Úvod > Aktuality > Užijte si masopustní obchůzky na Hlinecku s poťouchlými maškarami
Kultura

Užijte si masopustní obchůzky na Hlinecku s poťouchlými maškarami

Masopustní obchůzky na Hlinecku tvoří průvody masek, které se po desetiletí nemění, mají podobu a role ustálené a předávané po generace. Kostýmy se v rodinách ve vybraných vesnicích předávají a každý z maškarádů o ně pečuje. Těmi vesnicemi jsou především Hamry, Studnice, Vortová a místní část města Hlinska Blatno. Zdejší obchůzky jsou také od roku 2010 zapsané na reprezentativním seznamu UNESCO. Zažít maškary v akci můžete v následujících týdnech, kdy bude probíhat oblíbený masopust. Každá z vesnic vás zve na tradiční obchůzku v jiný čas, od konce ledna do poloviny února.
maškary hlineckoMasopustní maškary (masky) se na Hlinecku dělí do dvou skupin: na červené a černé. Označení nevzniklo podle barev kostýmů, ale podle jejich role během obchůzky. Masky červené vedou celý průvod dům od domu. Jeho obyvatelům přejí zdraví a štěstí a čtveřice tanečníků, zvaných turci, také před každým domem obřadně tančí. Skupina černých masek baví všechny přihlížející nejrůznějšími žerty, válí se s nimi po zemi (nejlépe ve sněhu) a honí se s dětmi i mládeží.

masopust hlineckoV čele veselého průvodu kráčí maska zvaná laufr nebo strakatý, který obvykle kolem osmé hodiny ranní požádá představitele obce o povolení k obchůzce. Po jeho získání pak celý den vede tato maska průvod všech maškar pěkně dům od domu. Žádný dům se nesmí vynechat a všude musí masky zatancovat a popřát vše dobré. Kostým laufra tvoří bílá halena, bílé kalhoty a vysoká špičatá čepice. Vše je pošité barevnými odstřižky látek. Těch má být 365, stejně jako dnů v roce. A jejich pestrá barevnost znázorňuje různorodost každého dne v životě člověka. Další zajímavou maskou je určitě maska slaměného. Jak název napovídá, kostým je upleten ze slámy. Jedná se o žitnou slámu, která je pěkně dlouhá. Slaměný se válí s přihlížejícími ženami po zemi, aby se na ně přenesla plodivá síla. Někteří přihlížející diváci trhají ze sukně slaměného stébla, aby je následně dali do posad husám, kachnám nebo do kurníků slepic. Podle tradice si tak zajistí, že bude drůbež prospívat.

 
Maškary na Veselém Kopci, v Hamrech, Blatně, Studnici i Vortové 

hlinecko masopustCelá obchůzka většinou trvá do pozdních odpoledních hodin. Následně se masky i všichni přihlížející shromáždí na předem dohodnutém místě, kde se koná závěr masopustního veselí. Na Hlinecku jej tvoří obyčej zvaný porážení kobyly. Jedna z maškar přečte testament, v němž jsou vypořádány domnělé hříchy této masky i zmíněny významné či veselé události v obci. Kobyla je pak symbolicky odsouzena k poražení. Ortel vykoná maska zvaná ras. Po chvilce, kdy se masky s kobylou loučí, vypije kobyla něco na zahřátí, vyskočí a všichni začnou vesele tančit. Tak na Hlinecku končí nejen daná obchůzka, ale i celé masopustní období.

To vše můžete zažít 27. lednaMuzeu v přírodě Vysočina na Veselém Kopci v podání studnické maškary. Ve stejný den se masopustní obchůzka koná také v Hamrech u Hlinska a dále 4. února v místní části města Hlinsko – v Blatně a 10. února ve vesnicích Studnice a Vortová. Již tradiční rozloučení s masopustem můžete navštívit 13. února Hlinsku, kde dopoledne projde městem průvod dětských masek a odpoledne proběhne obchůzka v podání blatenské maškary přímo v památkové rezervaci Betlém Hlinsko.

Průvodce postním obdobím
Skanzen Veselý Kopec – pohled do vesnické historie

Skanzen Veselý Kopec – pohled do vesnické historie

V malebném kraji na pomezí Železných hor a Žďárských vrchů, jehož rozmanitá přírodní krása okouzlovala a okouzluje mnohé známé malíře, navštivte jediné muzeum v přírodě v Pardubickém kraji, Muzeum v přírodě Vysočina.

Betlém Hlinsko – památková rezervace na Vysočině

Betlém Hlinsko – památková rezervace na Vysočině

Památková rezervace Betlém v Hlinsku je jednou z expozic Muzea v přírodě Vysočina, jediného muzea v přírodě v Pardubickém kraji. Jde o soubor roubených a zděných domků, které si tu v první polovině 18. století postavili drobní městští řemeslníci.

Další aktuality

Navštivte stálou Expozici masopustních obchůzek v Hlinsku

Stálá expozice masopustních masek a obchůzek z Hlinecka, které jsou od roku 2010 součástí světového nehmotného kulturního dědictví UNESCO, je otevřena v památkové rezervaci Betlém v Hlinsku. Ve zpřístupněných roubenkách si můžete prohlédnout dílny a obydlí tkalce, hračkáře, ševce, pilníkáře nebo továrního dělníka. V jednom z roubených domků naleznete expozici vesnických masopustních obchůzek a masek z Hlinecka.
Pardubický kraj | Kultura

Rozloučení s masopustem proběhne na Betlémě v Hlinsku

V úterý 13. února 2024 se bude Hlinsko loučit s masopustem. I tento program připomene skutečnost, že masopustní obchůzky z Hlinecka jsou součástí světového kulturního dědictví UNESCO. Celodenním programem ožije celé město. Součástí programu bude i možnost prohlídky masopustní expozice v domku č. p. 362.
Pardubický kraj | Kultura

První hříbátko roku 2024 v Národním hřebčíně Kladruby je klisnička Pariota

Prvním letošním hříbětem Národního hřebčína Kladruby nad Labem je starokladrubská klisnička Pariota, která obohatí vrané stádo hřebčína ve Slatiňanech. První starokladrubátko letošního roku přišlo na svět 3. února 2024. Do hřebčínů ve Slatiňanech a Kladrubech můžete nahlédnout v rámci speciálních prohlídek, které se konají během probíhajících jarních prázdnin.
Pardubický kraj | Letní sporty

Masopustní průvod Vortová vyrazí na svou cestu už tuto sobotu

V obci Vortová, jakož i v několika dalších obcích v okolí Hlinska v Čechách, se dodnes zachovává stará lidová tradice obcházení masopustního průvodu maškar, lidově se tomuto zvyku v tomto kraji říká vostatky. Starobylá tradice byla zapsána na seznam kulturních památek UNESCO. Také letos se můžete na svérázné maškary přijít podívat, a to už tuto sobotu 10. února 2024.
Pardubický kraj | Kultura

V Chrudimi se opět chystají oblíbené jarmarky – první z nich je masopustní

O tom, že jarmarky a trhy zdaleka neprovázejí jen Vánoce a Velikonoce, se přesvědčíte v Chrudimi. Tohle město totiž chystá jarmarky několikrát do roka. Na jarmarky masopustní, Velikonoční, rybí či Kateřinské vás zve portál Kudy z nudy.
Pardubický kraj | Památky

Skiareál Dolní Morava láká na špičkovou crossovou trať

Skiareál Dolní Morava otevřel 5. února 2024 špičkovou crossovou trať i zábavný fun trail. Na crossové trati budee projíždět závodními brankami, profesionálními zatáčkami, terénními vlnami a skoky. Fun trail nabídne klopené zatáčky, terénní vlny a dva tunely. Zařádit si na ní mohou lyžaři i snowboardisti všech věkových kategorií i výkonností.
Pardubický kraj | Zimní sporty

Klášter Králíky láká opět na zimní noční prohlídky!

Vydejte se s průvodcem potemnělými chodbami kláštera Králíky na Hoře Matky Boží na Orlickoústecku! Pod speciálním nočním osvětlením spatříte exponáty, klášterní kryptu i unikátní kapli Svatých schodů. Prohlídka trvá přibližně 60 minut a začíná vždy v 19:30 hod. u vstupu do kostela. Komentovaná prohlídka poutního areálu na Hoře Matky Boží u Králík probíhá za každého počasí a není nutná předchozí registrace.
Pardubický kraj | Památky

V anketě Alej roku 2023 zvítězila Alej ke klášteru Hora Matky Boží u Králík

Anketa Alej roku 2023 má svého vítěze, lépe řečeno vítězku. Z 84 nominovaných alejí z celé České republiky mohla vyhrát jenom jedna... a tou vítěznou se stala alej vedoucí ke klášteru na Hoře Matky Boží u Králík na Orlickoústecku.
Pardubický kraj