Úvod > Aktuality > Struny podzimu zahájí hvězdná Laura Mvula, zahrají i legendy Charles Lloyd a Jiří Suchý

Struny podzimu zahájí hvězdná Laura Mvula, zahrají i legendy Charles Lloyd a Jiří Suchý

Vydáno 15. října 2019 Kultura
Mezinárodní hudební festival Struny podzimu už tradičně rozezní Prahu hudbou od Bacha po hip-hop. Program 23. ročníku zahájí 15. října ve Foru Karlín Laura Mvula – britská zpěvačka a pianistka označovaná jako „Nina Simone moderní doby“. Struny podzimu přinesou také návrat velikána saxofonu Charlese Lloyda. Jazzman, který pronikl i na rocková pódia společně s The Doors nebo Beach Boys, se do Prahy vrací po osmi letech. Další program nabídne pražskou premiéru avantgardního uskupení Jack Quartet či unikátní scénický projekt věnovaný Jiřímu Suchému a Jiřímu Šlitrovi, během něhož scénograf Michal Caban promění Rudolfinum na barrandovské studio 60. let.
charles loydMezinárodní hudební festival Struny podzimu už potřiadvacáté přinese typicky osobitý výběr kvalitní hudby. Letošní ročník zahájí 15. října ve Foru Karlín britská zpěvačka a pianistka Laura Mvula, o zakončení se 13. listopadu v Lucerně postarají legendy hip-hopové scény De La Soul. Mezi těmito koncerty, které festival orámují, se fanoušci mohou těšit na návrat velikána saxofonu Charlese Lloyda a na pražské premiéry jazzového pianisty Freda Hersche a amerického avantgardního uskupení Jack Quartet. K vrcholům 23. ročníku Strun podzimu bude patřit unikátní scénický projekt věnovaný Jiřímu Suchému a Jiřímu Šlitrovi.

Program letošních Strun podzimu čítá desítku koncertů v rozmanitých pražských sálech a inspiruje se vztahy mezi klasickou soudobou vážnou hudbou, jazzem, hip-hopem a elektronikou. Dramaturgie se opírá o impulzy, které procházejí napříč různými hudebními érami a styly.
 

Letošní premiéry: Laura Mvula, Jack Quartet nebo Fred Hersch

Laura MvulaLaura Mvula, která festival zahájí, mísí ve své tvorbě soulové, jazzové a R&B prvky. Při její pražské premiéře ji doprovodí nejen Filharmonie Brno, ale také jazzové trio, které vzniklo na popud festivalové dramaturgie. Za klávesy usedne Jiří Levíček a za bicí někdejší stipendista Strun podzimu Martin Novák, kterého v rytmické sekci doplní basista Rastislav Uhrík.

Další pražskou premiéru obstará uskupení Jack Quartet, které deník New York Times označil jako "nejzásadnější americké kvarteto". Specialisté na soudobou hudbu představí program ušitý na míru speciálně pro Struny podzimu – avantgardní, niterné a strhující kvartety řecko-francouzského skladatele Iannise Xenakise.

Fred HirschDalší festivalový program přinese unikátní možnost zažít v jednom večeru hned dvě podoby aristokrata jazzového klavíru Freda Hersche, který se při své pražské premiéře představí v sólovém recitálu a vůbec poprvé v Česku také se svým triem. Zážitek umocní intimní prostředí Anežského kláštera.
 

Letošní legendou bude Jiří Suchý

Jiří SuchýV unikátním festivalovém projektu věnovanému každoročně legendě české muziky se letos představí Jiří Suchý. Pořadatelé nechají v Rudolfinu ožít ve scénické koncertní podobě televizní pořad Recital 64, pásmo písniček Jiřího Suchého a Jiřího Šlitra natočené roku 1964 v režii Jana Roháče v poutavých kulisách barrandovského ateliéru. Režie se ujme Michal Caban. Hned následující den budou moci návštěvníci koncertu porovnat zážitek z Rudolfina s originálem.

Koncertem Jiřího Suchého v Rudolfinu vzdají organizátoři hold legendárním postavám české hudební scény u příležitosti čtyř kulatých i půlkulatých výročí: 95 let od narození a 50 let od tragického úmrtí Jiřího Šlitra, 60 let od založení Divadla Semafor a 55 let od uvedení televizního pořadu Recital 64.
 

Závěr festivalu bude patřit hip hopu

de la soulZávěrečný koncert De La Soul bude skutečným svátkem nejen pro české hip-hopové publikum. Jedná se totiž o jediný koncert, který kapela na podzim odehraje a zároveň poslední koncert v rámci jubilejního roku, kdy De La Soul slaví 30 let od vydání své debutové desky.
Národní galerie v Praze - Anežský klášter - Středověké umění v Čechách a střední Evropa 1200–1550

Národní galerie v Praze - Anežský klášter - Středověké umění v Čechách a střední Evropa 1200–1550

V autentickém prostředí prvního kláštera klarisek v Čechách, založeného pravděpodobně roku 1231 sv. Anežkou Českou, dcerou krále Přemysla Otakara I., je zpřístupněna expozice středověkého a raně renesančního umění Národní galerie v Praze. Od října 2016 nový prohlídkový okruh.

Rudolfinum - budova dvou múz a sídlo České filharmonie

Rudolfinum - budova dvou múz a sídlo České filharmonie

V 19. století postrádala Praha opravdu reprezentativní i kapacitou vyhovující prostory pro potřeby symfonického orchestru a pro umístění obrazárny. Proto vznikl záměr postavit budovu, která by tyto dvě potřeby uspokojila a zároveň by ilustrovala ekonomický i kulturní rozvoj českého národa.

Palác Lucerna - secesní srdce Prahy

Palác Lucerna - secesní srdce Prahy

Pasáž Lucerna, vzdálená jen několik málo metrů od Václavského náměstí, se dnes počítá k architektonickým pomníkům dřívější moderny. V pasáži se nachází kino v secesním stylu, několik obchodů a barů a také originální socha výtvarníka Davida Černého - parodie na rytířský pomník sv. Václava.