ÚvodAktualityLetošní Šumavský skimaraton trápí nedostatek sněhu – pojede se netradičně z Modravy
Zimní sporty

Letošní Šumavský skimaraton trápí nedostatek sněhu – pojede se netradičně z Modravy

  • 23. února 2023
Jednou z pravidelných sportovních akcí na Šumavě je oblíbený Šumavský skimaraton, který se pravidelně koná koncem února. Letošní teplá zima ale běhu na lyžích nepřeje a tak se pořadatelé rozhodovali, zda závod nezrušit. Nakonec však bylo rozhodnuto o zkrácené verzi závodu, který bude mít netradiční začátek na Modravě. Závodníci odtud pojedou v sobotu 25. února volnou technikou a v neděli 26. února klasicky.
Šumavský skimaratonI když jsou na Šumavě sněhové podmínky nepříznivé, Šumavský skimaraton se 25. a 26. února 2023 konat bude! Pořadatelé však vzhledem k nepřízni počasí museli přistoupit k zásadním změnám v propozicích závodu. Změny se týkají jak délky tras, tak i místa startu a cíle nebo časového programu. Dětské závody byly zcela zrušeny.

Místem, kde budou po oba dva dny závody začínat se stala obec Modrava. Start bude na nástupišti lyžařských tras směr na Březník. Závodníci nastoupí v sobotu od 9:30 hodin na trasu 17 km volnou technikou (původně trasy na 46 a 23 km se slučují do jediné trasy 17 km). Trasa povede pro běžkaře známými místy jako je Modravský potok – most, Na Ztraceném, Nad Ptačí nádrží, Černá hora, Pramen Vltavy a zpět po Vltavské cestě směrem na Kvildu. Pokud bude dostatek sněhu bude trasa končit na louce pod lesem u ústí Vltavské cesty, Jestliže se podmínky zhorší bude cíl stanoven na konci sněhové pokrývky na Vltavské cestě označením cedulemi CÍL a instalovanou časomírou.

Šumavský skimaratonTrasa 8 km "Šumavská pohoda" volnou technikou se mění na 14 km volně, startuje se 5 minut po trase 17 km, je nesoutěžní a účastníci pojedou od Modravského mostu vlevo přímo na Černohorskou nádrž, Nad Ptačí nádrží a Černou horu. Obě sobotní trasy jsou bez občerstvovací stanice.

V neděli čeká borce trasa 25 km klasickou technikou. Původně se měly jet klasicky trasy 45 km a 23 km, ty se nyní slučují do jediné trasy. Stopa povede z Modravy na Modravský most a dále místy: Na Ztraceném, Nad Ptačí nádrží, Černohorská nádrž, Modravský potok – most (občerstvovací stanice), Na Ztraceném, Nad Ptačí nádrží, Černá hora, Pramen Vltavy a po Vltavské cestě na kraj lesa nad Kvildou či na konec sněhu. Trasa závodu je v současné době jednou z mála sjízdných běžkařských tras na Šumavě.
 

Kde zaparkovat a transport mezi startem a cílem

Šumavský skimaratonParkování je zajištěno pro účastníky závodu zdarma na Kvildě v prostoru bývalé roty. Ostatní parkovací plochy v obci Kvilda budou dostupné s úhradou příslušného parkovacího poplatku. Na Modravě lze zaparkovat na centrálním parkovišti s úhradou příslušného parkovacího poplatku (automat po pravé straně při vjezdu). V omezené míře bude zajištěna kyvadlová doprava KvildaModrava (nebo opačně) v době před startem i po vyhlášení výsledků. Ty budou prezentovány na Kvildě cca v 13:30 v prostoru centra závodu u velkého stanu na parkovišti při příjezdu na Kvildu od Vimperka.

V sobotu i v neděli se můžete své věci uschovat v prostoru startu (křižovatka u Dřeváku) na Modravě. Věci budou odvezeny do prostoru poblíž cíle. Doporučujeme do pytlů vložit i boty. Je potřeba počítat s delším pěším přesunem do občerstvovacího stanu cca 2 km.
Modrava

Modrava

Modrava je bývalá šumavská dřevařská osada na soutoku Modravského, Filipohuťského a Roklanského potoka, jejichž spojením vzniká řeka Vydra. Odedávna to bývala poslední výspa kraje na konci plání, kde lišky dávají dobrou noc. Dál ležely už jen bezedné šumavské slatě a nekonečné lesy.

Kvilda

Kvilda

Nejvýše položené obci v Česku (1 065 m) daly jméno typické šumavské pláně, německy zvané gefilde. V jejich středu a zároveň na trase kašperskohorské větve solné Zlaté stezky kdysi vznikly dvě obce, Kvilda a Horská Kvilda. Zná je každý, kdo někdy navštívil prameny Vltavy nebo Jezerní slať.

Šumavou na běžkách – krajinou Klostermannova románu v okolí Horské Kvildy Zimní sporty

Šumavou na běžkách – krajinou Klostermannova románu v okolí Horské Kvildy

Vydejte se na nenáročnou trasu za krásami šumavské přírody, kterou v románu "V ráji šumavském" popisuje Karel Klostermann. Okružná trasa vede těmito místy: Horská Kvilda – Zlatá Studna – Ranklovská rovina – U Tří jedlí – Zhůří – U Potůčku – Horská Kvilda.

Šumavou na běžkách – z Modravy k samotě Březník Zimní sporty

Šumavou na běžkách – z Modravy k samotě Březník

Nenáročný výlet je vedený výhradně po strojově udržovaných cestách v centrální části Národního parku Šumava. Cestou si prohlédnete Modravské slatě, samotu Březník a navštívíte bývalou sklářskou osadu Filipovu Huť.

Šumavou na běžkách – z Modravy k pramenům Vltavy Zimní sporty

Šumavou na běžkách – z Modravy k pramenům Vltavy

Jedním z krásných běžkařských okruhů je trasa Modrava – Modravský potok/most – Černohorská nádrž – Nad Ptačí nádrží – Černá hora – Pramen Vltavy – vyhlídka Nad Prameny Vltavy – Pramen Vltavy – Nad Ptačí nádrží – Černohorská nádrž – Lovčí skála – Filipova Huť – Modrava.

Další aktuality

Udělejte si výlet do Třeboně, nebudete litovat! Můžete potkat i Jakuba Krčína

Tento víkend vás v Třeboni nemine setkání s posledním rožmberským vladařem, panem Vilémem z Rožmberka a jeho geniálním rybníkářem Jakubem Krčínem. Slavnosti historické s bohatým programem a tradičními řemeslnými trhy proběhnou přímo na Masarykově náměstí a v areálu zámku i na hrázi rybníka Svět. Letošní Historické slavnosti Jakuba Krčína zahájí v pátek 19. července 2024 příjezd slavného stavitele rybníků. Hlavní program slavností je plánován na sobotu 20. července 2024, kdy se bude konat jarmark, průvod Jakuba Krčína a jeho doprovodu či ohňová show.
15. červenec 2024 20:15
Zážitky, Jihočeský kraj

Koně, ryby, heligonky: Holašovice zvou na Selské slavnosti

Malované štíty stavení holašovické návsi se stanou o víkendu 19. až 21. července 2024 již po 25. dobovou kulisou Selských slavností, na které se každoročně sjíždí množství lidových umělců a řemeslných tvůrců. Pro návštěvníky bude připraven bohatý kulturní program, více než 200 stánkařů a také kyvadlová doprava z Českých Budějovic a zpět.
15. červenec 2024 15:00
Kultura, Jihočeský kraj

Odhalte kouzlo tajných chodeb: tipy pro fajnšmekry, hubeňoury a blázny

Tajné chodby jsou nezbytnou rekvizitou romantických strašidelných příběhů, na rozdíl od upírů, vlkodlaků nebo bludiček ale skutečně existují. Pojďte s námi prozkoumat podzemí měst, kostelů a klášterů, hradní zdi a prastaré vinné sklepy!
15. červenec 2024 14:30
Památky, Jihočeský kraj

Čerstvý chléb z pece provoní opět šumavskou Lenoru

Pokud trávíte léto na Šumavě nenechejte si ujít příležitost navštívit Lenoru a ochutnat pravý lenorský chleba. Díky oblíbenému pečení v obecní peci jsou v Lenoře již řadu let pořádány letní Slavnosti chleba, v letošním roce 20. 7. 2024. Ukázkové pečení pro veřejnost se koná obvykle poslední sobotu v měsíci od dubna do prosince.
15. červenec 2024 11:56
Památky, Jihočeský kraj

Hrady pánů erbů růže aneb křížem krážem po jihu Čech

Na několika jihočeských hradech a zámcích visí na stěnách vyobrazení Dělení růží od Antonína Streera. Dílo namalované v roce 1742 vyobrazuje událost, od níž už tehdy uplynulo zhruba pět set let a proměnila dějiny jižních Čech na dlouhá staletí. Víte, kde hledat hrady pánů erbů růže?
14. červenec 2024 6:28
Památky, Jihočeský kraj

Na Budějovicku můžete nově využít kartu hosta BuďKarta

S projektem karty hosta pro ubytované přichází Turistická oblast Budějovicko na začátku letní sezony 2024. Smyslem BuďKarty je motivovat hosty k prodloužení pobytu a návštěvě míst, která by původně nezvažovali. Kartu získají k ubytování na dvě a více nocí. Na oplátku jim přinese řadu výhod a slev na vstupy. Do projektu se zapojili místní ubytovatelé a provozovatelé turistických atraktivit.
12. červenec 2024 10:00
Kultura, Jihočeský kraj

Mezinárodní hudební festival Český Krumlov zve na hvězdy klasické hudby

Již 33. ročník Mezinárodního hudebního festivalu Český Krumlov se na jihu Čech koná od 12. července do 3. srpna 2024 a jeho program je jako vždy velkolepý. Do města nad řekou Vltavou zavítá jedna z největších hudebních legend, barytonista Plácido Domingo, dále pak koncertní mistr České filharmonie Jiří Vodička, a poprvé také akordeonistka Ksenija Sidorová s hornistou a dirigentem Radkem Baborákem. Doprovodný program ve Festivalové zóně nabídne zdarma multižánrové koncerty a s celou rodinou si užijete výtvarné, relaxační, pohybové i vzdělávací aktivity.
12. červenec 2024 9:00
Kultura, Jihočeský kraj

Neobjevené skvosty: 10 tipů z turistické oblasti Šumava

Na Šumavě je pořád co objevovat … Šumava, to je 68 460 ha skutečné přírody, stovky kilometrů cyklotras a sjízdných řek, desítky zajímavých výletů, několik nouzových nocovišť a našich deset tipů na dosud málo známá místa.
9. červenec 2024 15:40
Příroda, Jihočeský kraj