Úvod > Aktuality > Šumavský Stožec slaví 250 let: přijďte se bavit na Šumavu a ke Stožecké kapli
Životní styl

Šumavský Stožec slaví 250 let: přijďte se bavit na Šumavu a ke Stožecké kapli

  • Vydáno5. srpna 2019
Staročeský jarmark s řemesly, výstava fotografií, muzika, ohňová show a zábava pro děti čeká na ty, kdo v sobotu 10. srpna přijedou na oslavy 250 let od první zmínky o obci Stožec. Přijeďte i vy, letní Šumava je totiž opravdu překrásná. Můžete se vydat třeba po obnovené křížové cestě až ke Stožecké kapli.
Podobně jako jinde v horách ani v šumavském Stožci se přesně neví, kdy původní dřevařská osada vznikla. Všechno se proto odvíjí od první písemné zmínky v roce 1769. Oslavy 250 let Stožce vypuknou v sobotu 10. srpna a potrvají až do půlnoci; těšit se můžete na country i dechovku, jarmark, občerstvení, vystoupení místních hasičů nebo atrakce pro děti. Akci doprovází výstava fotografií Stožec a jeho lidé; v budově bývalého obecního úřadu bude k vidění až do začátku září.
 

Výlety na Třístoličník začínají právě tady

Dnes se vesnice v údolí Studené Vltavy skládá se ze tří místních částí, Českých Žlebů, Dobré a Stožce. Zejména díky poloze v Národním parku Šumava a pár kilometrů od hojně navštěvovaného Lipna nad Vltavou patří k oblíbeným výletním místům. Využít můžete železnici, která sem vede z Černého Kříže a pokračuje až ke státní hranici do Nového Údolí. Trať lemuje asfaltka se skvělým povrchem, která láká cyklisty i inline bruslaře. Ze Stožce se navíc skvěle dostanete ke Schwarzenberskému plavebnímu kanálu (nejkratší trasa měří necelých 5 km a vede po ní i cyklostezka) a od vlakové zastávky v Novém Údolí je to pouhých sedm kilometrů na legendární vrcholek Třístoličníku.
 

…anebo raději ke Stožecké kapli?

Zatímco přesný rok založení staré dřevařské osady Stožce neznáme, o dřevěné poutní kapli Panny Marie víme leccos. V roce 1791 ji postavil kovář Jakub Klauser z Volar, podle legendy prý jako díkůvzdání za prozření, když si omyl v prameni oči. Po několika přestavbách a rozšířeních kaple získala dnešní podobu a záhy se stala duchovním centrem širokého okolí, kam chodívala procesí poutníků z Čech i nedalekého Bavorska. Po druhé světové válce chátrala a zbyly z ní jen trosky. Rekonstrukce zahájená v roce 1988 skončila v říjnu 1989, v listopadu 1989 byla kaple slavnostně otevřena a poutní mší v srpnu 1990, kterou celebrovali českobudějovický biskup Miroslav Vlk a farář z Philippsreutu, byla obnovena tradice setkávání věřících z obou stran hranic.

Obci se nyní podle starých maleb, fotografií a vzpomínek pamětníků podařilo obnovit křížovou cestu, která ke Stožecké kapli vedla. Čtrnáct nových obrazů namalovala výtvarnice a restaurátorka z Vimperka Vladimíra Fridrichová-Kunešová. Ke kapli míří žlutá značka, která od nádraží ve Stožci vede pastvinami k rozcestí Stožecká luka. Tam odbočíte na modrou turistickou značku a dojdete na rozcestí Pod Stožeckou skálou, odkud stoupá stezka vzhůru ke Stožecké kapli. Pokud vás neodradí strmý výstup, vyplatí se vyšplhat až na Stožeckou skálu, z níž se otvírá krásný výhled do okolí. Zpět se nemusíte vracet stejnou cestou; když budete dál pokračovat po modré, dojdete na rozcestí Lávka přes Studenou Vltavu. Neznačená cesta vás pak přes řeku a podél trati dovede zpět do Stožce. Celkem ujdete asi 9 kilometrů.
 

Víte, že?

  • Příští rok by Stožečtí rádi vybudovali stezku, která by propojila cestu kolem zaniklé Roseanuerovy nádrže s bavorskými cyklotrasami. Nádrží začínal Schwarzenberský plavební kanál, pro který sloužila jako zásobárna vody. Jméno připomíná Josefa Rosenauera, který plavební kanál projektoval a stavěl. Existují i plány na její obnovení, ale přednost zatím mají opravy kanálu a stezek.
  • Ve Stožci najdete jedno z Informačních středisek NP Šumava. Poblíž najdete areál lesních her se Soví stezkou a venkovní geologickou expozici.
  • V únoru 1850 Stožec proslavila údajně největší pytlácká bitva v Evropě, kdy si bavorští pytláci vyřizovali účty s místními lesníky. Ti se sice stačili opevnit v hotelu Pstruh, ale konflikt přesto měl na obou stranách mrtvé a zraněné. Ještě při rekonstrukci budovy ve 30. letech 20. století se v trámech roubené budovy našlo množství kulí zavrtaných do dřeva.
Soví stezka ve Stožci na Šumavě

Soví stezka ve Stožci na Šumavě

Zážitková trasa, vhodná i pro nejmenší výletníky se nachází nedaleko areálu lesních her ve Stožci. Měří zhruba 1,5 km a je velmi dobře přístupná. Děti si užijí spoustu interaktivních prvků, po cestě je doprovodí maskot cesty – sova puštík bělavý, jehož symbolem je stezka označena.

Stožecká kaple Panny Marie

Stožecká kaple Panny Marie

V I. zóně NP Šumava, pod vrcholem Stožec (1065 m) se nachází dřevěná poutní kaple Panny Marie. Byla postavena v první polovině 19. století u pramene léčivé vody, která pomohla kováři J. Klauserovi navrátit zrak.

Šumavský expres – lokálka srdcem Šumavy

Šumavský expres – lokálka srdcem Šumavy

Na šumavských lokálkách snadno podlehnete idyle venkovských tratí a romantice lesních nádraží. Vlakem se lze vydat podél břehů největšího přehradního jezera u nás i hlubokými lesy u Nového Údolí.

Nouzová nocoviště v Národním parku Šumava

Nouzová nocoviště v Národním parku Šumava

Slunce už se dávno sklonilo k západu a vy už byste rádi někde složili batoh, rozdělali stan a natáhli nohy k odpočinku. Jenže jste v Národním parku Šumava, kde lze legálně stanovat pouze na několika tábořištích, která jsou pro vás na kilometry vzdálená…

Průvodci divočinou v Národním parku Šumava

Průvodci divočinou v Národním parku Šumava

Toužili jste navštívit zakázaná místa národního parku a zažít na vlastní kůži túru pravou šumavskou divočinou? Za poznáním "šumavské divočiny" vás vezmou místní vyškolení průvodci.

Areál lesních her ve Stožci

Areál lesních her ve Stožci

Areál lesních her je vlastně zážitková naučná stezka, která kromě poznatků nabízí také zábavu, při které se přítomní například stanou na chvíli datlem, budou překonávat různé překážky nebo se zaposlouchají do zvuků lesa.

Šumavská in-line a cyklo stezka z Nové Pece do Stožce

Šumavská in-line a cyklo stezka z Nové Pece do Stožce

Patnáctikilometrový úsek vedoucí nádhernou šumavskou přírodou podél Vltavy a železniční tratě nadchne každého milovníka in-line bruslí. Široká bezpečná trasa téměř bez automobilové dopravy má dobrý povrch a nesvítí na ní přímé slunce.

Vltavský luh a potok Hučina u Černého Kříže na Šumavě

Vltavský luh a potok Hučina u Černého Kříže na Šumavě

Národní park Šumava revitalizoval v minulých stoletích násilně narovnané koryto Hučínského potoka na Stožecku. Stejně jako kdysi, se nyní přirozeně vlní šumavskými loukami v oblasti unikátní přírodní rezervace Vltavský luh.

Památník posledního šumavského medvěda

Památník posledního šumavského medvěda

I když se snažili Schwarzenbergové medvědy spíš chránit, rozhodli v listopadu roku 1856 o zástřelu poslední samice hledající marně v šumavských hvozdech vhodného partnera. Kníže nechtěl, aby medvědice zašla věkem nebo nemocemi, proto ji nechal odstřelit.

Stožecká skála

Stožecká skála

Na jihozápadním úbočí vrchu Stožec se nachází Stožecká skála, na jejímž vrcholku stojí kříž.

Venkovní areál a geologická expozice Stožec

Venkovní areál a geologická expozice Stožec

Expozice je umístěna v malém lesíku v blízkosti informačního střediska Správy NPŠ a představuje geologické poměry jižní Šumavy.

Křížová cesta ve Stožci

Křížová cesta ve Stožci

Nová křížová cesta s obrazy malířky Vladimíry Fridrichové Kunešové částečně kopíruje tu z Českých Žlebů ke Stožecké kapli. Celkem 14 obrazů bude na křížovou cestu umístěno na jaře 2018.

Na vrchol Luže na běžkách či na kole

Na vrchol Luže na běžkách či na kole

Vydejte se na vrchol Luže, hory, která dala Lužický horám jméno. Během 22 km trasy uvidíte lidovou architekturu ve vesničkách, skalní bránu a zříceninu hradu Milštejn, pozůstatky ČS opevnění a birazdní skalní útvary skryté v lesích.

Medvědí stezka na Šumavě

Medvědí stezka na Šumavě

Medvědí stezka je nejstarší naučnou stezkou na Šumavě a je spjatá s historií zastřelení posledního šumavského medvěda, ke kterému došlo 14. listopadu 1856. Vychází ze železniční stanice Ovesná a končí u zastávky Černý kříž.

Další aktuality

Přivítejte jaro na Stezce korunami stromů

Jaro už klepe na dveře a s ním přichází i krásné slunečné počasí. Pokud si chcete udělat pěkný jarní výlet, je jedním z tipů kam vyrazit lipenská Stezka korunami stromů. Ta zůstává návštěvníkům otevřená, a to každý den od 10 do 17 hodin.
Jihočeský kraj | Příroda

Vyšebrodský cisterciácký klášter si můžete prohlédnout i mimo sezónu

Cisterciácký klášter ve Vyšším Brodě byl založen roku 1259 Vokem z Rožmberka. Stavba kláštera trvala zhruba sto let. Za dobu své existence se statečně vyhýbal všem katastrofám, nikdy nebyl dobyt a nezasáhla ho ani třicetiletá válka či josefínské reformy. Zrušen byl teprve v roce 1941 nacisty a poté roku 1950 komunisty. Na lepší časy se znovu začalo blýskat v roce 1990, kdy byl klášter znovu obnoven. V období mimo hlavní návštěvní sezónu jsou prohlídky možné na základě domluvené rezervace předem.
Jihočeský kraj | Památky

Na Šumavě si zalyžujete ve třech areálech na jeden skipas

Znáte Šumavský skipas? Jedná se o propojení několika šumavských skiareálů jedniným společným skipasem. Jestliže si zakoupíte jízdenku v jednom středisku, automaticky bude platná také ve třech dalších areálech. Jedná se o skiareály Kvilda, Nové Hutě – vlek Tatrapoma a malé vleky v areálu Zadov-Kobyla.
Jihočeský kraj | Zimní sporty

Deset důvodů, proč jet na jarní prázdniny do Písku

Do Písku můžete jet na výlet s dětmi kdykoliv, ale právě teď o jarních prázdninách, které se konají od 9. února do 17. března 2024 máte ještě o pár důvodů víc. Hlavním tahákem je Sladovna, prostor, kde si společně hrají a tvoří děti i dospělí. Kromě toho vás zavedeme mezi akvária, na starobylý most, ke koním nebo do záchranné stanice zvířat.
Jihočeský kraj | Zážitky

Kalendář 2024: Husitské bitvy aneb výlety k památným místům husitských dějin

Letos, 11. října 2024, tomu bude 600 let, co zemřel hejtman husitských polních vojsk, Jan Žižka z Trocnova. Udělejte si výlet do míst, kde probíhaly největší bitvy husitského období. Mnohé z nich si budete pamatovat ze školních lavic, ale vidět ona bitevní pole na vlastní oči, to je něco docela jiného. V našem kalendáři husitských bitev naleznete ta největší střetnutí husitů s katolíky – pamatujete si na slavnou bitvu u Sudoměře, bitvu na Vítkově, kardinálský klobouk u Domažlic nebo finální bitvu u Lipan? V husitských dějinách je zajímavých příběhů mnohem víc, pojďte je s námi objevit!
Jihočeský kraj | Památky

Na Lipně se o víkendu pojede Kramolínský obřák

Ve Skiareálu Lipno se bude už tento víkend 17. a 18. února 2024 konat Kramolínský obřák – závod pro registrované sportovce, ale i pro širokou veřejnost. Přijďte si vyzkoušet profesionální trať, vyzvěte na souboj kamarády, kolegy či sourozence.
Jihočeský kraj | Zimní sporty

V Českých Budějovicích si prohlédnete vzácné orchideje

Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích vás zve na výstavu orchidejí, masožravých rostlin, bromélií, kaktusů, sukulentů a dalších rostlin, která se koná v termínu 16. 2. – 3. 3. 2024. Otevřeno je každý den od 9:00 do 17:30 hodin, včetně pondělků. Na výstavě, jejímiž autory jsou Markéta Aubrechtová a Martin Dlouhý, si můžete zakoupit snadno pěstovatelné rostliny i vzácné botanické rarity. Každý 500. a 1000. návštěvník výstavy navíc získá dárek! Připraveny jsou také komentované prohlídky, poradna pro pěstitele, květinový workshop a vzdělávací program pro školy.
Jihočeský kraj | Kultura

Užijte si jarní prázdniny v jižních Čechách

Chystáte se na jarní prázdniny do jižních Čech? Počasí zatím úplně nepřeje sněhovým radovánkám, ale i tak si lze užít spoustu atraktivních zážitků. Vyrazit můžete do historických měst, kudy budou procházet masopustní průvody. Za lyžováním se vydejte na Šumavu, sjezdovky na vás čekají na Zadově, Lipně nad Vltavou, na Kvildě nebo v Nových Hutích. Využít můžete i skibusy, které spojují většinu velkých regionálních měst s jihočeskými lyžařskými centry. Ukázat své krasobruslařské umění je možné například na kouzelném kluzišti na zámku Blatná.
Jihočeský kraj | Zážitky