíně bude vyvrcholením oslav Roku svaté Ludmily

Vydáno 15. září 2021
Na více než stoletou tradici naváže další Svatoludmilská pouť, jež se uskuteční v obci Tetín o víkendu 17. až 19. září 2021. Národní svatoludmilská pouť bude letošním vyvrcholením oslav Roku svaté Ludmily. Na Tetíně vás čeká bohatý program a mimo jiné také tradiční sraz Bořivojů a Ludmil.
Tetín pouťLetošní skutečně nabitý program v Tetíně odstartuje v pátek 17. září. Hlavní program je pak naplánován na sobotu 18. záříL Na své si přijdou vyznavači zábavy i ti, které láká původní význam poutních slavností. Hrát bude živá hudba nejrůznějších žánrů, nebudou chybět trhy, přednášky, divadlo, program pro děti a mnoho dalšího. Na Tetíně bude vystaven novogotický relikviář s ostatky kněžny Ludmily a knížete Václava vypůjčený ze svatovítského pokladu. Neodmyslitelnou součástí oslav bude poutní mše v kostele sv. Ludmily. Vstup na všechny akce je zdarma.

TetínKromě koncertů si návštěvníci letos nově užijí Tetínský trh, dále pak oblíbenou burčákovou slavnost, několik historických přednášek, divadlo a další program pro děti.

Opět se také Tetín stane dějištěm celosvětového srazu Ludmil a podruhé Bořivojů či pátého Srazu starostů a politiků. Jako každý rok se uskuteční poutní mše, letos za přítomnosti biskupa Karla Herbsta v kostele sv. Ludmily. Zde bude rovněž do 17 hodin vystaven vzácný novogotický relikviář s ostatky kněžny Ludmily a knížete Václava. Svatoludmilskou pouť uzavře nedělní program v podobě dvou výstav v místní škole a tradičního „Vymetání půdy“ u kostela sv. Jana Nepomuckého.
 

Mučednická smrt svaté Ludmily

svaté LudmilaSvatá Ludmila, jež je označována jako Matka českého národa, nalezla na Tetíně v roce 921 svou mučednickou smrt. Z iniciativy této obce vznikl spolek a projekt Svatá Ludmila 1100 let, ten připravuje letošní oslavy výročí smrti svaté Ludmily doprovozené pestrou paletou nejrůznějších aktivit. Česká biskupská konference rozhodla o vyhlášení roku 2021 Rokem svaté Ludmily.
Hradiště Tetín

Hradiště Tetín

Legendami opředené hradiště Tetín nechala podle pověstí vystavět Krokova dcera Teta a údajně zde byla zavražděna Ludmila, babička knížete Václava. Sídlo se rozkládalo na trojúhelníkovém skalním ostrohu s plochou téměř 10 ha v místě dnešní obce.

Kostel sv. Ludmily na Tetíně

Kostel sv. Ludmily na Tetíně

Kostel byl postaven v barokním slohu v 80. letech 17. století. Interiér kostela je jednolodní s plochou klenbou a kamenným barokním oltářem.

Tetín – památné místo z úsvitu našich dějin

Tetín – památné místo z úsvitu našich dějin

Jsou místa, která čas zastře svou věčností, ale jsou i taková, která žijí v povědomí národa celá staletí. K těm už více než tisíc let patří Tetín. Jeho počátky jsou v mnoha pověstech spojovány už s Krokovou dcerou Tetkou, tj. s r. 712 n. l.

Tetínské vyhlídky

Tetínské vyhlídky

Krátký turistický okruh, který představuje nejvýznamnější památky obce Tetín. Celá trasa měří cca 1 km a tvoří ji 5 zastavení.

Svatoludmilská pouť na Tetíně

17.9.
19.9.
Svatoludmilská pouť na Tetíně

Na více než stoletou tradici po roce naváže další Svatoludmilská pouť, jež se uskuteční v obci Tetín o víkendu 17. – 19. září. Na své si přijdou vyznavači zábavy i ti, které láká původní význam poutních slavností.