Úvod > Aktuality > Struny podzimu nabídnou premiéry napříč žánry

Struny podzimu nabídnou premiéry napříč žánry

Vydáno 10. října 2018 Kultura
Objevný, odvážný, multižánrový. Tak definují pořadatelé hudební festival Struny podzimu. Ani 22. ročník, který běží od 9. října do 10. listopadu, nezůstává této charakteristice nic dlužen. Do Prahy přijede průkopník minimalismu Terry Riley, duo virtuosů Michel Camilo a Tomatito, soulová zpěvačka Lizz Wright nebo vůdčí osobnost elektronické scény Venetian Snares ve společném projektu s uznávaným producentem a hudebníkem Danielem Lanoisem.

Téměř všechny koncerty Strun podzimu jsou zároveň českou premiérou. Řada umělců přijíždí do Česka vůbec poprvé a ti, kteří už u nás někdy dříve vystoupili, se představí tak, jak je české publikum doposud nemělo příležitost spatřit.

Program stejně jako v předchozích ročnících přinese vybraný mix jazzu, klasiky, tradice i experimentu, zároveň naváže na loňský ročník, kdy se žánrové zaměření rozšířilo o country, hip hop či tradiční irskou hudbu.
 

Irský folk, blues, latinské rytmy i hip hop

Lizz WrightNa popud Strun podzimu vyjíždí vůbec poprvé mimo domovský ostrov čtyřčlenná irská kapela Andyho Irvinea a Paula Bradyho, aby fanouškům z kontinentu představila irský folk v té nejryzejší podobě.

Brazilec Egberto Gismonti si do Prahy přichystal rovněž dva sólové recitály, avšak s různými nástroji – kytarou a klavírem. Různorodost a obtížnou zařaditelnost Gismontiho tvorby sympaticky potvrzují odborné reakce na jeho desáté album Dancadas Cabecas.

Česká premiéra čeká také zpěvačku Lizz Wright. Charismatická Američanka oplývá nenapodobitelnou schopností namíchat originální barvu z hudební palety, na níž je místo pro gospel, folk, jazz, pop i blues.

Současný hip hop zastupuje Kaliforňan Open Mike Eagle, který patří k nejzásadnějším představitelům art-rapu. Eaglovo poslední album Brick Body Kids Still Daydream zařadil kultovní magazín Rolling Stone mezi 50 nejlepších desek roku 2017.
 

Sloučení neslučitelného: Nemanju Radulović a Daniel Lonis

Nemanju RadulovićStruny podzimu byly dějištěm řady velkých houslových debutů, letos festival poprvé představí třiatřicetiletého srbského houslistu Nemanju Raduloviće. Vítěz prestižní ceny Victoires de la musique classique za rok 2014 a exkluzivní umělec Deutsche Grammophon si pro svůj festivalový debut zvolil virtuózní romantický program z děl Saint-Saense, Debussyho, Chaussona a Ravela. Elektronický virtuos a hudební provokatér Venetian Snares vydal před pár týdny společné album s multiinstrumentalistou a producentem komerčně úspěšných nahrávek Danielem Lanoisem.

Zdánlivě nepředstavitelné spojení umělců z rozdílných hudebních světů dalo vzniknout nahrávce, která si hned po vydání vysloužila řadu pozitivních recenzí. Na Strunách podzimu vezme tato dvojice návštěvníky koncertu na společnou cestu znepokojivou krajinou plnou neprobádaných hudebních zákoutí.
 

Česká hudební scéna v Divadle Archa

Dagmar VoňkováFestival ani letos neopomene českou hudební scénu. Do Divadla Archa pozval skladatelku, osobitou kytaristku a zpěvačku Dagmar Voňkovou. Přestože koncertuje převážně sólově, s radostí přivítala nabídku Strun podzimu předvést to nejlepší ze své tvorby výjimečně za doprovodu kapely v aranžích vytvořených přímo pro tuto příležitost.

Skladatel a hudebník Petr Ostrouchov speciálně pro tento festivalový večer sestavil kapelu ze špičkových umělců, jakými jsou Beata Hlavenková, Jiří Slavík, Oskar Török, Marcel Bárta a další. Po triumfálním vystoupení s Bradem Mehldauem se na Struny podzimu vrací mandolinista a zpěvák Chris Thile. Tentokrát fanoušky se svou domovskou kapelou Punch Brothers vtáhne do unikátního světa „bluegrassu pro 21. století“.


Brooklyn na konec

Michel Camilo a kytarista TomatitoPětice z Brooklynu posouvá hranice všech žánrů, jichž se dotkne – country, jazzu i klasické hudby. Závěrečný koncert letošních Strun podzimu obstarají 10. listopadu v Rudolfinu pianista Michel Camilo a kytarista Tomatito. Jejich tvorba unikátně kombinuje jazz, karibskou hudbu a flamenco.

Za poslední desku Spain Forever si duo vysloužilo Latin Grammy v kategorii instrumentální album.
Národní galerie v Praze - Anežský klášter - Středověké umění v Čechách a střední Evropa 1200–1550

Národní galerie v Praze - Anežský klášter - Středověké umění v Čechách a střední Evropa 1200–1550

V autentickém prostředí prvního kláštera klarisek v Čechách, založeného pravděpodobně roku 1231 sv. Anežkou Českou, dcerou krále Přemysla Otakara I., je zpřístupněna expozice středověkého a raně renesančního umění Národní galerie v Praze. Od října 2016 nový prohlídkový okruh.

Divadlo Archa - scéna pro současné umění

Divadlo Archa - scéna pro současné umění

Divadlo Archa bylo otevřeno v roce 1994. Svou výjimečnou dramaturgií, inovativními projekty přesahující umělecké žánry i nadstandardním technickým zázemím si Archa nejen v České republice získala pověst významné progresivní scény.

Struny podzimu 2019

Struny podzimu 2019

Objevný, odvážný, multižánrový. Tak definují pořadatelé hudební festival Struny podzimu. Ani 23. ročník, který se uskuteční od 7. října do 16. listopadu, nezůstane této charakteristice nic dlužen.

Rudolfinum - budova dvou múz a sídlo České filharmonie

Rudolfinum - budova dvou múz a sídlo České filharmonie

V 19. století postrádala Praha opravdu reprezentativní i kapacitou vyhovující prostory pro potřeby symfonického orchestru a pro umístění obrazárny. Proto vznikl záměr postavit budovu, která by tyto dvě potřeby uspokojila a zároveň by ilustrovala ekonomický i kulturní rozvoj českého národa.