Úvod > Aktuality > Šumavou už se prohánějí první běžkaři
Šumavou už se prohánějí první běžkaři
"> "> "> "> "> "> ">
Zimní sporty

Šumavou už se prohánějí první běžkaři

Vydáno 30. prosince 2020
O Vánocích napadlo na Šumavě dostatek sněhu pro první běžkařské výlety. Stopy se zatím neupravují, sněhu je cca 10 – 12 cm, teploty se drží okolo -2°C. Všem milovníkům běžkaření doporučujeme na začátek sezóny spíše lyže "kameňačky", kterým nějaký ten škrábanec příliš neublíží.
běžky šumavaŠumava nabízí ideální podmínky pro zimní turistiku na běžkách. Šumavská zimní krajina je svým reliéfem velice vhodná pro běžecké lyžování, které je nejlepší v Česku. Pozvolná stoupání, mírné sjezdy charakteristické pro rozsáhlé šumavské pláně a nadmořská výška kolem 1 000 metrů jsou po většinu zimy zárukou jak dobrých sněhových podmínek, stejně tak i dostupnosti pro všechny kategorie běžkařů.

Pokud patříte k milovníkům pohybu v bílé stopě, můžete už využít některou z nejznámějších stop, které budou projeté od prvních lyžařů. Není jich zatím příliš mnoho, ale zima je teprve na svém začátku...


Kde pořádně provětráte svoje kameňačky

běžky šumavaNapříklad v okolí Modravy se teploty drží na – 2°C, je zataženo a občas lehce zasněží. Nyní leží na zemi asi 12 cm sněhu, z toho 5 cm nového prachového. Přesto ještě nenastaly vhodné podmínky pro strojovou úpravu tratí. Velmi oblíbenou trasou je Modrava – Březník, kde je již vyšlápnutá stopa, zdejší lyžaři však také rádi bruslí.

Minulý pátek byly upraveny stopy na Zadově – Churáňově, kde napadlo sněhu cca 14 cm. Rolba 25. 12. upravila trasy v celkové délce 5 km v úsecích: Zadov (U Lenců) – Pláně – s odbočkou ke skokanskému můstku; Churáňovské horní louky a Lyžařský stadion Churáňov. Kvalita stop je však místy zhoršená kvůli nižší sněhové pokrývce.

Ski KvildaV okolí Kvildy je sněhu dost, ale stopy se zatím neupravují. Momentálně je na Kvildě zataženo, sněží, teplota vzduchu je -2°C. V minulých dnech připadly 3 cm nového sněhu a celkem je na kvildských pláních kolem 10 – 15 cm sněhu. Lyžovat se dá směrem na Pramen Vltavy a na Horskou Kvildu, trasy pouze vyšlápnuté, cesta na Bučinu je propluhovaná.

V okolí Železné Rudy je zataženo s drobným sněžením, teplota v rozmezí od -0,2ºC do -3,3ºC. Sněhu je v okolí od 10 do 15 cm, což na strojovou úpravu zatím nestačí. Lyžařské stopy jsou ve vyšších polohách pouze prošlápnuté. Jet se dá například z Gerlovy Huti na Zámecký les a zpet. Ve stopě si však dávejte pozor, je mělká a v mrazu rychle mrzne.

ski LipnoVe Skiareálu Lipno lze využít speciálně upravený okruh pro běžkaře. Nastoupit na něj lze z centrálního parkoviště nebo z parkoviště P2, které se nachází u nejnovější sjezdovky s názvem Lipenská. Okruh je možno přizpůsobit fyzické zdatnosti běžkaře a využít tak jednotlivé části mezi Kramolínským a Slupečenským vrchem, který je dlouhý 3,5 km. Celý okruh pak měří 5,5 km. Směry okruhu jsou vyznačeny na navigačních modrých tyčích podél běžeckého okruhu.