Úvod > Aktuality > Martin na bílém koni povede ve Frýdlantu průvod světel
Martin na bílém koni povede ve Frýdlantu průvod světel
"> "> "> "> ">
Příroda

Martin na bílém koni povede ve Frýdlantu průvod světel

  • Vydáno5. listopadu 2019
I když je zažitým zvykem, že Martin přijíždí dne 11. listopadu, do Frýdlantského výběžku dorazí tento světec již v pátek 8. listopadu 2019, aby zde vyprovodil průvod světel ze zámku Frýdlant do frýdlantského městského parku. Pokud bude počasí příznivé, můžete se na Frýdlantsko vydat také za krásnými výhledy z rozhleden Heřmanice a Smrk.

Martin na bílém koni přijede do Frýdlantu

Martinské posvícení je ve Frýdlantu plánováno na druhý listopadový pátek, tedy na 8. 11. 2019. Jeho ústřední postavou bude Martin na bílém koni, který v 17:05 hod povede od hradu a zámku Frýdlant směrem k městskému parku průvod světel. Cestu budou lemovat vydlabané dýně, ve kterých budou svítit svíčky. Až průvod, do kterého si může každý přinést vlastní světýlko, dorazí do parku, bude tam následovat další program.

Mezitím bude od 16:00 do 19:00 probíhat kulturní program na náměstí T. G. Masaryka. Připraveno bude i občerstvení a stánky tradičních řemesel. Nejen účastníci průvodu se v parku mohou těšit na světelnou show, která začne v 18:00 hodin.

Pokud to do Frýdlantu nemáte daleko a máte doma nebo na zahrádce dýně, pro které nemáte využití, přineste je do Městského informačního centra. Stanou se součástí výzdoby během posvícení a pomohou rozzářit trasu průvodu.
 

Za výhledy na rozhledny Heřmanice a Smrk

Rozhledna SmrkPokud budete mít štěstí a vydrží pěkné počasí, tutová trefa na sobotní dopoledne i odpoledne bude výlet na rozhledny Heřmanice nebo Smrk.

První zmíněná rozhledna zaujme ty, kteří se rádi podívají okolo sebe z ptačí perspektivy, neradi ovšem chodí příliš do kopce – třeba kvůli malým dětem. Od silnice k rozhledně návštěvníky dělí jen 300 metrů chůze po polní cestě, po které následuje výšlap stovkou schodů do výšky 24 metrů. Při troše štěstí kromě okolních Jizerských hor dohlédnete také do hor Lužických, do Žitavské nížiny nebo až na elektrárnu Turów na polské straně hranice.

Sportovněji naladěné rodiny nepohrdnou výšlapem na nejvyšší vrchol Jizerských hor, Smrk. Ať už se vydáte z Nového Města pod Smrkem, Hejnic nebo Bílého Potoku, počítejte se zpáteční trasou asi patnáct kilometrů a tedy celodenním výletem. Odměnou bude ještě o něco lepší výhled – za dobré viditelnosti je z 23 metrů vysoké rozhledny vidět i Ještěd, Bezděz a Říp. Rozhledny v Heřmanicích a na Smrku jsou volně přístupné.
Zámecký pivovar Frýdlant

Zámecký pivovar Frýdlant

Filozofií Zámeckého pivovaru Frýdlant je vařit dobrá a poctivá piva dle zavedených stylových kategorií, zároveň se zde však nebojí experimentovat a přinášet vlastní nápady. Při vaření se dodržují klasické výrobní postupy, avšak doplněné o vlastní know how, za užití moderních technologií.

Radniční věž ve Frýdlantu

Radniční věž ve Frýdlantu

Vystoupejte na 48 m vysokou radniční věž. Rohová věž s hodinovým strojem je přístupná pouze s průvodcem. Každou celou hodinu se z vrcholu věže ozývá zvonkohra s různými melodiemi.

Obec Bílý Potok v Jizerských horách

Obec Bílý Potok v Jizerských horách

Obec Bílý potok se nachází ve Frýdlantském výběžku, nedaleko města Hejnice. Bílý Potok je první frýdlantskou osadou na horním toku Smědé a jednou z nejvýše položených v této části Jizerských hor.

Frýdlantské cimbuří – skalní vyhlídka nedaleko Hejnic

Frýdlantské cimbuří – skalní vyhlídka nedaleko Hejnic

Frýdlantské cimbuří je výrazný skalní útvar v hřebeni Poledních kamenů Jizerských hor. Cimbuří má dva vrcholy od sebe oddělené hlubokou propastí. Na západnějším vrcholu je upravená vyhlídka, na kterou je možné vylézt po žebříku se zábradlím.

Rozhledna v Heřmanicích na Frýdlantsku

Rozhledna v Heřmanicích na Frýdlantsku

Nad Heřmanicemi na Frýdlantsku vyrostla v létě 2012 do výšky bezmála čtyřiadvaceti metrů nová dřevěná rozhledna, která nabízí nádherný výhled do okolní krajiny.

Rozhledna Smrk v Jizerkách

Rozhledna Smrk v Jizerkách

Rozhledna stojí na nejvyšší hoře Jizerských hor, na Smrku (1124 m). Vrchol této hory svůj název získal podle ohromného smrku, který zde rostl a po bouři roku 1790 byl vyvrácen. 23 metrů vysoká ocelová rozhledna Smrk poskytuje nádherný výhled do širokého okolí.

Hrad a zámek Frýdlant – nejstarší expozice ve střední Evropě

Hrad a zámek Frýdlant – nejstarší expozice ve střední Evropě

Frýdlant je jedním z nejnavštěvovanějších historických objektů v České republice. Z původního gotického hradu byl během staletí přestavěn na rozlehlý renesanční zámek s bohatou výzdobou a rozsáhlými sbírkami nesmírné historické a umělecké ceny.

Další aktuality