Úvod > Aktuality > Smetanovy Jabkenice slaví letos 100. výročí

Smetanovy Jabkenice slaví letos 100. výročí

Vydáno 8. června 2019
V sobotu 8. června se v Památníku Bedřicha Smetany v Jabkenicích koná již 100. ročník tradiční hudební slavnosti! Přijeďte si i vy poslechnout krásnou hudbu, zajímavé komentované prohlídky anebo filmová projekce do jabkenické myslivny. Program se zde koná od 9 do 17 hodin.
Bedřich Smetana JabkeniceObec Jabkenice pořádá ve spolupráci s Národním muzeem 100. ročník hudební slavnosti Smetanovy Jabkenice. Hudební, pěvecká a taneční vystoupení doprovodí komentované prohlídky, filmová projekce o historii festivalu aj. Během slavnosti vystoupí: M. Nostitz Quartet, The Wings, Ludmila Pavlová, Dobrovan, Hlahol Nymburk, Quantum Tet, Voice Boys a další hudební tělesa. Program jubilejního ročníku probíhá od 10 do 17 hodin. Vstupné je dobrovolné.

Obec Jabkenice nedaleko Mladé Boleslavi je pevně spojena s posledním desetiletím života a tvorby hudebního skladatele Bedřicha Smetany (1824 - 1884). V jabkenické myslivně v bezprostřední blízkosti rozsáhlé, dodnes zachované obory knížat Thurn-Taxisů, působil od roku 1875 Smetanův zeť Josef Schwarz. Skladatel prožil v tomto malebném místě posledních deset let života a inspirován prostředím vytvořil celou řadu svých vrcholných děl.
Jabkenická obora

Jabkenická obora

Jabkenická obora leží 1 km východně od Jabkenic. Byla založena roku 1750 rodem Fürstenberků pro chov divoké a cizokrajné zvěře. Roku 1943 byla zrušena a po roce 1964 opět obnovena. Dnes se využívá pro chov daňků a přístupná je jen po vyhrazených cestách.

Památník Bedřicha Smetany v Jabkenicích

Památník Bedřicha Smetany v Jabkenicích

Obec Jabkenice nedaleko Mladé Boleslavi je pevně spojena s posledním desetiletím života a tvorby hudebního skladatele Bedřicha Smetany (1824-1884). V jabkenické myslivně v bezprostřední blízkosti rozsáhlé, dodnes zachované obory knížat Thurn-Taxisů, působil od r. 1875 Smetanův zeť Josef Schwarz.