Úvod > Aktuality > Sousedské slavnosti Zažít město jinak rozproudí život v ulicích Prahy

Sousedské slavnosti Zažít město jinak rozproudí život v ulicích Prahy

Vydáno 20. září 2019 Zážitky
Městské čtvrti plné lidí, kultury, sportu a místního jídla! Tak budou během soboty 21. září vypadat mnohá místa po celé Praze, která se letos ponesou v duchu tématu Město snů. K akci se přihlásilo 85 míst v Praze.

Živá uliceUlice jako místo pro muzikanty, divadlo, hovory se sousedy nebo volně pobíhající a hrající si děti. I letos utichne na mnoha místech provoz, město se naladí na tempo chodců a cyklistů a ožije pod vlivem aktivit jeho obyvatel. To a mnoho dalšího slibuje další ročník sousedsých slavností Zažít město jinak, které vychází z myšlenky Dne bez aut a Evropského týdne mobility, v jehož rámci se otevírají ulice a bulváry pro odpočinek, kulturní zážitky, posezení, chůzi či jízdu na kole.

Slavnosti každým rokem nabírají na velikosti. Zatímco v prvních ročnících probíhaly vždy na jednom místě, dnes došlo k výraznému posunu, kdy je akce rozšířena na celou Prahu. Na oživení ulic se podílí desítky místních organizací, spolků, sdružení a podniků. Na slavnosti bude možno narazit na 85 místech ve městě. Slavnosti se každoročně konají vždy třetí víkend v září, v letošním roce v sobotu 21. září 2019.
 

Programové tipy na sobotu

zažít město jinakPročetli jsme programy všech pražských lokalit a vybrali ty akce, které by podle nás byla škoda minout. Program všech lokalit najdete na webových stránkách zazitmestojinak.cz.

Kam zajít v samém centru města? Praha 1 láká Kampu, kde se dopoledne můžete těšit na tradiční sousedskou snídani a brunch na Kampě od 10.00 do 14.00. V odpoledních hodinách rozezní celou Kampu muziky našich sousedů z Horňácka, a to na Malostranském vinobraní - dozvucích Horňáckých slavností.

Praha 2 svým obyvatelům nabídne charitativní bleší trh, loutkové divadlo, tvořivé dílničky, lekce jógy i korejské speciality - a to vše v Londýnské ulici! Na Nuselských schodech vznikne hudební stage a bar, budou zde aktivity pro děti, workshop na výrobu dekorativních věnců a snad dorazí i průvodci bez domova Pragulic.

zažít město jinak nuselské schodyAni Praha 3 nezůstává pozadu. Nejvíc zábavy si užijete na ulici Řehořova, v krásné strmé ulici, plné pohody, umění, dobrého jídla a pití. Všichni jsou zváni.
Vše, co se obvykle odehrává uvnitř prostoru39 se přesune na ulici: galerii pod oblaky, zážitkovou terapii s Terapeutickým přístavem a Meetinou, dětský koutek, koncerty, divadlo i stánky s autorskou tvorbou. Svým programem přispěje i taneční divadlo Ponec. Kolektiv místních podniků připravil program k oživení stinné strany náměstí Jiřího z Poděbrad! K dobré atmosféře přispěje mimo dobré hudby, jídla a pití i možnost si vybrat něco hezkého na sebe nebo obohatit ducha kvalitní literaturou.

praha 4Největší městská část Praha 4 chystá sousedské slavnosti Zažít město jinak v Podolské ulici v Podolí. Stranou nezůstanou anidalší místa: například na Lhotce proběhne sdílené pohoštění, sousedské grilování, koncert skupiny Jakodoma a Gliondar.

V Michli najdete bohatý program na ulici Mečislavova a ve Vnitrobloku Mečislavova v Nuslích, a to od 12 až do 22 hodin. Dopoledne proběhne urbanistická hra po Nuslích. Odpoledne s můžete vydat na toulky Nuslemi s historikem Petrem Šámalem. Ve Vnitrobloku budou probíhat workshopy jógy a akvarelového malování, a jak se správně učit praha 4cizí jazyk a jaké pomůcky k tomu používat nás tu naučí Lucie Gramelová z Jazykového koutku. Budou tu i výtvarné dílničky pro děti, celodenní hernu, odpočívárnu se společenskými hrami pro děti i dospělé. Na ulici proběhnou koncerty sdružení Můžeme hrát spolu s vyprávěním cizinců, jak se dostali do Čech a jak se jim tu žije, švihadlová show a celodenní hraní dle playlistu  DJ Tima Otise, Nuseláka, který pracuje v Rádiu 1.

Starý Spořilov láká od 16.30 na sousedskou kávu. Od 17 hodin zahraje Kateřina Táborská dětem pohádku „Jak Jeníčka a Mařenku navštěvují pohádky“. Poté se mohou návštěvníci těšit na kapelu Jazz Fragment Praha, opékání špekáčků a drobné občerstvení. Program zakončí asi od 20.00 promítání filmů, na kterém se autorsky podílejí místní umělci.

zažít město jinak2Praha 5 chystá na Dívčích hradech výtvarné dílny a přednášku o včelách. V Hlubočepích proběhne ve 13:00 Pocta hrušce – soutěž o nejlepší lahůdku z hrušek (vařených, pečených, smažených, tekutých i syrových). Nebude chybět ani střelnice "Růže a bonbóny" či pestrý závod pod viaduktem pro rodiny s domovem i bez.

Praha 6 bude mít dva opěrné body sousedských slavností, a to na Břevnově a v kampusu Dejvice. Na Břevnově se můžete těšit například na květinovou burzu se semínkovnou či sousedský "blešák" - knížky, oblečení, domácí potřeby ale i drobný nábytek, hračky či oblečení. Soutěžit se bude o nejlepší pomazánku, sportovci si mohou zazávodit v běhu do schodů.

V kampusu Dejvice vás čekají DIY workshopy, výstavy, promítání dokumentů i sci-fi, mobilní planetárium, roboti, vědecké pokusy i sport! Nebudou chybět ani kapely, DJs, jídlo a pití.

zažít město jinak3Praha 7 chystá v parku Tusarova bazárek oblečení a nábytku (skříní), tři hudební vystoupení, utkání boxérů-začátečníků anebo marathonu s jablkem neboli holešovickém jabkothonu. Na hřišti v parku si můžete zahrát petanque. V rámci akce Zažít město jinak proběhne 21.9.2019 v podchodech pod Hlávkovým mostem výstava, která představí historii Hlávkova mostu a také inspirativní projekty galerií v podchodech ze zahraničí.

Ulice bez opony oživí Strossmayerovo náměstí  - zamyslete se nad tím, co se většinová společnost v běžném životě pokouší zastřít oponou. Stejně jako v minulých letech bude program zaměřen na osudy lidí, kteří zůstávají na okraji veřejného zájmu: seniorů, umírajících, chudých, osob s psychickými problémy, lidí bez střechy nad hlavou… a to prostřednictvím organizací z našeho okolí, které těmto lidem dnes a denně pomáhají.

křižíkovaElsnicovo náměstí v Praze 8 ožije 21. září programem plným her, muziky, umění a dobrého jídla. V ulici Hrubého se chystá opékání špekáčků a příjemné piknikové posezení na zelené ploše před Komunitním centrem Hrubého. Křižíkova ulice ožije sousedským obědem a koncertem legendární romské kapely Bengas.

I další městské čtvrti se připojují se svou "troškou do mlýna". Na Praze 9 připravují sady Na Klíčově Jablkobraní. Akce se ponese ve znamení ochutnávání a zpracování úrody a ovocného vědění. Kromě lisování čerstvého moštu z jablek z pražských sadů se mohou návštěvníci těšit na komentovanou procházku sadem a prostřednictvím přednášek a workshopů na seznámení se starými odrůdami ovocných stromů a nejrůznějšími způsoby zpracování ovoce.

zažít město jinakPraha 10 nachystala sousedskou slavnost na Malešickém náměstí, která bude tématicky zaměřena na výročí Malešic a sametové revoluce. V plánu jsou výstavy, vycházky, promítání a mnoho dalších aktivit pro děti a dospělé. Ožije i ulice Krymská hudebním programem, spoustou dobrého jídla a pití, výstavou, workshopy a zábavu i pro děti… Na Slatinách proběhne rej strašidel (dětský karneval), odhalení sochy Járy Cimrmana, fotokoutek, komentovaná vycházka po Slatinách a letní kino v závěru s fimem Obecná škola. Celý den pivo, domácí limonády, utopenci, nakládané hermelíny, buchty, koláče, chleba ze sádlem, a k filmu popcorn.
Divadlo Na Fidlovačce

Divadlo Na Fidlovačce

Divadlo Na Fidlovačce (původně Tylovo divadlo v Nuslích, později též Hudební divadlo v Nuslích) funguje od roku 1921, kdy bylo poprvé otevřeno.

Praha – Malá Strana

Praha – Malá Strana

Jedna z nejstarších a nejhezčích částí Prahy se rozkládá mezi Vltavou a Pražským hradem. Ve spleti romantických dlážděných ulic se spoustou malebných domů, paláců a kostelů čeká celá řada dalších atraktivních míst, namátkou ostrov Kampa, barokní chrám sv. Mikuláše nebo barokní palácové zahrady.

Výtoňská náplavka na Rašínově nábřeží

Výtoňská náplavka na Rašínově nábřeží

Rašínovo nábřeží je v současné době nejatraktivnější, nejceněnější a společensky nejživější prostor u řeky Vltavy. Nachází se v úseku mezi výběžkem vyšehradské skály u Výtoně a Jiráskovým mostem u Žofína. Je zde krásný prostor na procházky, jízdu na kole konají se zde velmi oblíbené Farmářské trhy.

Art District 7 – industriální a bohémské Holešovice

Art District 7 – industriální a bohémské Holešovice

Většina světových metropolí má bohémskou čtvrť, oblast zasvěcenou svobodné kreativitě a multižánrovému vyjádření uměleckého i názorového vidění světa. V Praze jsou takovou oblastí Holešovice – Art District 7.

Letenské sady v Praze

Letenské sady v Praze

Park na Letné je druhým největším parkem v Praze 7. Veřejný park zde byl založen ve druhé polovině 19. století podle projektu B. Wünschera a J. Braula. Název je odvozen slova Leteň, což znamená Sluneční vrch.

Kavárna co hledá jméno – fenomén pražského Smíchova

Kavárna co hledá jméno – fenomén pražského Smíchova

Na místě bývalé truhlárny se podařilo vytvořit netradiční kavárnu, kde najdete mnohem víc než výběrovou kávu a domácí dobroty. Součástí je galerie, ateliér pro umělce a obrovský dvůr, kde pod hvězdami a za doprovodu té správné melodie ztratíte pojem o čase a zapomenete, že jste v centru města.

Praha – Staré Město

Praha – Staré Město

Staré Město sice už dávno není prvním mezi městy království českého, ale zato stále patří mezi nejhezčí a nejvyhledávanější částí Prahy. Historické centrum hlavního města, zapsané mezi památkami UNESCO, je plné památek, obchodů, kaváren a restaurací a prochází jím takzvaná Královská cesta.

Dívčí hrady a přírodní památka Ctirad v Praze

Dívčí hrady a přírodní památka Ctirad v Praze

Praha 5 je tepající moderní městská část, ale je tady také spousta zelených ploch, které zchvácenému Pražanovi umožní zažít město bez stresu, hluku a smogu. Jedním z nich jsou Dívčí hrady, známé z pověstí A. Jiráska, které vás okouzlí nádherným výhledem na Prahu.

Kasárna Karlín

Kasárna Karlín

Kasárna Karlín jsou obřím komplexem dvou historických budov v centru metropole, kde do roku 2008 sídlily některé složky armády a cizinecké policie. Téměř deset let hledal opuštěný areál své využití.

Pragulic - prohlídky Prahy s bezdomovci

Pragulic - prohlídky Prahy s bezdomovci

Pragulic je sociální podnik, který umožňuje zájemcům z řad veřejnosti poznat a zažít svět lidí bez domova, a tím mění zažité stereotypy týkající se oblasti bezdomovectví. S lidmi z ulice můžete vyrazit na několik tematických tras nebo vyzkoušet zážitkový program "24 hodin bez domova".

Kampa - romantika v centru Prahy

Kampa - romantika v centru Prahy

Malý romantický ostrov Kampa na řece Vltavě v Praze nabízí prohlídku místa s malebnými domky a dávnou historií. Nepravý ostrov je od Malé Strany oddělen uměle vytvořenou mlýnskou strouhou zvanou Čertovka. Skupina domů, mezi nimiž Čertovka protéká, je označovaná jako Pražské Benátky.