!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Sto let od vzniku Českého červeného kříže: navštivte expozice věnované medicíně
Sto let od vzniku Českého červeného kříže: navštivte expozice věnované medicíně
"> "> "> ">
Kultura

Sto let od vzniku Českého červeného kříže: navštivte expozice věnované medicíně

Vydáno 20. února 2019
Víte, že před sto lety byl založen Československý červený kříž? Propojením s TGM a dcerou Alicí Masarykovou, která se stala jeho první předsedkyní, se stal jedním ze symbolů samostatné republiky. Co vlastně dnešní Český červený kříž dělá a kde najdete zajímavá muzea s lékařskou tematikou?
Přímým předchůdcem Československého červeného kříže byl Mezinárodní červený kříž, založený roku 1863 v Ženevě. Rakouská monarchie se domnívala, že si vystačí s vlastní zdravotnickou službou, ale vše změnil konflikt s Pruskem a následná porážka v roce 1866. Instituce, která držela ochrannou ruku nad zraněnými a zajatými vojáky i nad těmi, kterým nebylo lhostejné jejich utrpení, působila v českých zemích již od roku 1868. Teprve po vyhlášení samostatného Československa vznikl Československý červený kříž v čele s Alicí Masarykovou.
 

Co dělá Český červený kříž?

Spolu s Československem zažívala organizace nejen vzestupy, ale také pády. Škála působení byla nesmírně bohatá a různorodá, od řešení následků války, nápravě zdraví obyvatelstva a zásahů při výskytu epidemií tyfu nebo cholery přes kampaně na zdravou výživu a osvětu v oblasti hygieny až po pomoc invalidům a budování útulků pro sirotky i seniory. Červený kříž také provozoval ošetřovatelské školy a vychovával takzvané samaritány, předchůdce zdravotnické služby, kteří sváželi pacienty do jednoduchých ošetřoven a poskytovali jim první pomoc, než se dostavil lékař.
Po sametové revoluci navázal Červený kříž na svou prvorepublikovou činnost; má například vlastní soukromou zdravotnickou školu a domácí ošetřovatelskou péči s názvem Alice, zřizuje střediska sociálních služeb, geriatrická centra, zázemí pro bezdomovce, sociální domy i bezbariérové byty, propaguje dárcovství krve a pořádá ozdravné pobyty. Rozsahem činností jde o nejkomplexnější humanitární organizaci v Česku, která rovněž pomáhá obětem živelných katastrof i válečných konfliktů například v Sýrii a na Ukrajině.
 

Místa, kde odhalíte fungování lidského těla

Než vás pozveme do muzea patologie nebo anatomie (ano, na portálu Kudy z nudy najdete i tak neobvyklá místa!), podíváme se tam, kde se na lidské tělo podíváte zábavně a atraktivně. Třeba do Liberce, do jedné z nejrozsáhlejších expozic Science Centra iQlandia. Jmenuje se Člověk a je tu nachystáno přibližně osmdesát důmyslných interaktivních exponátů. Na prohlídku a pokusy s vlastním tělem si proto rezervujte alespoň dvě hodiny a počítejte s tím, že napoprvé určitě nestihnete všechno. Pro všechny holky a kluky od 12 let výše je tu navíc Sexmisie, expozice odpovídající na všechny otázky o dospívání, milování, plození, rození i deviacích, plná moderních interaktivních exponátů, neuvěřitelných projekcí a zajímavých grafik.

Další zajímavou možnost nabízí Svět techniky v Dolních VítkovicíchOstravě, kde nedávno otevřeli zbrusu novou a vůbec první vlastní expozici Tělo a technika – jak technika pomáhá hendikepovaným. Dvacet interaktivních exponátů našlo inspiraci ve skutečných příbězích lidí, kteří se museli naučit žít s hendikepem. K vidění bude přibližně do konce července 2019.
 

Znáte muzea patologie nebo anatomie?

Muzeum patologie v Opavě

Muzeum patologie v Opavě

Muzeum patologie je součástí oddělení patologické anatomie, které bylo založeno profesorem Aloisem Maternou v roce 1911 a patří k velkým vzácnostem. Obdobné sbírky tekutinových preparátů jsou součástí lékařských fakult, ale bez možnosti návštěv pro veřejnost.

Anatomické muzeum 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy

Anatomické muzeum 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy

V muzeu Anatomického ústavu jsou uchovávány preparáty, které slouží ke studiu normální anatomie člověka a preparáty z oblasti srovnávací anatomie obratlovců, které umožňují poznávání jejich stavby a jejich podobnosti s anatomií člověka.

Muzeum Jakuba Hrona v Metánově

Muzeum Jakuba Hrona v Metánově

V Metánově, v místní části obce Častrov, najdete v budově bývalé školy Muzeum Jakuba Hrona. Expozice představuje svérázný svět a vynálezy místního rodáka prof. Jakuba Hrona. Návštěvníci se seznámí také s publikacemi autora.

Techmania Science Center v Plzni

Techmania Science Center v Plzni

Techmania v Plzni nabízí stále nové interaktivní expozice a vědeckotechnické show. Kromě toho můžete v protější budově navštívit i 3D planetárium.

Zábavní vědecký park Vida! v Brně

Zábavní vědecký park Vida! v Brně

Zapomeňte na muzeum. V brněnském zábavním vědeckém parku VIDA! se exponátů dotýkat prostě musíte. Ale pozor – možná pak nevyjdete z údivu. Objevujte, bavte se a učte se hrou.

Science centrum iQlandia s Planetáriem

Science centrum iQlandia s Planetáriem

Supermoderní science centrum otevřelo své brány prvním návštěvníkům v březnu roku 2014. Hlavním tahákem je humanoidní robot Thespian, první v České republice, a také špičkové Planetárium. Velký zájem je i o další interaktivní exponáty, kterých tu je více než ž čtyři stovky.