Úvod > Aktuality > Staroměstský orloj čeká důkladná oprava
Staroměstský orloj čeká důkladná oprava
">
Památky

Staroměstský orloj čeká důkladná oprava

  • Vydáno24. února 2017
Chystáte se navštívit Prahu a podívat se na slavný staropražský orloj? Pak byste si měli s návštěvou určitě pospíšit. Nebude to dlouho trvat a oblíbená atrakce se na dlouhou dobu uzavře. Opravy orloje začnou už letos na konci února a skončí až v září 2018! Budou se navíc týkat celé věže Staroměstské radnice, takže se návštěvníci Prahy nedostanou ani na radniční ochoz.
Pražský orlojOpravy začnou už letos na jaře. Nejdéle bude nepřístupný ochoz věže Staroměstské radnice – s jeho uzavřením se počítá po dobu sedmi měsíců. Orloj nebude v chodu pouze několik měsíců. Po dobu oprav chce město orloj nahradit alespoň videomappingem na lešení nebo jiným podobným způsobem. Dělníci a restaurátoři se na věž vrátí po 30 letech – poslední velká oprava zde proběhla mezi lety 1984 až 86. Od té doby bylo větším zásahem v interiéru budovy pouze zbudování originálního výtahu pro návštěvníky.

V období duben 2017 – listopad 2017 bude zcela uzavřena věž Staroměstské radnice, od prosince 2017 do dubna 2018 nebude přístupná radniční kaple a v období únor 2018 – červen 2018 bude demontován pražský orloj. Předpokládaná doba trvání celé rekonstrukce je 18 měsíců.


Oprava ke 100. výročí vzniku republiky

Jedním z důvodů k vypracování projektu na opravu všech­ čtyř průčelí věže, arkýře, orloje a kaple včetně jejich nového nasvícení, jsou blížící se oslavy 100. výročí vzniku samostatné republiky. Projekt obnovy zároveň počítá s­ opravou všech břidlicových střech a ­stříšek. Jeho součástí jsou také ­dílčí statické zásahy v ­interiéru vyvolané různými závadami, zejména v ­krovu věže a kaple.

Staroměstská radniceNavíc se počítá s vytvořením nové kalendářní desky orloje. Ta bude kopií původní Mánesovy, která je uložena v Muzeu hlavního města Prahy. Současné kalendárium je již ve velmi špatném stavu. Podle originálu jej jako kopii zhotovil akademický malíř Bohumír Číla, když byl v květnu 1945 orloj těžce poškozen německým dělostřeleckým ostřelováním i následným požárem. Navíc bude nově vymalována dvojice posuvných okének apoštolů, a to dle historických fotografií dokládajících jemnější kresbu v duchu Mánesovy kalendářní desky. Devadesát procent prací bude zvenčí věže, opraven bude také arkýř kaple a ochoz. Provoz vnitřních prostor rekonstrukce neomezí.
Pražský orloj – jediný na světě měří babylonský a staročeský čas

Pražský orloj – jediný na světě měří babylonský a staročeský čas

Astronomický orloj, geniální přístroj, který po celá staletí ukazuje nejen čas a datum, ale i polohu Slunce, fáze Měsíce, astronomické cykly a svátky křesťanského kalendáře. Technický zázrak, který již dlouhých 600 let udivuje doslova celý svět.

Staroměstská radnice v Praze – prohlídka historických prostor i orloje

Staroměstská radnice v Praze – prohlídka historických prostor i orloje

Historické sály s cennými malbami, gotická kaple s pohledem na figury apoštolů, gotická věž s vyhlídkou, orloj i románsko-gotické podzemí radnice s náznakovou historickou expozicí, to vše se skrývá ve Staroměstské radnici.