Úvod > Aktuality > Stiassni, Tugendhat, Löw-Beer a Jurkovič: čtyři brněnské vily zvou na prohlídky i akce

Stiassni, Tugendhat, Löw-Beer a Jurkovič: čtyři brněnské vily zvou na prohlídky i akce

Vydáno 8. ledna 2018 Památky
Znáte brněnské vilové kvarteto? Ne, nejde o karetní hru ani hudební těleso, ale o volné sdružení čtyř slavných a nedávno obnovených vil v Brně – Jurkovičovy vily, vily Löw-Beer, vily Stiassni a vily Tugendhat. Všechny jsou otevřené celoročně, takže je můžete navštívit i v zimních měsících, a hlavně pořádají celou řadu akcí.
Rok 1918 a vznik samostatného Československa nám poslouží jako časový mezník: Jurkovičova vila a vila Löw-Beer v té době už stály, naopak Stiassni a Tugendhat vznikly až v období první republiky. Pokud si ale budete vybírat nikoli podle časové posloupnosti, ale podle rozsahu nabídky, zvolte vilu Stiassni: málokde se v zimě odehrává tolik výstav a akcí jako právě tam.
 

Sochy, květiny a detektivka: zima ve Stiassni

Luxus a půvab první republiky Vila Stiassni, v Brně známá také jako vládní vila, zdařile skrývá. Textilní podnikatel Alfred Stiassni společně s manželkou Hermine sice svěřili stavbu svého domu do rukou populárního architekta Ernsta Wiesnera, ale do zařízení interiérů si mluvit nenechali. Za moderní fasádou se tak ukryl nábytek v historizujícím stylu, dřevěná obložení stěn, mramorové krby a bohaté štuky – zkrátka něco, co byste v podobně staré vile Tugendhat hledali marně.

Díky tomu, že vila dlouhá desetiletí sloužila jako luxusní hotel pro významné státní návštěvy, dochovala se tu řada dobových detailů, od původních oken a dveří včetně kování a větracího systému až po originální umyvadla či kohoutky. Pro veřejnost se dům otevřel v roce 2014 a podívat se sem můžete vždy v pátek, sobotu a neděli od 10 do 16 hodin, vstupné stojí 190/130 Kč, děti do šesti let mají vstup zdarma. Vstupenka zahrnuje i prohlídku zahrady a aktuální výstavy.

Od pátku 12. do neděle 28. ledna můžete navštívit přehlídku kreseb a plastik významných českých a světových architektů očima sochaře Zdeňka Makovského, od pátku 26. ledna do neděle 4. února rozzáří zimní interiéry květinová aranžmá z orchidejí. V únoru se můžete těšit na výstavu o Kláře Beckové – Loosové, manželce architekta Adolfa Loose, v březnu pak začne výstava o prominentních návštěvnících vládní vily. Pokud máte chuť okořenit klasické prohlídky trochou dobrodružství, rezervujte si lístky na pátek 26. ledna, kdy se při kostýmovaných večerních prohlídkách v doprovodu policejního komisaře a jeho mordparty vydáte po stopě zločinu.
 

Vily textilních magnátů

Nejstarší z trojice dalších vil je vila Löw-Beer. Na začátku 20. století ji nechal postavit továrník Moritz Fuhrmann, od roku 1913 až do roku 1939 tu však žila rodina Alfreda a Marianny Löw-Beerových, rodičů Grety Tugendhat. Expozice Muzea Brněnska nabízí pohled do světa brněnské buržoazie, významných židovských rodin a zároveň textilních podnikatelů Löw-Beerů, Stiassnich a Tugendhatů. Otevřeno je denně kromě pondělí od 10 do 18 hodin, vstupné stojí 150/75 Kč, pro děti do 18 let 35 Kč, děti do šesti let mají vstup zdarma. Expozici si můžete projít individuálně, každou celou hodinu připojí průvodce krátký výklad.

Složitější je to s prohlídkou vily Tugendhat; o funkcionalistický skvost zařazený v roce 2001 mezi památky UNESCO je velký zájem a prohlídky je proto třeba rezervovat zhruba dva až tři měsíce předem, a to nejlépe telefonicky nebo e-mailem. Vila je otevřená od středy do neděle od 9 do 17 hodin, vstupenky stojí 300/180 Kč na základní a 350/210 Kč na rozšířený okruh; rodinné vstupné (1 až 2 děti do patnácti let) vás vyjde na 690/805 Kč. Se slavným domem se právě teď seznámíte i v Praze: do neděle 4. února potrvá výstava o vile Tugendhat, kterou ve Studijním a dokumentačním centru Norbertov připravilo Muzeum hlavního města Prahy.
 

Jurkovičova vila

Poslední z kvarteta je vila, kterou pro svou rodinu v roce 1906 postavil architekt Dušan JurkovičŽabovřeskách, dnešní městské části Brna ve svahu nad údolím řeky Svratky. Jurkovičova vila zde vyrostla jako vůbec první dům, samotné Žabovřesky se staly součástí Brna až v roce 1919. Vila, která patří k vrcholným dílům středoevropského secesního folklorismu, reprezentovala jak architektův osobitý styl, tak soudobé evropské trendy v bydlení. Po dokončení Jurkovič v domě uspořádal výstavu svých interiérových prací, dnes o vilu pečuje Moravská galerie a prohlídku s výkladem si můžete rezervovat předem. V lednu a v únoru je otevřeno o víkendech od 10 do 12 a od 12.30 do 16 hodin, prohlídky začínají vždy v celou hodinu. Vstupné stojí 100/50 Kč, pro občany městské části Žabovřesky 20 Kč, děti do šesti let neplatí nic.
Moravská galerie v Brně - Jurkovičova vila

Moravská galerie v Brně - Jurkovičova vila

Jurkovičova vila v Brně – Žabovřeskách je dílem slovenského architekta Dušana Sama Jurkoviče a tvoří páteř jeho dochovaného díla v České republice. Tato pohádková architektonická památka má pro secesní Brno stejný význam jako Vila Tugendhat pro Brno funkcionalistické.

Vila Löw-Beer v Brně

Vila Löw-Beer v Brně

Vila obývaná v letech 1913 až 1939 rodinou Alfreda a Marianny Löw-Beerových, rodičů Grety Tugendhat. Vila slouží jako muzeum s expozicí Svět brněnské buržoazie mezi Löw-Beer a Tugendhat, která přibližuje dějiny architektury i brněnských vyšších vrstev.

Vila Tugendhat - funkcionalistický skvost v Brně

Vila Tugendhat - funkcionalistický skvost v Brně

Stěžejní dílo funkcionalistické architektury, Vilu Tugendhat, si prohlédnete v Brně – Černých Polích. Vznikla v letech 1929–1930 podle projektu německého architekta Ludwiga Miese van der Rohe. Ten vypracoval návrh stavby v roce 1928 na žádost manželů Tugendhatových.

Vila Stiassni v Brně-Pisárkách

Vila Stiassni v Brně-Pisárkách

Městská vila manželů Alfreda a Hermine Stiassnych s velkoryse koncipovanou zahradou, postavená mezi lety 1927-28 podle návrhu Ernesta Wiesnera, je jedním z dokladů mezinárodního významu brněnské meziválečné architektury.

Další aktuality