Úvod > Aktuality > Slovácké slavnosti vína a otevřených památek oživí Uherské Hradiště
Slovácké slavnosti vína a otevřených památek oživí Uherské Hradiště
"> "> "> "> "> "> "> ">
Kultura

Slovácké slavnosti vína a otevřených památek oživí Uherské Hradiště

  • Vydáno9. září 2022
V sobotu 10. a v neděli 11. září 2022 město pořádá už devatenácté pokračování Slováckých slavností vína a otevřených památek. Oslava folkloru, lidové kultury, tradic a řemesel opět přivítá tisíce krojovaných účastníků z desítek měst a obcí z okolí Uherského Hradiště. V pestrobarevném víru obou víkendových dnů se návštěvníkům, kteří na slavnosti přijíždějí v řádu desítek tisíc, představí desítky vinařů, folklorních souborů a skupin, hudebních a tanečních těles i řemeslníků.

Uherské HradištěNejen historické centrum města, ale i městské parky, náměstí a většinu veřejných prostranství zaplní krojovaní z blízkého i širokého okolí. Během obou víkendových dnů se návštěvníkům představí desítky výrobců vína, stovky nadšenců z folklorních souborů a skupin, hudebních a tanečních těles i řada řemeslníků a lidových tvůrců. Své brány otevřou také památky města, a to včetně některých, které v průběhu roku nejsou běžně přístupné. První ochutnávky vína vypuknou už v pátek 9. září - na Masarykově náměstí bude připraven Vinný stan s ochutnávkou regionálních vín a cimbálovou muzikou OHNICA. Slavnostní zahájení se bude konat v pátek od 19:30 hodin na Masarykově náměstí.

Slovácké slavnosti vína a otevřených památek se nemohou obejít bez slavnostního průvodu krojovaných z okolních měst a obcí, který je tradičně jedním z hlavních lákadel pro diváky a návštěvníky. Proběhne v sobotu 10. září od 9:00. Letošním motivem bude Vesele s páísničkou. Trasa průvodu povede jako vždy od sklepů v části města Mařatice až na Masarykovo náměstí. Cestou bude možné vidět vystupování a produkci souborů a uskupení, trasa bude gradovat v ulici Poštovní. Velkému zájmu návštěvníků Slováckých slavností vína a otevřených památek se obvykle těší také Hradišťský jarmark. Na Masarykově i Mariánském náměstí se po oba dny víkendu budou návštěvníci moci setkat s nabídkou desítek výrobců a prodejců reprezentujících svá řemesla. Jarmark je samozřejmě doplněn také o rozmanitou nabídku jídel a pití.
 

Folklor, kam se podíváš

Slovácké slavnosti vínaPořadatelé počítají s tím, že v průběhu obou dnů se opět představí řada folklorních souborů, cimbálových muzik, sborů či dechových kapel. Příznivci lidové hudby se setkají například s dechovými hudbami Blatnička, Boršičanka, Stříbrňanka, Komňané či Vinařinka. Mezi s cimbálovkami nebude chybět Cifra, Sudovjan, Pentla, Ohnica, Včelaran, Kunovjan, Bálešáci, Jaroslava Čecha, Mladí Burčáci, CM Stanislava Gabriela a mnohými další, kteří vystoupí v jednotlivých pořadech či v programech mikroregionů. 

slovacké slavnostiKromě toho má tradiční koncert připravený legendární Hradišťan, představí se i duo Vojodeyl dále Dívčí saxofonový orchestr z Luhačovic, valašská kapela Docuku, Duo Graž či multižánroví The People. Příznivci klezmeru se mohou těšit vystoupení Tria Lechaim, naopak kostelní varhany se rozezní při koncertě Markéty Prokopovičové. Barokní krkolomnosti představí Ivo Hrachovec a barokní trio Jakuba Kydlíčka. Divadlo pro děti s názvem Kosí bratři připravuje na Mariánské náměstí a do parku Bastion Divadlo Scéna.


Slovácké slavnosti vínaKaždoročně je velmi populární nedělní etnografický program o krojích a zvycích, který se koná na Kolejním nádvoříbývalé jezuitské koleji. Letos půjde o představení tradice výročních obyčejů na Uherskohradišťsku a Uherskobrodsku s názvem "Od Buchlova k Javořině". Pořad bude připraven na neděli od 13:00 hodin.

Jedním ze stanovišť Slováckých slavností vína a otevřených památek bude opět Park a skanzen Rochus, kde se v sobotu uskuteční pásmo pořadů ve skanzenu s názvem "Aj, ty svatý Rochu, daj nám vína trochu". Chybět nebude ani středověké městečko umístěné ve Smetanových sadech, kde bude připraven bohatý program zejména pro děti. Po řece Moravě opět poplují Muzikantské lodě, konkrétně Danaj a Morava, na kterých se představí skupiny Děvčice a Venca´s Group.
 

Co uvidíte v rámci otevřených památek aneb Národní zahájení

Uherské HradištěDny evropského dědictví se konají každý rok v září, v České republice v letošním roce ve dnech 10. až 18. září 2022. V Uherském Hradišti bude otevřeno celkem 23 objektů. Většina z nich bude přístupná po oba dny. Jedná se například o Františkánský klášter, kostel sv. Františka Xaverského (Masarykovo náměstí), kostel Zvěstování P. Marie (Františkánská ulice), radnici na Masarykově náměstí, Slovácké muzeum, Park a skanzen Rochus nebo kapli sv. Rocha (Nad vinohrady). V sobotu v 15:00 hodin proběhne komentovaná prohlídka bývalého Justičního paláce. V neděli v 11:00 hodin budou zájemci očekáváni také ve Franklovce (na adrese tř. Maršála Malinovského 368), kde bude možné nahlédnout do pohnuté historie tohoto objektu.

bývalé jezuitské koleji je kromě městského informačního centra možné navštívit také zdarma přístupnou Stálou expozici dějin města. V klenutých prostorách Galerie Joži Uprky, které sloužily v 17. a 18. století členům jezuitského řádu bude za prohlídku expozice zavedeno snížené vstupné. O historii města se návštěvníci dozvědí více, pokud se vydají na některou z nedělních prohlídek, vybrat si mohou ze dvou dopoledních v 9:00 a v 11:00 hodin a dvou odpoledních v 14:00 a 16:00 hodin. Začátek prohlídky je vždy u Matyášovy brány v parku Jezuitská zahrada.
Pokud zatouží po procházce se zajímavým cílem, bude možné se vydat do Mařatic – do kaple sv. Rocha nebo do Parku a skanzenu Rochus, kde bude v sobotu komponovaný program a v neděli volné prohlídky s oživenými expozicemi v duchu slováckých tradic. V neděli odpoledne bude možné navštívit i kostel Nanebevzetí Panny Marie na hřbitově v Mařaticích nebo zažít Historické odpoledne na Výšině svatého Metoděje se skupinou Magna Mysteria.

Vinařské uličky v Mařaticích

Vinařské uličky v Mařaticích

Osada Mařatice patřila ve 13. století cisterciáckému klášteru na Velehradě. Domy vzniklé nadstavbou původních zemních sklepů a často upravené jako přepychové letní domky uherskohradišťských měšťanů vytvořily areál, který byl za první republiky považován za nejkrásnější na Moravském Slovácku.

Galerie Slováckého muzea

Galerie Slováckého muzea

Galerie Slováckého muzea, která sídlí v Uherském Hradišti, nabízí návštěvníkům prohlídku stálé expozice Umění jihovýchodní Moravy, zahrnující díla umělců regionu z 19. a 20. století. Ve třech výstavních sálech jsou pořádány výstavy výtvarného umění českých i zahraničních autorů.

Park a skanzen Rochus v Uherském Hradišti

Park a skanzen Rochus v Uherském Hradišti

Přírodní a kulturně-historický areál Park Rochus spolu s územím přilehlých vinohradů nabízí občanům i návštěvníkům města značený vyhlídkový turistický okruh, možnosti procházek přírodou, rodinných výletů i prohlídku skanzenu s našimi průvodci.

Slovácké muzeum v Uherském Hradišti

Slovácké muzeum v Uherském Hradišti

Slovácké muzeum v Uherském Hradišti zaujímá v síti českých a moravských muzeí významné postavení. Hlavní budova ve Smetanových sadech v Uherském Hradišti je věnována expozici Slovácko a národopisným, archeologickým a historickým výstavám.

Masarykovo náměstí v Uherském Hradišti

Masarykovo náměstí v Uherském Hradišti

Při toulkách královským městem Uherské Hradiště můžete poznávat historické skvosty především na Masarykově náměstí – Lékárnu u Zlaté koruny, barokní kašnu a další památky.

Stará radnice v Uherském Hradišti

Stará radnice v Uherském Hradišti

Uprostřed Uherského Hradiště v Prostřední ulici stojí budova Staré radnice s věží, která je mírně vychýlená od své osy. Prostřední ulice byla od nepaměti živou obchodní tepnou, v níž sídlili řemeslníci a obchodníci. Dodnes jsou zde některé obchůdky, v nichž na vás dýchne duch doby dávno minulé.

Vinný sklep Synot v Mařaticích

Vinný sklep Synot v Mařaticích

Citlivě rekonstruovaný historický vinný sklep z roku 1827 se nachází v Mařaticích v Uherském Hradišti.

Františkánský klášter v Uherském Hradišti

Františkánský klášter v Uherském Hradišti

Klášter je společně s přilehlým kostelem Zvěstování Panny Marie významnou kulturní památkou. Ukrývá prostory s velmi vzácnou výtvarnou výzdobou z počátku 18. století. Po roce 1989 byl v klášteře obnoven řeholní život, nyní bydlí bratří v domě na náměstí.

Měšťanské vinné sklepy v Uherském Hradišti

Měšťanské vinné sklepy v Uherském Hradišti

Návštěvu Uherského Hradiště si spojte s procházkou po areálu měšťanských vinných sklepů v Mařaticích. Nejstarší z nich pocházejí z 18. století!

Expozice dějin města Uherské Hradiště v Jezuitské koleji

Expozice dějin města Uherské Hradiště v Jezuitské koleji

Stálá expozice dějin města v Jezuitské koleji seznamuje s nejvýznamnějšími událostmi a dějinnými okamžiky z více než 750leté historie města. V souladu s prostorem, který je pro expozici určen, je obsahově rozdělena do tří základních tematických celků.

Vinařství Medek – degustace přírodních nefiltrovaných vín u vinaře

Vinařství Medek – degustace přírodních nefiltrovaných vín u vinaře

Našim vínům říkáme živá. Kvasíme na přírodních kvasinkách z vinohradu, sírou šetříme a nefiltrujeme. Do vína nepřidáváme nic, co tam nepatří, proto jsou naše košty oblíbené i u alergiků... a navíc ráno hlava poděkuje.

Další aktuality