Úvod > Aktuality > Staňte se součástí originálního turistického čerpadla na hradě Rotštejn
Hrad Rotštejn
"> Hrad Rotštejn
Památky

Staňte se součástí originálního turistického čerpadla na hradě Rotštejn

  • Vydáno24. června 2013
Na zřícenině hradu Rotštejn v Českém ráji funguje originální "turistické čerpadlo" – každý návštěvník, který u vchodu naplní připravenou lahev vodou z kohoutku a donese ji na hrad, dostane za odměnu pamětní razítko.
Klokočské skályNa hradě Rotštejn není žádný přívod vody, proto se správa hradu rozhodla zavést toto pozoruhodné "čerpadlo". Používá se ale jen ve chvílích, kdy je voda na hradě nezbytná, například, když je v provozu hradní ohniště. Hrad Rotštejn svým návštěvníkům nabízí i neobvyklý program. V červnu mohou zájemci navštívit tradiční bylinková setkávání. Při nich dostanou možnost poznat rostliny, které byly v historii součástí záhonů u českých hradů. Turisté se zároveň seznámí s jejich využitím v současnosti.

Dalším atraktivním bodem programu je 15. Šermířské loučení s létem, které se bude letos konat 24. a 25. srpna. Diváci při něm mohou zhlédnout souboje založené na skutečných hradních událostech. Velkou raritou spojenou s Rotštejnem je kniha, kterou napsala sama kastelánka hradu, paní Hana Talli Hlubučková. Nese název Pohádky, pověsti a poudačky Panství Rotštejnského. Její součástí je dvacet jedna příběhů, z nichž většina je vlastní tvorbou autorky. Některé z nich jsou navíc psány místním nářečím.

Zřícenina hradu Rotštejn se nachází devět kilometrů od Turnova, na samém okraji přírodní rezervace Klokočské skály. Hrad, částečně byl vytesán do okolních pískovcových skal, byl založen krátce po polovině 13. století šlechtici z rodu Markvarticů. Jeho dominantou byla impozantní věž se skalní branou, ke které se vstupovalo skalní soutěskou.

Přírodní rezervace Klokočské skály

Přírodní rezervace Klokočské skály

Jižně od Malé Skály se rozkládá přírodní rezervace Klokočské skály. Skalní město se skládá ze dvou částí, Betlémských skal se sloními hřbety a Klokočských skal s jeskyní Postojna a Klokočskými průchody.

Zřícenina hradu Rotštejn v Českém ráji

Zřícenina hradu Rotštejn v Českém ráji

Devět kilometrů severovýchodně od Turnova, směrem ke strážní hoře Českého ráje Kozákovu, až na samém okraji přírodní rezervace Klokočské skály, leží zřícenina hradu Rotštejn. Částečně zděná a částečně vtesaná do bloku čtyř pískovcových skal.

Další aktuality