Úvod > Aktuality > Stromem roku 2022 je Uranová hruška z Drásova
Stromem roku 2022 je Uranová hruška z Drásova
"> "> "> "> "> "> "> "> ">
Příroda

Stromem roku 2022 je Uranová hruška z Drásova

  • Vydáno22. září 2022
Vítězkou letošní ankety Strom roku se ziskem 2 452 hlasů se stala Hrušeň hnilička z obce Drásov na Příbramsku, kterou místní přezdívají Uranová. Po předloňském úspěchu Jabloně U Lidmanů se jedná o teprve druhé zlato pro ovocný strom. Na stříbrnou štaci se během posledního týdne tajného hlasování prodral Javor babyka z Ústí nad Orlicí s 1 132 hlasy. Bronz získal opět ovocný strom – Sousedská hruška z Kralic nad Oslavou s 812 hlasy. Celkem ve zpoplatněném hlasování volilo svého favorita přes 6,5 tisíce lidí. Výtěžek bezmála 215 tisíc korun poputuje na arboristické ošetření a nové výsadby.
hrušeň hniličkaVylosovala si soutěžní číslo 1. Vedla průběžné pořadí a prvenství si udržela až do samotného konce tříměsíčního klání. Vytrvalost je jí totiž vlastní. Hrušeň hnilička rostoucí mezi obcemi Drásov a Dlouhá Lhota u Příbrami stojí v těsné blízkosti uranové šachty, která byla otevřena koncem padesátých let dvacátého století. Vytěžená radioaktivní hlušina se vyvážela na haldu nedaleko stromu. Její okraj se zastavil až v roce 1964 pouhých pětadvacet metrů od letošní vítězky.
 
uranová hrušeň hniličkaJe neskutečné, že v těžkých podmínkách během těžby v uranových dolech strom vůbec přežil. A ještě v takové kondici, jedná se o ovocný strom s ohromujícím obvodem kmenu 390 centimetrů a věkem okolo 300 let. Je  názorným příkladem naplnění motta ankety Strom roku, kdy její pořadatelé hledají a oceňují stromy s nejsilnějšími příběhy. Život "uranové" hrušce dává síla přírodního ducha a podpora lidí v okolí. Do soutěže ji přihlásili manželé Kopáčkovi, pro které je i jakýmsi symbolem jejich lásky. Hrušeň hniličku nominovali společně v období, kdy  oslavili 30 let společného manželství.

hrušeň hnilička vesniceVytvořili tým lidí na podporu hrušky a společnými silami ji dostali do širšího povědomí lidí. Nyní mají velkou radost, když hrušku jezdí turisté do Drásova obdivovat. Anketa Strom roku ukázala, že i v dnešní těžké době má smysl bojovat za přírodu. Nyní si hruška bude moci dopřát zaslouženou ozdravnou kůru. Jako výhra v soutěži ji totiž čeká arboristické ošetření od dlouholetého partnera firmy Prostrom Bohemia. Odborný zásah jí pak přijde vhod během únorového hlasování o Evropský strom roku 2022, kde bude zastupovat Českou republiku v konkurenci nejméně 14 dalších států.

 

Letošní nominace, výsledy a výherci minulých ročníků

Hrušeň hnilička v DrásověHlasování v anketě začalo prvním letním dnem 20. června a skončilo 11. září 2022. Poslední týden hlasování byl již tradičně tajný. Vítěze Nadace Partnerství vyhlašuje pravidelně v týdnu, kdy nastává podzimní rovnodennost, letos dne 21. září v Brně. Celostátní anketa Strom roku se pořádá v Nadaci Partnerství od roku 2002.
 

Finální pořadí v anketě Strom roku České republiky 2022

Javor babyka1. Hrušeň hnilička (Drásov)
2. Javor babyka (Ústí nad Orlicí)
3. Sousedská hruška
4. Lípa osudu (Kralice nad Oslavou)
5. Tajemný hradní pán (javor klen nad obcí Komňa)
6. Bratrská lípa (Kunvald)
7. Vorařská lípa (Záměl)
8. Majestátní dub pod Šumnou (Klášterec nad Ohří)
9. Jinan na Mendlově náměstí (Brno)
10. Bartákova třešeň (Hostěnice)
11. Popovská bříza (zaniklá obec Popov u Jáchymova)
12. Prajzovská hruška (Hostišová)

zpívající lípaNavrhnout do soutěže svého favorita mohli jednotlivci, rodiny, spolky i celé obce. V minulých ročnících ankety zvítězila Zpívající lípa z Telecí (2021), Jabloň u Lidmanů (2020), Chudobínská borovice (2019), Zádvorská lepa (2018), Ořešák v zámeckém parku v Kvasicích (2017), Lípa na Lipce (2016), Tatobitská tisíciletá lípa (2015), Opatovická borovice (2014), Dub ochránce ve Višňové u Frýdlantu (2013), Novodvorská alej v Moravském krasu (2012), Alej ve Skaličce u Teplic nad Bečvou (2011), Hromův dub (2010), Kotelská lípa – tisíciletá lípa v osadě Kotel u Osečné (2009), Lípa Jana Gurreho (2008), Stojanova lípa v Beňově (2007), Lípa na hradě Sádek (2006), Pernštejnský tis (2005), Šestikmenná lípa ze Zámrsku (2004), Buk u kostela v Jihlavě (2003) nebo Popovský jasan (2002).
Javor babyka v Ústí nad Orlicí – poslední mohykán

Javor babyka v Ústí nad Orlicí – poslední mohykán

Podměstí, kde památný javor roste, bylo v druhé půlce 19. století předměstím pod návrším města Ústí nad Orlicí. Jeho součástí byl i park Riegrovy sady, který postupně ustoupil výstavbě sídliště a silničního průtahu.

Hrušeň hnilička v Drásově

Hrušeň hnilička v Drásově

Na území obce Drásov-Skalka u Příbrami roste hrušeň hnilička, která zde byla vysazena před 300 lety. Strom s obvodem kmene 390 cm stojí jen dvacet metrů od šachty uranového dolu. Těžba v něm byla ukončena okolo roku 1964.

Sousedská hruška v Kralicích nad Oslavou

Sousedská hruška v Kralicích nad Oslavou

Hrušeň vysadil na podzim roku 1866 pan Antonín Sklenář jako dárek pro manželku. Léta pod ní sedávali a besedovali sousedé, dnes její stín vyhledávají především návštěvníci Kralic nad Oslavou, protože roste vedle kostela sv. Martina a Památníku Bible kralické.