Úvod > Aktuality > Jarní prázdniny na Šumavě? Sjezdaři si zalyžují, běžkaři musí jezdit opatrně a na starých lyžích
Zimní sporty

Jarní prázdniny na Šumavě? Sjezdaři si zalyžují, běžkaři musí jezdit opatrně a na starých lyžích

  • Vydáno11. února 2020
Letošní zima není k lyžařům příliš vlídná, a zvláště pak na Šumavě nepanují tento rok ideální podmínky pro lyžování. Ti, kteří v období jarních prázdnin na zimní rekreaci na Šumavu vyrazí, si však nemusí zoufat. Lyžařská střediska jsou na lyžaře připravena, dospělí i děti mohou pozorovat život šumavské zvěře anebo se lze vypravit na výlet na sněžnicích se správou CHKO Šumava. Pozor by si měli však dát milovníci pohybu na běžkách, někde je sněhu dost, ale na jiných místech je ho naopak nedostatek, proto doporučujeme jezdit na starších lyžích. Jak se na Šumavě během zimní dovolené zabavit vám poradí Kudy z nudy.
Šumava zimaChystáte se v dohledné době na Šumavu? Připravte si nejen sjezdové lyže, ale i pevné boty do bláta, staré běžky nebo nordic walking hůlky. A kdy jsou vůbec letos jarní prázdniny? Dětem z Jižních Čech už prázdniny začaly (České Budějovice, Český Krumlov), spolu s nimi mají volno i junioři z Berouna, Rokycan a Klatov. Příští týden 17. – 23. 2. a potom i 24. 2. – 1. 3. mají volno děti z Prahy, Plzeňákům a dětem z Písku začínají dny volna až 2. března.


Sjezdové lyžování na Lipně, Zadově a Kvildě

Ski LipnoJestliže se chystáte na sjezdovky, dobře si zalyžujete ve Skiareálu Lipno, kde se tento týden 14. – 16. 2. chystají i oblíbené akce Valentýnská pusa a Kramolínský obřák. Aktuálně je zde otevřeno 6,5 km sjezdovek na osmi tratích. Lyžuje se na 50 cm technickém i přírodním sněhu a očekává se, že nový sníh ještě napadne. Dobré podmínky panují i v lyžařském středisku Zadov, kde se lyžuje na 35 cm a aktuálně napadlo dalších 10 cm nového sněhu. Otevřeny jsou čtyři sjezdovky a dětský park Kobyla. Areál je v provozu denně od 8:30 do 16:00 a denně mimo pondělí probíhá i večerní lyžování, a to od 18:00 do 21:00 hodin. Nejvíce sněhu má na svém svahu Ski areál Kvilda, kde se lyžuje na 80 cm převážně technického sněhu.
 

Běžkaři si zalyžují na Modravě a Zadově

BěžkyMilovníci běhu na lyžích si musí dát pozor na sjízdnost jednotlivých úseků. Aktuální informace z Bílé stopy přinesou radost těm, kteří se pohybují v okolí Modravy. Zítra ráno, tj ve středu 12. února 2020 se budou strojově upravovat tyto trasy: Modrava – Březník (7,5 km), Na Ztraceném – Ptačí nádrž – Černohorská nádrž – Modravský most (4,2 km) a Ptačí nádrž – Černá horaPramen Vltavy (5 km). Trasy budou upravovány na klasiku, ostatní cesty není bohužel možné vzhledem k nedostatku sněhu zatím strojově upravovat. Na Modravě je aktuálně 2,7 °C, zataženo, fouká silný vítr a na cesách a v lesích leží 10 až 50 cm sněhu.

Šumava láká běžkařeNa Zadově – Churáňově je momentálně oblačno a větrno, teplota se pohybuje na -2 °C. Výška sněhu mimo sjezdovky je do 13 cm, nového sněhu napadlo cca 10 cm. Sníh je prachový a přefoukaný. Stopy se zatím strojově neupravovaly, jejich úprava proběhne max. zítra (12. 2.) dopoledne. Upraven bude okruh Zadov – Churáňov, pro úpravu ostatních tras je potřeba více přírodního sněhu. Nejvíce vytížená je v těchto dnech trasa Zadov – Pláně – rozhledna, a to jak běžkaři, tak i pěšími turisty. Ze Zadova směrem na Kobylu až k odbočce k rozhledně a dále na Pláně je vytvořen po levé straně (z Plání směrem k rozhledně a až na Zadov po pravé straně, v terénu označeno tabulkami), zpevněný, asi 1,5 m široký pruh, určený pouze pro pěší! Prosíme pěší turisty, aby využívali tento pruh a neničili pěší chůzí, kočárky nebo sáněmi trasu upravenou pro lyžaře. Na trase zároveň dbejte vzájemné ohleduplnosti.

Šumava běžkyOkolí Kvildy není na sníh příliš bohaté. Výška sněhu se pohybuje od 10 do 50 cm (ve vyšších polohách). Na Kvildě je zataženo, fouká silný nárazový vítr, teplota nepřevyšuje -2°C. Vzhledem k počasí se stopy zatím stojově neupravují. Obzvláště na Kvildě platí doporučení NP Šumava nevstupovat do lesních porostů a na turistické stezky vedoucí lesními porosty. Pokud však  budete vyrážet do terénu, dbejte zvýšené opatrnosti, stále hrozí pády stromů. Ani v okolí Železné Rudy není situace lepší. Teplota se tu pohybuje od 3° do -3° C a tále fouká silnější vítr. Skiareál Špičák není v provozu. Stopy na běžky se strojově kvůli nedostatku sněhu neupravují.
 

Vyrazte do přírody na sněžnicích nebo pěšky

chalupa šumavaVzhledem k nízké výšce sněhové pokrývky se můžete vypravit do přírody i bez lyží. Budou vám stačit pevné boty a nordic walking hůlky. Z Kvildy se můžete vydat po Bučinské cestě na Bučinu. Běžkaři využívají vyšlapanou "stopu" po Vltavské cestě k Pramenům Vltavy a na Bučinu. Prosíme proto o ohleduponost, stopy jsou letos na Šumavě vzácné... Zároveň upozorňujeme na doporučení NP Šumava nevstupovat do lesních porostů a na turistické stezky vedoucí lesními porosty. V terénu proto dbejte zvýšené opatrnosti, stále hrozí pády stromů.

Pěkný pěší výlet doporučujeme také kolem Antýglu po NS Vchynicko-Tetovským kanálem anebo okolo Vydry. V oblasti Železnorudska je krásná například trasa z Železné Rudy na Pancířský hřbet, která vede přes Hůrecké slatě do údolí Křemelné, odkud přes zasněžené pláně vystoupáte na horský hřeben k vrcholům Můstek, Habr a Pancíř. Vypravit se můžete také na Čertovo a Černé jezero.

SněžniceNa Novopecku buďte vzhledem k nebezpečí pádu stromů, větví nebo špiček stromů opatrní a pokud možno nevstupujte do lesních porostů.

Národní park Šumava nabízí také pravidelné vycházky na sněžnicích. Namátkou zmíníme několik termínů: ve čtvrtek 13. 2. se jde okolím Chalupské slatě, v pátek 14. února v okolí Kvildy, ve středu 19. února si vyšlápnete na Modravskou horu a zajímavá bude i vycházka s názvem Kolem Pranýře za výhledy, která se koná v úterý 25. února přes Šibeniční vrch a vrch Vinice. Podrobné informace k vycházkám naleznete na webu NP Šumava. Na akci se prosíme předem přihlašte přes webové stránky NP Šumava.
 

Za pozorováním jelenů, rysů a vlků

vlci v ziměNechce se vám sportovat? Pak zařaďte do svých programů výlety za jeleny, rysy nebo vlky. Čeká fantastická podívaná buď v okolí Kvildy anebo u Srní. Když pojedete ze Sušice na Modravu, kousek za Srním objevíte Návštěvnické centrum národního parku Šumava. V něm je připravená expozice o životě šelem se zvukovými záznamy i filmy, ale to nejlepší na vás čeká venku. Značená vlčí stezka vede od návštěvnického centra k výběhu, kde na vlastní oči uvidíte vlčí rodinku. Výběh má rozlohu zhruba tři hektary, vy si šelmy prohlédnete z 300 metrů dlouhé dřevěné lávky. Podle lidí ze správy národního parku nemusíte mít strach, že byste vlky nenašli – výběh je přehledný a vlci jsou poměrně akční, takže jsou stále v pohybu. Že by nebyli vidět se tak stane opravdu jen málokdy. Areál je otevřený denně od 8:30 do 15:30 hodin zdarma až do konce března, v dubnu bývá zavřeno.

jeleni kvildaS divokými zvířaty se můžete tváří v tvář potkat také poblíž Návštěvnického centra na Kvildě. Stojí přibližně v polovině cesty mezi Kvildou a Jezerní slatí, jeho expozice je zaměřená na jelení zvěř a podobně jako u Srní i tady se můžete vydat na vycházkový naučný okruh do okolních lesů. Měří necelé tři kilometry a prochází přímo devítihektarovým jelením výběhem. Chcete-li jeleny skutečně vidět, musíte se chovat tiše a obrnit se velkou trpělivostí. Od února 2020 je "u jelenů" přístupná nová pozorovací věž. Je vysoká sedm metrů a bude na ní možné vystoupat celoročně. Turisté ji mohou využít i v době jelení říje, kdy je pozorovací centrum běžně nepřístupné.

rys davidNezapomeňte se podívat také k výběhu, kde žije rys David. Toho jako několikaměsíční kotě srazilo auto a po sérii operací si už tak zvykl na lidi, že jeho vypuštění do volné přírody by bylo obrovským rizikem. Před dvěma lety se k němu připojila i rysí samička Kate z Německa, narozená v zajetí. Rysové mají svůj výběh také nedaleko Návštěvnického centra a dostanete se k němu po okruhu "Jelení naučné stezky". Ten vede z Návštěvnického centra a je 2,5 km dlouhý. Návštěvnické centrum a stezka jsou otevřené denně od 8.30 do 15.30 hodin zdarma. Každý týden je připraveno až osm komentovaných prohlídek jak k jelenům, tak rysům, z toho o víkendech jsou naplánovány dvě vycházky.
Šumavou na sněžnicích – výlety přírodou se Správou NP Šumava

Šumavou na sněžnicích – výlety přírodou se Správou NP Šumava

Sněžnice jsou novým fenoménem, který během posledních let objevují turisté na Šumavě. Správa národního parku Šumava proto každoročně připravuje během zimní sezóny pro zájemce výlety šumavskou přírodou.

Rysí výběh nedaleko Kvildy

Rysí výběh nedaleko Kvildy

Do výběhu u Kvildy byl umístěn rys, kterého srazil automobil a po mimořádně náročné léčbě zůstal v péči člověka. Samotný výběh má rozlohu 0,5 ha a návštěvníci mohou rysa pozorovat přímo z vyvýšené a zastřešené pozorovatelny.

Naučný okruh ve výběhu s jeleny u Kvildy

Naučný okruh ve výběhu s jeleny u Kvildy

Výběhem jelenů nedaleko Kvildy prochází naučný okruh a jsou zde vyvýšené pozorovací přístřešky. Mimo výběh se seznámíte se stopami jelenovitých, prasete divokého a některými místními stromy a rostlinami.

Návštěvnické centrum Kvilda – za poznáním života jelenů

Návštěvnické centrum Kvilda – za poznáním života jelenů

Poznat život jelenů, vidět je na vlastní oči v jejich přirozeném prostředí nabízí zbrusu nové Návštěvnické centrum nedaleko Kvildy. Pozorovat jeleny je možné také z pozorovací vyhlídkové věže, které je přístupná i během jelení říje.

Skiareál Lipno – nejpohodlnější rodinné lyžování v Čechách

Skiareál Lipno – nejpohodlnější rodinné lyžování v Čechách

Skiareál Lipno je moderní, pětihvězdičkové lyžařské středisko zaměřené především na rodiny s dětmi, začátečníky a školní lyžařské kurzy. Skiareál nabízí bezpečné a kvalitně zasněžené sjezdovky o celkové délce 11,6 km. Pohodlnou přepravu zajišťují tři čtyřsedačkové lanovky.

Návštěvnické centrum Srní věnované šelmám – výběh s vlky

Návštěvnické centrum Srní věnované šelmám – výběh s vlky

Centrum prezentuje původní druhy volně žijících zvířat v jejich přirozeném biotopu, reintrodukované a nebo dříve vyhynulé druhy. Bezpochyby největším lákadlem je výběh s vlky na rozloze 3 hektary, napříč kterým vede visutá pozorovací stezka.

Bučina – bývalá nejvýše položená osada na Šumavě

Bučina – bývalá nejvýše položená osada na Šumavě

Bučina je dnes zaniklá osada, která však bývala nejvýše položenou osadou na celé Šumavě (1162 m). Přesto si však jedno prvenství uchovala – jedná se totiž o nejdeštivější šumavské místo, ročně tady spadne 1600 mm srážek.

Čertovo jezero – jediné šumavské jezero náležící k povodí Dunaje

Čertovo jezero – jediné šumavské jezero náležící k povodí Dunaje

Pověstmi opředené Čertovo jezero ledovcového původu leží na jihovýchodním svahu Jezerní hory, poblíž Železné Rudy. Jako jediné ze šumavských jezer náleží k povodí Dunaje.

Černé jezero na Šumavě – největší přírodní jezero České republiky

Černé jezero na Šumavě – největší přírodní jezero České republiky

Podniknout výlet k Černému jezeru by měl každý, kdo se ocitne v krásném prostředí Šumavy. Největší české přírodní jezero ledovcového původu totiž poskytuje jeden z nejhezčích zážitků při toulkách šumavskou přírodou.

Ski areál Zadov – skvělé lyžování na hranici Národního parku Šumava

Ski areál Zadov – skvělé lyžování na hranici Národního parku Šumava

Zadov-Churáňov je jedno z nejznámějších center běžeckého lyžování v České republice, ale i oblíbené místo sjezdového lyžování. Sjezdové lyžování na Zadově, to je celkem 12 sjezdovek na Zadově, Churáňově a Nových Hutích.

Naučná stezka Vchynicko-tetovský plavební kanál – za historií plavení dřeva

Naučná stezka Vchynicko-tetovský plavební kanál – za historií plavení dřeva

Projít se podél vodního toku, který v minulosti sloužil pro plavení hojného šumavského dřeva, můžete nedaleko Antýglu na Šumavě. Vchynico-tetovský plavební kanál obchází nesplavný úsek Vydry pod Antýglem. Vodní cesta o celkové délce 13,6 km spojovala řečiště Vydry s říčkou Křemelná.

Naučná stezka Povydří – procházka okolo Vydry nejkrásnější trasou Šumavy

Naučná stezka Povydří – procházka okolo Vydry nejkrásnější trasou Šumavy

Jedna z nejkrásnějších tras Šumavskou přírodou je naučná stezka Povydří vedoucí z osady Antýgl do Čeňkovy Pily. Je pouze pro pěší, ale projít si ji můžete i se sportovním kočárkem. Kdo nikdy nešel kaňonem říčky Vydry, ten jako by snad na Šumavě ani nebyl!

Ski areál Kvilda

Ski areál Kvilda

Přímo uprostřed obce Kvilda lež menší lyžařský areál, svou polohou a převýšením ideální pro rodiny s dětmi a začátečníky. Jedná se o rodinný, modernizovaný, lyžařský areálek v srdci Šumavy, nedaleko známého střediska Zadov – Churáňov.

Šumavou na běžkách – z Modravy k samotě Březník

Šumavou na běžkách – z Modravy k samotě Březník

Nenáročný výlet je vedený výhradně po strojově udržovaných cestách v centrální části Národního parku Šumava. Cestou si prohlédnete Modravské slatě, samotu Březník a navštívíte bývalou sklářskou osadu Filipovu Huť.

Šumavou na běžkách – ze Zadova na Kvildu

Šumavou na běžkách – ze Zadova na Kvildu

Celodenní výlet ze Zadova na Kvildu v bílé stopě patří ke klasice běžeckého lyžování na Šumavě. Trasa vede centrální a nejvyšší částí šumavských plání, kde často trénovala česká běžecká jednička Kateřina Neumannová. Trasa vede v dobře udržované stopě, kde nadjete také dost místa pro bruslení.

Další aktuality

Ve skiareálu Lipno o víkendu zažijete peklo, vola i tatarák na mnoho způsobů!

Start zimní sezóny je doslova na spadnutí a ve skiareálu Lipno odpočítávají poslední hodiny. O víkendu sem můžete zavítat nejenom za zimními radovánkami, ale i za nabitým programem pro celou rodinu. V sobotu se u Stezky korunami stromů sejdou čerti, anděl i Mikuláš. Připravena je oblíbená Pekelná stezka. Na náměstíčku před hotelem Element se představí řeznictví Kramolínský vůl, v restauraci Stodola proběhne tatarákový víkend, děti si užijí andělskou poštu nebo sobotní animace s vánočními dílničkami.
Jihočeský kraj | Zážitky

Zažijte advent v Jindřichově Hradci – čekají na vás Krýzovy jesličky i vánoční fotografie

Krásnou předvánoční nabídku pro návštěvníky přichystali v České Kanadě, přímo v centru starobylého Jindřichova Hradce. Hlavním tahákem jsou zrestaurované Krýzovy jesličky v Muzeu Jindřichohradecka, které jsou nyní k vidění po sedmileté pauze. Adventní program se však chystá také v Domě gobelínů a v muzejním ateliéru bude připravený i vánoční fotokoutek.
Jihočeský kraj | Kultura

Zámecká slavnost vína v Českém Krumlově nabídne ta nejlepší vína

Festival vína Český Krumlov nabídne v sobotu 25. listopadu 2023 dlouho očekávanou a veřejností velmi oblíbenou Zámeckou slavnost vína. Návštěvníci degustační a prodejní přehlídky vín se od 14:00 do 22:00 hod. v Zámecké jízdárně mohou těšit na degustaci 300 vzorků vín z Čech, Moravy, Rakouska, Německa, Francie, Černé hory, ale také Nového Zélandu, Austrálie a Jižní Afriky.
Jihočeský kraj | Gurmánská turistika

Vydejte se na výlov Bošileckého rybníka

V podzimních měsících jsou na Třeboňsku již tradičně největší událostí výlovy rybníků. Od pondělí 20. do středy 22. listopadu 2023 se můžete zúčastnit výlovu jednoho z nejstarších rybníků Třeboňska – Bošileckého rybníka.
Jihočeský kraj | Gurmánská turistika

Cesta na šumavský Everest vede přes osm vrcholů

Skvělý nápad, poutavá hra a zajímavá krajina – to všechno spojuje projekt Šumavský Everest. Na Mount Everest, tedy 8848 metrů vysokou nejvyšší horu světa, se na Šumavě dostanete postupným zdoláním osmi vrcholů s nadmořskou výškou 1236, 725, 1022, 732, 1378, 1338, 1311 a 1221 metrů. Na všech vrcholech je možné dát si razítko do vrcholového pasu; ten seženete v infocentru Horní Planá. Těm, kteří budou v pasu mít všechna razítka, vystaví v infocentru i certifikát.
Jihočeský kraj | Letní sporty

Jihočeskou metropoli rozzáří Českobudějovický advent

Již v sobotu 18. listopadu 2023 odstartují tradiční vánoční trhy na hlavním náměstí Přemysla Otakara II. v krajském městě a s nimi symbolicky začne i advent na Budějovicku, který potrvá až do 6. ledna 2024. Program je jako každoročně velmi bohatý a zajímavý. Hlubockou zoo rozzáří tisíce světýlek, trhy budou i na budějovickém výstavišti, kde se chystá také průvod krampusů. Obyvatelé i návštěvníci krajské metropole si znovu užítijí originální koncepci pojetí adventních trhů, v jejichž středu bude unikátní ledové kluziště kolem Samsonovy kašny. Stánky budou mít otevřeno denně od 10:00 do 22:00 hodin.
Jihočeský kraj | Zážitky

Česko mezi řádky: Návrat Krále Šumavy, Šumava a David Jan Žák

Až budete mezi řádky hledat místa, kde se odehrává děj životopisného románu Návrat Krále Šumavy jihočeského spisovatele Davida Jana Žáka, vezměte si k ruce hodně podrobnou mapu. Ale úplně nejlepší je vydat se na Šumavu osobně: čekají vás tajemná a magická místa, která dodnes vydávají zvláštní svědectví.
Jihočeský kraj | Zážitky

Desítky zábavných tipů pro zimu, kdy se na horách nedá lyžovat

Vyrazíte na lyžovačku, ale teploty šplhají někam k osmi stupňům nad nulou, sníh – pokud vůbec nějaký byl – mizí před očima a výraznější ochlazení meteorologové neočekávají... i tak může vypadat dovolená v zimě. Co ale pak s volným časem? Řešení najdete na Kudy z nudy, které vám nabídne spousty tipů, co podniknout v nejoblíbenějších horských střediscích i bez sněhové pokrývky.
Jihočeský kraj | Zimní sporty