Úvod > Aktuality > Hrad Sovinec oživí hodokvas rytíře Kobylky
Hrad Sovinec oživí hodokvas rytíře Kobylky
"> "> "> "> "> "> ">
Zážitky

Hrad Sovinec oživí hodokvas rytíře Kobylky

  • Vydáno13. srpna 2021
Po celé léto na hradě Sovinci probíhají historické akce s ukázkami života a etikety na středověkých hradech, rytířskými turnaji a souboji v seku mečem. O co půjde tento víkend 14. a 15. srpna? Přece o tradiční historicko-řemeslný jarmark s názvem Hodokvas rytíře Kobylky. Těšit se můžete nejen na udatné rytíře, ale i na ukázky zapomenutých řemesel.

Hrad SovinecNa půli cesty z Mohelnice do Bruntálu leží Sovinec, nejrozsáhlejší hradní komplex na Moravě. Kromě působivé středověké i renesanční architektury nabízí hrad, založený v letech 1329 až 1332 pány z rodu Hrutoviců, řadu kulturních akcí. Vyberte si tu událost podle svého gusta a vydejte se na hrad s pohnutou historií opředený mnoha pověstmi.

Tento víkend 14. a 15. srpna 2021 bude na sovineckém panství opět ve znamení historicko-řemeslného jarmarku s ukázkami tradičních historických řemesel a předvádění kumštu těch, kdo je ovládají. Tradiční akce nese název Hodokvas rytíře Kobylky. Na své si přijde opravdu každý, neboť celodenní, na sebe navazující program bude plný šermířských pověstí a grotesek. Nebude chybět loutkové divadlo pro nejmenší, ukázky tradičních řemesel, sokolníci, bohaté občerstvení, stánky a plno dalšího! Mimo to se v sobotu 14. sprna koná od 17:30 do 22:00 také mimořádný program "Noc démonů"! Bude plná povídek a ohnivých show.

Akce SovinecKomentované prohlídky s průvodci v dobových kostýmech začínají každých každých 20 minut. Několikrát denně jsou také prohlídky pro "práčata" s výkladem vhodným i pro vaše nejmenší děti. Občerstvit se můžete v hradním občerstvení přímo v bastionu Klippelova bašta, který naleznete na 1. nádvoří. Částečně krytá letní zahrádka nabízí bohaté občerstvení a příjemné posezení i za horkých letních dnů. Další občerstvení je umístěno také na 5. nádvoří.
 

Prohlídky hradu Sovince

hrad sovinecSovinec je samozřejmě přístupný veřejnosti i během pracovních dní, kdy hrad přímo vybízí k návštěvě ty, kteří mají raději klid a chtějí si užít středověké sídlo bez davů. V létě je otevřeno od pondělí do neděle od 9:00 do 18:00 hodin, poslední prohlídka začíná v 17:00 hodin.

Prohlídka s průvodcem vede přes pět nádvoří k hornímu hradu, nejstarší části komplexu, s vyhlídkovou věží, na níž stojí za to vystoupat. Otevírá se zde totiž jedinečný pohled na krajinu sovineckého přírodního parku i úpatí Nízkého Jeseníku. Většina prostor hradu slouží k výstavám, v purkrabství je umístěná archeologická expozice zbraní, v Boskovickém paláci lapidárium a ve sklepení mučírna.

Návštěva hradu Sovince s kulturním programem stojí celkem 150 korun, či 90 korun ve variantě snížené. Vstupné v době konání akce zahrnuje i jednu prohlídku dle vlastního výběru. V době konání akcí jsou základní okruh a okruh "pro práčata" zkráceny.

Přírodní park Sovinecko v Nízkém Jeseníku

Přírodní park Sovinecko v Nízkém Jeseníku

Přírodní park Sovinecko se nachází v jihozápadní části Rešovské hornatiny. Okouzlit návštěvníka mohou jeho hluboká údolí a výrazné svahy, které pokrývají lesní porosty s druhovou skladbou blízkou přirozeným porostům.

Zámek a Muzeum v Bruntále

Zámek a Muzeum v Bruntále

Na rozdíl od jiných zámků v České republice má zámek v Bruntále netradiční dispozici ve tvaru kruhové výseče s renesančním arkádovým nádvořím a hodinovou věží. V romantickém prostředí zámku byly natočeny i filmové pohádky – Císař a tambor a Zlatník Ondra.

Hrad Sovinec – víkendové historické akce po celou sezónu

Hrad Sovinec – víkendové historické akce po celou sezónu

Nejrozsáhlejší moravský hradní komplex v Nízkém Jeseníku založili začátkem 14. stol. páni ze Sovince. Na hradě jsou pořádány kulturní akce, zejména vystoupení šermířských skupin, divadelních souborů a hudebníků, jsou prezentována tradiční řemesla.

Další aktuality

27.9.
2022
Česko mezi řádky: Šikmý kostel, Karviná a Karin Lednická

Česko mezi řádky: Šikmý kostel, Karviná a Karin Lednická

Moravskoslezský kraj | Životní styl
18.9.
2022
10 tipů na podzimní procházky ostravskou zelení

10 tipů na podzimní procházky ostravskou zelení

Moravskoslezský kraj | Příroda
17.9.
2022
V ostravské zoo uvidíte mláďata vzácných jelenů barasinga

V ostravské zoo uvidíte mláďata vzácných jelenů barasinga

Moravskoslezský kraj | Příroda
16.9.
2022
Běh z Kopřivnice do Rožnova připomene odkaz Emila Zátopka

Běh z Kopřivnice do Rožnova připomene odkaz Emila Zátopka

Moravskoslezský kraj | Letní sporty