Úvod > Aktuality > Kašperské Hory oslaví 100 let republiky na Šumavě
Kašperské Hory oslaví 100 let republiky na Šumavě
"> "> ">
Kultura

Kašperské Hory oslaví 100 let republiky na Šumavě

  • Vydáno7. září 2018
Zářijové slavnosti Šumavské Kašperské Hory se letos představí v netradičním duchu. Město se 7. a 8. září 2018 přenese do období první republiky a připomene si dobu přerodu rakousko-uherské monarchie ve svobodnou republiku. O dobovou atmosféru se postarají například Sestry Havelkovy, Patrola Šlapeto nebo Kapela 35. pěšího pluku Foligno. Mezi hosty nebudou chybět Dobrý voják Švejk ani prezident Masaryk. Bezpečnost návštěvníků zajistí doboví ostrostřelci a četnická hlídka. Nedílnou součástí programu bude prvorepublikový fotoateliér a kavárna nebo módní přehlídka. Páteční večer navíc nabídne nečekané spojení němého filmu a živé hudby.
Kašperské horyJednou z novinek, kterou zažijí návštěvníci kašperskohorských slavností, je páteční promítání němého filmu „Milenky starého kriminálníka“, které doprovodí hudební uskupení Neuvěřitelno. Bude se jednat o jedinečnou podívanou. Tito mladí umělci komponují hudbu přímo pro vybraný film a podtrhují tím jeho duši. Ve filmu se diváci mohou těšit například na herce Vlastu Buriana, kterého jsme zvyklí vnímat jako mistra mluveného slova. Sledování němého filmu bude tedy určitě výjimečný zážitek. Promítat se bude od 20:30 hodin.

Páteční odpolední program začíná v 15 hodin uctěním památky obětí první světové války u památníku obětí světových válek a každého násilí. O zpříjemnění atmosféry na náměstí se postarají mužské vokální seskupení Hlasoplet, Švejk-band, nebo místní harmonikáři Kůrovci. V 18:30 proběhne v Muzeu Šumavy vernisáž výstavy Zvony pro Šumavu.
 

Sobota plná oslav

Kašperské HorySobotní program slavnostně zahájí ve 12:30 průvod městem doprovázený obří loutkou T. G. Masaryka z dílny Divadla Kvelb Ateliér. V průvodu se setkají dobově oblečení zástupci měst Kašperské Hory a partnerského Grafenau, místních spolků a další kostýmované postavy. Novinkou letošního roku je první ročník udělení ceny Osobnost Kašperských Hor.

Hlavní pódium na náměstí však bude patřit především hudebním vystoupením. Hvězdami večera budou Sestry Havelkovy, doprovázené módní přehlídkou a populární Patrola Šlapeto. V průběhu dne bude znít hudba z počátku minulého století v podání kapel Josef Švejk & c.k. Šraml-ík, Kapela 35. pěšího pluku – Foligno nebo Venkovská dudácká muzika Bedrník.

Milovníci kávy a lahodných zákusků si přijdou na své v Kavárně Republika ve vestibulu místního kina. Zároveň tam budou moci využít služeb prvorepublikového fotoateliéru. Kreativní studio Fox Art vám zhotoví stylovou kabinetku v dobovém kostýmu.
 

Atrakce pro děti a ohňová show Ať žije republika!

Kašperské Hory jarmarkPro dětské návštěvníky je také připraven bohatý program. Zábavu si užijí už dopoledne od 11 hodin při sledování veselé pohádky, kterou pro ně nastudoval kašperskohorský ochotnický spolek Drak. Těšit se mohou také na odpolední loutková divadla na nádvoří radnice, starý kolotoč, plechovou střelnici, dětský koutek, projížďky na koních nebo chodce na chůdách. Po oba dny bude probíhat na náměstí staročeský jarmark.

Dvoudenní slavnosti vyvrcholí v sobotu večer nezvyklou podívanou. Vedení města se rozhodlo vyjít vstříc chovatelům a chránit sluch zvířat. Místo klasického ohňostroje zvolili velkolepou ohňovou show s názvem „Ať žije republika,“ v podání Divadla Kvelb Ateliér.
Muzeum Šumavy Kašperské Hory

Muzeum Šumavy Kašperské Hory

Navštívíte-li Kašperské Hory, Muzeum Šumavy si určitě nesmíte nechat ujít. Je to takové malé národní muzeum zdejšího kraje. K vidění je zde šumavské sklo, vycpaná zvířata anebo umrlčí prkna.

Stezkou strážců hranice

Stezkou strážců hranice

Naučná stezka po linii lehkých vojenských opevnění, tzv. řopíků, vás zavede údolím Zlatého potoka do Řetenic, kde stoupá po úbočí hory Ždánov až na louku zmizelé osady stejného jména a odtud dále přes Pustý hrádek na hrad Kašperk.

Hrad Kašperk – nejvýše položený královský hrad v Čechách

Hrad Kašperk – nejvýše položený královský hrad v Čechách

Vydejte se na hrad Kašperk a poznejte místa, kde se natáčela pohádka Anděl Páně. Pokud si chcete užívat svěžího šumavského vzduchu, můžete si udělat výlet k hradu po jedné z turistických tras, které vedou z Kašperských Hor přímo na hrad.