!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Státní zámek Slatiňany dokončil rekonstrukci - návštěvníkům nabídne nové interiéry i volnočasové vyžití
Státní zámek Slatiňany dokončil rekonstrukci - návštěvníkům nabídne nové interiéry i volnočasové vyž
"> "> "> "> ">
Památky

Státní zámek Slatiňany dokončil rekonstrukci - návštěvníkům nabídne nové interiéry i volnočasové vyžití

Vydáno 27. června 2020
Rekonstrukce Státního zámku Slatiňany je u konce, po necelých třech letech se 25. května 2020 slavnostně otevřel veřejnosti. Zámek má opravenou fasádu a změnilo se využití některých jeho interiérů. Obnova neminula ani přilehlý zámecký park. Celý areál bude opět sloužit ke kulturnímu a volnočasovému vyžití.
zámek slatiňanyRekonstrukce národní kulturní památky Státního zámku Slatiňany začala v červnu 2017. Návrh nové podoby dostala do rukou architektonická kancelář Masák & Partner, která patří k předním českým společnostem věnující se opravám historických budov. Revitalizace zahrnovala opravy, přestavby, rekonstrukce i novou výstavbu a týkala se kompletně celé zámecké budovy a přilehlého zámeckého parku.

slatiňany balkonJednou z nejnáročnější prací bylo obnovení zrušeného litinového balkonu na západním průčelí. Jednalo se o velký zásah do fasády. Aby balkon získal původní podobu bylo nezbytné ho dozdobit složitými detaily, jakými je třeba částečně prosklená podlaha. Mezi další, na první pohled patrnější změny, patří navrácení stavbě dvou střešních věžiček podle dochovaných dobových fotografií. Dalším úkolem bylo obnovení přístupové cesty, ozdobného oplocení a restaurování zámecké brány. Obnovou prošla i celá fasáda, na jejíž dvorní části byly mimo jiné restaurovány ozdobné prvky v podobě hlav jelenů.

slatiňanyProměnou prošly i interiéry v přízemí. Restaurátoři v některých místnostech obnovili prvotní malbu a zrestaurovali tři originální kamna. Všechny restaurátorské práce se prováděly ručně pod dohledem experta. Nový vzhled dostalo celkem 8 víceúčelových místností včetně té, kde se konají svatební obřady. Celý areál je nově také bezbariérový.
 

Oživení se dočkala i zámecká zahrada

slatinanyDo revitalizace byl zahrnut i přilehlý areál zámeckého parku. Opraveny jsou především objekty drobné architektury (např. kaplička, kuželník, voliéra, vyhlídkový altán nebo jezírko s přístavištěm). Obnovené cesty jsou osazeny lavičkami a přibylo i dětské hřiště. Opravovalo se také unikátní dětské hospodářství. V této zmenšené zemědělské usedlosti, kde nechybí stodola, holubník nebo sýpka, se děti pana hraběte a šlechticů učily systémem škola hrou, jak v budoucnu dobře spravovat panství.
 
Součástí revitalizace 16 hektarů parku, která probíhala ve spolupráci s ateliérem Krejčiříkovi, bylo také oplocení nebo vyřešení zavlažování. Zámek Slatiňany bere vodu z přehrady, která dosud zásobovala i jezírko. Nově se o to stará nádrž s vodou o velikosti 10 m³, která je umístěna pod terénem. Nádrž zároveň zavlažuje i zeleň v zahradě.
Zámek Slatiňany láká na obnovený zámecký park i prohlídkové okruhy

Zámek Slatiňany láká na obnovený zámecký park i prohlídkové okruhy

Zámek Slatiňany je po třech letech zevrubné rekonstrukce opět přístupný. V současné době nabízí základní okruh zámkem a vstup do zámecké zahrady, která prošla razantní proměnou. Park je nově rozdělen na dvě části - placenou a volně přístupnou. Tak tomu bývalo i za Františka Josefa. Vstupné do placené části je za 30 korun.

Zámek Slatiňany a Hipologické muzeum věnované koním

Zámek Slatiňany a Hipologické muzeum věnované koním

Malebný zámek na úpatí Železných hor obklopený rozlehlým anglickým parkem láká svou netradiční moderností, přívětivou a pohodovou atmosférou, nejmladší zámeckou expozicí v republice a jednou z největších hipologických sbírek na světě.

Anglický park ve Slatiňanech s výběhem pro koně

Anglický park ve Slatiňanech s výběhem pro koně

Zámecký park ve Slatiňanech vznikl již na konci 18. století na popud majitele - knížete Karla Auersperga. Park byl menší, neměl oplocení a volně přecházel lesoparkem ve Slavickou oboru. Později zde vznikl vnitřní plot a rybník.