Úvod > Aktuality > Slovácké slavnosti vína a otevřených památek oživí Uherské Hradiště
Slovácké slavnosti vína a otevřených památek oživí Uherské Hradiště
"> "> "> "> "> "> "> ">
Kultura

Slovácké slavnosti vína a otevřených památek oživí Uherské Hradiště

  • Vydáno6. září 2021
V sobotu 11. a v neděli 12. září 2021 město pořádá už osmnácté pokračování Slováckých slavností vína a otevřených památek. Oslava folkloru, lidové kultury, tradic a řemesel opět přivítá tisíce krojovaných účastníků z desítek měst a obcí z okolí Uherského Hradiště. V pestrobarevném víru obou víkendových dnů se návštěvníkům, kteří na slavnosti přijíždějí v řádu desítek tisíc, představí desítky vinařů, folklorních souborů a skupin, hudebních a tanečních těles i řemeslníků.

Uherské HradištěSlavnostní zahájení se bude konat v pátek 10. září na Masarykově náměstí. Úvodní ceremonie bude ještě slavnostnější než obvykle, neboť bude spojena s Národním zahájením Dnů evropského dědictví. Slavnostní národní zahájení Dnů evropského dědictví začne v 19:00 hodin, od 20:00 hodin bude zahájení celých Slováckých slavností vína a otevřených památek. Po oficiálním úvodu čeká diváky folklorní tanečně-hudební pořad VUS Ondráš s názvem Ondrášovské putování.

Jako každý rok bude největším diváckým lákadlem v sobotu 11. září od 9:00 slavnostní průvod – ten letošní nese název "Slavnosti s radostí". Velkému zájmu návštěvníků Slováckých slavností vína a otevřených památek se obvykle těší také Hradišťský jarmark. Na Masarykově i Mariánském náměstí se po oba dny víkendu budou návštěvníci moci setkat s nabídkou desítek výrobců a prodejců reprezentujících svá řemesla. Jarmark bude samozřejmě doplněn také o rozmanitou nabídku jídel a pití.


Folklor, kam se podíváš

Slovácké slavnosti vínaPořadatelé počítají s tím, že v průběhu obou dnů se opět představí řada folklorních souborů, cimbálových muzik, sborů či dechových kapel. Příznivci lidové hudby se setkají například s dechovými hudbami Blatnička, Boršičanka, Vlčnovjanka, Stříbrňanka, nebo s cimbálovkami Cifra, Sudovjan, Pentla, Ohnica, Včelaran, Kunovjan, Bálešáci, Jaroslava Čecha, Mladí Burčáci, CM Stanislava Gabriela a mnohými další, kteří vystoupí v jednotlivých pořadech či v programech mikroregionů. 

slovacké slavnostiKromě toho má tradiční koncert připravený legendární Hradišťan, představí se i klezmerová skupina Capella, příznivci barokní hudby se mohou těšit na barokní kvintet Delizie Misicali se sopranistkou Lucií Rozsnyó či na vystoupení smíšeného komorního sboru Canticum Camerale. V průběhu slavností vystoupí také Duo Graž (Lubomír Graffe a Jaromír Žižka), slovenská zpěvačka Sima Magušinová s kapelou nebo zpěvačka world music Vesna. Děti se mohou těšit na oblíbenou kapelu Pískomil či na dětské kočovné Divadýlko Kyjov, dospělé diváky pobaví Divadelní spolek J. K. Tyla svou inscenací Slovácko sa súdí

Slovácké slavnosti vínaKaždoročně je velmi populární nedělní etnografický program o krojích a zvycích, který se koná na Kolejním nádvoříbývalé jezuitské koleji. Letos se krojová přehlídka s názvem "V Hradišti zvónijú, všeci sa strójijú" zaměří na kroje přelomových okamžiků života. Jedním ze stanovišť Slováckých slavností vína a otevřených památek bude opět Park a skanzen Rochus, kde se v sobotu uskuteční pásmo pořadů ve skanzenu s názvem "Aj, ty svatý Rochu, daj nám vína trochu".  Po řece Moravě opět po celý víkend poplují Muzikantské lodě Danaj a Morava, na kterých se představí skupiny Děvčice a Venca´s Group.
 

Co uvidíte v rámci otevřených památek aneb Národní zahájení

Uherské HradištěDny evropského dědictví se konají každý rok v září, v České republice v letošním roce ve dnech 10. až 19. září 2021. V Uherském Hradišti proběhne v pátek 10. září národní zahájení této celostátní akce, což je pro město významná událost. Po celý víkend bude naplňováno letošní heslo Památky pro všechny otevřením celkem 23 objektů. Většina z nich bude přístupná po oba dny. Jedná se například o Františkánský klášter, kostel sv. Františka Xaverského (Masarykovo náměstí), kostel Zvěstování P. Marie (Františkánská ulice), radnici na Masarykově náměstí, Slovácké muzeum, Park a skanzen Rochus nebo kapli sv. Rocha (Nad vinohrady).

bývalé jezuitské koleji je kromě městského informačního centra možné navštívit také zdarma přístupnou Stálou expozici dějin města. V klenutých prostorách Galerie Joži Uprky, které sloužily v 17. a 18. století členům jezuitského řádu bude za prohlídku expozice zavedeno snížené vstupné. O historii města se zájemci dozvědí, pokud se vydají na některou z nedělních prohlídek, vybrat si mohou ze dvou dopoledních (v 9:00 a v 11:00 hodin) a dvou odpoledních (v 14:00 a 16:00 hodin). Začátek prohlídky je vždy u Matyášovy brány v parku Jezuitská zahrada.

Galerie Slováckého muzea

Galerie Slováckého muzea

Galerie Slováckého muzea, která sídlí v Uherském Hradišti, nabízí návštěvníkům prohlídku stálé expozice Umění jihovýchodní Moravy, zahrnující díla umělců regionu z 19. a 20. století. Ve třech výstavních sálech jsou pořádány výstavy výtvarného umění českých i zahraničních autorů.

Vinný sklep Synot v Mařaticích

Vinný sklep Synot v Mařaticích

Citlivě rekonstruovaný historický vinný sklep z roku 1827 se nachází v Mařaticích v Uherském Hradišti.

Slovácká tržnice v Uherském Hradišti

Slovácká tržnice v Uherském Hradišti

Provoz tržnice byl ukončen v létě 2017.

Vinařské uličky v Mařaticích

Vinařské uličky v Mařaticích

Osada Mařatice patřila ve 13. století cisterciáckému klášteru na Velehradě. Domy vzniklé nadstavbou původních zemních sklepů a často upravené jako přepychové letní domky uherskohradišťských měšťanů vytvořily areál, který byl za první republiky považován za nejkrásnější na Moravském Slovácku.

Stará radnice v Uherském Hradišti

Stará radnice v Uherském Hradišti

Uprostřed Uherského Hradiště v Prostřední ulici stojí budova Staré radnice s věží, která je mírně vychýlená od své osy. Prostřední ulice byla od nepaměti živou obchodní tepnou, v níž sídlili řemeslníci a obchodníci. Dodnes jsou zde některé obchůdky, v nichž na vás dýchne duch doby dávno minulé.

Slovácké muzeum v Uherském Hradišti

Slovácké muzeum v Uherském Hradišti

Slovácké muzeum v Uherském Hradišti zaujímá v síti českých a moravských muzeí významné postavení. Hlavní budova ve Smetanových sadech v Uherském Hradišti je věnována expozici Slovácko a národopisným, archeologickým a historickým výstavám.

Františkánský klášter v Uherském Hradišti

Františkánský klášter v Uherském Hradišti

Klášter je společně s přilehlým kostelem Zvěstování Panny Marie významnou kulturní památkou. Ukrývá prostory s velmi vzácnou výtvarnou výzdobou z počátku 18. století. Po roce 1989 byl v klášteře obnoven řeholní život, nyní bydlí bratří v domě na náměstí.

Park a skanzen Rochus v Uherském Hradišti

Park a skanzen Rochus v Uherském Hradišti

Přírodní a kulturně-historický areál Park Rochus spolu s územím přilehlých vinohradů nabízí občanům i návštěvníkům města značený vyhlídkový turistický okruh, možnosti procházek přírodou, rodinných výletů i prohlídku skanzenu s našimi průvodci.

Měšťanské vinné sklepy v Uherském Hradišti

Měšťanské vinné sklepy v Uherském Hradišti

Návštěvu Uherského Hradiště si spojte s procházkou po areálu měšťanských vinných sklepů v Mařaticích. Nejstarší z nich pocházejí z 18. století!

Masarykovo náměstí v Uherském Hradišti

Masarykovo náměstí v Uherském Hradišti

Při toulkách královským městem Uherské Hradiště můžete poznávat historické skvosty především na Masarykově náměstí – Lékárnu u Zlaté koruny, barokní kašnu a další památky.

Expozice dějin města Uherské Hradiště v Jezuitské koleji

Expozice dějin města Uherské Hradiště v Jezuitské koleji

Stálá expozice dějin města v Jezuitské koleji seznamuje s nejvýznamnějšími událostmi a dějinnými okamžiky z více než 750leté historie města. V souladu s prostorem, který je pro expozici určen, je obsahově rozdělena do tří základních tematických celků.

Vinařství Medek – degustace přírodních nefiltrovaných vín u vinaře

Vinařství Medek – degustace přírodních nefiltrovaných vín u vinaře

Našim vínům říkáme živá. Kvasíme na přírodních kvasinkách z vinohradu, sírou šetříme a nefiltrujeme. Do vína nepřidáváme nic, co tam nepatří, proto jsou naše košty oblíbené i u alergiků... a navíc ráno hlava poděkuje.