Úvod > Aktuality > Státní hrad a zámek Bečov se po zimě otevře
Státní hrad a zámek Bečov se po zimě otevře
"> "> "> "> ">
Památky

Státní hrad a zámek Bečov se po zimě otevře

  • Vydáno29. března 2019
Bečovský zámek zahájí oficiálně novou sezónu již v sobotu 30. března 2019. Vydat se můžete nejen za relikviářem sv. Maura, ale také do zámeckých interiérů. Zámek bude otevřen od 9:00 do 16:00 hodin.
Zámek BečovStátní hrad a zámek Bečov otevře návštěvníkům své brány poslední dubnovou sobotu. Nahlédnout bude možné do zámeckých interiérů i k relikviáři sv. Maura.

Tradiční zámecká prohlídka zařízených pokojů vás provede dějinami tohoto místa, stavebním vývojem jednotlivých historických objektů i osudy jejich majitelů. Prohlídkový okruh prochází všemi podlažími barokního zámku. Vstupné na okruh činí 80 Kč pro dospělé, důchodci a děti zaplatí 60 Kč.

Vydat se můžete také na okruh Relikviář svatého Maura. Tento prohlídkový okruh vám představí ojedinělou románskou zlatnickou památku nevyčíslitelné hodnoty– relikviář svatého Maura. Doprovodná expozice vás provede dějinami tohoto skvostu s vyvrcholením v závěru trasy, kde nerušeně vychutnáte krásu románského zlatnictví. Vstupné na okruh Svatého Maura je 150 korun, snížené pak 110 Kč.
 

Novinky letošní sezóny 2019 na Bečově

RelikviářDo začátku hlavní návštěvnické sezóny bude zpřístupněna nová okružní stezka kolem hradu doplněná o několik interaktivních pomůcek a herních prvků. Během sezóny pak vznikne tištěný originální průvodce touto trasou. Správa SHZ Bečov nezapomíná ani na hradní park, kde budou pokračovat udržovací práce a dendrologické zásahy. V letošním roce se pak naplno projeví zapojení do česko-německého projektu přeshraniční spolupráce, v rámci něhož dojde k výsadbě zeleně a osazení speciálních budek pro netopýry.

Bečov nad TeplouV oblasti sbírkových předmětů je v letošním roce plánováno dokončení restaurátorských prací rozsáhlé historické sedací soupravy nacházející se v expozici zámeckého prohlídkového okruhu. Zároveň v téže místnosti došlo k reinstalaci diamantové korunky Eleonory Beaufort-Spontin, která byla přesunuta z dosavadní dočasné moderní výstavní vitríny do stylově odpovídající historické vitríny s vhodným osvětlením. Restaurování se bude týkat také předmětu, který není v současnosti součástí zpřístupněných sbírek – historického sušáku lahví na víno. V budoucnu bude instalován společně s unikátní sbírkou vín a koňaků v připravované nové expozici ve sklepení tzv. Pluhovských domů.
 
Zámek BečovNa jaře bude zahájena nejen návštěvnická, ale také stavební sezóna, která velmi citelně zasáhne do dosavadního dění v historickém areálu. Správa SHZ Bečov má však připravená taková opatření, aby nebyl nijak významně omezen chod a běžný návštěvnický provoz. Předposlední etapa stavební a památkové obnovy hradu a přilehlých objektů spočívá v rekonstrukci tzv. Pluhovských domů, kde by měla být do konce roku 2020 vytvořena nová interaktivní expozice relikviáře svatého Maura, multifunkční sál, edukační učebny, prostory pro workshopy, nová pokladna s rozšířeným zázemím pro prodej suvenýrů, šatnou a sociálním zázemím pro návštěvníky, později pak dojde na vybudování kavárny. Správa hradu a zámku Bečov se bude usilovně snažit, aby byl návštěvnický provoz postižen intenzivní stavební aktivitou minimálně, přesto je již nyní zřejmé, že bude nezbytné značně eliminovat nabídku kulturních akcí.
Hrad a zámek Bečov nad Teplou – odhalte tajemství relikviáře sv. Maura

Hrad a zámek Bečov nad Teplou – odhalte tajemství relikviáře sv. Maura

Udělejte si výlet na jeden z nejzachovalejších českých hradů, který se může pyšnit unikátní památkou evropského významu – relikviářem sv. Maura, který se stářím a hodnotou blíží českým korunovačním klenotům.

Relikviář svatého Maura v Bečově nad Teplou

Relikviář svatého Maura v Bečově nad Teplou

Mezi největší poklady v Česku patří zlatem, stříbrem a drahými kameny vykládaný relikviář svatého Maura, který si dnes můžete prohlédnout na zámku v Bečově nad Teplou. Jedno z nejvýznamnějších šperkařských děl nalezli za zvláštních okolností v roce 1985 kriminalisté.

Relikviář pro každého – na hradě a zámku Bečov myslí na děti

Relikviář pro každého – na hradě a zámku Bečov myslí na děti

Během návštěvní sezóny nabízí státní hrad a zámek Bečov pravidelné dětské prohlídky relikviáře svatého Maura a zámeckých interiérů. Děti si na dětském webu mohou výlet na Bečov dokonce samy naplánovat.

Botanická zahrada v Bečově nad Teplou

Botanická zahrada v Bečově nad Teplou

Sbírková zahrada byla založena za posledního majitele panství Jindřicha z Beaufort-Spontin a jeho ženy Marie. Od 2. sv. války však nebyla udržovaná a z původního bohatství bylin se zachovalo minimum. Zahrada však díky úsilí několika nadšecům vstává z mrtvých.

Hradní stezka Burgenstrasse vás zavede do časů dávno minulých

Hradní stezka Burgenstrasse vás zavede do časů dávno minulých

Burgenstrasse je jednou z nejslavnějších evropských historických tras. Nachází se na ní několik desítek půvabných historických hradů, zámků i měst, především ve středním Německu, ale i poblíž našich hranic. Celá trasa měří 1200 km a vede z Mannheimu až do Prahy.