Úvod > Aktuality > Provoz pražského metra letos slaví 40. výročí
Soupravy pražského metra letos slaví 40. výrocí
"> Soupravy pražského metra letos slaví 40. výrocí "> Staré soupravy se vydávají na cestu už jen v rámci historických jízd "> První vozy Ecs dorazily na Nádraží Krc presne 16. ríjna 1973 v 16:36 hodin
Zážitky

Provoz pražského metra letos slaví 40. výročí

  • Vydáno5. května 2014
V loňském roce oslavily sovětské soupravy v pražském metru kulaté 40. výročí. V letošním roce se slaví 40. výročí zahájení provozu pražského metra. Oslavy proběhnou ve dnech 5. až 9. května.

Historická soupravaV rámci oslav bude připravený bohatý programV úterý 6. května od 13.00 hodin uvidíte ve vestibulu stanice metra linky C Florenc expozici Metro ve světě, která na panelu velkém 6,4 × 2,4 metru představí unikátní mapu městských metro systémů celého světa. Na přehledných tabulkách “NEJ” navíc zjistíte, které metro je nejstarší, nejdelší, nebo například nejsevernější. Panel bude k vidění do do 2. června 2014.

Středa 7. května bude od 6.00 do 21.40 hodin patřit již třetímu ročníku tradiční akce Dopravního podniku Nalaďte se v metru. Na „šňůře” 45 koncertů ve stanicích metra Muzeum, Florenc, Budějovická, Vyšehrad a Hlavní nádraží se ve 40minutových vystoupeních představí na 34 hudebních těles z Konzervatoře a Vyšší odborné školy Jaroslava Ježka. Ve stanici Vltavská se pak vystřídá Pěvecký sbor DPP s kapelami vybranými z řad veřejnosti na základě konkurzu po výzvě na webu DPP.

V den státního svátku v 9 hodin a 19 minut vyjede ze stanice Kačerov souprava metra Ečs a sveze vás úsekem I.C do stanice Sokolovská (dnešní Florenc). Přesně takto proběhla před 40 lety zahajovací jízda pražského metra. V 9.53 hodin vjedou společně do stanice Kačerov historická souprava Ečs a pětivozová souprava 81-71, která v roce 1980 zahájila provoz úseku II.C Kačerov – Kosmonautů (dnešní Háje). Společné setkání těchto souprav proběhne také v 16.34 hodin ve stanici Hlavní nádraží. Svézt se historickými soupravami bude možné až do 17 hodin.

První vozy Ečs dorazily na Nádraží Krč přesně 16. října 1973 v 16:36 hodin. Z nádraží byly následně převezeny do depa metra Kačerov, kde probíhala jejich příprava a posléze i první testovací jízdy vozů. Od počátku roku 1974 se soupravy začaly zkoušet v tunelech pražského metra v nepravidelném testovacím provozu. Vozy Ečs se vyráběly v letech 1972 až 1976. Kromě tří vozů s evidenčními čísly 1083, 1084 a 1085, které jsou součástí historické soupravy, vlastní Dopravní podnik hl. m. Prahy ještě vůz číslo 1009, ten můžete dosud obdivovat v expozici střešovického Muzea MHD.

V pátek 9. května 2014 bude připravena výstava napříč stanicemi metra Hradčanská, Malostranská, Náměstí Míru, Jiřího z Poděbrad, Flora, Želivského, Palmovka, Invalidovna, Florenc, Můstek B, Karlovo náměstí, Nové Butovice, Nádraží Holešovice, Vltavská, Vyšehrad, Pražského povstání, Kačerov, Chodov, Háje. Každé z 24 uměleckých děl bude opatřeno tabulkou se základní informací o názvu díla, jeho autorovi a rokem vzniku. Dále až do 2. června 2014 budou u těchto děl umístěny velké informační panely, které tato díla představí detailně. 

Muzeum MHD – Muzeum městské hromadné dopravy v Praze

Muzeum MHD – Muzeum městské hromadné dopravy v Praze

V tramvajové vozovně v Praze-Střešovicích se nachází jedinečná sbírka památek z historie městské hromadné dopravy v hlavním městě ČR. Jsou v ní představeny více než čtyři desítky historických vozidel a mnoho dalších exponátů – modelů, fotografií, historických dokumentů, jízdenek a plánků.