!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Svatý Martin na bílém koni zamíří opět do Českého Krumlova
Svatý Martin na bílém koni zamíří opět do Českého Krumlova
"> "> "> ">
Gurmánská turistika

Svatý Martin na bílém koni zamíří opět do Českého Krumlova

Vydáno 9. listopadu 2019
Podle pranostiky by měl svatý Martin 11. listopadu přijet na bílém koni a přivézt s sebou první sníh i Svatomartinské víno. Během festivalu, který se koná od konce října až do 30. listopadu, mohou návštěvníci ochutnat vína nejen z České republiky, ale i z různých koutů světa. V pondělí proběhne tradiční otevírání prvních mladých vín spojené s příjezdem sv. Martina na náměstí Svornosti v Českém Krumlově. První víno roku můžete na českokrumlovském náměstí ochutnat 11. 11. v 11 hodin a 11 minut.
Český Krumlov se, jako každý rok, na celý listopad proměnil v město vína. Festival vína Český Krumlov 2019 byl sice zahájen již koncem října, avšak jednou z hlavních událostí je příjezd svatého Martina do města. Ten přijede klasicky na bílém koni v pondělí 11. listopadu v 11 hodin na náměstí Svornosti. První víno roku 2019 pak bude k ochutnání v 11 hodin a 11 minut.

Těšit se můžete na mladé víno z vinařství Vladimír Tetur, Nového vinařství, Zámeckého vinařství Bzenec či vinařství Mádl z Velkých Bílovic.
 

Husu, víno nebo obojí?

Husa v KrumlověOd pondělí 11. listopadu do neděle 17. listopadu budou mít návštěvníci Českého Krumlova jedinečnou příležitost ochutnat tradiční svatomartinské pokrmy - svatomartinská husa v různých variacích či koláče nebudou chybět v žádné partnerské restauraci. A proč že se 11. listopadu jí právě husa? Tradiční pokrm vznikl na základě legendy o chrabrém vojákovi svatému Martinovi, který se podělil o svůj plášť s polonahým žebrákem. Lid si ho postupně tak oblíbil, že ho chtěl za biskupa. Martin však k tomuto typu slávy nijak neprahnul, a tak se před davem, který se ho snažil manifestačně povýšit do biskupského stavu, ukryl v hejnu hus. Ty ho však svým kejháním prozradily, a tak do dnešního dne pykají za svou zradu na pekáčích.

Svatomartinskou husu v nejrůznějších podobách si společně se Svatomartinským vínem po celý Svatomartinský týden budete moci vychutnat v následujících krumlovských restauracích: Tenis-Centrum, Hospoda 99, Hotel Růže, Café Retro, Hostinec DEPO, Jakub restaurant, Gourmet Restaurant Le Jardin - Hotel Bellevue, Hotel Konvice, Papa´s Living Restaurant, Švamberský dům, Hotel Zlatý Anděl, Krčma Šatlava, Restaurace Maštal a Restaurace Jelenka.
 

Zámecká slavnost vína

zámecká slavnost vínaFestival vyvrcholí 23. listopadu Zámeckou slavností vína, která se bude odehrávat ve vyhřívaném stanu v Zámecké jízdárně. Svá vína zde představí tuzemská i zahraniční vinařství za účasti vinařů, sklepmistrů a sommeliérů.

Po celou dobu Zámecké slavnosti vína je možno zakoupit vína za zvýhodněnou festivalovou cenu a návštěvníkům je k dispozici bohaté studené i teplé občerstvení.
 

Romantický Český Krumlov

Český KrumlovČeský Krumlov svým návštěvníkům nabízí mnohem více než jen festival vína. Český Krumlov je romantickým městem, jehož hlavní dominantou je hrad a zámek, díky kterému byl Český Krumlov od roku 1992 zapsán na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Na zámku si určitě prohlédněte hradní muzeum, které zůstává přes zimu otevřeno, stejně jako Muzeum stavebních dějin a řemesel v Dlouhé ulici, které potěší všechny milovníky architektury. Dětem se jistě bude líbit v zámeckém medvědáriu, kde velké šelmy chovají Českokrumlovští už od dob posledních Rožmberků.
Svatomartinské hodování v Českém Krumlově

11.11.
Svatomartinské hodování v Českém Krumlově

Jedenáctý den listopadu přijíždí dle tradice Martin na bílém koni a přiváží se sebou nejen první sníh, ale také první víno roku.

Festival vína Český Krumlov - zrušeno

23.10.
28.11.
Festival vína Český Krumlov - zrušeno

Devátý ročník Festivalu vína Český Krumlov v netradičním termínu. Vzhledem k aktuálním koronavirovým opatřením je festival přesunut na jarní termín roku 2021.

Hotel Krčínův dům v Českém Krumlově

Hotel Krčínův dům v Českém Krumlově

Hotel, pojmenovaný podle významného českého rybníkáře a regenta Jakuba Krčína z Jelčan a Sedlčan, se nachází přímo v historickém centru Českého Krumlova jen pár minut chůze od centrálního náměstí a českokrumlovského zámku.

Restaurace - hotel Švamberský dům Český Krumlov

Restaurace - hotel Švamberský dům Český Krumlov

Hotel a restaurace Švamberský dům se nachází v samém centru České Krumlova. Hotel nabízí příjemné a útulné ubytování v autentickém gotickém domě, který poskytuje veškerý komfort 21. století.

Hrad a zámek Český Krumlov - prohlídka perly UNESCO

Hrad a zámek Český Krumlov - prohlídka perly UNESCO

Státní hrad a zámek Český Krumlov je významným a velmi vyhledávaným turistickým místem. Veřejnosti je otevřen od dubna do října. Celý areál hradu a zámku je průchozí, veřejnosti přístupný a v sezóně, zvláště v podvečer, je nevšedním zážitkem procházka jednotlivými nádvořími.

Muzeum stavebních dějin a řemesel v Českém Krumlově

Muzeum stavebních dějin a řemesel v Českém Krumlově

Návštěvník expozice má na nevelkém prostoru muzea ojedinělou možnost nahlédnout do stavební historie Českého Krumlova od středověku po současnost. Netradiční formou si prohlédne vystavené materiály.

Šatlava - středověk v Českém Krumlově

Šatlava - středověk v Českém Krumlově

V restauraci ochutnáte tradiční jídla české kuchyně. Rekonstruovaná renesanční stavba s kapacitou 80 osob uvnitř a 40 osob na terase se nachází v centru Českého Krumlova v Šatlavské ulici.

Hradní muzeum v areálu Hradu a zámku v Českém Krumlově

Hradní muzeum v areálu Hradu a zámku v Českém Krumlově

Hradní muzeum v areálu českokrumlovského hradu a zámku je nejstarší dochovanou částí českokrumlovské rezidence. Představuje exponáty ze zámeckých depozitářů a připomíná nejvýznamnější události, vztahující se k rožmberským, eggenberským a schwarzenberským vlastníkům krumlovského panství.

Hostinec Depo v Českém Krumlově

Hostinec Depo v Českém Krumlově

Hostinec Depo se nachází v městské části Latrán, v těsné blízkosti hotelu Latrán, přímo pod českokrumlovským zámkem.Svou polohou a určením je místem pro příjemné strávení času s možností ochutnat kvalitní českou kuchyni v přijatelné cenové relaci a v originálním prostředí.

Le Jardin Restaurant Hotelu Bellevue Český Krumlov

Le Jardin Restaurant Hotelu Bellevue Český Krumlov

Hotel Bellevue se nachází v těsné blízkosti Státního hradu a zámku Český Krumlov. Hotel je již od počátku své existence znám svoji charakteristickou atmosférou doplněnou prvotřídními službami. Vynikající gourmet restaurant Le Jardin snese srovnání i s těmi nejlepšími restauracemi v Praze.

Hotel Růže - krása renesanční architektury a jedinečná gastronomie v Českém Krumlově

Hotel Růže - krása renesanční architektury a jedinečná gastronomie v Českém Krumlově

Luxusní 5hvězdičkový hotel sídlí v bývalém, nedávno zrekonstruovaném historickém klášteře v centru okouzlujícího Českého Krumlova. V restauracích hotelu Růže porozumíte tomu, jak lze spojit klasické kulinářství s novými trendy kuchařského umění.