Úvod > Aktuality > Letní milostná ladění pokračují i v srpnu
Letní milostná ladění pokračují i v srpnu
">
Zážitky

Letní milostná ladění pokračují i v srpnu

  • Vydáno1. srpna 2012
V srpnu pokračují kulturní a doprovodné akce na státních památkách na téma Letní milostná ladění, letní téma již 4. ročníku projektu Oživlé památky. Národní památkový ústav volí témata do projektu Oživlé památky tak, aby umožnil návštěvníkům pohled na drahocenné kulturní dědictví Česka nejen jako na památky, ale také jako na místa, kde se odehrávaly lidské osudy a příběhy, jak se na nich žilo, která byla a jsou centry společenského a kulturního dění, na která stojí za to se vracet, protože zdaleka ještě neviděli a nezažili vše, co památky ve správě NPÚ nabízejí. Přijeďte se během letošního léta zamilovat třeba na některou z nabízených památek.
Hrad Karlštejn (Středočeský kraj)
17. – 18. 8. 2012     Scénické noční prohlídky Šlechtické kratochvíle, aneb císařský večer na Karlštejně, vždy od 19 hodin.
22. 8. 2012     Večerní prohlídky hradu s překvapením, od 20.30 h.
Letní soutěž pro všechny zamilované v rámci projektu Oživlé památky. Pošlete na soutez-karlstejn@stc.npu.cz fotografii, pořízenou na hradě Karlštejně, na které se líbáte nebo žádáte o ruku a vyhrajte svatební obřad nebo registraci na hradě Karlštejn.

Zámek Konopiště (Středočeský kraj)
od 1. 7. 2012    Svatba Ferdinanda d´Este a Žofie Chotkové – výstava osobních věcí v rámci prohlídkového okruhu.
8. a 22. 8. 2012    Večerní prohlídky. Návštěvníky provede zámkem npor. Heinrich Jenikowsky, hofmistr Franz Janaczek nebo hraběnka Vilma Lányusová, dvorní dáma Žofie z Hohenbergu, roz. Chotkové, vždy od 21 hodin.
11. 8. 2012     Letní slavnost – Františkovy ovocné knedlíky

Zámek Kynžvart (Karlovarský kraj)
3. a 4. 8. 2012        Noční prohlídky od 20 do 22 hodin.

Hrad Bouzov (Olomoucký kraj)
4. – 5. 8. 2012     Bouzovský mumraj aneb Markraběte Jošta turnaj. Řemeslný jarmak, šermířská vystoupení, dobové soutěže. To vše v letním milostném ladění.

Zámek Lysice (Jihomoravský kraj) 
4. 8. a 18. 8. 2012     Noční kostýmované prohlídky „Tajemství darovaného klenotu“, začátek ve 20, 21 a 22 hodin, nutná rezervace.
5. 8. 2012 od 16 h.    Dětský karneval na I. hradním nádvoří

Hrad Landštejn (Jihočeský kraj)
14. – 19. 8. 2012    Vystoupení kejklíře Jonáše. Kejklíř Jonáš předvede své umění kejklířské a divadelní pro potěchu malých i velkých návštěvníků hradu.
5. 8. 2012     Hudební a taneční vystoupení skupiny historického tance La Volta na nádvoří hradu v 11:00 ve 13:00 a v 15:00 hodin.

Hrad Bezděz (Liberecký kraj)
4. – 5. 8. 2012    Rytířské turnaje – vystoupení souboru SHŠ Allgor, začátky turnajů: 11:00, 12:45, 14:00 a 15:15 hod., hradní občerstvení.

Hrad Grabštejn (Liberecký kraj)
4. – 5. 8. 2012     Létohrátky – festival divadla, staré hudby, řemesel a pohádek.
18. 8. 2012     B. Smetana – Libuše, scénické provedení opery souboru Národního divadla s Evou Urbanouvou v hlavní roli (benefiční představení pro Grabštejn), od 17 hodin.

Zámek Ratibořice (Královéhradecký kraj)
10. – 11. 8. 2012     Ze zámeckých kuchyní, sklepů a spižíren aneb jedli, pili, hodovali –
nový večerní zážitkový program – během návštěvy zámku zjistíte, co Vás může potkat, když do svých služeb přijmete francouzského mistra kuchaře, co musí vydržet knížecí vychovatel a jak může být riskantní pustit manžela samotného do lázní – vesele i vážně Vás seznámíme s tím, co, jak a kolik se jedlo a pilo na zámku v době před více než sto lety; vždy od 18 hodin.

Zámek Mníšek pod Brdy (Středočeský kraj)
11. 8. 2012    Útes – touha, láska, naděje, poznání, návraty v hudebně-dramatické koláži na motivy románu Útes. Multimediální představení podle historického románu z Francie a Španělska 16. století; zač. 20.30 hod.

Zámek Frýdlant (Liberecký kraj)
15. 8. 2012        Audience u Albrechta z Valdštejna; od 9 hodin.

Hrad Švihov (Plzeňský kraj)
17. 8. – 18. 8. 2012 a 24. 8. – 25. 8. 2012     Noční prohlídky hradu s příběhem z historie. Královský host na hradě Švihově aneb co se stane, když na sídlo přísného pána Půty Švihovského slíbí zavítat sám Vladislav Jagellonský; vždy od 18 hodin.

Zámek Březnice (Středočeský kraj)
18. 8. 2012     První letní zámecký ples nádvoří zámku, účinkují: Pražský salónní orchestr; na programu: dobová módní přehlídka z 30. let 20. stol., ochutnávka vybraných moravských vín, noční překvapení; od 20 hodin.

Zámek Hořovice (Středočeský kraj)
18. 8. 2012    II. Zámecké nokturno, vokální koncert s noční prohlídkou, od 20 hodin.

Zámek Hrádek u Nechanic (Královéhradecký kraj)
18. – 19. 8. 2012     Zámecké posvícení a Setkání s folklórem nádvoří zámku: malé tržiště, ukázky řemesel, krčma, šermíři, hry, divadelníci… prohlídky zámku s průvodci v dobových kostýmech, slavnostní květinová výzdoba zámecké expozice
18. 8. 2012 od 9 hod.    Zámecké posvícení – posvícenská mše svatá v zámecké kapli sv. Anny
18. 8. 2012 od 15 hod.    Zámecké posvícení – mezinárodní přehlídka folklórních souborů na nádvoří zámku
18. 8. 2012 od 19 hod.    Zámecké posvícení – divadelní představení na nádvoří zámku
18. 8. 2012 od 21.30 hod.    historický ohňostroj nebo světelná show 21:30 hod.
18. 8. 2012 od 21. 45 hod.    Zámecké posvícení – freje a noční program v zámku, kdy nám dají dobrou noc hraběcí slečny a mladí pánové a jejich rozpustilé služebnictvo.

Zámek Hluboká (Jihočeský kraj)
1., 2., 9., 15., 16., 22. a 25. 8.     Poslední láska Petra Voka – muzikál se koná v Zimní zahradě zámku; Kulturní společnost Alta si pro vás na letošní IV. zámecký festival komedie připravila komedie o radostech a strastech posledního Rožmberka; začátek představení vždy ve 20.30 hod.

Zámek Sychrov (Liberecký kraj)
24. – 25. 8. 2012     12. Skotské hry v zámeckém parku

Hrad Rožmberk (Jihočeský kraj)
25. 8. – 31. 8. 2012    „Ženu ani květinou“ – výstava květinových aranžmá na hlavní prohlídkové trase. Letošní téma se také dotkne genderového tématu linoucího se celou sezónou.

Zámek Hrádek u Nechanic – kousek Anglie ve východních Čechách

Zámek Hrádek u Nechanic – kousek Anglie ve východních Čechách

Zámek Hrádek u Nechanic je jednou z nejvýznamnějších romantických staveb na území České republiky. Zámek vznikl v letech 1839-1857 ve stylu windsorské gotiky, jako reprezentační sídlo šlechtického rodu Harrachů. Zámecké interiéry mají převážně novorenesanční vzhled.

Zámek Ratibořice v Babiččině údolí

Zámek Ratibořice v Babiččině údolí

Seznámit se s dobou Petra Birona, vévody Kuronského, a jeho dcery Kateřiny Vilemíny, vévodkyně Zaháňské, nejznámější postavy spojené s historií zámku v Ratibořicích, je možné nejen při prohlídce samotného zámku, ale především při návštěvě některé z akcí konaných v areálu zámku a v Babiččině údolí.

Zámek Hluboká nad Vltavou – neogotický klenot přístupný po celý rok

Zámek Hluboká nad Vltavou – neogotický klenot přístupný po celý rok

Zámek Hluboká je ideálním výletním cílem pro milovníky historie, nenapravitelné romantiky a na své si zde přijdou i vyznavači sportovních aktivit. Zámek vděčí za svoji současnou podobu rodu Schwarzenberků a mnohdy bývá označován jako nejhezčí zámek České republiky.

Zámek Kynžvart – sídlo Metternichů s anglickým parkem

Zámek Kynžvart – sídlo Metternichů s anglickým parkem

Klasicistní zámek, jehož historie je spojena s rodem Metternichů, se nachází v Karlovarském kraji v lázeňském trojúhelníku. Zámek obklopuje rozlehlý anglický park s drobnými stavbami. Uvnitř pak zaujme kabinet kuriozit s několika egyptskými mumiemi.

Hrad Landštejn – unikátní hrad z doby románské

Hrad Landštejn – unikátní hrad z doby románské

Při prohlídce areálu dnešní zříceniny hradu Landštejn můžete obdivovat ukázky rané hradní architektury, která patří v českých zemích k nejpozoruhodnějším. Vystoupat lze také na vyhlídkovou věž, odkud se vám naskytne nádherný výhled na široké okolí.

Zámek Mníšek pod Brdy – vstupte do období první republiky

Zámek Mníšek pod Brdy – vstupte do období první republiky

Vyslechněte příběh ševce Serváce, který ke šlechtickému titulu a zámku přišel. Prohlédněte si pokoje posledních majitelů v tom stavu, jak je opustili. Nebo jen relaxujte v zámeckém parku.

Zámek Lysice – s novou expozicí Marie von Ebner Eschenbach

Zámek Lysice – s novou expozicí Marie von Ebner Eschenbach

Tato barokní stavba na místě renesanční vodní tvrze, upravovaná ještě počátkem 19. století, vyniká skvostnými a bohatě zařízenými interiéry. Ty představují návštěvníkům životní prostředí a styl přední moravské hraběcí rodiny Dubských z Třebomyslic.

Renesanční zámek Březnice

Renesanční zámek Březnice

Projeďte se v kočáře po parku, prohlédněte si pušky ze sbírky Hanuše z Kolovrat nebo nahlédněte do starobylé Lokšanské knihovny. Renesanční zámek svou dispozicí nezapře, že vznikl přestavbou středověké tvrze.

Zámek Hořovice – půvabný zámek za Sluneční branou

Zámek Hořovice – půvabný zámek za Sluneční branou

Raně barokní nový zámek v Hořovicích vybudoval zřejmě Ignác Bořita z Martinic jako náhradu starého zámku v roce 1652. Postupně byl klasicistně rozšiřován. Pilíře plotu dělící čestný dvůr od parku a Sluneční bránu zdobí sochy z dílny Matyáše Brauna.

Zámek Konopiště – za Františkem Ferdinandem na zámek

Zámek Konopiště – za Františkem Ferdinandem na zámek

Současnou podobu dostal zámek na přelomu 19. a 20. století, kdy zámek vlastnil František Ferdinand d'Este, následník rakouského trůnu. Vypravte se na půvabné místo nedaleko Prahy, kde žil tento vášnivý lovec.

Hrad Rožmberk – prohlídky interiéru hradu i vyhlídka z věže

Hrad Rožmberk – prohlídky interiéru hradu i vyhlídka z věže

Prohlídková trasa hradu Rožmberk přivádí návštěvníky nejen do doby posledních Rožmberků, Viléma a Petra Voka, ale od sezóny 2010 představuje také slavný rod Buquoy, který držel hrad od roku 1620 až do konce druhé světové války.

Karlštejn – hrad ochraňující korunovační klenoty

Karlštejn – hrad ochraňující korunovační klenoty

Hrad Karlštejn, gotický skvost na jihozápad od Prahy, nechal v roce 1348 vystavět Karel IV., aby zde uchoval vzácné korunovační klenoty. Na hradě Karlštejn můžete prozkoumat nejen české korunovační klenoty a sbírku svatých relikvií, ale také prožít svůj Den na Karlštejně.

Romantický hrad Bouzov – hradní skvost střední Moravy

Romantický hrad Bouzov – hradní skvost střední Moravy

Pokud se vydáte na hrad Bouzov, jistě zavzpomínáte na řadu pohádek a filmů, v nichž se tento romantický hrad objevil. Hrad je oblíbeným místem turistů, pro které jsou přichystány také kostýmované a večerní prohlídky.

Vodní hrad Švihov – skvost, který stojí za to vidět zblízka

Vodní hrad Švihov – skvost, který stojí za to vidět zblízka

Jednou z nejmohutnějších fortifikačních staveb v Čechách je vodní hrad Švihov nedaleko Klatov. Po celou turistickou sezónu hrad žije nejen prohlídkami, ale také nesčetnými doprovodnými akcemi.

Hrad a zámek Frýdlant – nejstarší expozice ve střední Evropě

Hrad a zámek Frýdlant – nejstarší expozice ve střední Evropě

Frýdlant je jedním z nejnavštěvovanějších historických objektů v České republice. Z původního gotického hradu byl během staletí přestavěn na rozlehlý renesanční zámek s bohatou výzdobou a rozsáhlými sbírkami nesmírné historické a umělecké ceny.

Zámek Sychrov – sídlo Rohanů, kam se můžete vydat po celý rok

Zámek Sychrov – sídlo Rohanů, kam se můžete vydat po celý rok

Novogotický zámek Sychrov, který sloužil jako rezidence původem francouzského rodu Rohanů, znáte z pohádky Zlatovláska či Nesmrtelná teta. Zámek nabízí 3 návštěvnické okruhy, noční prohlídky, ukázky sokolnictví, koncerty.

Hrad Grabštejn v srdci Trojzemí – Česka, Německa a Polska

Hrad Grabštejn v srdci Trojzemí – Česka, Německa a Polska

Klenotem prohlídky hradu Grabštejn je renesanční kaple sv. Barbory s bohatou malířskou výzdobou z období pozdní renesance, která je v Čechách naprosto unikátní. Po rekonstrukci je opět k vidění v celé své kráse.