Úvod > Aktuality > Slovanská epopej se vrátila z cest. Prohlédnout si ji bude možné příští rok v Obecním domě
Slovanská epopej se vrátila z cest. Prohlédnout si ji bude možné příští rok v Obecním domě
">
Kultura

Slovanská epopej se vrátila z cest. Prohlédnout si ji bude možné příští rok v Obecním domě

  • Vydáno4. srpna 2017
V červenci 2017 se vrátil unikátní cyklus dvaceti velkoformátových obrazů Slovanská epopej Alfonse Muchy zpátky do Prahy. Dle vyjádření Galerie hlavního města Prahy by už nikam dál putovat neměla, a příští rok by měla být vystavena v Obecním domě v Praze.
Slovanská epopejMuchova Slovanská epopej byla vystavena v Japonsku od 8. března do 5. června a vidělo ji na 662.000 diváků. O výpůjčku pláten projevila v minulosti zájem například některá města v USA, Jižní Koreji nebo Číně. I když se Slovanská epopej vrátila v neporušeném stavu, Galerie hlavního města Prahy ji zatím půjčovat nikam nechce. Plátna jsou prozatím uložena v depozitáři a expozice se chystí na příští rok v Obecním domě. Přesná data zatím nejsou známá.
 
Cyklus Slovanská epopej maloval Alfons Mucha na zámku Zbiroh od roku 1910 celkem 18 let. Tvoří jej 20 velkoplošných obrazů inspirovaných slovanskou mytologií a dějinami českého národa. Epopej byla až do roku 2011 vystavena na zámku v Moravském Krumlově. Od roku 2010 je zařazena na seznam kulturních památek. Obrazy vlastní Praha, které je Mucha daroval. Jeho podmínkou bylo, aby město vystavělo na své náklady vhodnou budovu pro jejich vystavení. Ta ale zatím neexistuje. Současné vedení města plánuje její stavbu na Těšnově, konkrétní kroky směřující k výstavbě však ještě nepodniklo.
Galerie hlavního města Prahy

Galerie hlavního města Prahy

Galerie hlavního města Prahy se zaměřuje zejména na moderní a současné umění. Shromažďuje, ochraňuje a odborně zpracovává umělecké sbírky hlavního města Prahy. V současné době GHMP vystavuje v sedmi objektech.

Slovanská epopej na zámku Moravský Krumlov

Slovanská epopej na zámku Moravský Krumlov

Cyklus 20 monumentálních obrazů inspirovaných slovanskou mytologií a dějinami Čechů, Moravanů a Slezanů se během let 2021-2026 vrací na zámek Moravský Krumlov. Opravené prostory zámku splňují nejpřísnější kritéria vyžadující pro vystavení pláten.

Muzeum Alfonse Muchy v Praze

Muzeum Alfonse Muchy v Praze

Muchovo muzeum, první muzeum na světě věnované životu a dílu proslulého, světově známého představitele secese, Alfonsu Muchovi, je umístěno v barokním Kaunickém paláci v Panské ulici na Starém Městě v Praze.

Zámek Zbiroh – vychutnejte si zámecké prostředí pro nejnáročnější zákazníky

Zámek Zbiroh – vychutnejte si zámecké prostředí pro nejnáročnější zákazníky

Provedeme vás historií zbirožského zámku od dob jeho vzniku ve 13. století až do jeho novodobých dějin, pochutnáte si ve středověké krčmě u Rudolfovy kratochvíle a přespat můžete v Chateau hotelu, kde pobývala například Božena Němcová nebo Alfons Mucha.