Úvod > Aktuality > Soutěž Muzeum roku zná své vítěze

Soutěž Muzeum roku zná své vítěze

Vydáno 16. května 2019 Kultura
Od roku 2015 mohou muzejní instituce získat ocenění od svých návštěvníků, kteří se do hodnocení muzeí a galerií v České republice zapojují prostřednictvím soutěže Muzeum roku. Čtvrtý ročník návštěvnické soutěže probíhal od 1. dubna 2018 do 31. března 2019 na portále do-muzea.cz, jehož provozovatelem je Národní muzeum a který vznikl ve spolupráci s Asociací muzeí a galerií ČR, z. s. První místo v soutěži letos získalo Regionální muzeum Mělník.
Muzeum MělníkVýsledky IV. ročníku soutěže Muzeum roku byly vyhlášeny v rámci slavnostního předávání Cen Gloria musaealis za rok 2018 ve čtvrtek 16. května 2019 od 14.00 hodin ve Smetanově síni Obecního domu v Praze. Ocenění si z rukou vyhlašovatelů přišli převzít zástupci Regionálního muzea Mělník, které se umístnilo na I. místě s nejlepším hodnocením na portálu do-muzea.cz a stalo se držitelem titulu Muzeum roku 2018.

Expozice mělnického muzea se snaží zachytit široké spektrum života v mělnickém regionu jak v minulosti, tak i v současnosti. Muzeum se specializuje na historii výroby kočárků v Čechách a dokumentaci českého vinařství. Muzeum sídlí v budově bývalého kapucínského kláštera, jehož interiér je zčásti zachován, včetně nástěnných maleb a gotických sklepů. Muzeum je otevřeno denně mimo pondělí od 9 do 17 hodin.

Muzeum ŽamberkDruhé místo v soutěži získalo Městské muzeum Žamberk. Stálá expozice dokladuje historii města a rozvoj lidových i uměleckých řemesel na Žambersku. Chloubou sbírek jsou práce řezbářů, sklářů, kovářů, hrnčířů i zámečníků. Velmi zajímavou sbírku z oboru historie farmacie představuje Erxlébenova novogotická lékárna z 90. let 19. století.

Třetí příčka v soutěži patří Regionálníu muzeu v Jílovém u Prahy, které je zaměřeno na těžbu zlata v okolí Jílového. Mimo to se v muzeu dozvíte o historii regionu, jsou zde expozice Ostrovského kláštera a expozice Trampingu i celá řada výstav.

Na čtvrté pozici se umístilo Národní zemědělské muzeum (Hlavní budova muzea) a páté místo patří Vlastivědnému muzeu Jesenicka – Vodní tvrzi Jeseník.
Městské muzeum Žamberk

Městské muzeum Žamberk

Stálá expozice dokladuje historii města a rozvoj lidových i uměleckých řemesel na Žambersku. Chloubou sbírek jsou práce řezbářů, sklářů, kovářů, hrnčířů i zámečníků.

Národní zemědělské muzeum - obory zemědělství ve všech podobách

Národní zemědělské muzeum - obory zemědělství ve všech podobách

Národní zemědělské muzeum nabízí kromě stálých expozic v Praze expozice ve svých pobočkách, krátkodobé výstavy, přednášky pro veřejnost, archiv, fotoarchiv a knihovnu. Od července 2017 se na střeše budovy otevřela vyhlídková terasa s piknikovou loučkou.

Regionální muzeum Mělník - historické kočárky, vláčky a regionální historie

Regionální muzeum Mělník - historické kočárky, vláčky a regionální historie

Expozice mělnického muzea se snaží zachytit široké spektrum života v mělnickém regionu jak v minulosti, tak i v současnosti. Muzeum se specializuje na historii výroby kočárků v Čechách a dokumentaci českého vinařství. Regionální muzeum v Mělníku je otevřeno celoročně.

Regionální muzeum v Jílovém u Prahy - Dolů do dolu

Regionální muzeum v Jílovém u Prahy - Dolů do dolu

Muzeum se specializací na těžbu zlata sídlí v historické budově zvané Mince v dolní části náměstí, kde byl do roku 1420 horní úřad. Zatímco o Kutné Hoře a Jihlavě se kdysi hovořilo jako o stříbrných pokladnicích Českého království, v okolí Jílového se rozkládal zlatonosný revír.

Vodní tvrz Jeseník - expozice čarodějnických procesů v Jeseníku

Vodní tvrz Jeseník - expozice čarodějnických procesů v Jeseníku

Navštivte novou stálou expozici ve Vlastivědném muzeu Jesenicka ve Vodní tvrzi v Jeseníku. Expozice je věnovaná čarodějnickým procesům na Jesenicku v 17. století. Po stránce odborné, technické, stavební, ale i výtvarné jde o zcela mimořádný počin.