Úvod > Aktuality > Letošní Šumavský skimaraton trápí nedostatek sněhu – pojede se netradičně z Modravy
Zimní sporty

Letošní Šumavský skimaraton trápí nedostatek sněhu – pojede se netradičně z Modravy

  • Vydáno23. února 2023
Jednou z pravidelných sportovních akcí na Šumavě je oblíbený Šumavský skimaraton, který se pravidelně koná koncem února. Letošní teplá zima ale běhu na lyžích nepřeje a tak se pořadatelé rozhodovali, zda závod nezrušit. Nakonec však bylo rozhodnuto o zkrácené verzi závodu, který bude mít netradiční začátek na Modravě. Závodníci odtud pojedou v sobotu 25. února volnou technikou a v neděli 26. února klasicky.
Šumavský skimaratonI když jsou na Šumavě sněhové podmínky nepříznivé, Šumavský skimaraton se 25. a 26. února 2023 konat bude! Pořadatelé však vzhledem k nepřízni počasí museli přistoupit k zásadním změnám v propozicích závodu. Změny se týkají jak délky tras, tak i místa startu a cíle nebo časového programu. Dětské závody byly zcela zrušeny.

Místem, kde budou po oba dva dny závody začínat se stala obec Modrava. Start bude na nástupišti lyžařských tras směr na Březník. Závodníci nastoupí v sobotu od 9:30 hodin na trasu 17 km volnou technikou (původně trasy na 46 a 23 km se slučují do jediné trasy 17 km). Trasa povede pro běžkaře známými místy jako je Modravský potok – most, Na Ztraceném, Nad Ptačí nádrží, Černá hora, Pramen Vltavy a zpět po Vltavské cestě směrem na Kvildu. Pokud bude dostatek sněhu bude trasa končit na louce pod lesem u ústí Vltavské cesty, Jestliže se podmínky zhorší bude cíl stanoven na konci sněhové pokrývky na Vltavské cestě označením cedulemi CÍL a instalovanou časomírou.

Šumavský skimaratonTrasa 8 km "Šumavská pohoda" volnou technikou se mění na 14 km volně, startuje se 5 minut po trase 17 km, je nesoutěžní a účastníci pojedou od Modravského mostu vlevo přímo na Černohorskou nádrž, Nad Ptačí nádrží a Černou horu. Obě sobotní trasy jsou bez občerstvovací stanice.

V neděli čeká borce trasa 25 km klasickou technikou. Původně se měly jet klasicky trasy 45 km a 23 km, ty se nyní slučují do jediné trasy. Stopa povede z Modravy na Modravský most a dále místy: Na Ztraceném, Nad Ptačí nádrží, Černohorská nádrž, Modravský potok – most (občerstvovací stanice), Na Ztraceném, Nad Ptačí nádrží, Černá hora, Pramen Vltavy a po Vltavské cestě na kraj lesa nad Kvildou či na konec sněhu. Trasa závodu je v současné době jednou z mála sjízdných běžkařských tras na Šumavě.
 

Kde zaparkovat a transport mezi startem a cílem

Šumavský skimaratonParkování je zajištěno pro účastníky závodu zdarma na Kvildě v prostoru bývalé roty. Ostatní parkovací plochy v obci Kvilda budou dostupné s úhradou příslušného parkovacího poplatku. Na Modravě lze zaparkovat na centrálním parkovišti s úhradou příslušného parkovacího poplatku (automat po pravé straně při vjezdu). V omezené míře bude zajištěna kyvadlová doprava KvildaModrava (nebo opačně) v době před startem i po vyhlášení výsledků. Ty budou prezentovány na Kvildě cca v 13:30 v prostoru centra závodu u velkého stanu na parkovišti při příjezdu na Kvildu od Vimperka.

V sobotu i v neděli se můžete své věci uschovat v prostoru startu (křižovatka u Dřeváku) na Modravě. Věci budou odvezeny do prostoru poblíž cíle. Doporučujeme do pytlů vložit i boty. Je potřeba počítat s delším pěším přesunem do občerstvovacího stanu cca 2 km.
Modrava

Modrava

Modrava je bývalá šumavská dřevařská osada na soutoku Modravského, Filipohuťského a Roklanského potoka, jejichž spojením vzniká řeka Vydra. Odedávna to bývala poslední výspa kraje na konci plání, kde lišky dávají dobrou noc. Dál ležely už jen bezedné šumavské slatě a nekonečné lesy.

Kvilda

Kvilda

Nejvýše položené obci v Česku (1 065 m) daly jméno typické šumavské pláně, německy zvané gefilde. V jejich středu a zároveň na trase kašperskohorské větve solné Zlaté stezky kdysi vznikly dvě obce, Kvilda a Horská Kvilda. Zná je každý, kdo někdy navštívil prameny Vltavy nebo Jezerní slať.

Šumavou na běžkách – krajinou Klostermannova románu v okolí Horské Kvildy

Šumavou na běžkách – krajinou Klostermannova románu v okolí Horské Kvildy

Vydejte se na nenáročnou trasu za krásami šumavské přírody, kterou v románu "V ráji šumavském" popisuje Karel Klostermann. Okružná trasa vede těmito místy: Horská Kvilda – Zlatá Studna – Ranklovská rovina – U Tří jedlí – Zhůří – U Potůčku – Horská Kvilda.

Šumavou na běžkách – z Modravy k samotě Březník

Šumavou na běžkách – z Modravy k samotě Březník

Nenáročný výlet je vedený výhradně po strojově udržovaných cestách v centrální části Národního parku Šumava. Cestou si prohlédnete Modravské slatě, samotu Březník a navštívíte bývalou sklářskou osadu Filipovu Huť.

Šumavou na běžkách – z Modravy k pramenům Vltavy

Šumavou na běžkách – z Modravy k pramenům Vltavy

Jedním z krásných běžkařských okruhů je trasa Modrava – Modravský potok/most – Černohorská nádrž – Nad Ptačí nádrží – Černá hora – Pramen Vltavy – vyhlídka Nad Prameny Vltavy – Pramen Vltavy – Nad Ptačí nádrží – Černohorská nádrž – Lovčí skála – Filipova Huť – Modrava.

Další aktuality

Podzimní cyklovýlety na Třeboňsku můžete spojit s návštěvou výlovů

Třeboňsko je místem jako stvořeným pro podzimní dovolenou. Zdejší rovinatá krajina protkaná světově unikátní rybniční sítí je skutečným rájem všech milovníků pěších a cyklistických výletů. U hrází rybníků současně startují hlavní výlovy, které jsou v této oblasti každoročně mimořádně oblíbenou a atraktivní událostí. A to už je důvod k návštěvě. Naplánujte si pěkný podzimní výlet ozvláštněný rybími pochoutkami! A kdyby se vám žádný z termínu výlovů nehodil, zkuste některou z vyhlášených rybích restaurací.
Jihočeský kraj | Letní sporty

Podzimní výlovy rybníků 2023

Tak jako slunce a voda patří k létu, sníh a mráz k zimě, tak vypouštění a výlovy rybníků patří k podzimu. Vůně bahna, grogu či svařeného vína, rybářské sítě plné ryb a praktické ukázky rybářského řemesla dělají z výlovů vděčný divácký zážitek.
Jihočeský kraj | Gurmánská turistika

20 tipů na výlet na Budějovicku pro hezké podzimní zážitky

Každý, kdo uvažuje o podzimní dovolené v tuzemsku, nebo chce strávit třeba jen příjemný rodinný víkend, by měl zamířit na Budějovicko. Oblast mezi Českými Budějovicemi, Hlubokou nad Vltavou a Týnem nad Vltavou nabízí sportovní a relaxační aktivity, oblíbené historické památky, krásnou přírodu i skvělou lokální gastronomii. Podzimní Budějovicko má rozhodně co nabídnout!
Jihočeský kraj | Životní styl

V České Třebové proběhne Den železnice

Oslavy Dne železnice se v České Třebové se uskuteční v sobotu 16. září 2023. I když k největším lákadlům patří tradičně jízdy speciálními vlaky, připravili organizátoři v rámci svátku železnic také bohatý doprovodný program v areálu českotřebovského depa.
Jihočeský kraj | Zážitky

Táborská setkání se blíží: město ožije největšími historickými slavnostmi v České republice

Máte rádi atmosféru středověku? Láká vás tradiční hudba, zpěv a veselení pod širým nebem? Pak si nenechte ujít 32. ročník festivalu Táborská setkání, který se bude konat ve dnech 15. až 17. 9. 2023. Město Tábor je pro dobové slavnosti jako stvořené. Historické centrum s několika náměstími, křivolaké uličky i bohatá zeleň za městskými hradbami ožije na tři dny dávnou historií první poloviny 15. století, do časů, kdy se vlády nad městem ujal husitský vojevůdce Jan Žižka z Trocnova.
Jihočeský kraj | Zážitky

Brambory: historie oblíbené potraviny, bramborové hostiny, slavnosti a příběhy

Když někdo skončí těsně pod stupni vítězů, říká se, že dostal bramborovou medaili. Vůči bramborám to ale není úplně fér: v mnoha světových kuchyních včetně té naší, tedy české, moravské i slezské, jim patří první místo. Také se na našich stolech objevují už pěknou řádku let: první dochované zmínky o bramborách v českých zemích zmiňují hostinu Viléma Slavaty v roce 1623 v Jindřichově Hradci.
Jihočeský kraj | Gurmánská turistika

Houby kolem nás: jména po houbách, přírodní útvary i houbařské akce

Houbařská sezóna je v plném proudu, houbaři nosí z lesů plné košíky a leckterou domácností voní smaženice, hříbková omáčka anebo schnoucí houby. Podle statistik „průměrná" česká rodina sesbírá za rok šest kilogramů hub. Patříme prostě k nejvášnivějším houbařům na světě! Pokud si od sběru těchto lesních darů chcete trochu odpočinout, ale zároveň si i užít „houbařskou horečku“ trochu jinak, vypravte se s námi na pár kuriózních houbařských výprav nebo zajímavou houbařskou výstavu.
Jihočeský kraj | Příroda

Na zámku Ohrada si užijete Vorařský den

Pojďte si do muzea lesnictví, myslivosti a rybářství v sobotu 9. září 2023 připomenout již zaniklý způsob přepravy na vodních tocích a stará řemesla. Čeká vás bohatý program Vorařského dne na loveckém zámku Ohrada, jehož součástí budou i soutěže, hry a tvořivé dílny pro děti, potěší celou rodinu.
Jihočeský kraj | Zážitky