Úvod > Aktuality > Sněženky, machři a snowboarďáci: kde se točily zimní filmové komedie?
Zimní sporty

Sněženky, machři a snowboarďáci: kde se točily zimní filmové komedie?

  • Vydáno22. listopadu 2021
Vydrž, Prťka, vydrž! Je to sice dál, ale zato horší cesta. Tento způsob zimy zdá se mi býti poněkud nešťastný. Tyto a další oblíbené hlášky z filmového plátna prozrazují, že tentokrát se vydáme po stopách Sněženek a machrů – a kam jinam než do Krkonoš? S novějšími zimními komediemi ale nahlédneme také do Jizerských hor a dokonce až na Slovensko.
Krkonoše mají barrandovští filmaři rádi – z Prahy to sem není daleko, a když se z údolí vydáte na úbočí hor, najdete spousty neokoukaných míst. Ale točilo se i na místech všeobecně známých, zejména v Peci pod Sněžkou a ve Špindlerově Mlýně. Schválně, jestli ta místa poznáte i po letech?
 

Sněženky, machři a Špindlerův Mlýn

filmu Sněženky a machři režiséra Karla Smyczka filmoví fanoušci mluví jako o jedné z nejlepších anebo vůbec nejlepší české teenage komedii. Příběh o lyžařském výcviku studentů gymnázia pod vedením přísného profesora Kardy se v roce 1982 natáčel hlavně ve Špindlerově Mlýně, na plátně se dokonce objevilo i místní informační centrum. Pro scény z interiérů filmaři vybrali Moravskou boudu, jednu z nejhezčích a nejzachovalejších hřebenových horských bud v Krkonoších v nadmořské výšce 1 225 m.

Odehrálo se tu i slavné noční lezení z okna, ale jinak pro venkovní záběry posloužila chata Smetánka Peci pod Sněžkou; ta dokonce film připomíná i na svých webových stránkách. Na plátně se objeví i lyžařský vlek na Hnědý vrch, už dávno nahrazený moderní čtyřsedačkou, klikatá silnice z Vrchlabí do Špindlerova Mlýna a také Martinova bouda, kterou už znáte z komedie Jak vytrhnout velrybě stoličku.
 

Snowboarďáci

Ambice převálcovat Sněženky a machry si dělali o více než dvacet let později Snowboarďáci, filmová komedie režiséra Karla Janáka z roku 2004. Navázal na ni dokonce stejnojmenný seriál, který vysílala Česká televize o rok později. Rozpačité dojmy podtrhuje hodnocení uživatelů Česko-Slovenské filmové databáze, kdy Sněženky mají 80 % a Snowboarďáci pouhých 56 %. Točilo se ve Svatém Petru a opět ve Špindlerově Mlýně, jen na místě chaty Inka od té doby vyrostl luxusní apartmánový dům. Pozadí scény, kde zloději odhodili ukradené snowboardy, vám připomene zimní scénky z komedie Vrchní, prchni! – natáčely se totiž na stejném parkovišti u špindlerovského hotelu Villa Hubertus. Také filmy Milana Cieslara Špindl (2017) a Špindl 2 (2019) se těžko mohly točit jinde než ve Špindlu. Štáb měl zázemí, kostymérnu a maskérnu v hotelu Montana.
 

Zimní filmy režisérky Chytilové

Za podívání stojí oba zimní filmy režisérky Věry Chytilové. Pro mladší Vlčí boudu (na ČSFD hodnocení 69 %) z roku 1986 si štáb rovněž vybral Krkonoše. Pozor, nepatří mezi komedie, řadí se do žánrů dobrodružný / drama / horor / Sci-Fi.  Natáčelo se na nádraží v Poniklé a na Sagasserových boudách, v horské roubené chalupě s vlastní sjezdovkou a lyžařskými vleky. Stojí v nadmořské výšce 1 100 metrů vysoko nad Velkou Úpou, osamocená na romantickém tichém místě přímo v srdci Krkonošského národního parku. Dramatické záběry zimní krajiny kromě Sněžky ale do Krkonoš nepatří, pro ty si filmaři zajeli až do Vysokých Tater.

Kalamita z roku 1980 je filmová lahůdka (na ČSFD hodnocení 74 %) s řadou vynikajících herců od Bolka Polívky přes Dášu Bláhovou až po Janu Synkovou a Jaroslavu Kretschmerovou. Tentokrát filmaři zvolili Jizerské hory, a protože se děj točí kolem železnice a železničářů, do děje se zapojily železniční tratě ze Smržovky do Josefova Dolu a ozubniceTanvaldu do Harrachova. Znalci odhalí i nádraží v Jablonci nad Nisou, nádraží v Dolním Polubném a dokonce uvidíte i kousek slavné sáňkařské dráhy ve Smržovce.
 

Zima na Slovensku

Česká komedie natáčená na Slovensku? Proč ne, velehory jako jsou Vysoké Tatry u nás nemáme. Přímo do zasněžené pohádky a do luxusního hotelu, v němž několik kamarádek společně prožívá vánoční svátky, zve diváky režisér Jakub Kroner v romantické komedii Šťastný nový rok (2019). Pokud nevíte, jak to vypadá u Štrbského plesa, podívejte se na něj: příběh se odehrává v Grand Hotelu Kempinski. Příběh pokračuje filmem Šťastný nový rok 2: Dobro došli (2021), ale tam už se do hor nepodíváte. Jak název napovídá, točilo se v nádherném prostředí u „československého“ moře v Chorvatsku.

Ještě výš do hor láká diváky komedie Ženská na vrcholu (2019) režisérky Lenky Kny. Hlavní role si zahráli Anna Polívková a Martin Dejdar, a natáčelo se v reálném prostředí na vrcholku Chopku v Nízkých Tatrách. Nebyla to žádná selanka: z horské chaty se vybíhalo opravdu do mínus sedmnácti a do vichřice.
Labská bouda v Krkonoších

Labská bouda v Krkonoších

Horský hotel Labská bouda u Špindlerova Mlýna v Krkonoších je po rekonstrukci znovu v provozu. Můžete se zde ubytovat nebo navštívit bufet či restauraci.

Bouda Na Pláni u Špindlerova Mlýna

Bouda Na Pláni u Špindlerova Mlýna

Typická horská bouda se nachází v jedné z nejatraktivnějších lokalit Krkonoš, ve Špindlerově Mlýně, na vrcholu Přední Planina, ve výšce 1 200 m n.m. a 800 m od horní stanice sedačkové lanovky Svatý Petr-Pláň.

Horská Bouda Dvoračky

Horská Bouda Dvoračky

Horská Bouda Dvoračky musela být roku 2023 stržena kvůli statice poškozené dřevomorkou. Majitel nyní staví její repliku, která by měla být hotova v roce 2025. Stejně jako její předchůdkyně poskytne turistům ubytování.

Naučná stezka Krakonošův příběh

Naučná stezka Krakonošův příběh

Víte kde a jak se Krakonoš narodil? Jestli dostal své jméno po Krkonoších nebo Krkonoše po něm? To vše si můžete přečíst na stezce vedoucí z Medvědína do Špindlerova Mlýna.

Ledopád Labského dolu v Krkonošském národním parku

Ledopád Labského dolu v Krkonošském národním parku

Pokud patříte k milovníkům horolezení, nenechte si ujít zimní variantu tohoto sportu, a to lezení po ledopádech, kterou lze v Krkonoších provozovat zcela legálně na pravém břehu Labe u konce upravované běžecké cesty Buď fit.

Mohyla Hanče a Vrbaty na Zlatém návrší

Mohyla Hanče a Vrbaty na Zlatém návrší

Mohyla nad Vrbatovou boudou na Zlatém návrší, připomíná tragickou událost z 24.3. 1913, kdy zde při lyžařském závodě na 50 km ve sněhové bouři zahynul český závodník Bohumil Hanč a jeho přítel Václav Vrbata, který se mu snažil dojít pro pomoc.

Erlebachova bouda v Krkonoších

Erlebachova bouda v Krkonoších

Erlebachova bouda stojí na horském hřebeni v Krkonošském národním parku, asi šest kilometrů od centra Špindlerova Mlýna. Hostům nabízí bezplatné Wi-Fi a možnost zapůjčení lyžařského vybavení a horských kol.

Ambrožova vyhlídka nad Labským dolem

Ambrožova vyhlídka nad Labským dolem

Ambrožova vyhlídka v Krkonoších se nachází se na červeně značené turistické stezce mezi Labskou boudou a Vrbatovou boudou pod Pančavskou loukou. Svůj název dostala po Jindřichu Ambrožovi, ochránci přírody.

Snowtubing Park Špindlerův Mlýn

Snowtubing Park Špindlerův Mlýn

V našem areálu najdete takřka 200 metrů dlouhé sněhové koryto s několika klopenými zatáčkami, kde zažijete spoustu zábavy a legrace. Atrakci si užijí všechny věkové kategorie. Nejmenší děti (cca do 3 let) sjíždí společně s rodiči, ty starší pak stejně jako dospělí již jezdí sami.

Skiareál Špindlerův Mlýn – sjezdovky i běžky v Krkonoších

Skiareál Špindlerův Mlýn – sjezdovky i běžky v Krkonoších

Skiareál Špindlerův Mlýn provozuje 5 lanových drah a 11 lyžařských vleků ve Špindlerově Mlýně a na Horních Mísečkách, celkem 25 km sjezdových tratí, z kterých je 95% technicky zasněžováno. K dispozici jsou 3 snowparky a U rampa, 2 dětské parky a 85 km běžeckých tratí.

Krkonošský národní park – kouzelná příroda českých nejvyšších hor

Krkonošský národní park – kouzelná příroda českých nejvyšších hor

Krkonoše jsou nejvyšším pohořím České republiky a patří také k nejstudenějším místům u nás. 17. května roku 1963 tu byl díky výjimečným přírodním hodnotám, rozmanité krajině a bohaté historii založen nejstarší český národní park.

Krkonoše na běžkách – ze Špindlu na Luční boudu

Krkonoše na běžkách – ze Špindlu na Luční boudu

Středně náročný výlet vás provede jednou z nejkrásnějších partií našich nejvyšších hor. Trasa začíná u Špindlerovy boudy, prochází Stříbrným návrším na Luční boudu a přes Klínové boudy vás dovede zpět do Špindlerova Mlýna.

Krkonošská magistrála – krkonošská lyžařská cesta

Krkonošská magistrála – krkonošská lyžařská cesta

Celými Krkonošemi od Harrachova až do Žacléře prochází páteřní, 71 km dlouhá, Krkonošská magistrála. Na ni pak navazuje více než 560 km místních lyžařských cest a okruhů.

Krkonoše na běžkách – okruh Žalskou Rozsochou na Benecko

Krkonoše na běžkách – okruh Žalskou Rozsochou na Benecko

Na tomto běžkařském okruhu vás čeká celkové převýšení 348 metrů a celkové klesání 821 metrů. Trasa je to velmi pěkná, středně náročná trasa a vede nádhernou krajinou Krkonoš. Startovním a zároveň i cílovým místem této trasy je Špindlerův Mlýn. Trasa měří necelých 30 km.

Krkonoše na běžkách – běžecké okruhy na Benecku

Krkonoše na běžkách – běžecké okruhy na Benecku

Perfektní úprava, velké množství tras, rozhledy do kraje a vysoká nadmořská výška, to je kombinace, díky níž Benecko nabízí jedny z nejlepších podmínek pro běžecké lyžování v České republice. V okolí Benecka je pro běžkaře připraven o několik turistických i závodních tratí.

Další aktuality

Skalní města, kde (možná) nepotkáte davy lidí a nezaplatíte ani kačku

Vadí vám davy lidí ve známých lokalitách, jako je Adršpach, Prachovské skály nebo Hruboskalské skalní město? Pokud dáváte přednost komornějším místům na výlet, která nejsou navíc zpoplatněna, jeďte jinam, skalních měst je u nás habaděj. Neslibujeme, že v nich budete sami, ale rozhodně v nich nečekejte obrovský nával turistů.
Královéhradecký kraj | Příroda

Využijte krkonošské cyklobusy v nové sezóně!

Také letos se můžete v Krkonoších těšit na hustou síť cyklobusů, které až do 1. října 2023 zajišťují pravidelnou přepravu mezi atraktivními místy našich nejvyšších hor a městy ležícími pod nimi. K dispozici je devět tras autobusů a několik zvláštních spojů ve Špindlerově Mlýně. Užijte si dlouhé sjezdy do údolí!
Královéhradecký kraj | Letní sporty

Přírodu na Sněžce ochrání sítě i letos

Správa Krkonošského národního parku ve snaze ochránit vzácnou a zranitelnou přírodu vrcholu Sněžky před náporem neukázněných návštěvníků opět přistoupila k instalaci ochranných sítí oddělujících prostor pro turisty od prostoru pro přírodu. Ty lemují přístupové cesty na Sněžku od konce května 2022 až do konce října.
Královéhradecký kraj | Příroda

Léto v Krkonoších – tipy na výlety pěšky, na kolech i s dětmi

Chystáte se v létě do Krkonoš? Chcete si užít aktivní rodinnou dovolenou, svézt se kabinovými nebo sedačkovými lanovkami na vrcholky hor a vydat se na hřebenové túry nebo na výlety s kočárkem? Pár tipů pro prima krkonošskou dovolenou vám nyní nabízí portál Kudy z nudy.
Královéhradecký kraj | Letní sporty

Na skok přes hranice: 10 + 1 tip pro výlet na Broumovsko

Prozkoumejte s portálem Kudy z nudy všechny krásy Broumovska! Je to skvělý tip ne na jeden, ale hned několik výletů. Navštívíme Broumov, Broumovský klášter i Broumovské stěny, zavedeme vás do skal a lesů, ukážeme vám kamennou zoo i obří kamenné hřiby, a nakonec se na skok podíváme do národního parku Stolové hory k sousedům do Polska.
Královéhradecký kraj | Příroda

I do Krkonoš přichází léto: Mapa republiky má nyní dokonalý tvar

I v Krkonoších už končí zima. Alespoň podle místních obyvatel, kteří tvrdí, že dokud neroztaje sněhové pole zvané Mapa republiky, zima ještě neřekla poslední slovo. Právě aktuální horké dny značně zmenšily zbytky sněhu, který zůstával na svahu Studniční hory. Sníh na sněhovém poli nyní připomíná bývalé Československo se Slovenskem a Podkarpatskou Rusí. Podle aktuálních odhadů by sníh z Mapy republiky mohl úplně zmizet během července.
Královéhradecký kraj | Příroda

Procházkové okruhy Hradcem Králové zvou k pěkné procházce

Hradec Králové bývá nazýván "učebnicí architektury pod širým nebem". Ti, kteří chtějí sloučit příjemné s užitečným a při cestách za poznáním zapojit i své tělo, jistě uvítají čtyři procházkové okruhy, které vedou městem. Jedná se o okruhy Historické město, Pevnost, Salon republiky a Současná architektura. Navíc si můžete porovnat, jak město vypadalo před lety, díky historickým fotografiím na stojanech prvního, druhého a třetího okruhu. Pro zvídavé děti je připravena brožurka Hradec Králové hrou a příznivci chytrých mobilních telefonů se mohou zapojit do outdoorové hry Munzee.
Královéhradecký kraj | Památky

Nejnavštěvovanější turistické cíle v kategorii Přírodní turistické cíle

Adršpach, labyrint věží a soutěsek, jímž se proplétá řeka Metuje, je největší a nejdivočejší skalní město ve střední Evropě. Kdo se vypraví do Českého Švýcarska určitě zavítá do Edmundovy a Divoké soutěsky a další místa národního parku. V seznamu nejnavštěvovanějších přírodních turistických cílů mají své pevné místo hora Sněžka, Prachovské skály i Punkevní jeskyně, nejvyhledávanější podzemní prostory Moravského krasu s propastí Macochou.
Královéhradecký kraj | Příroda