!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Navštivte stálou Expozici masopustních obchůzek v Hlinsku
Stálou Expozici masopustních obchuzek v Hlinsku mužete navštívit i v únoru
"> Stálou Expozici masopustních obchuzek v Hlinsku mužete navštívit i v únoru "> Naživo se letos mužete zúcastnit tradicní masopustní obchuzky s maškarami z Vortové v sobotu 14. 2. 2015 "> Do Expozice masopustních masek a obchuzek z Hlinecka lze nahlédnout denne mimo pondelí
Kultura

Navštivte stálou Expozici masopustních obchůzek v Hlinsku

Vydáno 8. února 2020
Stálá Expozice masopustních masek a obchůzek z Hlinecka, které jsou od roku 2010 součástí světového nehmotného kulturního dědictví UNESCO, je otevřena v památkové rezervaci Betlém v Hlinsku. Ve zpřístupněných roubenkách si můžete prohlédnout dílny a obydlí tkalce, hračkáře, ševce, pilníkáře nebo továrního dělníka. V jednom z roubených domků naleznete expozici vesnických masopustních obchůzek a masek z Hlinecka.
Masopustní obchůzkyV domku č.p. 362 ve hlineckém Betlému naleznete zajímavé fotografie, kresby a originály některých typických masek z hlineckých masopustních obchůzek.

Stálá expozice tak po celý rok připomíná tento jev lidové kultury. Zaměřuje se především na současnou podobu tohoto živého obyčeje, ale je zde připomenut i jeho historický vývoj. Součástí expozice je výtvarná herna určená dětem, promítací místnost v podkroví a dokumentační centrum věnované masopustním obchůzkám z Hlinecka.
 
masopust hlineckoV únoru a březnu si masky prohlédnete od úterý do pátku mezi 8:30 a 16:00, v sobotu od 9 do 12 hodin, v neděli od 13 do 16 hodin. Od dubna je potom otevřeno denně (mimo pondělí) od 8:30 do 16 hodin. Vstupné do expozice stojí 50 korun. Naživo se letos můžete zúčastnit třeba tradiční masopustní obchůzky s maškarami z Hamrů (8. 2. od 7:30), Jeníkově (15.  2.  od 7:00), Hlinska - Blatna (16. 2. od 7:00), Vortové (22. 2. od 8:00) či Studnice (22. 2. od 9:00).
Masopustní obchůzky na Hlinecku

Masopustní obchůzky na Hlinecku

Masopustní obchůzky a masky z Hlinecka byly na Seznam UNESCO zapsány v roce 2010. Na Hlinecku jsou doloženy popisy masopustních obchůzek a masek z konce 19. století, v některých vesnicích se konají spontánně po několik generací v téměř nezměněné podobě (Hamry, Studnice, Vortová) do dnešních dnů.

Staročeský masopust 2021 Hamry

30.1.
Staročeský masopust 2021 Hamry

Prožijte na českém venkově tradiční masopustní veselí, chráněné značkou UNESCO! Hamry u Hlinska patří k obcím, kde se ještě udržel zvyk staročeských maškar, které se konají jednou v roce na závěr církevního období, kdy se odděluje čas zvaný masopůst.

Expozice masopustních masek a obchůzek z Hlinecka

Expozice masopustních masek a obchůzek z Hlinecka

Stálou Expozici masopustních masek a obchůzek z Hlinecka, které jsou od roku 2010 součástí světového nehmotného kulturního dědictví UNESCO, si můžete prohlédnout v památkové rezervaci Betlém v Hlinsku, v domku číslo 362.

Skanzen Veselý Kopec - pohled do vesnické historie

Skanzen Veselý Kopec - pohled do vesnické historie

V malebném kraji na pomezí Železných hor a Žďárských vrchů, jehož rozmanitá přírodní krása okouzlovala a okouzluje mnohé známé malíře, navštivte jediné muzeum v přírodě v Pardubickém kraji, Muzeum v přírodě Vysočina.

Betlém Hlinsko - památková rezervace na Vysočině

Betlém Hlinsko - památková rezervace na Vysočině

Památková rezervace Betlém v Hlinsku je jednou z expozic Muzea v přírodě Vysočina, jediného muzea v přírodě v Pardubickém kraji. Jde o soubor roubených a zděných domků, které si tu v první polovině 18. století postavili drobní městští řemeslníci.