Úvod > Aktuality > Šumavský Stožec slaví 250 let: přijďte se bavit na Šumavu a ke Stožecké kapli
Životní styl

Šumavský Stožec slaví 250 let: přijďte se bavit na Šumavu a ke Stožecké kapli

  • Vydáno5. srpna 2019
Staročeský jarmark s řemesly, výstava fotografií, muzika, ohňová show a zábava pro děti čeká na ty, kdo v sobotu 10. srpna přijedou na oslavy 250 let od první zmínky o obci Stožec. Přijeďte i vy, letní Šumava je totiž opravdu překrásná. Můžete se vydat třeba po obnovené křížové cestě až ke Stožecké kapli.
Podobně jako jinde v horách ani v šumavském Stožci se přesně neví, kdy původní dřevařská osada vznikla. Všechno se proto odvíjí od první písemné zmínky v roce 1769. Oslavy 250 let Stožce vypuknou v sobotu 10. srpna a potrvají až do půlnoci; těšit se můžete na country i dechovku, jarmark, občerstvení, vystoupení místních hasičů nebo atrakce pro děti. Akci doprovází výstava fotografií Stožec a jeho lidé; v budově bývalého obecního úřadu bude k vidění až do začátku září.
 

Výlety na Třístoličník začínají právě tady

Dnes se vesnice v údolí Studené Vltavy skládá se ze tří místních částí, Českých Žlebů, Dobré a Stožce. Zejména díky poloze v Národním parku Šumava a pár kilometrů od hojně navštěvovaného Lipna nad Vltavou patří k oblíbeným výletním místům. Využít můžete železnici, která sem vede z Černého Kříže a pokračuje až ke státní hranici do Nového Údolí. Trať lemuje asfaltka se skvělým povrchem, která láká cyklisty i inline bruslaře. Ze Stožce se navíc skvěle dostanete ke Schwarzenberskému plavebnímu kanálu (nejkratší trasa měří necelých 5 km a vede po ní i cyklostezka) a od vlakové zastávky v Novém Údolí je to pouhých sedm kilometrů na legendární vrcholek Třístoličníku.
 

…anebo raději ke Stožecké kapli?

Zatímco přesný rok založení staré dřevařské osady Stožce neznáme, o dřevěné poutní kapli Panny Marie víme leccos. V roce 1791 ji postavil kovář Jakub Klauser z Volar, podle legendy prý jako díkůvzdání za prozření, když si omyl v prameni oči. Po několika přestavbách a rozšířeních kaple získala dnešní podobu a záhy se stala duchovním centrem širokého okolí, kam chodívala procesí poutníků z Čech i nedalekého Bavorska. Po druhé světové válce chátrala a zbyly z ní jen trosky. Rekonstrukce zahájená v roce 1988 skončila v říjnu 1989, v listopadu 1989 byla kaple slavnostně otevřena a poutní mší v srpnu 1990, kterou celebrovali českobudějovický biskup Miroslav Vlk a farář z Philippsreutu, byla obnovena tradice setkávání věřících z obou stran hranic.

Obci se nyní podle starých maleb, fotografií a vzpomínek pamětníků podařilo obnovit křížovou cestu, která ke Stožecké kapli vedla. Čtrnáct nových obrazů namalovala výtvarnice a restaurátorka z Vimperka Vladimíra Fridrichová-Kunešová. Ke kapli míří žlutá značka, která od nádraží ve Stožci vede pastvinami k rozcestí Stožecká luka. Tam odbočíte na modrou turistickou značku a dojdete na rozcestí Pod Stožeckou skálou, odkud stoupá stezka vzhůru ke Stožecké kapli. Pokud vás neodradí strmý výstup, vyplatí se vyšplhat až na Stožeckou skálu, z níž se otvírá krásný výhled do okolí. Zpět se nemusíte vracet stejnou cestou; když budete dál pokračovat po modré, dojdete na rozcestí Lávka přes Studenou Vltavu. Neznačená cesta vás pak přes řeku a podél trati dovede zpět do Stožce. Celkem ujdete asi 9 kilometrů.
 

Víte, že?

  • Příští rok by Stožečtí rádi vybudovali stezku, která by propojila cestu kolem zaniklé Roseanuerovy nádrže s bavorskými cyklotrasami. Nádrží začínal Schwarzenberský plavební kanál, pro který sloužila jako zásobárna vody. Jméno připomíná Josefa Rosenauera, který plavební kanál projektoval a stavěl. Existují i plány na její obnovení, ale přednost zatím mají opravy kanálu a stezek.
  • Ve Stožci najdete jedno z Informačních středisek NP Šumava. Poblíž najdete areál lesních her se Soví stezkou a venkovní geologickou expozici.
  • V únoru 1850 Stožec proslavila údajně největší pytlácká bitva v Evropě, kdy si bavorští pytláci vyřizovali účty s místními lesníky. Ti se sice stačili opevnit v hotelu Pstruh, ale konflikt přesto měl na obou stranách mrtvé a zraněné. Ještě při rekonstrukci budovy ve 30. letech 20. století se v trámech roubené budovy našlo množství kulí zavrtaných do dřeva.
Šumavský expres – lokálka srdcem Šumavy

Šumavský expres – lokálka srdcem Šumavy

Na šumavských lokálkách snadno podlehnete idyle venkovských tratí a romantice lesních nádraží. Vlakem se lze vydat podél břehů největšího přehradního jezera u nás i hlubokými lesy u Nového Údolí.

Na vrchol Luže na běžkách či na kole

Na vrchol Luže na běžkách či na kole

Vydejte se na vrchol Luže, hory, která dala Lužický horám jméno. Během 22 km trasy uvidíte lidovou architekturu ve vesničkách, skalní bránu a zříceninu hradu Milštejn, pozůstatky ČS opevnění a birazdní skalní útvary skryté v lesích.

Křížová cesta ve Stožci

Křížová cesta ve Stožci

Nová křížová cesta s obrazy malířky Vladimíry Fridrichové Kunešové částečně kopíruje tu z Českých Žlebů ke Stožecké kapli. Celkem 14 obrazů bude na křížovou cestu umístěno na jaře 2018.

Venkovní areál a geologická expozice Stožec

Venkovní areál a geologická expozice Stožec

Expozice je umístěna v malém lesíku v blízkosti informačního střediska Správy NPŠ a představuje geologické poměry jižní Šumavy.

Stožecká skála

Stožecká skála

Na jihozápadním úbočí vrchu Stožec se nachází Stožecká skála, na jejímž vrcholku stojí kříž.

Medvědí stezka na Šumavě

Medvědí stezka na Šumavě

Medvědí stezka je nejstarší naučnou stezkou na Šumavě a je spjatá s historií zastřelení posledního šumavského medvěda, ke kterému došlo 14. listopadu 1856. Vychází ze železniční stanice Ovesná a končí u zastávky Černý kříž.

Památník posledního šumavského medvěda

Památník posledního šumavského medvěda

I když se snažili Schwarzenbergové medvědy spíš chránit, rozhodli v listopadu roku 1856 o zástřelu poslední samice hledající marně v šumavských hvozdech vhodného partnera. Kníže nechtěl, aby medvědice zašla věkem nebo nemocemi, proto ji nechal odstřelit.

Stožecká kaple Panny Marie

Stožecká kaple Panny Marie

V I. zóně NP Šumava, pod vrcholem Stožec (1065 m) se nachází dřevěná poutní kaple Panny Marie. Byla postavena v první polovině 19. století u pramene léčivé vody, která pomohla kováři J. Klauserovi navrátit zrak.

Areál lesních her ve Stožci

Areál lesních her ve Stožci

Areál lesních her je vlastně zážitková naučná stezka, která kromě poznatků nabízí také zábavu, při které se přítomní například stanou na chvíli datlem, budou překonávat různé překážky nebo se zaposlouchají do zvuků lesa.

Soví stezka ve Stožci na Šumavě

Soví stezka ve Stožci na Šumavě

Zážitková trasa, vhodná i pro nejmenší výletníky se nachází nedaleko areálu lesních her ve Stožci. Měří zhruba 1,5 km a je velmi dobře přístupná. Děti si užijí spoustu interaktivních prvků, po cestě je doprovodí maskot cesty – sova puštík bělavý, jehož symbolem je stezka označena.

Šumavská in-line stezka z Nové Pece do Stožce

Šumavská in-line stezka z Nové Pece do Stožce

Patnáctikilometrový úsek vedoucí nádhernou šumavskou přírodou podél Vltavy a železniční tratě nadchne každého milovníka in-line bruslí. Široká bezpečná trasa téměř bez automobilové dopravy má dobrý povrch a nesvítí na ní přímé slunce.

Průvodci divočinou v Národním parku Šumava

Průvodci divočinou v Národním parku Šumava

Toužili jste navštívit zakázaná místa národního parku a zažít na vlastní kůži túru pravou šumavskou divočinou? Za poznáním "šumavské divočiny" vás vezmou místní vyškolení průvodci.

Vltavský luh a potok Hučina u Černého Kříže na Šumavě

Vltavský luh a potok Hučina u Černého Kříže na Šumavě

Národní park Šumava revitalizoval v minulých stoletích násilně narovnané koryto Hučínského potoka na Stožecku. Stejně jako kdysi, se nyní přirozeně vlní šumavskými loukami v oblasti unikátní přírodní rezervace Vltavský luh.

Nouzová nocoviště v Národním parku Šumava

Nouzová nocoviště v Národním parku Šumava

Slunce už se dávno sklonilo k západu a vy už byste rádi někde složili batoh, rozdělali stan a natáhli nohy k odpočinku. Jenže jste v Národním parku Šumava, kde lze legálně stanovat pouze na několika tábořištích, která jsou pro vás na kilometry vzdálená…

Další aktuality

Sobota laděná do extrému, to je Lipno Ice Marathon

Lipno Ice Marathon je jedinečný podnik, který v České republice nemá obdoby. Jedná se o závod určený pro vytrvalé závodníky, kteří rádi překonávají výzvy a chtějí prověřit sebe sama v těch nejtěžších podmínkách. Obvykle se závod koná na ledu Lipenského jezera. Letos se maratonský běh snad bude odehrávat nejen na břehu, ale i ledu. Trať je vhodná i pro freestyle a je opravdu náročná. Lipno Ice Marathon se koná už v sobotu 11. února 2023.
Jihočeský kraj | Zimní sporty

Nejen pro holky a holčičky: tvořivé výlety s čokoládou a marcipánem

Také milujete čokoládu i marcipán a mohli byste je mlsat nekonečně dlouho a ve všech podobách? Tak se s námi pojďte podívat tam, kde se dá s čokoládou hrát. Zastavíme se v čokoládových dílnách, muzeích a expozicích a nabídneme vám také přehled chystaných čokoládových festivalů.
Jihočeský kraj | Gurmánská turistika

České Budějovice jsou ideálním místem pro návštěvu po celý rok

Ve finále o titul Evropské hlavní město kultury 2028 se již letos utkají dvě města – Broumov a České Budějovice. Jihočeská metropole úspěšně prošla prvním kolem soutěže vloni. Vítězného kandidáta vybere odborná komise Evropské unie letos koncem června. O tom, že České Budějovice žijí kulturou se přesvědčíte na řadě připravovaných akcí.
Jihočeský kraj | Kultura

Svět dinosaurů poznáte na DinoExpedici v Českých Budějovicích

Toužíte po dobrodružství, zážitcích a poznání? Vydejte se na DinoExpedici do Českých Budějovic. Na Výstavišti se od 27. ledna do 12. března 2023 s vládci druhohor setkáte v rámci unikátní a ojedinělé výstavy robotických a statických modelů dinosaurů v životních velikostech!
Jihočeský kraj | Zážitky