Úvod > Aktuality > Stezky v korunách stromů: vydejte se nad zelené velikány i do oblak
Lipenská stezka korunami stromů
Příroda

Stezky v korunách stromů: vydejte se nad zelené velikány i do oblak

  • Vydáno12. dubna 2023
Báječné výhledy do okolí, zábava, poučení, adrenalinové a interaktivní prvky, tobogány i unikátní vyhlídka Skywalk – to všechno nabízejí stezky v korunách stromů, na které vás zve portál Kudy z nudy. Užijte si jarní dny vysoko nad zemí, odkud budete mít výhled do daleka!

Lipenská stezka korunami stromů

Sstezka lipnotezka korunami stromů na Lipně byla vůbec první svého druhu v České republice. Stezka je zcela bezbariérová a přizpůsobena nejen jízdě s kočárky, ale i pro vozíčkáře. Je dlouhá 372 m a citlivě zasazena do smíšeného lesa. Při maximálním stoupání 2 – 6 % se dostanete až do 24 metrové výšky. Opravdovým vrcholem stezky je 40metrová věž, odkud se vám naskytne fantastický výhled na vrcholky Alp, téměř celou část Lipenského jezera, nádherné okolí Šumavy a Novohradské hory. Součástí Stezky jsou naučné didaktické prvky, které obohatí a rozšíří znalosti v oblasti přírody, její ochrany a funkce lesa. Nejen pro malé návštěvníky, ale i pro ty, kteří zůstali stále mladí, a neopustila je chuť po dobrodružství, jsou určeny tři zážitkové stanice s lanovými prvky. Další atrakcí na stezce je nejdelší tobogán svého druhu v České republice, který vede středem vyhlídkové věže. Jízda na tobogánu vám zaručí úchvatný zážitek, který prožijete od výšky 24 m a v délce 52 m. Ke stezce, která je součástí Active Parku Lipno, se dostanete samozřejmě pěšky nebo na kole, ale můžete využít také lanovku nebo speciální autobus; obousměrná jízdenka pro dospělé stojí 290 Kč, vstupné na stezku pak 390 Kč. Otevřeno je celý rok, od 10:00 do 18:00 hodin.
 

Stezka v oblacích na Dolní Moravě

Na Dolní Moravě poblíž horní stanice lanovky Sněžník najdete stezku Stezku v oblacích s jedinečným výhledem na horské masivy v okolí. Samotná stezka se nachází ve výšce 1116 metrů nad mořem a do výšky měří 55 metrů. Nahoru "do oblak" přitom nevede pouze jedna stezka, ale síť dřevěných cest, které se navzájem proplétají. Pro milovníky dobrodružství a zábavy je v objektu připraveno několik atrakcí jako odpočinková síť, rukáv, hnízda nebo tunel na lávce. Rukáv je atrakce tvořená hustou sítí určená k prolezení z jednoho patra lávky do druhého. Z vrcholku stezky se otvírá fantastický výhled nejenom na Králický Sněžník s údolím řeky Moravy a nejbližší okolí, ale jsou vidět i Jeseníky nebo Krkonoše. Ti odvážnější mohou k cestě dolů využít 100 metrů dlouhý tobogán s okýnky a několika klopenými zatáčkami. Mají zde otevřeno denně od 10:00 do 17:00 hodin. A kolik vás to bude stát? Pokud využijete lanovku pro cestu nahoru, stojí lístek pro dospělé 590 Kč a pro děti od 3 do 15 let 410 Kč. Bez lanovky (tedy když je stezce vystoupáte pěšky) je vstup za 340 Kč a pro děti za 240 Kč.
 

Krkonošská Stezka korunami stromů v Janských Lázních

stezka janské lázněStezka korunami stromů v Krkonoších vyrostla v roce 2018 na okraji Janských Lázní na úpatí Černé hory mezi Hoffmanovou boudou a Zlatou vyhlídkou, ve smíšeném lese, kde se kromě borovic, smrků a jedlí nacházejí jeřáby a další druhy listnatých stromů. Nejstarší stromy jsou až sto let staré a tyčí se do třicetimetrové výšky. Vyhlídková plošina je převyšuje o 15 metrů a nabízí nové výhledy na východ, jih a západ. Ostatně s 45metrovou vyhlídkovou věží, délkou 1 300 metrů a chodníky vedoucími až 23 metrů nad terénem se krkonošský projekt řadí k největším v Evropě. Na rozdíl od dvou starších stezek se tu podíváte i pod zem, ke kořenům lesních velikánů, a můžete studovat mikrosvět půdy od kořenů až po nejmenší živočichy. Stezka v Krkonoších je po celé své délce bezbariérová a jsou na ní desítky zastávek s informacemi o krkonošském lese a několik adrenalinových stanovišť se sérií různých překážek, stejně jako na stezkách na Lipně i na Dolní Moravě se tu dolů můžete vrátit sklouznutím po tobogánu. Stezka korunami stromů v Janských Lázních je otevřená po celý rok denně, v dubnu a květnu od 9:30 do 18:00, vstupné stojí 350 korun pro dospělé, pro děti a seniory (nebo ZTP) pak 250 Kč.


Stezka Valaška s unikátní plošinou Skywalk

stezka Valaška Stezka Valaška v Beskydech se pro návštěvníky otevřela začátkem roku 2019. Najdete ji u horní stanice lanové dráhy na Pustevnách směrem k vrcholu Tanečnica, asi 430 metrů od Libušína, který se po dlouhé rekonstrukci otevřel na konce července 2020. Nadzemní část stezky je dlouhá 610 metrů, přičemž lesní úsek po věž je dlouhý 390 metrů a zbytek tvoří chodník na 22 metrů vysokou kaskádovitou věž. Součástí je skleněná vyhlídková plošina Skywalk – 150 metrů dlouhý zavěšený "himálajský" chodník. Po výstupu na nejvyšší bod ve výšce 1099 metrů nad mořem vás čeká nádherný výhled do dalekého okolí. Uvidíte Štramberskou trúbu, letiště, Ostravu, Havířov, Lysou horu a v dohledu je i Polsko. Za dobrého počasí je možné dohlédnout i na Jeseníky či Velkou Fatru. Stezka má otevřeno po celý rok, v dubnu od 9:00 do 17:00 a květnu od 9:00 do 18:00 hodin. Vstupné na Valašku stojí 290 Kč pro dospělé a za děti zaplatíte 200 Kč.


Skybridge – nejdelší visutý most pro pěší na světě

sky bridge dolní moravaNejnovějším přírůstkem do rodiny "stezek" i když ne v korunách stromů od roku 2022 Skybridge 721 – Visutý most přes údolí na Dolní Moravě. Jedná se o nejdelší visutý most pro pěší na světě, který spojuje dva hřebeny hor. Lávka měří 721 metrů a procházet se po ní budete ve výšce 95 metrů nad zemí. Unikátní 721 metrů dlouhý a 95 metrů vysoký most vede od chaty Slaměnka nedaleko Stezky v oblacích přes údolí až k úbočí kopce Chlum. Dostal jméno Skybridge 721 (číslovka naznačuje, kolik metrů lávka měří). Nastoupíte na ní v nadmořské výšce 1125 metrů a vystoupáte o deset metrů výš. Most je jedinečným technickým projektem na území České republiky. Zdůrazněme, že se visutý most na Dolní Moravě se objevil mezi nejlepšími místy světa roku 2022 podle amerického časopisu Time. Vstup na most stojí 665 Kč. Pokud byste sem chtěli vyjet lanovkou, pak zaplatíte 890 Kč.
 

Menší stezky v korunách stromů

  • kamzíkova stezkaAdrenalin a zábavu slibuje nově otevřená Kamzíkova stezka, která rozšířila nabídku rekreačního areálu Hlubočky v Hrubé Vodě na Olomoucku. Není třeba žádné jištění, stezka je vybavená řadou bezpečnostních prvků a nabízí deset různých překážek převážně z přírodních materiálů. Novinkou je i zábavný park s vodními prvky a podzemním bludištěm.
  • Beskydské nebeDalším místem, kde se podíváte do korun stromů, je Beskydské nebe, naučná stezka s téměř stometrovou lávkou ve výšce až šestnáct metrů nad zemí. Kromě lávky tu najdete několik zastavení, kde poznáte život ptačích obyvatel okolních stromů. Atrakce vznikla na pomezí Frenštátu pod Radhoštěm a Trojanovic v lesoparku Horečky nad roklí potoka Vlčák. Zašlou slávu připomíná nedaleký skokanský můstek, na němž kdysi trénoval a soutěžil legendární skokan na lyžích Jiří Raška, najdete tu rovněž okruh zážitkových cyklotras Beskydských trailů.
  • stezka sv. linhartPo malé stezce, vedoucí po lávkách mezi korunami stromů, se můžete projít v areálu u sv. LinhartaKarlových Varech. Přírodní lanové centrum s několika lezeckými okruhy doplňuje bývalá výletní restaurace s kavárnou, vyhlídkový altán, dendrologická stezka a několik obor s jeleny, divokými prasaty či daňky, nad nimiž vedou visuté můstky. V letních měsících se můžete projít po malé stezce, vedoucí po lávkách mezi korunami stromů. Cesta vede až do výšky 15 metrů nad zemí a postarají se o vás instruktoři s jisticími lany a další výbavou.
Stezka korunami stromů s tobogánem u Lipna

Stezka korunami stromů s tobogánem u Lipna

První stezka korunami stromů v České republice je otevřená celoročně. Stezka v délce 372 m z dřevěné konstrukce je citlivě zasazena do smíšeného lesa a při maximálním stoupání 2 – 6% se dostanete až do 24 metrové výšky. Stezka je zakončena 40metrovou vyhlídkovou věží.

Stezka korunami stromů Krkonoše

Stezka korunami stromů Krkonoše

Stezka korunami stromů vznikla na okraji Janských Lázní v Krkonoších. Vyhlídková věž, která nabízí rozhledy do okolního stromoví i na Janské Lázně, je vysoká 45 metrů, vodorovná část stezky se nachází ve výšce 24 metrů. Po trase mezi korunami stromů ujdete 1 511 metrů, dolů se lze dostat tobogánem.

Přírodní lanové centrum v areálu svatého Linharta

Přírodní lanové centrum v areálu svatého Linharta

Přírodní lanové centrum Svatý Linhart je skvělým cílem pro rodinné a školní výlety, teambuildingy, ale i pro party sportovních nadšenců, kteří si rádi vyzkouší své fyzické i psychické možnosti.

Stezka Valaška – stezka mezi korunami stromů Pustevny

Stezka Valaška – stezka mezi korunami stromů Pustevny

Nadzemní panoramatická Stezka Valaška je dlouhá 610 metrů, přičemž lesní úsek po věž je dlouhý 390 metrů a zbytek tvoří chodník na 22 metrů vysokou kaskádovitou věž. Součástí je skleněná vyhlídková plošina a 150 metrů dlouhý zavěšený "himálajský" chodník.

Obora svatý Linhart v Karlových Varech s visutými můstky

Obora svatý Linhart v Karlových Varech s visutými můstky

Obora sv. Linhart, která se rozkládá na ploše téměř 70 hektarů, kromě klasické pozorovatelny nabízí i ojedinělý pohled na zvířata a krajinu, a to shora. K tomu účelu slouží soustava můstků, která místy vyvede stezku až do šestimetrové výšky.

Stezka v oblacích Dolní Morava

Stezka v oblacích Dolní Morava

Stezka v oblacích na Dolní Moravě návštěvníkům umožní projít se v korunách stromů s jedinečným výhledem na horské masivy v okolí. Svým tvarem má připomínat let nočního motýla. Stezku najdete poblíž horní stanice lanovky Sněžník ve výšce 1 116 metrů.

Kamzíkova stezka u Olomouce

Kamzíkova stezka u Olomouce

13 metrů nad zemí se najdete zábavný systém prolézaček, chodníků, žebříků a lan. 15 metrovou skluzavkou se poté dostanete opět na výchozí bod. Vhodné pro děti i dospělé.

Naučná stezka Beskydské nebe

Naučná stezka Beskydské nebe

Naučná stezka Beskydské nebe je dlouhá 1 800 metrů a zahrnuje v sobě expozici siluet dravců pod zastřešením pódia amfiteátru, dřevěnou lávku nad roklí potoka Vlčáku s expozicí Život v korunách stromů a dalších šest zastavení v rámci celé lokality Horeček.

Další aktuality

Obory, zookoutky a zvěřince, kde si užijete těsný kontakt se zvířaty celoročně

Nabídka komentovaných krmení v zoologických zahradách sice zní lákavě, ale pravdou je, že se nesetkáte se zvířaty přímo "tváří v tvář". Kam se tedy vypravit, když si chcete užít bezprostřední kontakt s kozami, ovečkami, daňky a dalšími zvířaty? Možností je víc než dost, stačí si vybrat... Někam dokonce můžete přinést zvířatům pochutiny na přilepšenou, jinde lze koupit krmení přímo na místě, rozhodně ale vždy dodržujte při přikrmování pokyny místních chovatelů. Nesprávná strava by zvířatům mohla uškodit!
Příroda

Výlety na místa známá z legend a pověstí

Prozkoumejte tajemná zákoutí české a moravské krajiny, opředená lidovými pověstmi a legendami, které se dodnes vyprávějí z generace na generaci. Poznejte místa, kde spí udatní rytíři nebo kde čert vyoral velkou brázdu. Prozradíme vám, kudy jezdí kocouří spřežení pana Krčína anebo kde potkat přízraky z umrlčí kaple.
Příroda

České značky: do lesů, luhů a hájů s Lesy České republiky

Jaký by byl náš život, výlety, prázdniny a dovolené bez lesů? Nuda. Díky lesům máme krásnou krajinu a na Kudy z nudy tisíce fantastických fotografií, lesy nám navíc nabízejí spousty skvělých zážitků. Seznamte se s některými z nich – a také se Státním podnikem Lesy České republiky.
Příroda

Obory, obůrky a přírodní rezervace: 10 tipů, kde pozorovat divoká zvířata v zimním období

I v zimě se dá vyrazit za pozorováním divokých zvířat do přírody. Tak například daňky uvidíte v oboře u zámku Veltrusy, na svatém Linhartu u Karlových Varů anebo ve Hvozdu u Mariánek. Přístupný je i rysí výběh nedaleko Kvildy a navštívit můžete též vyhlídky na pastviny divokých koní v Milovicích či u Dobřan. Až do konce února je také možné vstoupit do Obory Židlov, kde žijí zubři. Tyto a mnohé další inspirativní nápady, kde zvířata pozorovat, najdete v našich tipech.
Příroda

Znáte místa, kde u nás kvete nejvíc bledulí a sněženek?

První jarní květinky se začínají nejistě klubat ze země... Mezi již proslulé lokality s koberci bledulí patří údolí Chlébské u Nedvědice nebo Peklo u České Lípy. Pravidelně se sem na jaře vydávají zástupy výletníků s potřebou nabít se jarní energií a radostí z probouzející se přírody. Prozradíme vám i další tipy a méně známá místa.
Příroda

10 tipů k návštěvě malých zoo a zooparků

V minizoo se mohou děti seznámit s domácími zvířaty jako jsou morčátka, husy nebo králíci, poníci, ovečky a zakrslé kozičky. Je potěšující, že v posledních letech se i u nás výrazně prosazuje celosvětový trend ve vývoji zoo, spočívající ve snaze vytvořit v zoo žijícím zvířatům co nejklidnější prostředí a také prostředí, které se bude co nejvíce blížit tomu na co jsou zvyklí ve volné přírodě. Mít doma kočku, křečka, papouška, fretku či psa je snem téměř všech dětí. Vezměte je na výlet do minizoo a ukážete jim co všechno péče o zvíře obnáší.
Příroda

Výstavy, burzy a veletrhy: tipy pro chovatele rybiček, terarijních zvířat a exotů

Máte ve svém akváriu neonky, skaláry či závojnatky nebo patříte k početné skupině chovatelů drobných zvířat? Pak právě vám se budou líbit tipy Kudy z nudy určené všem milovníkům akvaristiky, teraristiky či exotického ptactva. Mimochodem, věděli jste, že se Česko řadí k největším vývozcům sladkovodních akvarijních rybiček? Každoročně jich naši chovatelé exportují za více než 340 milionů korun a jsou tak vůbec první v Evropě. Udělejte si radost a vypravte se na výstavu, veletrh či burzu určenou všem příznivcům chovatelství.
Příroda

Znáte motýlí ráje Papilonia?

Představte si nejkrásnější motýly světa poletující přímo kolem vás! A nemusí zůstat jen u snění – na několika místech naší republiky najdete motýlí domy Papilonia, které vás vezmou do tropické džungle anebo fantasy světa. Každá Papilonia má odlišnou stylizaci letové zóny, čímž prohlídce přidává charakteristickou atmosféru. Navíc mají tyto motýlí světy otevřeno celoročně, takže si návštěvu můžete naplánovat i v zimním období.
Příroda