!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Špilberk ožije hračkami na hradě
Špilberk ožije hračkami na hradě
"> "> "> "> "> ">
Zážitky

Špilberk ožije hračkami na hradě

  • Vydáno23. listopadu 2021
Muzeum města Brna na letošní zimu připravilo výstavu hraček z vlastních sbírkových fondů. Návštěvníci tak budou mít poprvé možnost vidět tuto sbírku muzea v mimořádném rozsahu na hradě Špilberku. Výstava začne 25. 11. 2021 a bude trvat až do 27. 2. 2022. Otevřeno bude každý den kromě pondělí od 9 do 17 hodin.
hračky ŠpilberkLetošní zimní výstava na hradě Špilberku s názvem Hračky na hradě, bude tak jak již tradičně, patřit dětem. Nejen děti budou mít příležitost prožít příjemné chvíle ve společnosti hraček z let dávno minulých. Každá z nich v sobě nese kus historie a vzpomínek, které umožní připomenout čas dětství nebo zjistit s čím si hráli naši rodiče a prarodiče. Ať už se jedná o jeden z nejstarších sbírkových předmětů muzea, Vikingskou loď, vytvořenou na konci 19. století nebo např. Model formule z pozůstalosti legendárního brněnského sportovního redaktora Lva Vašíčka, který komentoval i závody na brněnském okruhu. Vyrobena byla v padesátých letech v Dřevopodniku města Brna a stála tehdy 25,50 Kčs. Je modelem formule od značky Talbot.

hračky ŠpilberkVystaveny jsou hračky, které si většina dospělých bude ještě pamatovat ze svého dětství. Některé hračky bylo také nutno restaurovat, aby mohly být znovu vystaveny a dělaly tak opět radost. Najdou se však i exponáty, se kterými si hrál patrně málokdo. Jedním z nich a zároveň nejstarším dochovaným kusem je dřevěná kazeta s hracími kameny, pro dámu, mlýnek a vrhcáby z konce 17. století. K vidění jsou zde deskové hry, panenky, autíčka, lodě a spousta dalších.
 

Panenky, medvídci i armády cínových vojáčků

hračky ŠpilberkVýstava je rozdělená do šesti tematických částí. V první jsou stolní hry z různých historických období. Panenky, domácí pokojíčky, kuchyňky, kočárky i medvídky naleznete ve druhé části. Třetí místnosti dominují dvě lodě přesahující svou délkou jeden metr. K vidění jsou zde také armády cínových vojáčků. Domácí loutková divadla, loutky, neznámé krajiny, vystřihovánky se vám představí v další části výstavy.

Výtvory v páté místnosti patří také Moravské ústředně v Brně, která vyráběla pro děti nejen textilní hračky, ale také filmové pohádky pro domácí promítání večer po setmění. V poslední a největší místnosti si můžete hrát, nebo jen tak odpočívat. Tato místnost bude sloužit jako herna a zároveň lektorským úvodům pro školy i školky. Protože jak zní krédo celé výstavy – „pojďte si hrát, nebo se aspoň podívat“. Neboť, hra je pro děti stejně důležitá jako jídlo a spánek!
Výstava Hračky na Hradě

25.11.
27.2.
Výstava Hračky na Hradě

Letošní zimní výstava na hradě Špilberku bude již tradičně patřit dětem. Muzeum města Brna pro ně (ale nejen pro ně) připravilo výstavu hraček z vlastních sbírkových fondů. Až doposud byly exponáty zapůjčovány převážně jinými institucemi.

Advent na Špilberku a Andělské Vánoce – zrušeno

25.11.
2.1.
Advent na Špilberku a Andělské Vánoce – zrušeno

Na velkém nádvoří se budou hrát pohádky a koledy, na ohni se budou opékat špekáčky a jablíčka. U velikého vánočního stromu bude jarmark s řemeslnými výrobky, dobrotami a horkými nápoji. Uvnitř hradu se děti zabaví v dílničkách. Otevřené jsou i aktuální výstavy.

Hrad a pevnost Špilberk v Brně

Hrad a pevnost Špilberk v Brně

Hrad Špilberk vytváří už více než sedm staletí výraznou dominantu města Brna, kterému v minulosti poskytoval ochranu a pocit bezpečí. Kasematy patří ke stavebním kuriozitám hradu Špilberku a představují jednu z nejnavštěvovanějších turistických atraktivit v Brně.

Muzeum města Brna

Muzeum města Brna

Muzeum města Brna je institucí s více než stoletou tradicí. Už při svém zrodu dostala do vínku péči o kulturní dědictví svého města, do něhož je v současnosti třeba počítat nejen takové skvosty jako hrad Špilberk, ale i památku UNESCO, vilu Tugendhat či Měnínskou bránu.

Další aktuality

25.11.
2021
Den otevřených sklepů v Pavlově bude, proběhne však netradičně

Den otevřených sklepů v Pavlově bude, proběhne však netradičně

Jižní Morava | Gurmánská turistika
18.11.
2021
Dvanáctý ročník soutěže Vinařství roku zná své finalisty

Dvanáctý ročník soutěže Vinařství roku zná své finalisty

Jižní Morava | Gurmánská turistika
17.11.
2021
Setkejte se v Brně s Napoleonem!

Setkejte se v Brně s Napoleonem!

Jižní Morava | Památky