Úvod > Aktuality > Soběslavské slavnosti letos doprovodí Den evropského dědictví
Soběslavské slavnosti letos doprovodí Den evropského dědictví
"> "> Sobeslav "> Sobeslav "> Sobeslav
Kultura

Soběslavské slavnosti letos doprovodí Den evropského dědictví

  • Vydáno12. září 2019
Letošní druhá zářijová sobota 14. září 2019 přivítá již po osmé Soběslavské slavnosti, které tentokrát slibují prolnutí historie se současností. Ve stejný den se totiž bude konat i celonárodní akce Dny evropského dědictví, jenž otevírají zdarma své brány.

Beforeparty v předvečer Soběslavských slavností zahájí koncert oblíbené zpěvačky Anny K., která vystoupí 13. 9. od 21 hodin na hradním nádvoří. Stálici populární hudby doplní milevská kapela GangstaSKA, jíž na pódiu doprovodí Nina Cibulková ze Soběslavi.

Na stejném místě se pak v sobotu 14. 9. od 10:00 do 22:00 budou konat Soběslavské slavnosti. Příchozí se mohou těšit na hry, soutěže a taškařice v parku u Hlásky, otevřeno bude i hradní sklepení a výstava ve věži hláska. Z hudebního programu můžeme zmínit kapelu Keltain, zahraje také staropražská kapela Šmrnc a hřebem večera bude od 20:00 Hradišťan & Jiří Pavlica. Vstupné na sobotní program je dobrovolné; na páteční koncert si můžete vstupenky zakoupit v předprodeji v kanceláři KD nebo na místě.

V rámci Dnů evropského dědictví budou v sobotu 14. září 2019 v Soběslavi zdarma zpřístupněny prostory Rožmberského hradu, strážní věže Hlásky, Blatského muzea – Rožmberského a Smrčkova domu a městské věže u kostela sv. Petra a Pavla. Letošní ročník Dnů evropského dědictví má Národní téma „Památky a zábava“. V prostorách Rožmberského domu bude k vidění prezentace nálezů z archeologického výzkumu soběslavského náměstí.

Městská věž v Soběslavi

Městská věž v Soběslavi

Hranolová věž, významná dominanta města, přilehlá k severní straně sakristie kostela sv. Petra a Pavla, se nachází na náměstí a měří 68 m. Věž byla postavěna v letech 1485-87 Benešem z Trhových Svin a Burianem z Tábora.

Blatské muzeum v Záluží s expozicí loutek

Blatské muzeum v Záluží s expozicí loutek

Malá vesnička u Soběslavi byla málem zapomenuta, ale díky památkovému ústavu v Táboře se opět stala jedním z nejnavštěvovanějších míst v regionu. Najdete zde obnovenou blatskou kovárnu s unikátní černou kuchyní a zároveň exozici loutek.

Blatské muzeum v Soběslavi – Smrčkův a Rožmberský dům

Blatské muzeum v Soběslavi – Smrčkův a Rožmberský dům

Blatské muzeum v Soběslavi je součástí Husitského muzea v Táboře. V současné době jej můžete objevovat ve městě ve dvou renesančních budovách: ve Smrčkově domě a Rožmberském domě.

Kostel sv. Víta v Soběslavi

Kostel sv. Víta v Soběslavi

Vedle staré radnice v Soběslavi se nachází kostel svatého Víta. Jedná se o klenot městských památek. Byl postaven v letech 1374 – 1390 při městském špitále. Originální je obraz sv. Michaela Archanděla.

Rožmberský hrad v Soběslavi

Rožmberský hrad v Soběslavi

Zašlou slávou středověku v Soběslavi na Táborsku je Rožmberský hrad, založený v druhé polovině 14. století Jindřichem z Rožmberka. Hrad jako většina dalších památek ožívá především v letním období. Po rekonstrukci je zde také nová knihovna se zhruba 35.000 svazky.