Úvod > Aktuality > Slovanskou epopej čeká asijské turné
Slovanskou epopej čeká asijské turné
Kultura

Slovanskou epopej čeká asijské turné

  • Vydáno28. ledna 2017
Jedno z nejznámějších děl secesního malíře Alfonse Muchy, Slovanská epopej, které bylo po desetiletí vystaveno jen v Česku, se vydá na pouť po světě. Začátkem března slavný cyklus odcestuje do Asie. V rámci Roku české kultury, který v Japonsku probíhá k šedesátiletému výročí navázání vzájemných diplomatických vztahů, bude Epopej vystavena v Tokiu od března do června. Pak měla být zhruba na tři roky převezena do Číny. Kvůli obavám odborníků od tohoto záměru ministerstvo v prosinci oficiálně odstoupilo.

Cyklus dvaceti velkoformátových obrazů, kterými malíř shrnul dějiny slovanských národů, vznikal v ateliéru na zámku Zbiroh ve středních Čechách a poprvé byl vystaven roku 1928. Během druhé světové války bylo dílo před nacisty pečlivě ukryto, aby nehrozilo jeho zničení nebo krádež. Alfons Mucha si s myšlenkou vytvoření Epopeje si pohrával už na začátku 20. století. Ale na takovou práci neměl tehdy dostatek financí. Začátkem 20. století však našel mecenáše průmyslníka Charlese Cranea, který byl ochotný dílo financovat. Malba velkoformátových pláten mu zabrala osmnáct let.
 

Epopej poprvé v Asii

Slovanská epopejCesta velkoformátových pláten je unikátní. Nejdříve obrazy zamíří do Japonska. V tokijském National Center of Art uvidí lidé Muchovo dílo od 7. března do 5. června 2017 v rámci Roku české kultury a v rámci oslav šedesátého výročí obnovení diplomatických vztahů mezi Českou republikou a Japonským císařstvím.
 
V současné době probíhají jednání, že plátna se poté přemístí do Jižní Koreje a USA, ale smlouvy ještě nejsou uzavřeny. Nicméně je pravděpodobné, že v roce 2018 budou obrazy k vidění i tam.
 

Kdy se nám plátna vrátí opět do Prahy?

EpopejAž do konce roku 2016 byly obrazy umístěny ve Veletržním paláci v Praze, který patří Národní galerii. Nicméně když Alfons Mucha plátna daroval českému státu, vymínil si, že pro ně bude postavena odpovídající nová výstavní budova. Zatím se tak kvůli druhé světové válce i poválečnému vývoji nestalo. Podle nejnovějších zpráv by měla být nová výstavní síň pro Slovanskou epopej vybudována v místě někdejšího železničního nádraží v Praze na Těšnově.
 

Po stopách Muchova díla

PlakátSlovanskou epopej sice hned tak neuvidíme, ale míst spojených s Alfonsem Muchou nalezneme dostatek. Tak například slavnou plakátovou tvorbu Alfonse Muchy a také díla z pozdějšího období můžete vidět v pražském Kaunickém paláciPanské ulici, kde objevíte útulné Mucha Museum Kaunickém paláciPanské ulici. Souhrnně vám Muchovo dílo představí také expozice v rodných Ivančicích. Prohlédnout si zde můžete například skici ke Slovanské epopeji, studie k vitráži okna v katedrále sv. Víta v Praze a řadu dalších grafických prací.
 
Zámek TbirohBěhem Muchova pobytu v Americe, kde slavný malíř působil na akademiích v New Yorku, Chicagu a Filadelfii, se zrodila myšlenka Slovanské epopeje. Realizoval ji však, jak již bylo řečeno, až po roce 1910 a po návratu do Čech. Malířovým domovem se od roku 1912 až do roku 1928 stalo východní křídlo zámku Zbiroh a jako ateliér pro obří plátna posloužil velký zámecký sál. Při prohlídce navštívíte nejenom tyto prostory, ale v malé galerii zámeckého šenku je k vidění také výstava soukromých fotografií, které Alfons Mucha vytvořil během svého pobytu. Na Zbirohu funguje v zimním období speciální zimní trasa, na které secesní salonek zahrnující tvorbu Alfonse Muchy nemůže chybět.
 
Pokud jste z jižní Moravy, nenechte si rozhodně ujít Den otevřených dveří radnice v Hrušovanech nad Jevišovkou, kde se podařilo zrestaurovat unikátní dílo – vůbec první dílo Alfonse Muchy, které vytvářel na zakázku. V roce 1882 tehdy neznámého Muchu pozval zdejší pan hrabě, aby strop vymaloval. Umělec tehdy působil v Mikulově, kde se živil podobiznami, a hrabě si všiml, že je velmi šikovný, a zadal mu výzdobu interiéru domu. Fresky budou přístupné ve čtvrtek 2. a v sobotu 4. února 2017.
Slovanská epopej na zámku Moravský Krumlov

Slovanská epopej na zámku Moravský Krumlov

Cyklus 20 monumentálních obrazů inspirovaných slovanskou mytologií a dějinami Čechů, Moravanů a Slezanů se během let 2021-2026 vrací na zámek Moravský Krumlov. Opravené prostory zámku splňují nejpřísnější kritéria vyžadující pro vystavení pláten.

Muzeum Alfonse Muchy v Praze

Muzeum Alfonse Muchy v Praze

Muchovo muzeum, první muzeum na světě věnované životu a dílu proslulého, světově známého představitele secese, Alfonsu Muchovi, je umístěno v barokním Kaunickém paláci v Panské ulici na Starém Městě v Praze.

Národní galerie v Praze – Veletržní palác: Umění 19., 20. a 21. století

Národní galerie v Praze – Veletržní palác: Umění 19., 20. a 21. století

Veletržní palác je sídlem Národní galerie v Praze od roku 1976. Stálá expozice umění Umění 19., 20. a 21. století seznamuje ve třech podlažích Veletržního paláce s vývojem českého i zahraničního výtvarného umění v kontinuitě posledních třech staletí.

Expozice Alfonse Muchy v Ivančicích

Expozice Alfonse Muchy v Ivančicích

Expozice je z důvodu rekonstrukce dočasně uzavřena. Nová expozice by měla zmapovat postupně jednotlivá období života slavného malíře od dětství až po jeho smrt v roce 1939. V památníku lze zhlédnout výstavu děl Alfonse Muchy, která je součástí tzv. Muchovy stezky.

Další aktuality

Tradice: dřevo ve všech podobách aneb betlémy, loutky, vory, mosty i skanzeny

Vypravte se s Kudy z nudy na výlety za krásami dřeva a uměním řezbářských mistrů. Tradice výroby dřevěných předmětů je dlouhá tisíce let a má celou řadu podob. Dřevo je ekologické a příjemné na pohled, a díky svým přirozeným vlastnostem a udržitelnosti má i v dnešním světě spoustu možností využití. Vydejte se je objevovat společně s námi!
Kultura

Seznamte se: nejlepší čeští ilustrátoři a jejich kreslení a animovaní hrdinové

Kocour Mikeš, Mach a Šebestová, Krteček anebo Broučci: nebýt nejlepších českých ilustrátorů, neexistovali by. Neznali bychom ani secesní krásky Alfonse Muchy nebo pravěké krajiny Zdeňka Buriana – a to by byla rozhodně škoda!
Kultura

Oslavte svátek svatého Václava zajímavým výletem

Český kníže sv. Václav byl zavražděn ve Staré Boleslavi 28. září 935. Pozůstatky zavražděného kralevice leží na Pražském hradě v katedrále sv. Víta ve svatováclavské kapli. Svatý Václav je hlavním zemským patronem a den výročí jeho zavraždění se od roku 2000 slaví jako státní svátek – Den české státnosti. Oslavte i vy tento mladý svátek výletem do míst, která jsou se svatováclavskou legendou spojena anebo vyrazte za zajímavou kulturní akci. Z tipů portálu Kudy z nudy si jistě vyberete.
Kultura

Dvacet tipů na zajímavé i zábavné Svatováclavské výlety

Pro státní svátek sv. Václava a zároveň poslední zářijový víkend v září nabízí portál Kudy z nudy celou řadu slavností, jarmarků, mimořádných prohlídek a dalších aktivit. Některé z nich nesou v názvu slovo „Svatováclavské“ a připomínají tak státní svátek 28. září, den české státnosti a svátek sv. Václava, českého knížete a patrona Čech a Moravy. Svatováclavské slavnosti mají různý ráz, od mší a poutí přes společné vyjížďky historických automobilů, až po rozverné slavnosti pro dospělé i pro děti. Výběr je široký a vybere si každý.
Kultura

Ideální podzimní tip: muzea, kde se nikdo nenudí

Exponáty za sklem, zaprášené vitríny a texty staré stejně jako muzejní exponáty? Tak toho se bát nemusíte – Kudy z nudy má pro vás nová nebo modernizovaná muzea nabízející originální kousky a interaktivní expozice, které chtějí malé i velké návštěvníky vtáhnout do hry! Inspirujte se našimi tipy na pěkný podzimní výlet, u kterého se nemusíte bát rozmarů počasí.
Kultura

Kam za dějinami slavného českého národa?

Na podzim si připomínáme několik důležitých události a osobností, které ovlivnily naši historii. Vydejte se na místa, která mají zajímavé souvislosti se svátky sv. Václava, vznikem Československa či 17. listopadem. Kde najít střípky historie, které složí mozaiku dějin českého národa? To vám prozradí Kudy z nudy.
Kultura

Poznejte slavné hudební skladatele a jejich oblíbená místa

Nechte se vtáhnout do světa hudby! Bedřich Smetana, Antonín Dvořák, Leoš Janáček, Bohuslav Martinů – čtyři velká jména české hudby, která se stala světovým fenoménem. Máme pro vás i další jména a výlety za poznáním míst, kde rádi tvořili slavní skladatelé.
Kultura

Dnes si připomínáme 182 let od narození Antonína Dvořáka

Právě dnes, 8. září, se roku 1841 narodil jeden z našich nejvýznamnějších hudebních skladatelů, Antonín Dvořák. Kdo by ho však považoval za usedlého a vážného umělce, ten by se spletl v odhadu – jeho současníci jej považovali za výbušného a podivínského výstředníka. Na slavného velikána můžete zavzpomínat návštěvou míst, kde rád a často pobýval, portál Kudy z nudy pro vás připravil řadu tipů.
Kultura