Úvod > Aktuality > Stezka Vltavy láká: Poslední šance užít si plavby po řece, komory jsou v provozu do konce října
Stezka Vltavy láká: Poslední šance užít si plavby po řece, komory jsou v provozu do konce října
"> "> ">
Letní sporty

Stezka Vltavy láká: Poslední šance užít si plavby po řece, komory jsou v provozu do konce října

  • Vydáno13. října 2021
Turisté na Českobudějovicku teď mají jednu z posledních šancí užít si plavby na Vltavě a Malši. Nezvykle dlouhé babí léto k výletu do jižních Čech přímo vybízí. Zpestřit si ho mohou právě na řece, ale pozor, plavební sezona se uzavírá na konci října!
českobudějovicko podzimJednou z možností, jak si užít pobyt na Českobudějovicku, jsou aktivity spojené s takzvanou Stezkou Vltavy. Hlavní sezona na řece již pominula, ale některé služby jsou stále v provozu. Pro zájemce o soukromou plavbu mezi Budějovicemi a Týnem nad Vltavou je důležitá informace o provozu plavebních komor na jezech. Ty fungují až do 31. října, ale je nutná předchozí telefonická domluva nejméně 24 hodin předem.
 
České BudějoviceOtevřená zůstává také jedna z nejoblíbenějších atrakcí – Ferrata Hluboká. Lezecké vybavení je možné zapůjčit ve Sportovně relaxačním areálu v Hluboké nad Vltavou, stejně jako kolo, nebo koloběžku. Výlet po cyklostezce podél Vltavy na ferratu je pak možné spojit s návštěvou nedaleké zříceniny Karlova Hrádku.
 
Vyplout na vyhlídkovou plavbu na větší lodi je také možné, ale pouze pro skupiny. Provozovatelé lodních linek prozatím lodě nezazimovali, a tak si můžete objednat individuální plavbu pro 10 a více osob. Typicky je využívají skupiny přátel, nebo firemní akce. Informace o aktivitách na řece i kolem ní a kontakty na lodní dopravce naleznete na webu stezkavltavy.cz.
 

Malše žije do prosince

českobudějovicko podzimZatímco na Vltavě sezona v říjnu končí, Malše v Českých Budějovicích žije až do prosince. Na lodi Svatá Rozálie se tak můžete vydat na tématické plavby ze slepého ramene v centru města. Každou druhou sobotu až do 6. listopadu jsou naplánované plavby s prohlídkou nejstaršího budějovického pivovaru Samson.

Pohádkové plavby historickým centrem nebo Halloweenskou plavbu si pak užijí hlavně děti. Na období adventu jsou naplánovány takzvané plavby do Betléma. Rezervace jízdenek a informace o plavbách jsou dostupné na jednotném městském rezervačním systému CBSystem.
 

Dovolená se slevou

Zvýhodněné ubytování v jižních Čechách o 30 % mohou zájemci využít díky slevovým voucherům, které je možné rezervovat na webu dovolena.jiznicechy.cz. U zapojených ubytovatelů tak mohou uplatnit slevu až 300 Kč na osobu a noc. Akce platí do konce listopadu pro skupiny 2 – 6 osob při pobytu na 2 – 7 nocí.
Karlův hrádek u Purkarce

Karlův hrádek u Purkarce

Zřícenina gotického loveckého hrádku z 2. pol. 14. století, který byl založen Karlem IV. jako správní centrum královského území. Nejstarší zmínka je z roku 1357. K jeho úpadku došlo za vlády Václava IV. Koncem 15. st. již není zmiňován.

Vltava – česká vodácká klasika

Vltava – česká vodácká klasika

Česká vodácká klasika, nejnavštěvovanější řeka splavná pod Lipnem po celý rok. Řeka příjemně teče krajinou a zkouší zručnost kormidelníků v četných peřejkách, které však nepřekročí obtížnost WW I. Na jezech jsou vorové propusti, které zaručují sjízdnost a oživují plavbu.

Řeka Malše – pravostranný přítok Vltavy

Řeka Malše – pravostranný přítok Vltavy

Malše, německy Maltsch, je řeka v Jihočeském kraji a v Horním Rakousku, významný pravostranný přítok Vltavy. Celková délka toku je 96 km, z toho 89,3 km v Česku.

Pivovar Samson v Českých Budějovicích

Pivovar Samson v Českých Budějovicích

Dlouholetá tradice vaření piva a pečlivý výběr surovin dělá ze Samsonu vyjímečný pivovar. Pivovar vaří na osm druhů piv, mezi nimiž nechybí ležáky, ovocná piva, Pito nebo speciální pivo se sníženým obsahem obsahem sacharidů.

Stezka řeky Vltavy pro pěší a cyklisty

Stezka řeky Vltavy pro pěší a cyklisty

Vltavská vodní cesta má co nabídnout i "suchozemcům", tedy pěším a cyklo turistům. Podél obou břehů Vltavy naleznou mnoho volnočasových aktivit, které zpetstří putování z Českých Budějovic do Týna nad Vltavou třeba plavbou na lodičkách, lezením po skále či návštěvou památek.

Vltavská vodní cesta – Stezka řeky Vltavy: lodí z Českých Budějovic až do Hamburku

Vltavská vodní cesta – Stezka řeky Vltavy: lodí z Českých Budějovic až do Hamburku

Vltavská vodní cesta začíná pod českobudějovickým Dlouhým mostem. Díky plavební komoře v Hněvkovicích je na Vltavě pro malá plavidla splavných více než sto kilometrů na Orlickou přehradu, odkud lze pokračovat dále na Slapy, do Prahy, k soutoku s Labem v Mělníku a pak ještě dále do Evropy.

Plavební komora Hněvkovice u Týna nad Vltavou

Plavební komora Hněvkovice u Týna nad Vltavou

Po zprovoznění hněvkovické plavební komory, jež získala cenu Vodohospodářská stavba roku 2017, se po desetiletích obnovil provoz menších lodí po Vltavě z Českých Budějovic do Prahy a dál do Evropy.

Via Ferrata Hluboká

Via Ferrata Hluboká

Ferrata Hluboká se nachází v chráněnné přírodní oblasti Karvanice na skalním útvaru cca 6 km od Hluboké nad Vltavou na levém břehu Vltavy poblíž cyklostezky směr Purkarec. V současné době je zpřístupněná část A o náročnosti B/C a B, která má náročnost C/D.

Další aktuality

18.5.
2022
Navštivte unikátní soví voliéru na Šumavě

Navštivte unikátní soví voliéru na Šumavě

Jihočeský kraj | Příroda
18.5.
2022
Na Lipně sezonu zahájí o víkendu dračí závody

Na Lipně sezonu zahájí o víkendu dračí závody

Jihočeský kraj | Letní sporty