Úvod > Aktuality > Sněženky, machři a snowboarďáci: kde se točily zimní filmové komedie?
Sněženky, machři a snowboarďáci: kde se točily zimní filmové komedie?
"> "> "> ">
Zimní sporty

Sněženky, machři a snowboarďáci: kde se točily zimní filmové komedie?

  • Vydáno22. listopadu 2021
Vydrž, Prťka, vydrž! Je to sice dál, ale zato horší cesta. Tento způsob zimy zdá se mi býti poněkud nešťastný. Tyto a další oblíbené hlášky z filmového plátna prozrazují, že tentokrát se vydáme po stopách Sněženek a machrů – a kam jinam než do Krkonoš? S novějšími zimními komediemi ale nahlédneme také do Jizerských hor a dokonce až na Slovensko.
Krkonoše mají barrandovští filmaři rádi – z Prahy to sem není daleko, a když se z údolí vydáte na úbočí hor, najdete spousty neokoukaných míst. Ale točilo se i na místech všeobecně známých, zejména v Peci pod Sněžkou a ve Špindlerově Mlýně. Schválně, jestli ta místa poznáte i po letech?
 

Sněženky, machři a Špindlerův Mlýn

filmu Sněženky a machři režiséra Karla Smyczka filmoví fanoušci mluví jako o jedné z nejlepších anebo vůbec nejlepší české teenage komedii. Příběh o lyžařském výcviku studentů gymnázia pod vedením přísného profesora Kardy se v roce 1982 natáčel hlavně ve Špindlerově Mlýně, na plátně se dokonce objevilo i místní informační centrum. Pro scény z interiérů filmaři vybrali Moravskou boudu, jednu z nejhezčích a nejzachovalejších hřebenových horských bud v Krkonoších v nadmořské výšce 1 225 m.

Odehrálo se tu i slavné noční lezení z okna, ale jinak pro venkovní záběry posloužila chata Smetánka Peci pod Sněžkou; ta dokonce film připomíná i na svých webových stránkách. Na plátně se objeví i lyžařský vlek na Hnědý vrch, už dávno nahrazený moderní čtyřsedačkou, klikatá silnice z Vrchlabí do Špindlerova Mlýna a také Martinova bouda, kterou už znáte z komedie Jak vytrhnout velrybě stoličku.
 

Snowboarďáci

Ambice převálcovat Sněženky a machry si dělali o více než dvacet let později Snowboarďáci, filmová komedie režiséra Karla Janáka z roku 2004. Navázal na ni dokonce stejnojmenný seriál, který vysílala Česká televize o rok později. Rozpačité dojmy podtrhuje hodnocení uživatelů Česko-Slovenské filmové databáze, kdy Sněženky mají 80 % a Snowboarďáci pouhých 56 %. Točilo se ve Svatém Petru a opět ve Špindlerově Mlýně, jen na místě chaty Inka od té doby vyrostl luxusní apartmánový dům. Pozadí scény, kde zloději odhodili ukradené snowboardy, vám připomene zimní scénky z komedie Vrchní, prchni! – natáčely se totiž na stejném parkovišti u špindlerovského hotelu Villa Hubertus. Také filmy Milana Cieslara Špindl (2017) a Špindl 2 (2019) se těžko mohly točit jinde než ve Špindlu. Štáb měl zázemí, kostymérnu a maskérnu v hotelu Montana.
 

Zimní filmy režisérky Chytilové

Za podívání stojí oba zimní filmy režisérky Věry Chytilové. Pro mladší Vlčí boudu (na ČSFD hodnocení 69 %) z roku 1986 si štáb rovněž vybral Krkonoše. Pozor, nepatří mezi komedie, řadí se do žánrů dobrodružný / drama / horor / Sci-Fi.  Natáčelo se na nádraží v Poniklé a na Sagasserových boudách, v horské roubené chalupě s vlastní sjezdovkou a lyžařskými vleky. Stojí v nadmořské výšce 1 100 metrů vysoko nad Velkou Úpou, osamocená na romantickém tichém místě přímo v srdci Krkonošského národního parku. Dramatické záběry zimní krajiny kromě Sněžky ale do Krkonoš nepatří, pro ty si filmaři zajeli až do Vysokých Tater.

Kalamita z roku 1980 je filmová lahůdka (na ČSFD hodnocení 74 %) s řadou vynikajících herců od Bolka Polívky přes Dášu Bláhovou až po Janu Synkovou a Jaroslavu Kretschmerovou. Tentokrát filmaři zvolili Jizerské hory, a protože se děj točí kolem železnice a železničářů, do děje se zapojily železniční tratě ze Smržovky do Josefova Dolu a ozubniceTanvaldu do Harrachova. Znalci odhalí i nádraží v Jablonci nad Nisou, nádraží v Dolním Polubném a dokonce uvidíte i kousek slavné sáňkařské dráhy ve Smržovce.
 

Zima na Slovensku

Česká komedie natáčená na Slovensku? Proč ne, velehory jako jsou Vysoké Tatry u nás nemáme. Přímo do zasněžené pohádky a do luxusního hotelu, v němž několik kamarádek společně prožívá vánoční svátky, zve diváky režisér Jakub Kroner v romantické komedii Šťastný nový rok (2019). Pokud nevíte, jak to vypadá u Štrbského plesa, podívejte se na něj: příběh se odehrává v Grand Hotelu Kempinski. Příběh pokračuje filmem Šťastný nový rok 2: Dobro došli (2021), ale tam už se do hor nepodíváte. Jak název napovídá, točilo se v nádherném prostředí u „československého“ moře v Chorvatsku.

Ještě výš do hor láká diváky komedie Ženská na vrcholu (2019) režisérky Lenky Kny. Hlavní role si zahráli Anna Polívková a Martin Dejdar, a natáčelo se v reálném prostředí na vrcholku Chopku v Nízkých Tatrách. Nebyla to žádná selanka: z horské chaty se vybíhalo opravdu do mínus sedmnácti a do vichřice.
Labská bouda v Krkonoších

Labská bouda v Krkonoších

Horský hotel Labská bouda u Špindlerova Mlýna v Krkonoších je po rekonstrukci znovu v provozu. Můžete se zde ubytovat nebo navštívit bufet či restauraci.

Bouda Na Pláni u Špindlerova Mlýna

Bouda Na Pláni u Špindlerova Mlýna

Typická horská bouda se nachází v jedné z nejatraktivnějších lokalit Krkonoš, ve Špindlerově Mlýně, na vrcholu Přední Planina, ve výšce 1 200 m n.m. a 800 m od horní stanice sedačkové lanovky Svatý Petr-Pláň.

Horská Bouda Dvoračky

Horská Bouda Dvoračky

Horská Bouda Dvoračky je jedna z nejstarších bud v Krkonoších. Leží v nadmořské výšce 1140 m n.m. mezi Lysou horou a vrcholem Kotel na křižovatce turistických cest, které se tu zbíhají ze všech směrů – Rokytnice nad Jizerou, Studenova, Harrachova, Míseček, Špindlerova Mlýna a Rezeku.

Naučná stezka Krakonošův příběh

Naučná stezka Krakonošův příběh

Víte kde a jak se Krakonoš narodil? Jestli dostal své jméno po Krkonoších nebo Krkonoše po něm? To vše si můžete přečíst na stezce vedoucí z Medvědína do Špindlerova Mlýna.

Ledopád Labského dolu v Krkonošském národním parku

Ledopád Labského dolu v Krkonošském národním parku

Pokud patříte k milovníkům horolezení, nenechte si ujít zimní variantu tohoto sportu, a to lezení po ledopádech, kterou lze v Krkonoších provozovat zcela legálně na pravém břehu Labe u konce upravované běžecké cesty Buď fit.

Mohyla Hanče a Vrbaty na Zlatém návrší

Mohyla Hanče a Vrbaty na Zlatém návrší

Mohyla nad Vrbatovou boudou na Zlatém návrší, připomíná tragickou událost z 24.3. 1913, kdy zde při lyžařském závodě na 50 km ve sněhové bouři zahynul český závodník Bohumil Hanč a jeho přítel Václav Vrbata, který se mu snažil dojít pro pomoc.

Erlebachova bouda v Krkonoších

Erlebachova bouda v Krkonoších

Erlebachova bouda stojí na horském hřebeni v Krkonošském národním parku, asi šest kilometrů od centra Špindlerova Mlýna. Hostům nabízí bezplatné Wi-Fi a možnost zapůjčení lyžařského vybavení a horských kol.

Ambrožova vyhlídka nad Labským dolem

Ambrožova vyhlídka nad Labským dolem

Ambrožova vyhlídka v Krkonoších se nachází se na červeně značené turistické stezce mezi Labskou boudou a Vrbatovou boudou pod Pančavskou loukou. Svůj název dostala po Jindřichu Ambrožovi, ochránci přírody.

Snowtubing Park Špindlerův Mlýn

Snowtubing Park Špindlerův Mlýn

V našem areálu najdete takřka 200 metrů dlouhé sněhové koryto s několika klopenými zatáčkami, kde zažijete spoustu zábavy a legrace. Atrakci si užijí všechny věkové kategorie. Nejmenší děti (cca do 3 let) sjíždí společně s rodiči, ty starší pak stejně jako dospělí již jezdí sami.

Skiareál Špindlerův Mlýn – sjezdovky i běžky v Krkonoších

Skiareál Špindlerův Mlýn – sjezdovky i běžky v Krkonoších

Skiareál Špindlerův Mlýn provozuje 5 lanových drah a 11 lyžařských vleků ve Špindlerově Mlýně a na Horních Mísečkách, celkem 25 km sjezdových tratí, z kterých je 95% technicky zasněžováno. K dispozici jsou 3 snowparky a U rampa, 2 dětské parky a 85 km běžeckých tratí.

Krkonošský národní park – kouzelná příroda českých nejvyšších hor

Krkonošský národní park – kouzelná příroda českých nejvyšších hor

Krkonoše jsou nejvyšším pohořím České republiky a patří také k nejstudenějším místům u nás. 17. května roku 1963 tu byl díky výjimečným přírodním hodnotám, rozmanité krajině a bohaté historii založen nejstarší český národní park.

Krkonoše na běžkách – ze Špindlu na Luční boudu

Krkonoše na běžkách – ze Špindlu na Luční boudu

Středně náročný výlet vás provede jednou z nejkrásnějších partií našich nejvyšších hor. Trasa začíná u Špindlerovy boudy, prochází Stříbrným návrším na Luční boudu a přes Klínové boudy vás dovede zpět do Špindlerova Mlýna.

Krkonošská magistrála – krkonošská lyžařská cesta

Krkonošská magistrála – krkonošská lyžařská cesta

Celými Krkonošemi od Harrachova až do Žacléře prochází páteřní, 71 km dlouhá, Krkonošská magistrála. Na ni pak navazuje více než 560 km místních lyžařských cest a okruhů.

Krkonoše na běžkách – okruh Žalskou Rozsochou na Benecko

Krkonoše na běžkách – okruh Žalskou Rozsochou na Benecko

Na tomto běžkařském okruhu vás čeká celkové převýšení 348 metrů a celkové klesání 821 metrů. Trasa je to velmi pěkná, středně náročná trasa a vede nádhernou krajinou Krkonoš. Startovním a zároveň i cílovým místem této trasy je Špindlerův Mlýn. Trasa měří necelých 30 km.

Krkonoše na běžkách – běžecké okruhy na Benecku

Krkonoše na běžkách – běžecké okruhy na Benecku

Perfektní úprava, velké množství tras, rozhledy do kraje a vysoká nadmořská výška, to je kombinace, díky níž Benecko nabízí jedny z nejlepších podmínek pro běžecké lyžování v České republice. V okolí Benecka je pro běžkaře připraven o několik turistických i závodních tratí.

Další aktuality

18.5.
2022
Hradecké koupaliště Flošna zahajuje letní sezónu

Hradecké koupaliště Flošna zahajuje letní sezónu

Královéhradecký kraj | Letní sporty
14.5.
2022
V Safari Parku ve Dvoře Králové začíná hlavní sezóna

V Safari Parku ve Dvoře Králové začíná hlavní sezóna

Královéhradecký kraj | Příroda
6.5.
2022
Kladské Pomezí letos slaví 25 let!

Kladské Pomezí letos slaví 25 let!

Královéhradecký kraj | Příroda