ÚvodAktualitySousedské slavnosti Zažít město jinak rozproudí život v ulicích Prahy
Zážitky

Sousedské slavnosti Zažít město jinak rozproudí život v ulicích Prahy

  • 17. září 2020
Městské čtvrti plné lidí, kultury, sportu a místního jídla! Tak budou během soboty 19. září vypadat mnohá místa po celé Praze, která se letos ponesou v duchu motta Nadechni se pro město. Přinesou inspiraci k proměnám veřejného prostoru i osobních vztahů. K akci se přihlásilo na 80 míst v Praze.

Živá uliceUlice jako místo pro muzikanty, divadlo, hovory se sousedy nebo volně pobíhající a hrající si děti. I letos utichne na mnoha místech provoz, město se naladí na tempo chodců a cyklistů a ožije pod vlivem aktivit jeho obyvatel. To a mnoho dalšího slibuje další ročník sousedsých slavností Zažít město jinak, které vychází z myšlenky Dne bez aut a Evropského týdne mobility, v jehož rámci se otevírají ulice a bulváry pro odpočinek, kulturní zážitky, posezení, chůzi či jízdu na kole.

Slavnosti každým rokem nabírají na velikosti. Zatímco v prvních ročnících probíhaly vždy na jednom místě, dnes došlo k výraznému posunu, kdy je akce rozšířena na celou Prahu. Na oživení ulic se podílí desítky místních organizací, spolků, sdružení a podniků. Na slavnosti bude možno narazit na 85 místech ve městě. Slavnosti se každoročně konají vždy třetí víkend v září, v letošním roce v sobotu 19. září 2020.
 

Programové tipy na sobotu

zažít město jinakPročetli jsme programy všech pražských lokalit a vybrali ty akce, které by podle nás byla škoda minout. Program všech lokalit najdete na webových stránkách zazitmestojinak.cz.

Kam zajít v samém centru města? Praha 1 láká Kampu, kde se dopoledne můžete těšit na tradiční sousedskou snídani a brunch na Kampě od 10.00 do 14.00. V odpoledních hodinách rozezní celou Kampu muziky našich sousedů z Horňácka, a to na Malostranském vinobraní – dozvucích Horňáckých slavností.

Praha 2 svým obyvatelům nabídne charitativní bleší trh, loutkové divadlo, tvořivé dílničky, lekce jógy i korejské speciality – a to vše v Londýnské ulici od 12:00 do 18:00 hodin! Na Nuselských schodech vznikne hudební stage a bar, filmový sekáč z filmové kostymérny, skvělý kafe, hustý hadry a mini tetovačky. Určitě dorazí i průvodci bez domova Pragulic. a na výstavě Invisible Exhibition na vlastní kůži si vyzkoušíte jaké to je být nevidomý.

zažít město jinak nuselské schodyAni Praha 3 nezůstává pozadu. Nejvíc zábavy si užijete na ulici Řehořova, v krásné strmé ulici, plné pohody, umění, dobrého jídla a pití. Všichni jsou zváni.
Vše, co se obvykle odehrává uvnitř prostoru39 se přesune na ulici: galerii pod oblaky, taneční workshop s Ivous, workshopy (obrazy se zamolepek, čajové tablety, šití potravinových sáčků ze záclon...), malování na obličej a chybět nebudou ani mladí hudebníci s živou muzikou. Kolektiv místních podniků připravil program k oživení stinné strany náměstí Jiřího z Poděbrad! Na ulici zůstanou štendry s autorským oblečením, merchem a pop-up kavárny. Hudbu hledejte na bazárku před Neverenaugh.

praha 4Největší městská část Praha 4 chystá sousedské slavnosti Zažít město jinak v Jílovské ulici u sídliště Novodvorská. Stranou nezůstanou anidalší místa: například v Nuslích ožije ulice Mečislavova bleším trhem, scénickým čtením, společným bubnováním a připraveny jsou také zajímavé komentované procházky Nuslemi.

V Michli najdete bohatý program na ulici Na Nivách, a to od 12:30 až do 22 hodin. Pro příchozí sousedy bude připraven piknikový ochutnávkový stůl, hry a soutěže pro všechny věkové kategorie, taneční workshop Shuffle dance, jóga pod širým nebem, blešák, soutěž s poznáváním koření nebo malování na obličej.

zažít město jinak2Praha 5 chystá program na Barrandově. Zatímco v Hlubočepích se akce zrušila, na Barrandově se nevzdávají a věří, že se akce uskuteční. Připraveny jsou litry desinfekce, papírových utěrek a spousta odhodlání! Jako vloni budou u Pegase – před Základní školou V Remízku a pobočkou barrandovské Městské knihovny, dvě kulturní scény, nová hudba, dílny, workshopy. Také Jinonice ožijí na ulici Karlštejnská. Můžete si změřit své síly v ping-pongu, fotbálku a šipkách, zahrát dámu či šachy nebo zkusit minigolf a petanque. Pokud na vás přijde hlad nebo žízeň, místní hospůdka a vinotéka budou nabízet malé občerstvení a alkoholické a nealkoholické nápoje. ebudou chybět ani oblíbené fotografie starých Jinonic.

praaha 6 město jinakPraha 6 bude mít dva opěrné body sousedských slavností, a to na Břevnově a na Ořechovce. Na Břevnově se můžete těšit například na výsadbu bylinek a platanu na Plivátku, umění japonského meče, dílnu na práci se dřevem či sousedský "blešák" – knížky, oblečení, domácí potřeby ale i drobný nábytek, hračky či oblečení. Na Ořechovce čeká sousedy prohlídka Fyzikálního ústavu, vědecké show a výtvarné dílny, jóga i videomapping. Program v podobném duchu se odehraje na Dědině, v ulici K Lánu a ve Vokovicích na náměstíčku V středu.

zažít město jinak3Praha 7 chystá program v ulici Letohradská. Zverimex Art vám umožní vyzkoušet různé grafické techniky tisku a to i na textil. Stačí přinést kus ze svého šatníku a dát mu nový rozměr s vlastním motivem. SegraSegra a Mama by segra přinesou do ulice kvalitní funkční materiály a důmyslné střihy. Pod jejich vedením si vyrobíte drobné doplňky z cyklistických duší. O občerstvení a něco dobrého na zub se postarají Salt’n’Pepa Kitchen, kteří pro vás chystají jejich legendární burgery a slovenské halušky. Program akce Zažít město jinak proběhne také na Strossmayerově náměstí, v Troji na ulici Povltavská nebo U Akademie.

křižíkovaKřižíkova uliceí v Praze 8 ožije programem plným muziky, tvořivých dílen, blešákem a dalších aktivit. Doprovodný program v Invalidovně nabídne komentované prohlídky, dětské dílny, švihlou chůzi či otevřenou Jam session Muzikantů bez domova.

I další městské čtvrti se připojují se svou "troškou do mlýna". Na Praze 9 připravují sady Na Klíčově Jablkobraní. Akce se ponese ve znamení ochutnávání a zpracování úrody a ovocného vědění. Kromě lisování čerstvého moštu z jablek z pražských sadů se mohou návštěvníci těšit na komentovanou procházku sadem a prostřednictvím přednášek a workshopů na seznámení se starými odrůdami ovocných stromů a nejrůznějšími způsoby zpracování ovoce. Od 20. 9. do 23. 9. bude pro návštěvníky sadu připraveno nářadí pro česání a moštování ovoce, které si budou moci za drobný poplatek na místě zapůjčit a sklizené ovoce přímo v klíčovském sadu proměnit v lahodný mošt a výsledný produkt si odnést domů.

zažít město jinakPraha 10 připravila program na Malešickém náměstí. Žádná auta. Místo nich hry, sousedský piknik, zábava, kulturní program a mnoho dalšího. Sídliště Skalka oživí  pěší zónu. Opět pro vás chystá jízdu na šlapacích motokárách, malování na obličej či kreativní tvoření pro děti. K odpočinku a lahodnému moku vám bude hrát autorské duo Skřipan a kapela The Olsen ze ZUŠ Olešská. Děti se mohou těšit na divadelní vystoupení Studia Talentů, balloon room či cirkusový workshop. Přijďte posedět se svými sousedy!
Zažít město jinak – sousedské slavnosti v Praze

21. 9.
Zažít město jinak – sousedské slavnosti v Praze

Fenomén Zažít město jinak je čím dál populárnější a lidé chtějí využívat své ulice nejen k parkování nebo přesunům, ale také ke společenskému životu. V roce 2024 ožijí různá místa v Praze akcí Zažít město jinak v sobotu 21. září.

Art District 7 – industriální a bohémské Holešovice Památky

Art District 7 – industriální a bohémské Holešovice

Většina světových metropolí má bohémskou čtvrť, oblast zasvěcenou svobodné kreativitě a multižánrovému vyjádření uměleckého i názorového vidění světa. V Praze jsou takovou oblastí Holešovice – Art District 7.

Praha – Staré Město Památky

Praha – Staré Město

Staré Město sice už dávno není prvním mezi městy království českého, ale zato stále patří mezi nejhezčí a nejvyhledávanější částí Prahy. Historické centrum hlavního města, zapsané mezi památkami UNESCO, je plné památek, obchodů, kaváren a restaurací a prochází jím takzvaná Královská cesta.

Praha – Malá Strana Památky

Praha – Malá Strana

Jedna z nejstarších a nejhezčích částí Prahy se rozkládá mezi Vltavou a Pražským hradem. Ve spleti romantických dlážděných ulic se spoustou malebných domů, paláců a kostelů čeká celá řada dalších atraktivních míst, namátkou ostrov Kampa, barokní chrám sv. Mikuláše nebo barokní palácové zahrady.

Výtoňská náplavka na Rašínově nábřeží Památky

Výtoňská náplavka na Rašínově nábřeží

Rašínovo nábřeží je v současné době nejatraktivnější, nejceněnější a společensky nejživější prostor u řeky Vltavy. Nachází se v úseku mezi výběžkem vyšehradské skály u Výtoně a Jiráskovým mostem u Žofína. Je zde krásný prostor na procházky, jízdu na kole konají se zde velmi oblíbené Farmářské trhy.

Letenské sady v Praze Příroda

Letenské sady v Praze

Park na Letné je druhým největším parkem v Praze 7. Veřejný park zde byl založen ve druhé polovině 19. století podle projektu B. Wünschera a J. Braula. Název je odvozen od slova Leteň, což znamená Sluneční vrch.

Kampa – romantika v centru Prahy Životní styl

Kampa – romantika v centru Prahy

Malý romantický ostrov Kampa na řece Vltavě v Praze nabízí prohlídku místa s malebnými domky a dávnou historií. Nepravý ostrov je od Malé Strany oddělen uměle vytvořenou mlýnskou strouhou zvanou Čertovka. Skupina domů, mezi nimiž Čertovka protéká, je označovaná jako Pražské Benátky.

Pragulic – Poznej Prahu jinak! Zážitky

Pragulic – Poznej Prahu jinak!

Pragulic je sociální podnik, který umožňuje zájemcům z řad veřejnosti poznat a zažít svět lidí bez domova, a tím mění zažité stereotypy týkající se oblasti bezdomovectví. S našimi průvodci můžete vyrazit na několik tematických tras nebo si vyzkoušet zážitkový program "24 hodin bez domova".

Invalidovna v Karlíně Památky

Invalidovna v Karlíně

Karlínská Invalidovna je jednou z nejstarších staveb této pražské městské části. Pro potřeby válečných veteránů ji začal stavět hrabě Petr Strozzi. Základní kámen Invalidovny byl položen za osobní účasti císaře Karla VI. dne 15. srpna 1732.

Kavárna co hledá jméno – fenomén pražského Smíchova Gurmánská turistika

Kavárna co hledá jméno – fenomén pražského Smíchova

Na místě bývalé truhlárny se podařilo vytvořit netradiční kavárnu, kde najdete mnohem víc než výběrovou kávu a domácí dobroty. Součástí je galerie, ateliér pro umělce a obrovský dvůr, kde pod hvězdami a za doprovodu té správné melodie ztratíte pojem o čase a zapomenete, že jste v centru města.

Další aktuality

Na noční pozorování zvířat se vydejte do Zoo Praha

Do Zoo Praha mohou návštěvníci zavítat i po setmění a pozorovat svět zvířat prostřednictvím termokamery. Milovníkům zvířat se tak naskýtá možnost navštívit areál v čase, kdy denní zvířata vyhledávají úkryt a na scénu přichází soumrační a noční živočichové. Zážitkový program na objednávku nabízí pozorování zvířat skrze termovizní monokulární kameru a noktovizor.
15. červen 2024 15:00
Zážitky, Praha

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (15.6. – 16.6.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Muzejní noc v Národním zemědělském muzeu Praha, L'Etape Czech Republic by Tour de France 2024, Transmission festival v O2 areně, Historical AirShow v Mladé Boleslavi 2024, Den otevřených dveří Ministerstva zahraničních věcí. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
14. červen 2024 7:00
Zážitky, Praha

Národní divadlo uvádí v roce 2024 řadu premiér v činohře, opeře i baletu

Rok 2024 je v Národním divadle opět nabitý. Kromě již zavedeného repertoáru vás čeká řada premiér nově nastudovaných klasických, i zcela nových inscenací. Novinky představí Balet Národního divadla, Činohra, Opera, i Laterna magika. Rok 2024 je Rokem české hudby a v jeho rámci divadlo uvede díla slavných českých skladatelů. Roku české hudby 2024 bude věnován i cyklus pořadů pro děti a jejich rodiče Opera nás baví či cyklus koncertů z písňové a komorní tvorby v podání sólistů ve Stavovském divadle.
13. červen 2024 16:19
Kultura, Praha

Ochutnejte Pivo na náplavce!

Oblíbený degustační festival zlatavého moku se v letošním roce bude konat 14. a 15. června 2024 na Rašínově nábřeží. Účastnit se ho budou stálice i nováčci, na pravém břehu Vltavy se představí 55 zástupců českých minipivovarů. Součástí festivalu budou i stánky s jídlem, pivní bleší trh a několik koncertů.
12. červen 2024 8:00
Gurmánská turistika, Praha

V Černínském paláci se chystá Den otevřených dveří – nahlédněte do sídla Ministerstva zahraničních věcí

V sobotu 15. června 2024 od 10:00 do 18:00 se mimořádně otevřou dveře Černínského paláce, největší pražské barokní stavby svého druhu. Černínský palác slouží jako sídlo Ministerstva zahraničních věcí České republiky. Návštěvníkům bude umožněno nahlédnout do nejzajímavějších a nejcennějších prostorů paláce, včetně bytu Jana Masaryka a části zahrady.
12. červen 2024 6:00
Památky, Praha

Unikátní skleník Fata Morgana slaví již 20 let své existence!

Botanická zahrada hl. m. Prahy zasvětila letošní sezónu oslavám tropické přírody. Současně tím chce připomenout, že před 20 lety se pro návštěvníky otevřela tropická oáza – unikátní skleník Fata Morgana. Za tu dobu do něj přibyla spousta zajímavých a ohrožených druhů rostlin, které z něj dělají tu pravou džungli uprostřed velkoměsta. V červnu se ve skleníku konají speciální prohlídky a od 7. června až do 7. července si návštěvníci prohlédnou výstavu Sukulenty v interiéru. Během víkendu 15. a 16. června mohou návštěvníci botanické zahrady zažít Afriku na vlastní kůži a všemi smysly během Festivalu africké kultury.
11. červen 2024 14:00
Příroda, Praha

Závod 1000 mil československých vás přenese do 30. let minulého století

Vzpomínková jízda historických vozidel 1000 mil československých se v roce 2024 uskuteční ve dnech 12. až 15. června a připomene významné jubileum – 90 let od nejslavnějšího závodu „Mílí“ v roce 1934. Soutěž začíná ve středu 12. června den před startem technickou přejímkou v Opletalově ulici před Autoklubem ČR, poslední etapa končí v sobotu 15. června před Národní technické muzeum na Letné. Na jedinečnou podívanou a doprovodný program na oba dny srdečně zveme širokou veřejnost. Nad soutěží přijali záštitu prezidentka Slovenské republiky Zuzana Čaputová a prezident České republiky Petr Pavel.
11. červen 2024 6:00
Zážitky, Praha

V sobotu bude Valdštejnská zahrada patřit hudbě, tanci i divadlu

Zdarma přístupným programem pro celou rodinu v sobotu 8. června 2024 ve Valdštejnské zahradě v Praze vyvrcholí letošní v pořadí osmý ročník celostátního festivalu ZUŠ Open. Na 1 000 účinkujících z 55 základních uměleckých škol ze všech krajů republiky nabídne mezi 13:00 až 21:00 hod. na dvou scénách desítky koncertů nejrůznějších žánrů i divadelních a tanečních představení. Program doplní i nejrůznější výtvarné workshopy, keramická dílna pro děti a výstava. Účinkující ze ZUŠ podpoří také řada předních umělců, například klavírní virtuos Karel Košárek, choreografka Hana Achilles či Karlovarský symfonický orchestr. V průběhu celého odpoledne budou mladí umělci vystupovat také v okolí metra Malostranská a Klárova.
7. červen 2024 15:00
Kultura, Praha