Úvod > Aktuality > Stovky orchidejí všech barev právě rozkvétají v trojské Botanické zahradě
Příroda

Stovky orchidejí všech barev právě rozkvétají v trojské Botanické zahradě

  • Vydáno23. září 2021
Botanická zahrada hl.m. Prahy dnes pro veřejnost otevřela výstavu orchidejí. Krásky nejen z Ekvádoru budou moci návštěvníci obdivovat již dnes a také až do 10. října včetně víkendů. Nechybí ani velmi oblíbený prodej orchidejí, který je jedním z velkých lákadel. Tento víkend má být opravdu nádherné počasí, proto návštěva trojské botanické zahrady s prohlídkou výstavy, procházkou podzimní zahradou zakončenou sklenkou dobrého vína, určitě zaujme mnoho nejen milovníků těchto něžných krásek. Ekvádor je domovem více než 4000 druhů orchidejí. Obecně patří mezi země s nejvyšší biodiverzitou na světě.
Botanická zahradaLetošní ročník výstavy orchidejí v tropickém skleníku Fata Morgana vás seznámí se zajímavými  druhy orchidejí nejen ze sbírek Botanické zahrady hlavního města Prahy, ale i od dalších vystavovatelů. Překvapí vás také novinky z produkce šlechtitelů. Těšit se můžete na ukázky aranžování, přednášky i výstavu fotografií. Nejen orchideje, ale i další rostliny si budete moci také zakoupit anebo se poradit o  jejich pěstování.

Letošní v pořadí už třináctá výstava orchidejí vznikla ve spolupráci s přední českou floristkou Klárou Franc Vavříkovou. Krásné a rafinované květy doplňují i další zajímavé rostliny z oblasti Ekvádoru a Jižní Ameriky. Představují se například bromélie, anturia, monstery a další. Zájemci si také mohou zakoupit mimořádně vydaný šestnáctiměsíční kalendář na období od září 2021 do prosince 2022, plný fotografií těchto nádherných květin. Výstava je otevřená od 23. září do 10. října 2021 a je možné si ji prohlédnout od úterý do neděle. Skleník Fata Morgana také bude mimořádně otevřený v pondělí 27. září.

 

Miniorchidej z pralesa, největší květ i tunová krasavice

výstava orchidejeOriginální aranžmá, která příblíží atmosféru Jižní Ameriky, opět navrhla česká floristka Klára Franc Vavříková a připravila je spolu se studenty České zahradnické akademie Mělník. Návštěvníci neodejdou s prázdnou, opět je uspořádán prodej šlechtěných kultivarů, původních druhů orchidejí a dalších pokojových rostlin.

Návštěvníci uvidí jednu z nejvyšších orchidejí z rodu Sobralia z tropické Ameriky. V peruánských Andách roste sobrálie nejvyšší (S. altissima), jejíž nejvyšší změřený stonek dosáhl výšky okolo 13 metrů. Je to však extrém, běžná výška bývá kolem 5 metrů. Ta, kterou bude možné obdivovat na výstavě, je vysoká 2,5 metru. Rákosovité stonky této orchideje vytváří velké barevné květy, které vydrží jediný den. To zda návštěvníci budou mít štěstí a tuto květinu uvidí rozkvetlou tak není jisté.

V trojském skleníku se předvede i opačný extrém. Neodmyslitelnou součástí ekvádorských orchidejí je skupina Pleurothallidinae. Jedná se o největší skupinu orchidejí na světě, která je velice různorodá a čítá více než 5000 druhů. Vyskytuje se pouze v tropické Americe. Většina z nich jsou spíše drobné rostliny, jejichž květy často měří jen několik málo milimetrů. Návštěvníci uvidí různé druhy této skupiny včetně rodů Anathallis a Platystele, kam patří druhy orchidejí s nejmenšími květy na světě.


Praktické informace

Výstava orchidejíVýstava je otevřena od 23. září do 10. října. Skleník je otevřený od úterý do neděle od 9 do 19 hodin. Mimořádně mohou zájemci výstavu navštívit i v pondělí 27. září. Na výstavu platí běžné vstupné 150 Kč.

Pro návštěvníky, kteří podlehnou kouzlu orchidejí, je opět připraven prodej v zásobním skleníku, který zajišťuje společnost Pokojovky.cz. K dispozici bude široký sortiment kultivarů i původních druhů orchidejí, zkušení prodejci poradí vhodné rostliny začátečníkům i pokročilejším pěstitelům.
Botanická zahrada hlavního města Prahy v Troji

Botanická zahrada hlavního města Prahy v Troji

Areál botanické zahrady se rozkládá v Trojské kotlině na rozloze cca 25 ha. Její nejznámější částí je skleník Fata Morgana, ale k zahradě patří také venkovní expozice včetně vinice. Skleník Fata Morgana je celoročně otevřen úterý až neděle, pondělí je zavíracím dnem.

Skleník Fata Morgana – výlet exotickou přírodou v Praze

Skleník Fata Morgana – výlet exotickou přírodou v Praze

Užijte si procházku přes exotické hory, lesy a polopouště v jakoukoliv roční dobu, která potěší každého zvídavého návštěvníka. Pozoruhodná expoziční plocha činí svým originálním řešením z Fata Morgany evropský unikát.

Další aktuality

100 let od úmrtí Franze Kafky: Hlavní město Praha nabídne pestrý kulturní program po celý rok 2024

Nejen pro Pražany připravilo Hlavní město Praha a Ministerstvo kultury program Rok Franze Kafky zahrnující řadu zajímavých akcí a projektů s kafkovskou tematikou. Kromě toho se v ulicích Prahy můžete setkat se speciálně nazdobenou tramvají s motivy Kafkova života. Ta bude brázdit pražské ulice po celý rok. K výročí byly spuštěny také dva weby, kde zájemci najdou veškeré informace o slavném spisovateli, připravované eventy, ale též ikonická místa v Praze a vycházky s průvodci po místech Kafkova mládí a dalších let jeho života. Pokud byste se chtěli sami vypravit do míst, která Franze Kafku připomínají, určitě se vám budou hodit kafkovské tipy, které pro vás připravil portál Kudy z nudy.
Praha | Kultura

Vydejte se do skleníku Fata Morgana za křehkou motýlí krásou

Botanická zahrada hl. m. Prahy v Troji opět připravila oblíbenou výstavu motýlů. Letošní ročník je zaměřený na jejich migraci. Do Prahy bylo přivezeno přes 5000 kukel z motýlí farmy ve Stratfordu nad Avonou. Z kukel umístěných na různých místech skleníku se od 19. dubna 2024 postupně vylíhnou pestrobarevní křehcí krasavci. Nebudou chybět nádherní Morpho peleides s blankytně modrými křídly, noční martináči Attacus atlas, velcí soví motýli rodu Caligae nebo známý motýlí cestovatel monarcha stěhovavý. Přijít si je prohlédnout do Fata Morgany, budou na vás čekat až do 2. června. Otevřeno je denně kromě pondělí od 9:00 do 18:00 hodin.
Praha | Příroda

Mercedes-Benz Prague Fashion Week zve na módní novinky do Tyršova domu

Největší módní událost v Česku. Neobvyklé prostory. Přehlídka aktuálních kolekcí od návrhářů z domova i zahraničí, značky zvučných jmen, atraktivní publikum ze světa módy, designu, umění a byznysu. To všechno je Mercedes-Benz Prague Fashion Week, který se letos koná od 18. dubna do 20. dubna 2024 v sídle České obce sokolské na Újezdu, v Tyršově domě.
Praha | Zážitky

7 věcí, které nevíte… o michelinských hvězdičkách a oceněných restauracích

Mít svou restauraci uvedenou v renomovaném průvodci Michelin a získat alespoň jednu michelinskou hvězdu, to je pro většinu kuchařů nejlepší způsob ocenění jejich práce. Také Česko má v oblasti gurmánské turistiky co nabídnout. Vydejte se s Kudy z nudy na cestu po restauracích, které vytoužené ocenění získaly, i po těch, které se na něj zatím těší.
Praha | Gurmánská turistika

Znáte pražské vinice?

Málokterý z návštěvníků Prahy by v hlavním městě hledal vinice – a přece jich je zde dost. I když existovaly již za ranného středověku, největší rozkvět vysazování révy vinné přišel za Karla IV. roku 1358. Panovník tehdy nařídil vystavět vinice na 23 kilometrů od centra města a dal z Rakouských zemí, Porýní a Francie dovézt tisíce sazenic révy, které se uchytily na Vyšehradě, Letné, v Troji, Libni, nad Smíchovem a na Vinohradech. Máte chuť se za nimi vypravit? Kde všude je najdete vám prozradí Kudy z nudy.
Praha | Příroda

Evropa v Česku: proč máme rádi Lucembursko?

Země jako ze starých pohádek, středověké hrady, městečko Esch-sur-Sure anebo hlavní město Lucemburk s katedrálou Notre Dame, v jejíž kryptě jsou uloženy ostatky českého krále Jana Lucemburského: je tolik věcí, které máme rádi v Lucembursku! Seriál o evropských zemích pokračuje na západě Evropy, v jedné z nejmenších evropských zemí. Pojďte s Kudy z nudy poznat Lucembursko!
Praha | Památky

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (20.4. – 21.4.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Bylinkový den v Národním zemědělském muzeu, Ekofest – Den Země v Malešicích 2024, Otevírání turistické sezony ve Zruči nad Sázavou, Pochod krajinou barona Ringhoffera, Hrnčířské slavnosti na zámku Nelahozeves. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
Praha | Zážitky

Kalendář 2024: výstavy bonsají – kdy, kam a na jak dlouho?

Pěstitelé bonsají tvrdí, že v miniaturní verzi se dá vypěstovat téměř jakýkoliv strom. Jak se jim to daří, uvidíte na výstavách bonsají. V našem kalendáři najdete akce všech velikostí, od velkých přehlídek v Lysé nad Labem či Kroměříži přes zámecké výstavy až po menší setkání.
Praha | Příroda