!

Upozornění: Redakce prosí všechny zájemce o akce a aktivity, aby se před jejich návštěvou informovali u organizátora, zda a kdy probíhají vzhledem k opatřením přijatým vládou ČR k nákaze Covid-19. Omlouváme se, že informace o otevíracích dobách a termínech konání uvedených na webu Kudyznudy.cz nemusí být vždy aktuální.

Úvod > Aktuality > Brněnský festival Ibérica právě začíná

Brněnský festival Ibérica právě začíná

Vydáno 24. června 2019 Kultura
Spontánní fiestu s hudbou, tancem a pochutinami v ulicích města, fenomenální španělská tanečnice Virginia Delgado, Cristina Aguilera nebo kytarista a zpěvák Diego Guerrero pod otevřeným nebem, tvůrčí dílny a mistrovské workshopy, filmovou přehlídku a mnohé další nabídne program 16. ročníku festivalu iberoamerické kultury Ibérica, který se letos koná od 24. do 30. června 2019.
Flamenco Festival Ibérica v Brně už neodmyslitelně předznamenává začátek letních prázdnin. I letos se příznivci iberoamerické kultury mohou na konci června těšit na bohatý program zahrnující taneční, hudební i divadelní představení, gastronomickou fiestu, mistrovské workshopy, tvůrčí dílny, přehlídku iberoamerických filmů nebo cestovatelskou přednášku. Většina festivalového programu, který pořadatelé naplánovali na termín od 24. do 30. června, se odehraje v Brně, ale Ibérica jako vždy zavítá na chvíli i do Prahy.

Diego GuerreroNejvětší hvězdy 16. ročníku se pak představí při galakoncertu pod širým nebem na nádvoří Špilberku, který se uskuteční 28. června od 20:00 hodin. Publikum se může těšit na dvě představení fenomenálních umělců. Granadská tanečnice Cristina Aguilera reprezentuje nejmladší flamenkovou generaci a o tom, že úspěšně, svědčí například první cena v soutěži mladých flamenkových umělců Desencaja z roku 2015 či její pozice flamenkové primabaleríny v prestižním ansámblu Ballet Flamenco de Granada.

Po vystoupení brilantní granadské tanečnice s její skupinou se návštěvníkům v druhé půli galakoncertu představí neméně úspěšný hudebník Diego Guerrero. Fenomenální španělský kytarista, skladatel, zpěvák a aranžér studoval hudební kompozici a orchestrální hudbu na konzervatořích v Córdobě, Granadě a Seville, při studiu se však plně věnoval i flamenku, jehož hranice ve své skladatelské i aranžérské činnosti dále posouvá směrem k ostatním hudebním žánrům.
 

Víkendové tvůrčí dílny

Festival IbericaK festivalu Ibérica kromě koncertů neodmyslitelně patří mistrovské workshopy a tvůrčí dílny, díky kterým je festival tradičním místem setkání fanoušků iberoamerické kultury i těch, kteří se k této komunitě chtějí přidat. Nabídka tvůrčích dílen, které se uskuteční v SVČ Lužánky uprostřed největšího brněnského parku, zahrnuje lekce flamenka, tanga či salsy. Muzikanti si přijdou na své při lekcích hry na flamenkovou kytaru či perkuse.

paellaGurmány čeká i jednodenní workshop v němž je španělský kuchař El Romero naučí připravovat tu nejlepší španělskou paellu. Novinkou bude seminář o kávě nejen z Latinské Ameriky. Tradiční Fiesta Gastronómica naplní vůněmi španělských tapas, nefalšované valencijské paelly či mexických tacos 27. června od 11 do 21 hod. prostor nádvoří brněnské Staré radnice. Chybět samozřejmě nebudou ani španělská vína a skvělý hudebně taneční program okořeněný flamenkovým tancem či salsou. Na přehlídku iberoamerické gastronomie se můžete těšit i 28. 6. na malém nádvoří Špilberku, kde se stánky otevřou od 18:00.

El mar nos mira de lejosChybět nebude ani projekce španělské a iberoamerické kinematografie TIC Brno na Radnické ulici, kde pořadatelé promítnou 24. 6. film Nedokážu říct sbohem (drama dvou sester, které se dozví, že otec umírá na rakovinu), 26. 6. Moře nás pozoruje z dálky (Okouzlující dokumentární snímek na pomezí skutečnosti a fikce vypráví příběh zapomenutých civilizací ležících pod písečnými dunamiů,  27. 6. Špatné úmysly ( příběh devítileté Cayetany, která se utvrdí v názoru, že ve stejný den, kdy se její bratr narodí, ona zemře), 28. 6. Nevěsta (V den své svatby si nevěsta nemůže pomoci a uteče se svým amantem na koni daleko od ženicha), 29. 6. Omega (dokumentární snímek vypráví o životě zpěváka flamenca Enrique Morenta) a 30. 6. María a ti ostatní (María je introvertní a bojí se vzít život do svých rukou). Promítání začíná vždy ve 20:30 hodin a jednotné vstupné stojí 60 Kč.
Festival španělské kultury Ibérica 2020

Festival španělské kultury Ibérica 2020

Festival iberoamerické kultury Ibérica zveřejnil program plný hudby, tance a gastronomie.

Hrad a pevnost Špilberk v Brně

Hrad a pevnost Špilberk v Brně

Hrad Špilberk vytváří už více než sedm staletí výraznou dominantu města Brna, kterému v minulosti poskytoval ochranu a pocit bezpečí. Kasematy patří ke stavebním kuriozitám hradu Špilberku a představují jednu z nejnavštěvovanějších turistických atraktivit v Brně.

Stará radnice v Brně

Stará radnice v Brně

Nejstarší světskou stavbou v Brně je budova Staré radnice. Areál je v současnosti využíván ke kulturním a společenským účelům. Z věže s renesančním ochozem je možné shlédnout centrum města Brna.