ÚvodAktualitySpider-Man lapil do svých sítí Česko: na plátně najdete Prahu a Liberec
Zážitky

Spider-Man lapil do svých sítí Česko: na plátně najdete Prahu a Liberec

  • 2. července 2019
Až se uvelebíte na sedadle oblíbeného kina a na filmovém plátně se objeví první záběry amerického akčního filmu Spider-Man: Daleko od domova, můžete se zaradovat. Do míst, kam superhrdina musel cestovat přes půl světa, to máte na rozdíl od něj velmi blízko. Natáčelo se totiž v Praze a v Liberci.
Snímek Spider-Man: Daleko od domova je vůbec první film o Spider-Manovi, kde hlavní děj se neodehrává v New Yorku. Také jde o první film od Marvelu, uvedený na Mezinárodním filmovém festivalu Karlovy Vary. Není divu, natáčel se přece v Česku. 
 

Jak do Liberce nepřijela pouť

Další příběh na motivy komiksů z vydavatelství Marvel Comics o superhrdinovi Spider-Manovi tentokrát pošle Petera Parkera s jeho kamarády Nedem, MJ a ostatními na prázdniny do několika evropských měst, namátkou do Prahy a do Benátek. Rozhodnutí nechat na pár týdnů superhrdinství stranou a užít si docela obyčejné prázdniny ovšem musí populární hrdina záhy změnit: cestu mu totiž zkříží agent Nick Fury a chce, aby mu pomohl vypátrat, proč na starý kontinent útočí obří elementálové.

Štáb režiséra Jona Wattse se na plných deset dní v Liberci. Město se filmařům zalíbilo už několikrát, natáčel se tu například desetidílný seriál Genius o Albertu Einsteinovi a Orlando Bloom natočil na vlakovém nádraží část seriálu Carnival Row. Když se v druhé půlce loňského září na náměstí Dr. E. Beneše objevilo ruské kolo a lunapark, brzy bylo jasné, že nepřijela pouť, ale filmaři. V centru města natáčeli snímek s pracovním názvem Bosco, a to velké davové scény ze zábavního parku. Nápisy Pražský karneval světel prozradily, že Liberec ve filmu hraje Prahu. Nebylo těžké uhodnout i další hádanku, a sice že Bosco je krycím jménem pro další díl Spider-Mana. Ostatně v pozadí se v záři plamenů objeví i slavná novorenesanční radnice, po jejíž fasádě Spider-man prchá už v traileru. Dávejte pozor, schválně jestli ji na plátně zahlédnete!
 

Spider-Man na festivalu v Karlových Varech

Zprávy, že Tom Holland alias Peter Parker se svými pavoučími sítěmi bude možná šplhat po Ještědu se nepotvrdily, zato ve filmu poznáte řadu známých zákoutí Prahy. Kromě Karlova mostu se totiž natáčelo také v Divadle Na Vinohradech, v Opeře, Obecním domě, hotelu Carlo IV, na Kampě a u Rudolfina, krátce dokonce i na Pražském hradě. Podobně jako v předchozích dílech se v titulní roli představí Tom Holland, do svých rolí se vrací Michael Keaton, Zendaya, Marisa Tomeiová, Jacob Batalon a Samuel L. Jackson. Nově přichází Jake Gyllenhaal jako Mysterio, hlavní záporná postava filmu. Diváci Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary viděli nový film ve Velkém sále Grandhotelu Pupp už 2. července, do českých kin jde ve čtvrtek 4. července.
 

Víte, že?

  • Film se začal natáčet v červenci 2018, poslední klapka padla 16. října.
  • Filmový štáb Spider-Mana se v Česku zastavil i v pivovaru v Kostelci nad Černými lesy.
  • Liberec na natáčení vydělal: filmaři kvůli natáčení na vlastní náklady opravili poškozenou Neptunovu kašnu.
Botanická zahrada v Liberci – nejstarší botanická zahrada v České republice Příroda

Botanická zahrada v Liberci – nejstarší botanická zahrada v České republice

Má nejpestřejší sbírky exotických rostlin, obsahující také unikáty: nejstarší kamelie v Evropě a nejdéle pěstovanou bonsaj v Evropě. Doménami zahrady jsou sbírky orchidejí, kapradin, broméliovitých rostlin a masožravých rostlin. K tradici patří i pavilon akvárií.

Krajská vědecká knihovna v Liberci Památky

Krajská vědecká knihovna v Liberci

Současná moderní budova knihovny vznikla koncem roku 2000 a byla oceněna několika cenami. Stojí na místě staré synagogy, kterou vypálili nacisté v roce 1938. Architektem celé budovy je Radim Kousal z libereckého ateliéru SIAL. Knihovna v Liberci má bohaté fondy literatury české, německé a židovské.

Kriminálka iQlandia vyšetřuje – detektivní hra Kultura

Kriminálka iQlandia vyšetřuje – detektivní hra

Vžijte se do role ostříleného kriminalisty a vyzkoušejte si napínavou detektivní hru Kriminálka v libereckém science centru.

Letní promenáda Liberec Příroda

Letní promenáda Liberec

Promenádní Masarykova třída (dříve třída císaře Josefa) spojuje střed města s Lidovými sady a byla vždy cílem procházek Liberečanů, kteří zde hledali klid a osvěžení a vyráželi na výlety do blízkých Jizerských hor.

Liebiegovo městečko v Liberci Památky

Liebiegovo městečko v Liberci

Bývalé sídliště v okolí náměstí Pod Branou v Liberci, vznikalo od poloviny 19. století do 20. let 20. století pro zaměstnance textilní továrny. Do současnosti se dochovalo v původní podobě a stále slouží k bydlení.

Ptačí orloj v Zoo Liberec Zážitky

Ptačí orloj v Zoo Liberec

Na Mezinárodní den zvířat byla v liberecké zoo otevřena nová atrakce – ptačí orloj, který má připomínat ohrožené druhy pěvců. Najdete ho ve spodní části zoologické zahrady.

Technické muzeum Liberec Kultura

Technické muzeum Liberec

Technické muzeum Liberec je místem, kde se potkávají příznivci techniky z celého trojzemí a kde je možné se seznámit s bohatou technickou historií kraje. Nachází se v areálu bývalých Libereckých výstavních trhů ve čtyřech pavilonech.

Zoo Liberec – dobrodružství z poznání Příroda

Zoo Liberec – dobrodružství z poznání

Nejstarší zoologická zahrada v bývalém Československu byla založena už v roce 1904. Pouze v Zoo Liberec můžete spatřit vzácné kopytníky urialy bucharské (Ovis orientalis bocharensis) nebo primáty mangabeje žlutobřiché (Cercocebus agilis chrysogaster) a paviány pláštíkové (Papio hamadryas).

DinoPark Liberec – krytý celoročně otevřený DinoPark s DinoTeráriem a krokodýly Zážitky

DinoPark Liberec – krytý celoročně otevřený DinoPark s DinoTeráriem a krokodýly

Jediný krytý DinoPark s celoročním provozem můžete navštívit v Liberci v Nákupní galerii Plaza Liberec. Pojďte se podívat na unikátním a zábavným způsobem ztvárněnou historii Země z doby před 65 miliony let- speciální efekty, 70 prehistorických modelů statických i robotických a nově sezóna mláďat.

Rodný dům Ferdinanda Porscheho Kultura

Rodný dům Ferdinanda Porscheho

Kdekdo ví, že Ferdinand Porsche (1875–1951) projektoval legendární lidový automobil Volkswagen 1200 "Brouk" a rozjetím nové automobilky ve Wolfsburgu následně postavil na kola téměř celý svět. Mnohem méně je však známo, že se legendární konstruktér narodil ve Vratislavicích u Liberce.

iQlandia Liberec – největší science centrum v ČR Zážitky

iQlandia Liberec – největší science centrum v ČR

Unikátní vědecko-zábavní centrum s planetáriem. Čeká zde na vás 11 expozic a přes 400 interaktivních exponátů i planetárium s rozlišením 4K! V ceně vstupenky do expozic je i oblíbená science show a populární badatelské aktivity.

Další aktuality

Dny lidové architektury lákají do Libereckého kraje

Již podvanácté budou moci lidé o víkendu 20. a 21. července 2024 navštívit ve Dnech lidové architektury celkem 15 objektů spojených s tradičními řemesly a výrobou. Letošní ročník vás zavede do často veřejnosti nepřístupných objektů, které můžete zdarma navštívit jen v tomto víkendu. Těšit se můžete na divadelní a folklorní vystoupení či výstavy a tematické přednášky, to vše v originálním prostředí roubených chalup, mlýnů, statků, hostinců nebo papírny.
16. červenec 2024 16:00
Památky, Liberecký kraj

Pivní slavnosti nabídnou pivo, hudbu a skvělou zábavu nejen v Harrachově

Kdo má rád pivo, ten si o prázdninách může vybrat hned z několika festivalů a slavností. Na všech vás čeká hudba, pivní soutěže, zábava a hlavně ochutnávky zajímavých piv z mnoha desítek malých i velkých pivovarů.
15. červenec 2024 15:23
Gurmánská turistika, Liberecký kraj

Turistické autobusy v Českém ráji vás svezou na výlet i s kolem

I v letošním roce můžete opět využít při poznávání Českého ráje letních linek turistických autobusů s přepravou kol. Využitím turistického autobusu šetříte nejen přírodu, ale nebudete mít žádné starosti s parkováním vašeho auta. Turistické autobusy jezdí letos na osmi linkách a zavezou vás k nejoblíbenějším místům Českého ráje.
14. červenec 2024 9:00
Letní sporty, Liberecký kraj

Nejlepší koupání: tipy na příjemné koupání v Libereckém kraji

V Libereckém kraji najdou milovníci vodního živlu spoustu skvělých možností, kde si pořádně zaplavat v přírodě či se osvěžit během tropických dnů v chladné vodě. V našich tipech ale najdete také místa pro ty, kteří dávají přednost bazénům a akvaparkům. Stačí si jen vzít plavky, ručník a hurá k vodě!
9. červenec 2024 18:00
Letní sporty, Liberecký kraj

Léto láká děti do přírodního parku Šťastná země v Radvánovicích u Turnova

Znáte přírodní zábavní park Šťastná země nedaleko Turnova? Dětem se tu určitě bude líbit! Najdou zde velké množství atrakcí, které jsou navíc šetrné k přírodě a životnímu prostředí. Je zde například trpasličí vesnička, ke hrám vybízející dřevěný hrad, oblíbené trampolíny a všelijaké prolézačky. Děti se navíc mohou těšit na originální programy a doprovodné aktivity.
5. červenec 2024 10:48
Zážitky, Liberecký kraj

V červenci začíná Sedmihorské léto 2024: vystoupí hvězdy hereckého a hudebního nebe

Hudební a divadelní festival Sedmihorské léto letos v červenci a v srpnu uvede deset samostatných akcí. V romantickém prostředí pod Troskami si užijete koncerty, divadlo, zábavnou talk show i jógový kemp! Podívejte se s portálem Kudy z nudy, co vše letos pořadatelé připravili.
26. červen 2024 15:24
Kultura, Liberecký kraj

Hrad Grabštejn láká na nový okruh Grabštejnské poklady

Chcete-li poznat to nejcennější, co Grabštejn ve svých zdech skrývá, navštivte nový okruh zpřístupněný od června 2024. Zavede vás nejen do grabštejnského sklepení, ale i do jedinečné renesanční kaple svaté Barbory a čeká vás také výstup a rozhled z hradní věže. O tom, jak přínosné jsou archeologické nálezy a co všechno díky nim o životě na hradě víme, svědčí i plánované rozšíření archeologické expozice na doplňkovém prohlídkovém okruhu Grabštejnské poklady.
22. červen 2024 12:00
Památky, Liberecký kraj

Bike Park v Rokytnici má otevřeno každý víkend

Bikepark Rock-It-Nice se nachází v areálu Horní Domky v Rokytnici nad Jizerou. Pro milovníky downhillu jsou připraveny tři trasy v celkové délce 5 kilometrů. Tratě jsou postavené tak, že si na své přijde každý. V červnu, září a říjnu je bikepark otevřený každý víkend od 9:00 do 17:00 hodin, v červenci a srpnu každý den.
16. červen 2024 9:00
Letní sporty, Liberecký kraj