Úvod > Aktuality > Struny podzimu nabídnou tradici i modernu
Struny podzimu nabídnou tradici i modernu
"> "> "> "> "> "> ">
Kultura

Struny podzimu nabídnou tradici i modernu

  • Vydáno14. října 2021
Jubilejní 25. Struny podzimu rozezní v českých premiérách skladatelka, zpěvačka a houslistka ověnčená Pulitzerovou cenou i Grammy Caroline Shaw se souborem Attacca Quartet, charismatická zpěvačka Madeleine Peyroux či progresivní jazzový bubeník Makaya McCraven.Jedinečnou kombinaci rapu, recitace a klasické hudby nabídnou ve společném projektu raper Saul Williams, zjevení britské alternativní scény Kae Tempest a soubor Mivos Quartet. Další nevšední hudební zážitky obstarají sardinští polyfonní zpěváci Tenores di Orosei, ikona bossa novy Vinicius Cantuaria a nestárnoucí klasik české písně Jiří Suchý.
šestinotónové harmoniumMezinárodní hudební festival Struny podzimu už pětadvacáté přinese typicky osobitý výběr kvalitní hudby. Letošní ročník zahájí 15. října v Anežském klášteře pražská premiéra jediné skladby pro šestinotónové harmonium. Na koncertě zazní jediná sólová skladba pro tento unikátní nástroj průkopníka mikrotonální hudby a vizionáře Aloise Háby. Ve světové premiéře bude uvedena také kompozice Iana Mikysky pro harmonium a elektroniku, první sólová skladba pro tento nástroj po více než 90 letech.

Americká skladatelka Caroline Shaw, laureátka Pulitzerovy ceny a držitelka Grammy přijede 19. října poprvé do Prahy na speciální představení v Dox s uznávaným Attacca kvartetem. Na tak mladou skladatelku, jejíž rodný list byl vystaven v roce 1982, jsou úspěchy pozoruhodné. Nejen, že se prosadila v současném klasickém světě, ale také úspěšně zavítala do světa popu a hip-hopu ve spolupráci s umělci jako Kanye West, Nas, The National či Richard Reed Parry z Arcade Fire. Její práce jí přinesla ocenění i pochvaly od publicistů. Někteří ji dokonce nazývají „budoucností hudby“.
 

Letošní premiéry: Madeleine Peyroux či Saul Williams & Kae Tempest

Madeleine PeyrouxDne 28. října vystoupí v Lucerně Madeleine Peyroux. Česká premiéra americké zpěvačky, jež začínala buskingem v Paříži, aby se po návratu do USA zařadila do vybrané společnosti písničkářek a interpretek kalibru Norah Jones, Diany Krall nebo Joni Mitchell. U nás představí album Careless Love, které je dodnes nejen zpěvaččiným komerčně nejúspěšnějším nahrávacím počinem, ale i novým etalonem pro hudbu na pomezí jazzu, gospelu, country, popu, rocku, kabaretu, folku a originálního písničkářství.

Saul Williams a Kae Tempest se stali ikonickými postavami na obou stranách Atlantiku díky své průkopnické práci v oblasti hudby a performativní poezie. Tvorba obou kombinuje vzácný lyrický talent se společenským a politickým uvědoměním a s charismatickým jevištním projevem. Struny podzimu je 2. listopadu poprvé spojí ve společné oslavě síly slova: Williams představí speciálně připravenou crossoverovou spolupráci s Mivos String Quartet a Tempest u vybraných děl přednese mluvené slovo. Americký performer a rapper a lyrický buřič z Británie budou sdílet pódium v La Fabrice v jedinečném večeru, v němž se střetne hudba a poezie.
 

Letošní legendou bude Jiří Suchý

Jiří SuchýV unikátním festivalovém projektu věnovanému každoročně legendě české muziky se letos představí Jiří Suchý. Pořadatelé nechají v Rudolfinu ožít ve scénické koncertní podobě televizní pořad Recital 64, pásmo písniček Jiřího Suchého a Jiřího Šlitra natočené roku 1964 v režii Jana Roháče v poutavých kulisách barrandovského ateliéru. Režie se ujme Michal Caban. Hned následující den budou moci návštěvníci koncertu porovnat zážitek z Rudolfina s originálem.

Koncertem Jiřího SuchéhoRudolfinu vzdají organizátoři hold legendární postavě české hudební scény – Jiří Suchý totiž letos slaví neuvěřitelné 90. narozeniny!
Struny podzimu 2021

15.10.
3.12.
Struny podzimu 2021

Mezinárodní hudební festival Struny podzimu reaguje kreativně na současnou situaci. Neustupuje z vysokých nároků na uměleckou kvalitu a žánrovou otevřenost a nevzdává se ani zahraničních hvězd.

Vzducholoď Gulliver na střeše centra DOX

Vzducholoď Gulliver na střeše centra DOX

Dřevěná vzducholoď na střeše centra DOX jakoby přistávala na střeše Centra současného umění DOX v Holešovicích. Raritní stavba, která při běžné procházce není z ulice skoro vidět, slouží jako místo pro setkávání současného umění a literatury.

Národní galerie Praha – Klášter sv. Anežky České

Národní galerie Praha – Klášter sv. Anežky České

V autentickém prostředí prvního kláštera klarisek v Čechách, založeného pravděpodobně roku 1231 sv. Anežkou Českou, dcerou krále Přemysla Otakara I., je zpřístupněna expozice středověkého a raně renesančního umění Národní galerie Praha.

Palác Lucerna – secesní srdce Prahy

Palác Lucerna – secesní srdce Prahy

Pasáž Lucerna, vzdálená jen několik málo metrů od Václavského náměstí, se dnes počítá k architektonickým pomníkům dřívější moderny. V pasáži se nachází kino v secesním stylu, několik obchodů a barů a také originální socha výtvarníka Davida Černého – parodie na rytířský pomník sv. Václava.

La Fabrika – kulturní prostor v Praze Holešovicích

La Fabrika – kulturní prostor v Praze Holešovicích

La Fabrika je kulturní centrum v pražských Holešovicích. Již od počátku byla koncipována jako víceúčelový prostor, vhodný pro vznik a prezentaci audiovizuálních projektů, divadleních a tanečních forem vyžadujích netradiční prostorové řešení, multimediální expozice a performance.

Rudolfinum – budova dvou múz a sídlo České filharmonie

Rudolfinum – budova dvou múz a sídlo České filharmonie

V 19. století postrádala Praha opravdu reprezentativní i kapacitou vyhovující prostory pro potřeby symfonického orchestru a pro umístění obrazárny. Proto vznikl záměr postavit budovu, která by tyto dvě potřeby uspokojila a zároveň by ilustrovala ekonomický i kulturní rozvoj českého národa.