Úvod > Aktuality > Soubor lidových staveb Vysočina letos slaví 45. sezónu a zve na Velikonoce
Soubor lidových staveb Vysočina letos slaví 45. sezónu a zve na Velikonoce
"> ">
Památky

Soubor lidových staveb Vysočina letos slaví 45. sezónu a zve na Velikonoce

  • Vydáno4. dubna 2017
V pátek 14. dubna bude ve skanzenu na Veselém Kopci zahájena jubilejní 45. návštěvnická sezóna. Pro tento slavnostní okamžik je připraven program s názvem Velikonoce na Veselém Kopci. Od Velkého pátku 14. 4. do Pondělí velikonočního 17. 4. budete mít možnost prohlédnout si interiéry roubenek doplněné o ukázky velikonočního pečiva, zdobených vajíček a dalších tradičních předmětů. Betlém Hlinsko připomíná velikonoční zvyky již od 4. dubna.
Veselý kopecJubilejní 45. sezónu Souboru lidových staveb Vysočina zahájí v pátek 14. dubna muzeum v přírodě na Veselém kopci, který si připravil program s názvem Velikonoce na Veselém Kopci. Dozvíte se tu například o tom, proč se na Zelený čtvrtek peklo pečivo zvané jidáše, jaké byly tradiční způsoby zdobení kraslic na Horácku, nebo co lidé žijící před sto lety jedli na Boží hod velikonoční. Zajímavé jistě budou i ukázky zhotovování velikonočních předmětů: pletení pomlázek, zdobení kraslic různými technikami, pečení a tvarování velikonočního pečiva a dalších.

VelikonoceNa Veselý Kopec totiž přijali pozvání lidoví řemeslníci, kteří nejen předvedou svoji dovednost, ale nabídnou své výrobky k prodeji. Po všechny dny si budou moci děti, ale i odvážní dospělí, vyzkoušet tradiční jarní hry – například tlučení špačků, honění obruče, chůzi na chůdách. Připraven je doprovodný program: v pátek 14. dubna vystoupí folklorní soubor Kohoutek z Chrudimi a v neděli 16. 4. vesele zahraje dechový kvintet Mrákotínka z Mrákotína. V pátek 14. dubna bude poprvé ve statku z Mokré Lhoty otevřena výstava s názvem Mozaika tradiční lidové kultury Pardubického kraje, která přiblíží fenomény z oblasti lidové kultury zapsané na krajském seznamu nemateriálního dědictví. Zároveň bude slavnostně pokřtěna knížka věnovaná historii vzniku SLS Vysočina.

Velikonoční jídla připravená podle tradičních receptů bude nabízet i Hospoda Na vejměnku přímo v areálu muzea. K dopravě na Veselý Kopec můžete využít i pravidelné autobusové linky. O Velikonocích bude Veselý Kopec přístupný denně i v pondělí 17. 4. od 9 do 16 hodin.
 

Velikonoce na Betlémě si prohlédnete již nyní

Betlém HlinskoBetlém Hlinsko připomíná velikonoční zvyky již od úterý 4. dubna. Na výstavě Velikonoce na Betlémě, která je k vidění do 30. dubna, naleznete ve zdejších roubenkách expozice připomínající tradiční obyčeje vztahující se k předvelikonočnímu období i samotným Velikonocím.

Dozvíte se například, proč měly neděle před Velikonocemi tak zvláštní názvy, například neděle Kýchavná, Družebná nebo Pražná. Ale také zjistíte, jaké obyčeje provázely Velký pátek a Bílou sobotu. Případně co všechno mohou prozradit tradiční ornamenty na kraslicích. V roubenkách jsou například nachystány ukázky vajíček zdobených tradičními způsoby, různé tvary jarního obřadního pečiva, které se v minulosti pekly. 8. a 9. dubna výstavu doplní ukázky zdobení kraslic tradičními způsoby.

Program Velikonoce na Betlémě můžete navštívit od úterý do neděle od 8:30 do 12 a od 12:30 do 16 hodin. Na Velikonoční pondělí 17. 4. bude rovněž otevřeno ve stejných hodinách.
Skanzen Veselý Kopec – pohled do vesnické historie

Skanzen Veselý Kopec – pohled do vesnické historie

V malebném kraji na pomezí Železných hor a Žďárských vrchů, jehož rozmanitá přírodní krása okouzlovala a okouzluje mnohé známé malíře, navštivte jediné muzeum v přírodě v Pardubickém kraji, Muzeum v přírodě Vysočina.

Betlém Hlinsko – památková rezervace na Vysočině

Betlém Hlinsko – památková rezervace na Vysočině

Památková rezervace Betlém v Hlinsku je jednou z expozic Muzea v přírodě Vysočina, jediného muzea v přírodě v Pardubickém kraji. Jde o soubor roubených a zděných domků, které si tu v první polovině 18. století postavili drobní městští řemeslníci.

Další aktuality

28.9.
2022
Plno bramborových jídel bude k ochutnání ve skanzenu Veselý Kopec

Plno bramborových jídel bude k ochutnání ve skanzenu Veselý Kopec

Pardubický kraj | Gurmánská turistika
5.8.
2022
Deset výletů na hradní rozhledny

Deset výletů na hradní rozhledny

Pardubický kraj | Památky