Úvod > Aktuality > Středověký hrad v Bečově nad Teplou otevře běžně nepřístupné prostory
Středověký hrad v Bečově nad Teplou otevře běžně nepřístupné prostory
"> ">
Památky

Středověký hrad v Bečově nad Teplou otevře běžně nepřístupné prostory

  • Vydáno21. června 2018
22. a 23. června budou mít návštěvníci Bečova nad Teplou jedinečnou možnost navštívit běžně nepřístupné prostory středověkého Horního hradu. Unikátní památka se pro návštěvníky otevírá v rámci série speciálních komentovaných technologických prohlídek, které připravuje pro širokou veřejnost Národní památkový ústav ve spolupráci se správou státního hradu a zámku Bečov nad Teplou. Za koncepci konzervace a prezentace Horního hradu získal Národní památkový ústav mezinárodní ocenění Europa Nostra.

Návštěvníci Bečova nad Teplou budou mít po dva dny výjimečnou příležitost navštívit běžně nepřístupné prostory Horního hradu. Tato významná autentická středověká památka se mimořádně otevře v rámci speciálních komentovaných technologických prohlídek, které připravil Národní památkový ústav ve spolupráci se správou hradu. Netradiční prohlídky s podtitulem Dobrodružství vápna a písku umožní nahlédnout do atraktivního procesu poznávání a záchrany významné středověké památky.

Přímo od odborníků na zkoumání a záchranu historických stavebních materiálů se účastníci prohlídek dozvědí o stavební historii hradu, o způsobech stavění ve středověku, o hodnotách historických stavebních materiálů i o postupech jejich zkoumání a technologiích jejich záchrany. Získané poznatky jsou využitelné pro praktickou záchranu historických staveb. Prohlídky doprovází technologická minilaboratoř, v níž mohou zájemci nahlédnout do technologie zkoumání omítek nebo se seznámit s přípravou vápna a praktickými ukázkami jeho využití.

Rezervujte si včas svou vstupenku na http://netusen-souvislosti.npu.cz na 22. nebo 23. června od 10, 12 nebo 15 hodin!

Hrad a zámek Bečov nad Teplou – odhalte tajemství relikviáře sv. Maura

Hrad a zámek Bečov nad Teplou – odhalte tajemství relikviáře sv. Maura

Udělejte si výlet na jeden z nejzachovalejších českých hradů, který se může pyšnit unikátní památkou evropského významu – relikviářem sv. Maura, který se stářím a hodnotou blíží českým korunovačním klenotům.

Relikviář svatého Maura v Bečově nad Teplou

Relikviář svatého Maura v Bečově nad Teplou

Mezi největší poklady v Česku patří zlatem, stříbrem a drahými kameny vykládaný relikviář svatého Maura, který si dnes můžete prohlédnout na zámku v Bečově nad Teplou. Jedno z nejvýznamnějších šperkařských děl nalezli za zvláštních okolností v roce 1985 kriminalisté.

Hradní stezka Burgenstrasse vás zavede do časů dávno minulých

Hradní stezka Burgenstrasse vás zavede do časů dávno minulých

Burgenstrasse je jednou z nejslavnějších evropských historických tras. Nachází se na ní několik desítek půvabných historických hradů, zámků i měst, především ve středním Německu, ale i poblíž našich hranic. Celá trasa měří 1200 km a vede z Mannheimu až do Prahy.

Botanická zahrada v Bečově nad Teplou

Botanická zahrada v Bečově nad Teplou

Sbírková zahrada byla založena za posledního majitele panství Jindřicha z Beaufort-Spontin a jeho ženy Marie. Od 2. sv. války však nebyla udržovaná a z původního bohatství bylin se zachovalo minimum. Zahrada však díky úsilí několika nadšecům vstává z mrtvých.