Úvod > Aktuality > Stromem roku 2016 je Lípa na Lipce
Stromem roku 2016 je Lípa na Lipce
">
Příroda

Stromem roku 2016 je Lípa na Lipce

  • Vydáno21. října 2016
Lípa z Lipky u Horního Bradla zvítězila mohutnou přesilou hlasů v letošním ročníku ankety Strom roku. Mohutná lípa je opředena řadou pověstí – říká se, že pod ní tábořil Jan Žižka nebo že v jejím stínu odpočíval učitel národů Jan Amos Komenský. Velikán s obvodem kmene osm metrů stojí na kopci u Horního Bradla, odkud je nádherný výhled na jeden z hřebenů Železných hor i nedaleký prales Polom.
Lípa na LipceLípa srdčitá, která pamatuje osm století, roste u cesty směřující od panského sídla na Lipce k místu bývalého hřbitova, které je dnes upravené jako hrobka původních majitelů panství Kustošů. V letošním ročníku ankety zvítězila daleko za ostatními kandidáty, a to více než 55 tisíci hlasy.

Na druhém místě za lípou z Chrudimska v anketě vyhlašované Nadací Partnerství skončil s téměř 22 tisíci hlasy památný břestovec ve Smetanových sadech v Ústí nad Labem a třetí v pořadí byl dub z jihočeských Borovan s téměř 16 tisíci hlasy.
 
Vítězná lípa je stará přibližně 800 let a vítala na svět mnoho narozených na Lipce a pak je zase vyprovázela při jejich poslední cestě. K lípě se podle místních váže řada doložitelných událostí i nejrůznějších pověstí. Říká se, že pod ní tábořil Jan Žižka nebo že zde krátkou dobu pobýval Jan Amos Komenský. Traduje se také, že láska partnerů, kteří se pod památnou lípou pomilují, bude nesmrtelná a přečká veškerá životní úskalí.
 

Výsledky ankety Strom roku 2016

Lípa na Lipce (Pardubický kraj) 55 366 hlasů
Břestovce ve Smetanových sadech (Ústecký kraj) 21 746 hlasů
Dub na návsi v Borovanech (Jihočeský kraj) 15 806 hlasů
Dub v Cellerově štěpnici (Zlínský kraj) 14 207 hlasů
Chudenická douglaska (Plzeňský kraj) 13 770 hlasů
Domanínská lípa (Jihomoravský kraj) 13 534 hlasů
Libáňská borovička (Královéhradecký kraj) 13 291 hlasů
Kaštan Járy Cimrmana (Vysočina) 10 536 hlasů
Bratřejovská hrušeň planá (Zlínský kraj) 8 483 hlasů
Dub ze Zásady (Liberecký kraj) 6 186 hlasů
Lípa u sv. Anny (Plzeňský kraj) 1 992 hlasů
Otec dubů (Praha) 449 hlasů
Lípa na Lipce u Horního Bradla

Lípa na Lipce u Horního Bradla

Lípa srdčitá, která pamatuje osm století, je 27 metrů vysoká a obvod jejího kmena činí 802 cm. Místo, v kterém roste, patří k historicky cenné lokalitě s renesančním zámečkem Lipka, ze kterého jsou nádherné výhledy na jeden z hřebenů Železných hor i nedaleký prales Polom.

Bratřejovská planá hrušeň

Bratřejovská planá hrušeň

Hrušeň polnička, jak místní láskyplně strom nazývají, vypráví o osudech obyvatel Bratřejovic (horní části vsi zvané Hořansko) ve Zlínském kraji, během prusko-rakouské války.

Cimrmanův kaštan v obci Sklené

Cimrmanův kaštan v obci Sklené

Nádherný jírovec v blízkosti obecního úřadu obce Sklené na Vysočině má svou historii. Místní tvrdí, že kaštan, z něhož strom vyrostl, kdysi v obci ztratil český génius Jára Cimrman.

Libáňská borovička

Libáňská borovička

Symbol městečka Libáň roste u polní cesty do Bystřice v místě známém jako Na Horách. Jedná se přes tři sta let starou památnou borovici lesní, která je vysoká asi 14 m a má obvod kmene kolem 320 cm.

Břestovce západní v Ústí nad Labem

Břestovce západní v Ústí nad Labem

Před budovou muzea města Ústí nad Labem v parku Smetanovy sady se nachází skupina památných stromů – břestovců západních. Jedná se o zvláštní stromy s rozložitými pokroucenými větvemi, které pamatují konec 19. století.

Americká zahrada u Chudenic

Americká zahrada u Chudenic

Pod jménem Americká zahrada je arboretum známé od roku 1844 a díky své zachovalosti, stáří a některým druhům zajímavých dřevin se jedná o jednu z nejvýznamnějších památek svého druhu u nás.

Masarykův dub v Hradské nivě u Bojkovic

Masarykův dub v Hradské nivě u Bojkovic

Počátkem 20. století T. G. Masaryk společně s lékařem Josefem Tillichem končili své procházky u dubu v Hradské nivě, pod jehož mohutnou korunou odpočívali a rozjímali.

Další aktuality

6.10.
2022
Velká pardubická se pojede už v neděli

Velká pardubická se pojede už v neděli

Pardubický kraj | Letní sporty
28.9.
2022
Plno bramborových jídel bude k ochutnání ve skanzenu Veselý Kopec

Plno bramborových jídel bude k ochutnání ve skanzenu Veselý Kopec

Pardubický kraj | Gurmánská turistika