Úvod > Aktuality > Stezky v korunách stromů: vydejte se nad zelené velikány i do oblak
Stezka v oblacích Dolní Morava
"> Stezka v oblacích Dolní Morava "> Lipenská stezka korunami stromů "> Stezka Valaška "> Stezka korunami stromů Lipno "> Stezka korunami stromů Lipno "> Stezka korunami stromů Lipno "> Stezka korunami stromů Janské Lázně "> Stezka korunami stromů Janské Lázně
Příroda

Stezky v korunách stromů: vydejte se nad zelené velikány i do oblak

  • Vydáno12. dubna 2022
Báječné výhledy do okolí, zábava, poučení, adrenalinové a interaktivní prvky, tobogány i unikátní vyhlídka Skywalk – to všechno nabízejí stezky v korunách stromů, na které vás zve portál Kudy z nudy. Užijte si jarní dny vysoko nad zemí, odkud budete mít výhled do daleka!

Lipenská stezka korunami stromů

Stezka korunami stromů LipnoStezka korunami stromů na Lipně byla vůbec první svého druhu v České republice. Stezka je zcela bezbariérová a přizpůsobena nejen jízdě s kočárky, ale i pro vozíčkáře. Je dlouhá 372 m a citlivě zasazena do smíšeného lesa. Při maximálním stoupání 2 – 6 % se dostanete až do 24 metrové výšky. Opravdovým vrcholem stezky je 40metrová věž, odkud se vám naskytne fantastický výhled na vrcholky Alp, téměř celou část Lipenského jezera, nádherné okolí Šumavy a Novohradské hory.

stezka lipnoSoučástí Stezky jsou naučné didaktické prvky, které obohatí a rozšíří znalosti v oblasti přírody, její ochrany a funkce lesa. Nejen pro malé návštěvníky, ale i pro ty, kteří zůstali stále mladí, a neopustila je chuť po dobrodružství, jsou určeny tři zážitkové stanice s lanovými prvky. Další atrakcí na stezce je nejdelší tobogán svého druhu v České republice, který vede středem vyhlídkové věže. Jízda na tobogánu vám zaručí úchvatný zážitek, který prožijete od výšky 24 m a v délce 52 m.

Ke stezce, která je součástí Active Parku Lipno, se dostanete samozřejmě pěšky nebo na kole, ale můžete využít také lanovku nebo speciální autobus; obousměrná jízdenka pro dospělé stojí 250 Kč, vstupné na stezku pak 350 Kč. Otevřeno je celý rok, od 10:00 do 18:00 hodin.
 

Stezka v oblacích na Dolní Moravě

Na Dolní Moravě poblíž horní stanice lanovky Sněžník najdete stezku Stezku v oblacích s jedinečným výhledem na horské masivy v okolí. Samotná stezka se nachází ve výšce 1116 metrů nad mořem a do výšky měří 55 metrů. Nahoru "do oblak" přitom nevede pouze jedna stezka, ale síť dřevěných cest, které se navzájem proplétají.

Pro milovníky dobrodružství a zábavy je v objektu připraveno několik atrakcí jako odpočinková síť, rukáv, hnízda nebo tunel na lávce. Rukáv je atrakce tvořená hustou sítí určená k prolezení z jednoho patra lávky do druhého.

Z vrcholku stezky se otvírá fantastický výhled nejenom na Králický Sněžník s údolím řeky Moravy a nejbližší okolí, ale jsou vidět i Jeseníky nebo Krkonoše. Ti odvážnější mohou k cestě dolů využít 100 metrů dlouhý tobogán s okýnky a několika klopenými zatáčkami. Mají zde otevřeno denně od 10:00 do 17:00 hodin.

A kolik vás to bude stát? Pokud využijete lanovku pro cestu nahoru, stojí lístek pro dospělé 650 Kč a pro děti od 3 do 15 let 450 Kč. Bez lanovky (tedy když je stezce vystoupáte pěšky) je vstup za 320 Kč a pro děti za 220 Kč.
 

Krkonošská Stezka korunami stromů v Janských Lázních

stezka janské lázněStezka korunami stromů v Krkonoších vyrostla v roce 2018 na okraji Janských Lázní na úpatí Černé hory mezi Hoffmanovou boudou a Zlatou vyhlídkou, ve smíšeném lese, kde se kromě borovic, smrků a jedlí nacházejí jeřáby a další druhy listnatých stromů. Nejstarší stromy jsou až sto let staré a tyčí se do třicetimetrové výšky.

Vyhlídková plošina je převyšuje o 15 metrů a nabízí nové výhledy na východ, jih a západ. Ostatně s 45metrovou vyhlídkovou věží, délkou 1 300 metrů a chodníky vedoucími až 23 metrů nad terénem se krkonošský projekt řadí k největším v Evropě. Na rozdíl od dvou starších stezek se tu podíváte i pod zem, ke kořenům lesních velikánů, a můžete studovat mikrosvět půdy od kořenů až po nejmenší živočichy.

korunami stromů krkonošeStezka v Krkonoších je po celé své délce bezbariérová a jsou na ní desítky zastávek s informacemi o krkonošském lese a několik adrenalinových stanovišť se sérií různých překážek, stejně jako na stezkách na Lipně i na Dolní Moravě se tu dolů můžete vrátit sklouznutím po tobogánu.

Stezka korunami stromů v Janských Lázních je otevřená po celý rok denně, v dubnu a květnu od 9:30 do 18:00, vstupné stojí 320 korun pro dospělé, pro děti a seniory (nebo ZTP) pak 250 Kč.


Stezka Valaška s unikátní plošinou Skywalk

stezka ValaškaNejnovějším přírůstkem do rodiny "stezek v korunách stromů" je Stezka Valaška v Beskydech, která se pro návštěvníky otevřela začátkem roku 2019. Najdete ji u horní stanice lanové dráhy na Pustevnách směrem k vrcholu Tanečnica, asi 430 metrů od Libušína, který se po dlouhé rekonstrukci otevřel na konce července 2020.

Nadzemní část stezky je dlouhá 610 metrů, přičemž lesní úsek po věž je dlouhý 390 metrů a zbytek tvoří chodník na 22 metrů vysokou kaskádovitou věž. Součástí je skleněná vyhlídková plošina Skywalk – 150 metrů dlouhý zavěšený "himálajský" chodník.

stezka ValaškaPo výstupu na nejvyšší bod ve výšce 1099 metrů nad mořem vás čeká nádherný výhled do dalekého okolí. Uvidíte Štramberskou trúbu, letiště, Ostravu, Havířov, Lysou horu a v dohledu je i Polsko. Za dobrého počasí je možné dohlédnout i na Jeseníky či Velkou Fatru.

Stezka má otevřeno po celý rok, v dubnu od 9:00 do 17:00 a květnu od 9:00 do 18:00 hodin. Vstupné na Valašku stojí 260 Kč pro dospělé a za děti zaplatíte 200 Kč.
 

Menší stezky v korunách stromů

  • kamzíkova stezkaAdrenalin a zábavu slibuje nově otevřená Kamzíkova stezka, která rozšířila nabídku rekreačního areálu Hlubočky v Hrubé Vodě na Olomoucku. Není třeba žádné jištění, stezka je vybavená řadou bezpečnostních prvků a nabízí deset různých překážek převážně z přírodních materiálů. Novinkou je i zábavný park s vodními prvky a podzemním bludištěm.
  • Beskydské nebeDalším místem, kde se podíváte do korun stromů, je Beskydské nebe, naučná stezka s téměř stometrovou lávkou ve výšce až šestnáct metrů nad zemí. Kromě lávky tu najdete několik zastavení, kde poznáte život ptačích obyvatel okolních stromů. Atrakce vznikla na pomezí Frenštátu pod Radhoštěm a Trojanovic v lesoparku Horečky nad roklí potoka Vlčák. Zašlou slávu připomíná nedaleký skokanský můstek, na němž kdysi trénoval a soutěžil legendární skokan na lyžích Jiří Raška, najdete tu rovněž okruh zážitkových cyklotras Beskydských trailů.
  • stezka sv. linhartPo malé stezce, vedoucí po lávkách mezi korunami stromů, se můžete projít v areálu u sv. LinhartaKarlových Varech. Přírodní lanové centrum s několika lezeckými okruhy doplňuje bývalá výletní restaurace s kavárnou, vyhlídkový altán, dendrologická stezka a několik obor s jeleny, divokými prasaty či daňky, nad nimiž vedou visuté můstky. V letních měsících se můžete projít po malé stezce, vedoucí po lávkách mezi korunami stromů. Cesta vede až do výšky 15 metrů nad zemí a postarají se o vás instruktoři s jisticími lany a další výbavou.
Stezka korunami stromů Krkonoše

Stezka korunami stromů Krkonoše

Stezka korunami stromů vznikla na okraji Janských Lázní v Krkonoších. Vyhlídková věž, která nabízí rozhledy do okolního stromoví i na Janské Lázně, je vysoká 45 metrů, vodorovná část stezky se nachází ve výšce 24 metrů. Po trase mezi korunami stromů ujdete 1 511 metrů, dolů se lze dostat tobogánem.

Stezka v oblacích Dolní Morava

Stezka v oblacích Dolní Morava

Stezka v oblacích na Dolní Moravě návštěvníkům umožní projít se v korunách stromů s jedinečným výhledem na horské masivy v okolí. Svým tvarem má připomínat let nočního motýla. Stezku najdete poblíž horní stanice lanovky Sněžník ve výšce 1 116 metrů.

Stezka Valaška – stezka mezi korunami stromů Pustevny

Stezka Valaška – stezka mezi korunami stromů Pustevny

Nadzemní panoramatická Stezka Valaška je dlouhá 610 metrů, přičemž lesní úsek po věž je dlouhý 390 metrů a zbytek tvoří chodník na 22 metrů vysokou kaskádovitou věž. Součástí je skleněná vyhlídková plošina a 150 metrů dlouhý zavěšený "himálajský" chodník.

Naučná stezka Beskydské nebe

Naučná stezka Beskydské nebe

Naučná stezka Beskydské nebe je dlouhá 1 800 metrů a zahrnuje v sobě expozici siluet dravců pod zastřešením pódia amfiteátru, dřevěnou lávku nad roklí potoka Vlčáku s expozicí Život v korunách stromů a dalších šest zastavení v rámci celé lokality Horeček.

Kamzíkova stezka u Olomouce

Kamzíkova stezka u Olomouce

13 metrů nad zemí se najdete zábavný systém prolézaček, chodníků, žebříků a lan. 15 metrovou skluzavkou se poté dostanete opět na výchozí bod. Vhodné pro děti i dospělé.

Přírodní lanové centrum v areálu svatého Linharta

Přírodní lanové centrum v areálu svatého Linharta

Pět lezeckých okruhů sahajících téměř až do koruny stromů (do 15 m) najdete v areálu sv. Linharta. Jsou zde instalovány atrakce pro děti již od 3 let, obratnostní překážky, slaňování, skoky do prázdna, akrobatické překážky apod. Součástí je i stezka v korunách stromů s vyhlídkovými budkami.

Stezka korunami stromů s tobogánem u Lipna

Stezka korunami stromů s tobogánem u Lipna

První stezka korunami stromů v České republice je otevřená celoročně. Stezka v délce 372 m z dřevěné konstrukce je citlivě zasazena do smíšeného lesa a při maximálním stoupání 2 – 6% se dostanete až do 24 metrové výšky. Stezka je zakončena 40metrovou vyhlídkovou věží.

Obora svatý Linhart v Karlových Varech s visutými můstky

Obora svatý Linhart v Karlových Varech s visutými můstky

Obora sv. Linhart, která se rozkládá na ploše téměř 70 hektarů, kromě klasické pozorovatelny nabízí i ojedinělý pohled na zvířata a krajinu, a to shora. K tomu účelu slouží soustava můstků, která místy vyvede stezku až do šestimetrové výšky.