Úvod > Aktuality > Stovky orchidejí všech barev právě rozkvétají v trojské Botanické zahradě
Stovky orchidejí všech barev právě rozkvétají v trojské Botanické zahradě
"> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
Příroda

Stovky orchidejí všech barev právě rozkvétají v trojské Botanické zahradě

  • Vydáno23. září 2021
Botanická zahrada hl.m. Prahy dnes pro veřejnost otevřela výstavu orchidejí. Krásky nejen z Ekvádoru budou moci návštěvníci obdivovat již dnes a také až do 10. října včetně víkendů. Nechybí ani velmi oblíbený prodej orchidejí, který je jedním z velkých lákadel. Tento víkend má být opravdu nádherné počasí, proto návštěva trojské botanické zahrady s prohlídkou výstavy, procházkou podzimní zahradou zakončenou sklenkou dobrého vína, určitě zaujme mnoho nejen milovníků těchto něžných krásek. Ekvádor je domovem více než 4000 druhů orchidejí. Obecně patří mezi země s nejvyšší biodiverzitou na světě.
Botanická zahradaLetošní ročník výstavy orchidejí v tropickém skleníku Fata Morgana vás seznámí se zajímavými  druhy orchidejí nejen ze sbírek Botanické zahrady hlavního města Prahy, ale i od dalších vystavovatelů. Překvapí vás také novinky z produkce šlechtitelů. Těšit se můžete na ukázky aranžování, přednášky i výstavu fotografií. Nejen orchideje, ale i další rostliny si budete moci také zakoupit anebo se poradit o  jejich pěstování.

Letošní v pořadí už třináctá výstava orchidejí vznikla ve spolupráci s přední českou floristkou Klárou Franc Vavříkovou. Krásné a rafinované květy doplňují i další zajímavé rostliny z oblasti Ekvádoru a Jižní Ameriky. Představují se například bromélie, anturia, monstery a další. Zájemci si také mohou zakoupit mimořádně vydaný šestnáctiměsíční kalendář na období od září 2021 do prosince 2022, plný fotografií těchto nádherných květin. Výstava je otevřená od 23. září do 10. října 2021 a je možné si ji prohlédnout od úterý do neděle. Skleník Fata Morgana také bude mimořádně otevřený v pondělí 27. září.

 

Miniorchidej z pralesa, největší květ i tunová krasavice

výstava orchidejeOriginální aranžmá, která příblíží atmosféru Jižní Ameriky, opět navrhla česká floristka Klára Franc Vavříková a připravila je spolu se studenty České zahradnické akademie Mělník. Návštěvníci neodejdou s prázdnou, opět je uspořádán prodej šlechtěných kultivarů, původních druhů orchidejí a dalších pokojových rostlin.

Návštěvníci uvidí jednu z nejvyšších orchidejí z rodu Sobralia z tropické Ameriky. V peruánských Andách roste sobrálie nejvyšší (S. altissima), jejíž nejvyšší změřený stonek dosáhl výšky okolo 13 metrů. Je to však extrém, běžná výška bývá kolem 5 metrů. Ta, kterou bude možné obdivovat na výstavě, je vysoká 2,5 metru. Rákosovité stonky této orchideje vytváří velké barevné květy, které vydrží jediný den. To zda návštěvníci budou mít štěstí a tuto květinu uvidí rozkvetlou tak není jisté.

V trojském skleníku se předvede i opačný extrém. Neodmyslitelnou součástí ekvádorských orchidejí je skupina Pleurothallidinae. Jedná se o největší skupinu orchidejí na světě, která je velice různorodá a čítá více než 5000 druhů. Vyskytuje se pouze v tropické Americe. Většina z nich jsou spíše drobné rostliny, jejichž květy často měří jen několik málo milimetrů. Návštěvníci uvidí různé druhy této skupiny včetně rodů Anathallis a Platystele, kam patří druhy orchidejí s nejmenšími květy na světě.


Praktické informace

Výstava orchidejíVýstava je otevřena od 23. září do 10. října. Skleník je otevřený od úterý do neděle od 9 do 19 hodin. Mimořádně mohou zájemci výstavu navštívit i v pondělí 27. září. Na výstavu platí běžné vstupné 150 Kč.

Pro návštěvníky, kteří podlehnou kouzlu orchidejí, je opět připraven prodej v zásobním skleníku, který zajišťuje společnost Pokojovky.cz. K dispozici bude široký sortiment kultivarů i původních druhů orchidejí, zkušení prodejci poradí vhodné rostliny začátečníkům i pokročilejším pěstitelům.
Botanická zahrada hlavního města Prahy v Troji

Botanická zahrada hlavního města Prahy v Troji

Areál botanické zahrady se rozkládá v Trojské kotlině na rozloze cca 70 ha. Její nejznámější částí je skleník Fata Morgana, ale k zahradě patří také venkovní expozice včetně vinice. Skleník Fata Morgana je celoročně otevřen úterý až neděle, pondělí je zavíracím dnem.

Skleník Fata Morgana – výlet exotickou přírodou v Praze

Skleník Fata Morgana – výlet exotickou přírodou v Praze

Užijte si procházku přes exotické hory, lesy a polopouště v jakoukoliv roční dobu, která potěší každého zvídavého návštěvníka. Pozoruhodná expoziční plocha činí svým originálním řešením z Fata Morgany evropský unikát.