Úvod > Aktuality > Slovanskou epopej čeká asijské turné
Slovanskou epopej čeká asijské turné
Kultura

Slovanskou epopej čeká asijské turné

  • Vydáno28. ledna 2017
Jedno z nejznámějších děl secesního malíře Alfonse Muchy, Slovanská epopej, které bylo po desetiletí vystaveno jen v Česku, se vydá na pouť po světě. Začátkem března slavný cyklus odcestuje do Asie. V rámci Roku české kultury, který v Japonsku probíhá k šedesátiletému výročí navázání vzájemných diplomatických vztahů, bude Epopej vystavena v Tokiu od března do června. Pak měla být zhruba na tři roky převezena do Číny. Kvůli obavám odborníků od tohoto záměru ministerstvo v prosinci oficiálně odstoupilo.

Cyklus dvaceti velkoformátových obrazů, kterými malíř shrnul dějiny slovanských národů, vznikal v ateliéru na zámku Zbiroh ve středních Čechách a poprvé byl vystaven roku 1928. Během druhé světové války bylo dílo před nacisty pečlivě ukryto, aby nehrozilo jeho zničení nebo krádež. Alfons Mucha si s myšlenkou vytvoření Epopeje si pohrával už na začátku 20. století. Ale na takovou práci neměl tehdy dostatek financí. Začátkem 20. století však našel mecenáše průmyslníka Charlese Cranea, který byl ochotný dílo financovat. Malba velkoformátových pláten mu zabrala osmnáct let.
 

Epopej poprvé v Asii

Slovanská epopejCesta velkoformátových pláten je unikátní. Nejdříve obrazy zamíří do Japonska. V tokijském National Center of Art uvidí lidé Muchovo dílo od 7. března do 5. června 2017 v rámci Roku české kultury a v rámci oslav šedesátého výročí obnovení diplomatických vztahů mezi Českou republikou a Japonským císařstvím.
 
V současné době probíhají jednání, že plátna se poté přemístí do Jižní Koreje a USA, ale smlouvy ještě nejsou uzavřeny. Nicméně je pravděpodobné, že v roce 2018 budou obrazy k vidění i tam.
 

Kdy se nám plátna vrátí opět do Prahy?

EpopejAž do konce roku 2016 byly obrazy umístěny ve Veletržním paláci v Praze, který patří Národní galerii. Nicméně když Alfons Mucha plátna daroval českému státu, vymínil si, že pro ně bude postavena odpovídající nová výstavní budova. Zatím se tak kvůli druhé světové válce i poválečnému vývoji nestalo. Podle nejnovějších zpráv by měla být nová výstavní síň pro Slovanskou epopej vybudována v místě někdejšího železničního nádraží v Praze na Těšnově.
 

Po stopách Muchova díla

PlakátSlovanskou epopej sice hned tak neuvidíme, ale míst spojených s Alfonsem Muchou nalezneme dostatek. Tak například slavnou plakátovou tvorbu Alfonse Muchy a také díla z pozdějšího období můžete vidět v pražském Kaunickém paláciPanské ulici, kde objevíte útulné Mucha Museum Kaunickém paláciPanské ulici. Souhrnně vám Muchovo dílo představí také expozice v rodných Ivančicích. Prohlédnout si zde můžete například skici ke Slovanské epopeji, studie k vitráži okna v katedrále sv. Víta v Praze a řadu dalších grafických prací.
 
Zámek TbirohBěhem Muchova pobytu v Americe, kde slavný malíř působil na akademiích v New Yorku, Chicagu a Filadelfii, se zrodila myšlenka Slovanské epopeje. Realizoval ji však, jak již bylo řečeno, až po roce 1910 a po návratu do Čech. Malířovým domovem se od roku 1912 až do roku 1928 stalo východní křídlo zámku Zbiroh a jako ateliér pro obří plátna posloužil velký zámecký sál. Při prohlídce navštívíte nejenom tyto prostory, ale v malé galerii zámeckého šenku je k vidění také výstava soukromých fotografií, které Alfons Mucha vytvořil během svého pobytu. Na Zbirohu funguje v zimním období speciální zimní trasa, na které secesní salonek zahrnující tvorbu Alfonse Muchy nemůže chybět.
 
Pokud jste z jižní Moravy, nenechte si rozhodně ujít Den otevřených dveří radnice v Hrušovanech nad Jevišovkou, kde se podařilo zrestaurovat unikátní dílo – vůbec první dílo Alfonse Muchy, které vytvářel na zakázku. V roce 1882 tehdy neznámého Muchu pozval zdejší pan hrabě, aby strop vymaloval. Umělec tehdy působil v Mikulově, kde se živil podobiznami, a hrabě si všiml, že je velmi šikovný, a zadal mu výzdobu interiéru domu. Fresky budou přístupné ve čtvrtek 2. a v sobotu 4. února 2017.
Slovanská epopej na zámku Moravský Krumlov

Slovanská epopej na zámku Moravský Krumlov

Cyklus 20 monumentálních obrazů inspirovaných slovanskou mytologií a dějinami Čechů, Moravanů a Slezanů se během let 2021-2026 vrací na zámek Moravský Krumlov. Opravené prostory zámku splňují nejpřísnější kritéria vyžadující pro vystavení pláten.

Muzeum Alfonse Muchy v Praze

Muzeum Alfonse Muchy v Praze

Muchovo muzeum, první muzeum na světě věnované životu a dílu proslulého, světově známého představitele secese, Alfonsu Muchovi, je umístěno v barokním Kaunickém paláci v Panské ulici na Starém Městě v Praze.

Národní galerie v Praze – Veletržní palác: Umění 19., 20. a 21. století

Národní galerie v Praze – Veletržní palác: Umění 19., 20. a 21. století

Veletržní palác je sídlem Národní galerie v Praze od roku 1976. Stálá expozice umění Umění 19., 20. a 21. století seznamuje ve třech podlažích Veletržního paláce s vývojem českého i zahraničního výtvarného umění v kontinuitě posledních třech staletí.

Expozice Alfonse Muchy v Ivančicích

Expozice Alfonse Muchy v Ivančicích

Expozice je z důvodu rekonstrukce dočasně uzavřena. Nová expozice by měla zmapovat postupně jednotlivá období života slavného malíře od dětství až po jeho smrt v roce 1939. V památníku lze zhlédnout výstavu děl Alfonse Muchy, která je součástí tzv. Muchovy stezky.

Další aktuality

Jazz, česká jazzová scéna a tipy, kam se vypravit za jazzovou hudbou

Co mají společného Jaroslav Ježek, Louis Armstrong, Frank Zappa, Rudy Linka, Ondřej Pivec, Jamie Cullum, Suchý & Šlitr nebo Jiří Stivín? Je to jazzová hudba, hudební žánr, jehož počátky sahají až do Spojených států konce 19. století. Máte nápad, jak oslavit 30. dubna Mezinárodní den jazzu? Zkuste to s Kudy z nudy: ukážeme vám, kde najdete nejlepší jazzové kluby, festivaly a akce!
Kultura

Kalendář 2024: Jízdy králů, slavnosti a otevírání studánek aneb kde oslavíte letnice

Letnice či svatodušní svátky jsou zahalené tajemstvím; možná jste o nich už někdy slyšeli, ale v běžných kalendářích vyznačené nebývají. Přesto v řadě evropských zemí, namátkou v Německu, Rakousku, Maďarsku, Belgii, Lucembursku, Nizozemí, Švýcarsku, Norsku, Dánsku, na Islandu a v Řecku bývá Svatodušní pondělí volný den. Co se tedy skrývá za slovem letnice?
Kultura

Korálky, čípky nebo tabulka čokolády: tipy na muzea a expozice, kde si něco sami vyrobíte

Patříte k těm lidem, kteří mají radost z tvoření? Anebo hledáte interaktivní expozice, kde se nebudete nudit vy, ani vaše děti? Pro oba případy má Kudy z nudy řešení: vyzkoušejte muzea a návštěvnická centra, kde si během vaší návštěvy můžete vyzkoušet, jak se co dělá. Hotový výrobek si pak můžete odnést s sebou domů na památku.
Kultura

Od kolébky ke kočárku: nahlédněte do expozic dobových kočárků

Patříte k milovníkům nostalgie, kteří si rádi prohlížejí krásné dobové věci, které sloužily našim prababičkám? Pak pro vás máme skvělý tip na výlet: podívejte se do některé z expozic věnující se dětským kočárkům! Nevěřili byste, kolik rozmanitých exemplářů svého druhu objevíte. Kam se za nimi podíváte vám prozradí Kudy z nudy.
Kultura

Cesty za uměním: tipy, kam se vypravit za moderním i středověkým uměním a kde objevíte nejcennější umělecká díla

Každoročně 15. dubna slavíme Světový den umění. Připomínáme si tak 15. duben 1452, kdy se narodil italský malíř a renesanční všeuměl Leonardo da Vinci. S Kudy z nudy můžete celosvětovou oslavu umění, talentu a tvořivosti prožít v některé z mnoha galerií – stačí si vybrat, co vás zajímá, o zbytek se postaráme my.
Kultura

Výročí písničkáře Karla Kryla: jeho odkaz žije dodnes

Písničkář a básník Karel Kryl, odvážná legenda protestních písní a výrazná osobnost Sametové revoluce, má letos na jaře dvojí výročí. V neděli 3. března tomu bylo třicet let od jeho úmrtí, v pátek 12. dubna by se dožil kulatých osmdesátin. Připomeňte si Karla Kryla na některé z akcí, zazpívejte si jeho písně, které jsou aktuální v roce 2024.
Kultura

Rok české hudby 2024: znáte místa, kde se odehrávají slavné české opery?

Rok české hudby 2024 můžete slavit stylově cestováním – třeba do míst, kde se odehrávají opery a další velká díla našich skladatelů. Společně se vypravíme třeba na pražský Vyšehrad, na hrad Rožmberk, k některému z Rusalčiných jezírek anebo na hrad Bezděz. Užijte si Rok české hudby s Kudy z nudy netradičně a zábavně!
Kultura

Česko ve filmu: nejlepší filmy Rudolfa Hrušínského

Rudolf Hrušínský (1920–1994) patří k nejoblíbenějším českým hercům. Ztvárnil 120 divadelních a přes 200 filmových a televizních postav, často natáčel několik filmů najednou a jeho kolegové si ho stále připomínají. Vzpomínáme na něj i na Kudy z nudy: pojďte se podívat do míst, kde Rudolf Hrušínský natočil své nejlepší filmy.
Kultura