Úvod > Aktuality > Vánoční jarmark v Rožnově přinese zážitky pro celou rodinu

Vánoční jarmark v Rožnově přinese zážitky pro celou rodinu

Vydáno 11. prosince 2018 Kultura
Sváteční atmosféru valašských vánočních zvyků prožijí návštěvníci v sobotu a v neděli 15. a 16. prosince 2018. Do areálu Dřevěného městečka zamíří stovka tradičních lidových výrobců, mikulášská družina z Valašských Klobouk a ze Zděchova a lucky ze souboru Radhošť. V kuchyni fojtství budou tetičky drát peří a vařit štědračku. V bohatém vánočním programu se představí soubory zblízka i zdaleka. Návštěvnici letošního Vánočního jarmarku budou mít možnost vstoupit do vánočně vyzdobeného, zrekonstruovaného kostela sv. Anny po téměř rok trvající opravě. Nově se budou moci podívat na obnovené nápisy na donátorských kamenech.
V areálu Dřevěného městečka na vás pestrá nabídka občerstvení a jarmarečního zboží. Vybrat si můžete netradiční dárek a poznat vánoční zvyky na Valašsku v oživených expozicích Valašské dědiny.

Stejně jako jiné roky se pracovníci muzea promění v hospodyně a hospodáře, pana učitele, řemeslníky, Mikuláše, čerty a Lucky. A návštěvníci se s nimi vydají na vánoční cestu v minulém století. Připraveno je i vyšívání, práce řezbáře, předení a tkaní, pečení a zdobení perníčků, práce kováře, pečení Mikulášského pečiva, lidové zvyky, pečení vánočních oplatek, odlévání svíček.

Lucka v RožnověNa závěr prohlídky vás čeká příjemné posezení v chalupě z Miloňova. Za okny svítí svíčka – rodina zasedla k štědrovečerní večeři. V peci praská oheň a osvětluje jizbu, která je provoněná perníkem a čajem z devatera kvítí. Povídání o vánocích a štědrovečerní večeři na Valašsku ukončí celou prohlídku. Do ticha zazní syčení a pod okny se mihne bílá postava... To Lucka obchází chalupy.

Vánoční jarmark svým vystoupením zpestří např. soubor Soláň z Rožnova p. R. a Kašava ze Zlína. Do skanzenu zavítají hosté ze Slovenska, soubor Heľpan z Heľpy a Pohronské fujaristy z Banské Bystrice,
a hosty z Těšínska, Goralskou muziku Lipka z Jablunkova.

Vstupenky na jarmark je možné zakoupit i v předprodeji na pokladnách v budově Sušák dle provozní doby muzea. Vstupné do Dřevěného městečka i Valašské dědiny bude stát 200 korun, dětské vstupné pořídíte za 90 Kč. Rodinné vstupné vyjde na 400 korun a váš čtyřnohý kamarád může vstoupit do skanzenu za 20 korun.

Skanzen Rožnov pod Radhoštěm - Valašské muzeum v přírodě

Skanzen Rožnov pod Radhoštěm - Valašské muzeum v přírodě

Když se v Česku řekne skanzen, mnozí si představí právě ten v Rožnově pod Radhoštěm. Největší a nejstarší skanzen ve střední Evropě byl založen v roce 1925 a v jeho třech expozicích, Dřevěném městečku, Valašské dědině a Mlýnské dolině, je rozmístěno téměř 100 památkových objektů.

Vánoční jarmark ve Valašském muzeu v přírodě

Vánoční jarmark ve Valašském muzeu v přírodě

Sváteční atmosféru valašských vánočních zvyků prožijí návštěvníci v sobotu a v neděli 14. a 15. prosince 2019.