Úvod > Aktuality > Zpřístupnění míst po požáru i nové pohledy: Národní park České Švýcarsko vstupuje do nové sezóny
Příroda

Zpřístupnění míst po požáru i nové pohledy: Národní park České Švýcarsko vstupuje do nové sezóny

  • Vydáno1. dubna 2023
Hřensko a jeho okolí se dočkalo nového začátku, nezapomenutelná místa Českého Švýcarska jsou opět přístupná – tak by se dal stručně charakterizovat začátek nové sezóny v Národním parku České Švýcarsko. Někde se přírodní atraktivity již podařilo otevřít v plném rozsahu a některé oblasti na bezpečný pohyb turistů ještě čekají. Není však žádný důvod smutnit. Pravčická brána je plně v provozu, a to samé platí i o Divoké soutěsce. Navíc můžete poznávat známá místa z nové perspektivy anebo se vypravit tam, kde jste dosud ještě nebyli.
České ŠvýcarskoNárodní park České Švýcarsko se statečně vypořádal s krizovou situací z loňského léta a pro letošní turistickou sezónu otevírá řadu míst, kam nebylo dlouho možné vstoupit anebo se do takové oblasti mohlo jen s omezením. Po loňském požáru zatím zůstává zcela uzavřena Gabrielina stezka mezi Mezní Loukou a rozcestím Pravčická brána – odbočka a také Edmundova (Tichá) soutěska. Ostatní oblíbené turistické cíle jsou však přístupné bez omezení.

Výlet na Pravčickou bránu nebo do otevřené Divoké soutěsky dnes dostává úplně novou podobu. Krajina po požáru změnila svou tvář a máte tak jedinečnou příležitost pozorovat obnovující se lesy. Odkryté skály se již nekrčí za stromy, ale vystupují všude kolem. Krajina Českého Švýcarska je ještě syrovější než bývala.

Díky zpřístupnění Mlýnské stezky se můžete procházet místy, která byla ještě nedávno uzavřena. Na její trase také vzniklo nové vyhlídkové místo s dalekohledem, kterým můžete pozorovat Křídelní stěny nebo samotnou Pravčickou bránu. Cesta na Pravčickou bránu a do soutěsek tak získává úplně nový rozměr. Přístupné jsou ale také další atraktivity Českého Švýcarska, například Dolský mlýn a hrad Šaunštejn u Vysoké Lípy či Mariina vyhlídka a Vilemínina stěna u Jetřichovic. Kyjovské údolí se otevře koncem dubna.
 

Shuttle busy pro všechny a bezplatná doprava pro ubytované

vlak ŠvýcarskoVaši návštěvu zpříjemní i kyvadlová doprava, tzv. shuttle busy mezi Hřenskem, Meznou Hájenkami. V hlavní sezóně pojedou v půlhodinových intervalech každý den. Díky pravidelné lince si můžete naplánovat nepřeberné množství různých okruhů, které budou vyhovovat jak rodinám s dětmi, tak i zkušeným horalům. Ústecký kraj navíc pro návštěvníky, kteří v destinaci stráví alespoň dvě noci připravil skvělý benefit, a to bezplatnou veřejnou dopravu. V Hřensku je v sezóně často těžké zaparkovat a není nic lepšího, než vyrazit bez starostí s řízením a parkováním. Do Českého Švýcarska se bez problému dostanete hromadnou dopravou, a to klidně třeba z Liberce, Mladé Boleslavi nebo Prahy.
 

Co byste neměli v Českém Švýcarsku minout?

Česká FudžijamaVšechny hlavní atrakce jste již viděli a nejznámější místa máte také prochozená? V tom případě vám poradíme, kam se vydat na túru do míst, která nejsou na hlavních trasách a běžným turistům zůstávají skrytá. Navštívili jste například už Růžovský vrch? Jedná se o nejvyšší vrchol v oblasti, ovšem pokořit tento majestátní vrch se, v silné konkurenci dalších turistických cílů, vypraví jen málokdo. Přispívá k tomu možná i to, že se jedná o "kopec bez výhledu". Milovníci klidu a neporušené přírody právě toto ocení. Naopak Pastevní vrch s rozhlednou Růženka nabízí až neskutečné výhledy na Saské Švýcarsko a Lužické hory. Cesta sem vede z obce Růžová, z parkoviště u kostela sv. Petra a Pavla.

české švýcarskoV odlehlém koutě národního parku, v tesné blízkosti německých hranic najdete Černou bránu, skalní útvar nad cestou podél Červeného potoka, který vznikl zřícením pískovcového balvanu do skalní průrvy. Nedaleko Kyjova naleznete Kyjovský hrádek, 40 metrů vysoký skalní ostroh s pozůstatky dávného osídlení. Zavede vás k němu Kyjovská skalní stezka. Všem milovníkům přírody se opět otevře 7. dubna 2023. Opravdu Úzké schody se ukrývají nedaleko místa zvaného Na Tokáni. Výstup po schůdcích a žebřících je poměrně náročný, ale nad Úzkými schody se nacházejí skalní plošinky ze kterých jsou krásné výhledy na okolní skalní útvary zdejšího údolí.
Úzké schody na Tokáni u Jetřichovic – skalní průrva, Trpasličí rokle, Myší díry a Andělské schody

Úzké schody na Tokáni u Jetřichovic – skalní průrva, Trpasličí rokle, Myší díry a Andělské schody

Úzké schody mezi Jetřichovicemi a Doubicí jsou jednou z nejzajímavějších partií Národního parku České Švýcarsko. Jedná se o úzké skalní průlezy (tzv. Myší díry, úzké místy na šířku ramen) a trhliny, které jsou zpřístupněny železnými žebříky.

Národní park České Švýcarsko – patří k nejkrásnějším místům v Evropě

Národní park České Švýcarsko – patří k nejkrásnějším místům v Evropě

Prozatím nejmladším národním parkem v České republice je Národní park České Švýcarsko, vyhlášený dne 1.1.2000 na celkové rozloze 79 km². Leží v Ústeckém kraji a přiléhá ke státní hranici, kde na něj navazuje Národní park Saské Švýcarsko (Nationalpark Sächsische Schweiz).

Pravčická brána – symbol Národního parku České Švýcarsko

Pravčická brána – symbol Národního parku České Švýcarsko

Pravčická brána je jedna z nějvětších přirozených skalních bran na našem kontinentu. Její rozměry jsou úctyhodné, přesto se při pohledu zblízka zdají býti ještě větší. Cesta k ní je v letní sezóně otevřena denně, ovšem pouze ve směru od Hřenska.

Soutěsky v Hřensku – sezona 2024

29. 3.5. 11.
Soutěsky v Hřensku – sezona 2024

Soutěsky Hřensko, to je romantická plavba na lodičkách řeky Kamenice. Edmundova soutěska a Divoká soutěska jsou jednou z největších atrakcí NP České Švýcarsko. Divoká soutěska zahajuje sezonu 2024 od 29. 3. Edmundova soutěska je do odvolání uzavřena.

Soutěsky Kamenice – Edmundova a Divoká soutěska v Českém Švýcarsku

Soutěsky Kamenice – Edmundova a Divoká soutěska v Českém Švýcarsku

V srdci Národní parku České Švýcarsko zažijete projížďku na pramici, a to v Edmundově nebo Divoké soutěsce. Nad soutěskami vystupuje řada skal se zajímavými útvary. Divoká soutěska představuje nejcennější a nejzachovalejší část NP České Švýcarsko. Edmundova soutěska je z v sezóně 2023 uzavřena.

Gabrielina stezka – nejoblíbenější turistická trasa Českosaského Švýcarska

Gabrielina stezka – nejoblíbenější turistická trasa Českosaského Švýcarska

Tradiční promenádní cesta spojuje Pravčickou bránu s Mezní Loukou. Byla pojmenována podle sestry knížete Edmunda Claryho-Aldringena, průkopníka zdejší turistiky. Stezka vede po úpatí Křídelních stěn nejkrásnějšími partiemi Českého Švýcarska.

Kyjovské údolí – romantika v kaňonu Křinice

Kyjovské údolí – romantika v kaňonu Křinice

Údolí řeky Křinice patří od 19. století mezi oblíbené turistické cíle Českého Švýcarska. Místa však bývalo v minulosti hospodářsky významné také při plavení dříví do Saska.

Pastevní vrch a rozhledna Růženka – neskutečné výhledy na Saské Švýcarsko a Lužické hory

Pastevní vrch a rozhledna Růženka – neskutečné výhledy na Saské Švýcarsko a Lužické hory

Oblý vrch nad východním okraji Růžové (405 m n. m.) byl v minulosti odlesněn pastvou dobytka (z této skutečnosti vychází název, zavedený po roce 1945). Daleké výhledy, které poskytoval, umožnily jeho využití k ostraze celého kraje. Naposledy zde strážní službu konali rakouští vojáci v zimě 1806–7.

Kyjovská skalní stezka

Kyjovská skalní stezka

Důmyslně vybudovaná trasa vede skalnatým terénem s množstvím schodů a žebříků, ale také výhledů na různé skalní útvary. Ve skalách ji vybudoval Horským spolek v letech 1905 – 1906.

Naučná stezka Česká silnice v Českém Švýcarsku s domkem z Pyšné princezny

Naučná stezka Česká silnice v Českém Švýcarsku s domkem z Pyšné princezny

Naučná stezka s jedenácti zastaveními vede od Vysoké Lípy do Zadních Jetřichovic. Turistům přiblíží stopy zanechané našimi předky za několik tisíciletí – pravěká sídliště, pracoviště lesních řemeslníků, zaniklou osadu Zadní Jetřichovice i památku na natáčení pohádky Pyšná princezna.

Lesní chata Tokáň

Lesní chata Tokáň

Chata Tokáň se nachází na konci asfaltové cesty u vstupu do 1.zóny NP České Švýcarsko. K dispozici je zde restaurace s venkovní terasou. Najdete zde i stylové ubytování s atmosférou lovecké chaty z počátku 20. století.

Dolský mlýn v Českém Švýcarsku

Dolský mlýn v Českém Švýcarsku

Romantický Dolský mlýn neleznete na soutoku řeky Kamenice a Jetřichovické Bělé, přibližně 1,5 km od obce Kamenická Stráň a 3 km od obce Jetřichovice v národním parku České Švýcarsko.

Trpasličí skála v Českém Švýcarsku

Trpasličí skála v Českém Švýcarsku

Najděte sedm trpaslíků důmyslně vysekaných ve skále! Možná to zní lehce, ale úkol to není až tak snadný. Nechybí samozřejmě ani Sněhurka.

Hrad Šaunštejn

Hrad Šaunštejn

Necelý kilometr severně od obce Vysoká Lípa v Českém Švýcarsku lze spatřit výrazný pískovcový blok, kde v dobách minulých stával skalní hrad Šaunštejn. Skýtá nádherné výhledy na malebné okolí Vysoké Lípy, na části Českého Švýcarska s nejvýraznějším Růžovským vrchem.

Mariina vyhlídka v Českém Švýcarsku

Mariina vyhlídka v Českém Švýcarsku

Mariina vyhlídka u Jetřichovic v Českém Švýcarsku má nový altán. Pro své úchvatné výhledy na další skály, například Jetřichovické skalní město, zříceninu hradu Falkenštejn či Bukovou horu, patří k nejvyhledávanějším turistickým cílům. Vyhlídkový altánek je jedním ze symbolů Českého Švýcarska.

Hřebenovka Českým Švýcarskem

Hřebenovka Českým Švýcarskem

Hřebenovka – hřebenová trasa Českým Švýcarskem je součástí celkové hřebenovky od Pradědu k Aši. Tato část vede od Štozeckého sedla k lávce Šébr, až po Tisou, tj. cca 101 km. Obchází kulturní, přírodní, sakrální památky Českého Švýcarska po pravém i levém břehu Labe.

Skalní vyhlídka Vilemínina stěna v Jetřichovicích

Skalní vyhlídka Vilemínina stěna v Jetřichovicích

Báječné výhledy a skvělou procházku přírodou, to vše nabízí Vilemínina vyhlídka v Jetřichovických stěnách. Pokud se na tuto oblíbenou vyhlídku Českého Švýcarska vypravíte, objevíte pravé kouzlo přírody.

Kyjovský hrádek v Českém Švýcarsku

Kyjovský hrádek v Českém Švýcarsku

Kyjovský hrad je 40 metrů vysoký skalní ostroh s pozůstatky dávného osídlení. Místo je dobře chráněno strmými skalními stěnami a skalními průrvami. Koncem 19. století byl k tomuto místu usnadněn přístup kyjovským horským spolkem vytesáním spousty schůdků.

Růžovský vrch v Českém Švýcarsku – Děčínská Fudžijama

Růžovský vrch v Českém Švýcarsku – Děčínská Fudžijama

Růžovský vrch si díky své mohutnosti, kterou dominuje zdejší krajině, vysloužil přezdívku Děčínská Fudžijama. Lidově se mu říká jednoduše Růžák. Podobnost se vzdáleným asijským vulkánem dokládá nejen majestátní vzhled, ale také společný, sopečný původ.

Malá Pravčická brána

Malá Pravčická brána

Malá Pravčická brána je přírodní skalní oblouk, která stejně jako Pravčická brána vznikla selektivním zvětráváním a odnosem kvádrových pískovců lavicovité odlučnosti. Na rozdíl od její větší sestry se však můžete projít nad jejím obloukem, kde byla upravena kovová vyhlídka.

Naučná stezka Růžová

Naučná stezka Růžová

Naučná stezka Růžová prochází územím Národního parku České Švýcarsko a Chráněné krajinné oblasti Labské pískovce. Jedná se o okružní trasu na které se dozvíte zajímavosti z přírody a bohaté historie nádherné krajiny mezi obcemi Růžová a Jetřichovice.

Přeshraniční stezka Horní Poustevna – Langburkersdorf

Přeshraniční stezka Horní Poustevna – Langburkersdorf

Turistická sezona v Českém Švýcarsku začala v roce 2018 otevřením nově značené přeshraniční stezky. Přecházet volně hranice lze mezi Horní Poustevnou a Langburkersdorfem.

Další aktuality

Výlety plné popela a lávy: jak dobře znáte naše sopky?

Místa, kde bublá žhavá láva a vzduch je plný popela v Česku sice nenajdete, zato ale vyhaslých vulkánů máme celou řadu. Stačí se vypravit do Doupovských hor anebo se rozhlédnout se po typických kuželovitých vrcholcích Českého středohoří, sopky najdete také u Bruntálu a u Chebu.
Ústecký kraj | Příroda

Historickým městem roku 2023 se stal Žatec

Historickým městem roku 2023 je Žatec v Ústeckém kraji. Vítěz celostátního kola soutěže byl slavnostně vyhlášen 18. dubna 2024 v centru Pražská křižovatka u příležitosti Mezinárodního dne památek a historických sídel. Krásné historické město na řece Ohři určitě stojí za návštěvu. Kudy z nudy vás sem proto zve na výlet.
Ústecký kraj | Památky

Jezero Most se chystá na Olympijský festival

V roce 2020 otevřený rekreační areál u jezera Most se chystá na Olympijský festival, který se bude konat v souběhu Olympijských her v Paříži 2024, tedy od 26. července do 11. srpna. Pojďte se s portálem Kudy z nudy podívat, na co se můžete těšit.
Ústecký kraj | Příroda

10 nejkrásnějších míst Národního parku České Švýcarsko

Národní park České Švýcarsko je nádherným místem skalních měst se zajímavými pískovcovými útvary. Jedná se o nejmladší národní park České republiky, který byl vyhlášen 1. ledna 2000. Krajina české křídové tabule je obohacena třetihorními vyvřelinami, mezi nimiž kraluje nejvyšší hora Národního parku České Švýcarsko – Růžovský vrch (619 m.n.m.) s pralesovitými ekosystémy. Kaňon Labe ve Hřensku naopak představuje nejnižší místo v ČR (114 m). Symbolem parku se stala monumentální Pravčická brána, největší přirozená skalní brána Evropy.
Ústecký kraj | Příroda

Lokomotiva Ušatá vyrazí do Žatce – přijďte se svézt!

V sobotu 6. dubna 2024 se uskuteční první veřejná jízda vlaku NTM v čele s parní lokomotivou 464.102 „Ušatá" z roku 1940, která v loňském roce prošla generální rekonstrukcí za podpory finančních prostředků Evropské unie. Vlak pojede po trase Ústí nad Labem–Teplice v Čechách–Bílina–Most–Chomutov–Žatec a zpět. Cílem jízdy je město Žatec, kde bude probíhat bohatý doprovodný program k zahájení turistické sezóny 2024.
Ústecký kraj | Zážitky

Tržnice Zahrady Čech v Litoměřicích zahajuje sezónu pro všechny zahrádkáře, chalupáře, pěstitele i kutily

Výstava Tržnice Zahrady Čech v Litoměřicích nabízí návštěvníkům oblíbený tradiční sortiment jako je sadba, květiny, cibuloviny, zahradní nářadí, zahradní technika, zahradní nábytek, hnojiva, postřiky, potraviny, přírodní léčiva a řadu dalšího. První jarní výstava je zaměřena na všechny zahrádkáře, chalupáře, kutily, zahradníky a milovníky přírody. Výstava probíhá v pěti dnech od 3. 4. do 7. 4. 2024 a otevřena je denně od 9 do 17 hodin.
Ústecký kraj | Životní styl

50 tipů, kam na výlet v okolí Ústí nad Labem

Vyrazili jste do Ústí nad Labem na prázdniny, nebo ve městě žijete a rádi byste někam na výlet? Portál Kudy z nudy pro vás připravil výběr toho nejlepšího co v okolí krajské metropole najdete. Můžete navštívit hrady a zámky, projít se po naučných stezkách, nebo si pořádně zasportovat.
Ústecký kraj | Zážitky

Zámek Benešov nad Ploučnicí letos slaví 500 let Horního zámku

V roce 1524 byla dokončena výstavba nejstarší zámecké budovy v Benešově nad Ploučnicí, a v roce 2024 to je tedy přesně 500 let, co si zde tuto slavnostní událost připomínají. V rámci tohoto výročí si pro návštěvníky zámek přichystal mnoho speciálních akcí. Okenice po dlouhé zimě zámek poprvé otevírá o Velikonocích od 28. 3. do 1. 4. 2024, během dubna bude mít otevřeno o víkendech.
Ústecký kraj | Památky