Úvod > Aktuality > Sobotní večer v Litomyšli nabídne večerní prohlídky
Nocní Litomyšl je okouzlující
"> Nocní Litomyšl je okouzlující "> Barokní zámecké divadélko v Litomyšli "> Užijte si neobvyklé nocní prohlídky
Památky

Sobotní večer v Litomyšli nabídne večerní prohlídky

  • Vydáno10. srpna 2015
V rámci nočních prohlídek na zámku v Litomyšli se návštěvníci vrátí o 217 let zpět – do předjaří 1798. Tehdy se na zámku připravovala premiéra divadelní hry Milenec a sok v jedné osobě, kterou bylo 22. dubna 1798 slavnostně otevřeno domácí divadlo rodiny Waldsteinů. Prohlídky budou připraveny v sobotu 15. srpna.

Valdštejnové otevírají divadlo (aneb předvečer premiéry 1798), to je název speciálních prohlídek. Návštěvníci se v průběhu prohlídek ocitnou v předvečeru slavnosti i otevření divadla, kdy celým zámkem vládnou přípravy a zkoušky představení. Chystání probíhá za přísného zraku paní hraběnky Marie Františky z Hohenfeldu, které se počínání a rozhazování peněz způsobené manželem, Jiřím Josefem z Waldstein-Wartenbergu, pranic nelíbí.

Divadelní prohlídka, připomínající důležitý večer v Litomyšli – otevření zámeckého divadla, dnes evropského unikátu, provede návštěvníky reprezentačními pokoji 1. patra západního křídla a pochopitelně i samotným zámeckým divadlem.

Noční prohlídky začínají v 19 hodin. Následně pak odcházejí ve 20, 21, 22 hodin a dále podle zájmu. Divadelní prohlídka, připomínající důležitý večer v Litomyšli – otevření zámeckého divadla, vyžaduje rezervaci vstupenek.

Zámecké sklepení v Litomyšli

Zámecké sklepení v Litomyšli

Rozsáhlé sklepení státního zámku Litomyšl, památky zapsané na Seznamu UNESCO, je exklusivním prostorem s neopakovatelnou atmosférou, nabízející relaxaci a odpoutání myšlenek od všedních starostí.

Klášterní zahrady v Litomyšli – obdivujte krásu zahrad i sochy Olbrama Zoubka

Klášterní zahrady v Litomyšli – obdivujte krásu zahrad i sochy Olbrama Zoubka

Klášterní zahrady leží u bývalého piaristického kláštera, mezi dvěma litomyšlskými chrámy nedaleko zámku. Zdobí je altán s výhledem na město, květinové záhony a uprostřed bazén se sousoším od Olbrama Zoubka, který jej městu věnoval.

Prohlídka podzemí v Litomyšli – tajemství ukryté pod zámkem

Prohlídka podzemí v Litomyšli – tajemství ukryté pod zámkem

Prohlídková trasa v podzemních chodbách pod areálem zámku je více než dobrodružná. Čekají vás podzemní odvodňovací chodby, plné tajemných zákoutí a zvuků.

Zámek Litomyšl – renesanční zámek s unikátní sgrafitovou výzdobou

Zámek Litomyšl – renesanční zámek s unikátní sgrafitovou výzdobou

Zámek je zapsán na Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO jako příklad středoevropské šlechtické rezidence z období renesance.