!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Soutěž Evropský strom roku začíná - ČR zastupuje jabloň z Náchodska, která má kořeny jako Churchill
Soutěž Evropský strom roku začíná - ČR zastupuje jabloň z Náchodska, která má kořeny jako Churchill
"> "> ">
Příroda

Soutěž Evropský strom roku začíná - ČR zastupuje jabloň z Náchodska, která má kořeny jako Churchill

Vydáno 1. února 2021
Soutěž Evropský strom roku, která hledá nejzajímavější strom starého kontinentu, právě startuje. Během celého února mohou lidé na webu evropskystromroku.cz vybírat ze čtrnáctky stromů Evropy, které vybojovaly prvenství v národních anketách. Čeští hlasující vyslali do mezinárodního klání Jabloň u Lidmanů z Machova na Náchodsku. Jediný ovocný strom v soutěži letos obhajuje zlatou medaili Chudobínské borovice: absolutní vítězky loňského ročníku. Jestli se jí to podaří, mohou lidé svými hlasy rozhodnout právě teď.

Hlasujte pro jabloň u Lidmanů z Machovské Lhoty v anketě Evropský strom roku

jabloň u lidmanůTeprve 70letá jabloň, která střeží klid pocestných na zahrádce hospody u Lidmanů v Machovské Lhotě, je strom vskutku evropský. Dlouho se totiž myslelo, že jablka do místního oblíbeného štrúdlu jsou z odrůdy renety zimní. Nově ale místní přišli na to, že jde o odrůdu reneta blenheimská. Ta byla vyšlechtěna v místě narození Winstona Churchilla. Neměnné ale zůstává, že jablůňka je pevnou součástí místního života. Byla svědkem zrození mnoha lásek, prvních setkání, svateb, smutných událostí i veselic.
 
Pro český a moravský venkov jsou ovocné stromy symbolem tradice, vždyť mnoho lidí má jabloně na svých zahradách a plody sklízí na štrúdl, mošt nebo jablkovici. Jabloň u Lidmanů byla navíc světově proslulá již před vstupem do stromového klání. Nedaleké Stolové hory jsou totiž oblíbeným cílem návštěvníků z polského příhraničí. Vítězství jabloně v anketě Strom roku a postup do evropského kola ukázal to, že příběh malého ovocného stromu dokáže zaujmout nejen místní, ale i řadu turistů a cizinců. Jabloňové hlasy doputovaly například až z Gdaňsku.
 

Zakopej tam hřebíky

jabloň u lidmanůPodle pamětníků byly ve 20. letech minulého století na místě vysazeny čtyři jabloně. Když poslední z nich začala chřadnout, zachráněná větev dala život té současné. Stromy se tehdy vozily z druhé strany hranice, z Kaltwasser (Studená Voda), protože byly odolnější vůči zdejšímu počasí. Když se dovezly z české strany, tak většinou nevydržely dlouho a méně plodily. Strom po několika letech od vysazení však neplodil. Pomohli právě místní obyvatelé a jejich zkušenosti – hostinskému někdo z hostů poradil, že strom trpí nedostatkem železa. Pan hostinský nelenil a zakopal k jejím kořenům hřebíky. A skutečně, jabloň pak začala plodit.

jabloňDíky několikaměsíčnímu zápalu Machovských vyhrála vloni na podzim Jabloň u Lidmanů s velkým náskokem titul o nejoblíbenější strom České republiky. Mezi staletými duby a mohutnými lípami je v historii české i evropské soutěže nejmladším a nejspíše i nejmenším finalistou. Její podpora ale opět ukazuje, že anketa Strom roku i Evropský strom roku je hlavně o silných příbězích a hrdých komunitách, které je splétají.

Během celého února (až do 28. 2. 2021) mohou lidé na webu evropskystromroku.cz vybírat ze čtrnáctky stromů Evropy, které vybojovaly prvenství v národních anketách. Výsledky budou vyhlášeny dne 17. 3. 2021.
Jabloň u Lidmanů

Jabloň u Lidmanů

Jabloň u hospůdky U Lidmanů tiše sleduje příběhy místních lidí. V létě jim poskytuje stín a na podzim plody. Podle pamětníků byly ve 20. letech 20. století na tomto místě vysazeny čtyři jabloně. Když poslední z nich začala chřadnout, zachráněná větev dala život té, která na místě stojí dodnes.

Další aktuality

22.2.
2021
10 tipů na nejkrásnější fotomísta Hradce Králové

10 tipů na nejkrásnější fotomísta Hradce Králové

Královéhradecko | Památky
5.2.
2021
Deset míst, kam se vypravit za Josefem a Karlem Čapkem

Deset míst, kam se vypravit za Josefem a Karlem Čapkem

Královéhradecko | Kultura
21.1.
2021
Vyrazte do bílé stopy v Kladském pomezí

Vyrazte do bílé stopy v Kladském pomezí

Královéhradecko | Zimní sporty