Úvod > Aktuality > Stálou Expozici masopustních obchůzek v Hlinsku můžete navštívit i v únoru

Stálou Expozici masopustních obchůzek v Hlinsku můžete navštívit i v únoru

Vydáno 4. února 2019 Kultura
Stálá Expozice masopustních masek a obchůzek z Hlinecka, které jsou od roku 2010 součástí světového nehmotného kulturního dědictví UNESCO, je otevřena v památkové rezervaci Betlém v Hlinsku. Ve zpřístupněných roubenkách si můžete prohlédnout dílny a obydlí tkalce, hračkáře, ševce, pilníkáře nebo továrního dělníka. V jednom z roubených domků naleznete expozici vesnických masopustních obchůzek a masek z Hlinecka.
Masopustní obchůzkyV domku č.p. 362 ve hlineckém Betlému naleznete zajímavé fotografie, kresby a originály některých typických masek z hlineckých masopustních obchůzek.

Stálá expozice tak po celý rok připomíná tento jev lidové kultury. Zaměřuje se především na současnou podobu tohoto živého obyčeje, ale je zde připomenut i jeho historický vývoj. Součástí expozice je výtvarná herna určená dětem, promítací místnost v podkroví a dokumentační centrum věnované masopustním obchůzkám z Hlinecka.
 
V únoru a březnu si masky prohlédnete od úterý do pátku mezi 8:30 a 16:00, v sobotu od 9 do 12 hodin, v neděli od 13 do 16 hodin. Od dubna je potom otevřeno denně (mimo pondělí) od 8:30 do 16 hodin. Vstupné do expozice stojí 30 korun. Naživo se letos můžete zúčastnit třeba tradiční masopustní obchůzky s maškarami z Vortové v sobotu 2. 3. 2019.
Betlém Hlinsko - památková rezervace na Vysočině

Betlém Hlinsko - památková rezervace na Vysočině

Památková rezervace Betlém v Hlinsku je jednou z expozic Souboru lidových staveb Vysočina, jediného muzea v přírodě v Pardubickém kraji. Jde o soubor roubených a zděných domků, které si tu v první polovině 18. století postavili drobní městští řemeslníci.

Skanzen Veselý Kopec - pohled do vesnické historie

Skanzen Veselý Kopec - pohled do vesnické historie

V malebném kraji na pomezí Železných hor a Žďárských vrchů, jehož rozmanitá přírodní krása okouzlovala a okouzluje mnohé známé malíře, navštivte jediné muzeum v přírodě v Pardubickém kraji, Soubor lidových staveb Vysočina.

Expozice masopustních masek a obchůzek z Hlinecka

Expozice masopustních masek a obchůzek z Hlinecka

Stálou Expozici masopustních masek a obchůzek z Hlinecka, které jsou od roku 2010 součástí světového nehmotného kulturního dědictví UNESCO, si můžete prohlédnout v památkové rezervaci Betlém v Hlinsku, v domku číslo 362.