Úvod > Aktuality > Slovácké slavnosti vína a otevřených památek oživí Uherské Hradiště

Slovácké slavnosti vína a otevřených památek oživí Uherské Hradiště

Vydáno 6. září 2019 Kultura
V sobotu 7. a v neděli 8. září 2019 město pořádá už sedmnácté pokračování Slováckých slavností vína a otevřených památek. Oslava folkloru, lidové kultury, tradic a řemesel opět přivítá tisíce krojovaných účastníků z desítek měst a obcí z okolí Uherského Hradiště. V pestrobarevném víru obou víkendových dnů se návštěvníkům, kteří na slavnosti přijíždějí v řádu desítek tisíc, představí desítky vinařů, folklorních souborů a skupin, hudebních a tanečních těles i řemeslníků.

Uherské HradištěSlavnostní zahájení bude opět na Masarykově náměstí, a to v pátek 6. září, začátek je ve 20:00 hodin. Po oficiální části čeká diváky vystoupení cimbálové muziky Ohnica a jejích hostí.

Jako každý rok bude největším diváckým lákadlem v sobotu 7. září od 9:00 slavnostní průvod – ten letošní nese název "Roztančíme celé Hradiště". V Mařaticích, které jsou součástí Uherského Hradiště, je 7. září od 14 hodin pro milovníky vína a dobrého jídla připraveno Putování Vinohradskou ulicí. Budou otevřeny měšťanské sklepy, zahraje celý tucet cimbálových muzik, na 22 gurmánských stanovištích ochutnáte gurmánské speciality a víno ze slovácké podoblasti včetně vín domácích vinařů!

v krojiSobotní odpoledne můžete strávit také v poklidném prostředí nejmladšího muzea v příroděskanzenu Rochus v Uherském Hradišti - Mařaticích. V programu nazvaném "Aj, ty svatý Rochu, daj nám vína trochu" budou od 14 do 18 hodin k vidění ukázky paličkování, šití součástí krojů, ale také zemědělské práce, truhlářské práce či lisování vinného moštu, který poté bude k ochutnání. Atmosféru podpoří folklorní soubory a cimbálové muziky. K parku Rochus bude jezdit kyvadlová doprava z autobusového nádraží.

Velkému zájmu návštěvníků Slováckých slavností vína a otevřených památek se obvykle těší také Hradišťský jarmark. Na Masarykově i Mariánském náměstí se můžete setkat s nabídkou více než stovky výrobců a prodejců reprezentujících svá řemesla. Jarmark bude samozřejmě doplněn o zastávky s rozmanitou nabídkou jídel a pití.

Zábava pro děti bude připravena v Bastionu. Tam se mimo jiné děti mohou těšit na jízdy na ponících, skákací hrad, trampolínu a další atrakce. Součástí programu bude také "Memento mori" – výstava zbraní, soutěže, souboje, kolotoč a hry.
 

Co uvidíte v rámci otevřených památek

Uherské HradištěV letošním roce bude v rámci Dnů evropského dědictví zpřístupněno celkem 19 historických objektů, většina z nich po oba dny. Jedná se například o Františkánský klášter, Lékárnu u Zlaté koruny, bývalou věznici, bývalý justiční palác, Slovácké muzeum, farní zahradu, kino Hvězda, radnici, Bývalý justiční palác, Sokolovnu, kostel Nanebevzetí Panny Marie, kostel sv. Františka Xaverského, kaple sv. Rocha.

Mnohé o historii města se návštěvníci Uherského Hradiště rovněž dozvědí, pokud se vydají na některou ze čtyř nedělních prohlídek města s průvodcem. Ty se budou konat v 9:00, 11:00, 14:00 a 16:00 hodin. Sraz je u Matyášovy brány v parku Jezuitská zahrada.

Slovácké slavnosti vína a otevřených památek 2020

Slovácké slavnosti vína a otevřených památek 2020

Další ročník Slováckých slavnosti vína a otevřených památek se uskuteční v září v Uherském Hradišti. Přehlídka kulturního dědictví regionu bude opět plná folkloru, vína, řemesel a zábavy pro celou rodinu.

Galerie Slováckého muzea

Galerie Slováckého muzea

Galerie Slováckého muzea, která sídlí v Uherském Hradišti, nabízí návštěvníkům prohlídku stálé expozice Umění jihovýchodní Moravy, zahrnující díla umělců regionu z 19. a 20. století. Ve třech výstavních sálech jsou pořádány výstavy výtvarného umění českých i zahraničních autorů.

Slovácké muzeum v Uherském Hradišti

Slovácké muzeum v Uherském Hradišti

Slovácké muzeum v Uherském Hradišti zaujímá v síti českých a moravských muzeí významné postavení. Hlavní budova ve Smetanových sadech v Uherském Hradišti je věnována expozici Slovácko a národopisným, archeologickým a historickým výstavám.

Slovácká tržnice v Uherském Hradišti

Slovácká tržnice v Uherském Hradišti

Provoz tržnice byl ukončen v létě 2017.

Park Rochus v Uherském Hradišti

Park Rochus v Uherském Hradišti

Přírodní a kulturně-historický areál Park Rochus spolu s územím přilehlých vinohradů již nyní nabízí občanům i návštěvníkům města značený vyhlídkový turistický okruh, možnosti procházek, rodinných výletů i prohlídku s našimi průvodci.

Františkánský klášter v Uherském Hradišti

Františkánský klášter v Uherském Hradišti

Klášter je společně s přilehlým kostelem Zvěstování Panny Marie významnou kulturní památkou. Ukrývá prostory s velmi vzácnou výtvarnou výzdobou z počátku 18. století. Po roce 1989 byl v klášteře obnoven řeholní život, nyní bydlí bratří v domě na náměstí.

Vinný sklep Synot v Mařaticích

Vinný sklep Synot v Mařaticích

Citlivě rekonstruovaný historický vinný sklep z roku 1827 se nachází v Mařaticích v Uherském Hradišti.

Expozice dějin města Uherské Hradiště v Jezuitské koleji

Expozice dějin města Uherské Hradiště v Jezuitské koleji

Stálá expozice dějin města v Jezuitské koleji seznamuje s nejvýznamnějšími událostmi a dějinnými okamžiky z více než 750leté historie města. V souladu s prostorem, který je pro expozici určen, je obsahově rozdělena do tří základních tematických celků.

Masarykovo náměstí v Uherském Hradišti

Masarykovo náměstí v Uherském Hradišti

Při toulkách královským městem Uherské Hradiště můžete poznávat historické skvosty především na Masarykově náměstí - Lékárnu u Zlaté koruny, barokní kašnu a další památky.

Stará radnice v Uherském Hradišti

Stará radnice v Uherském Hradišti

Uprostřed Uherského Hradiště v Prostřední ulici stojí budova Staré radnice s věží, která je mírně vychýlená od své osy. Prostřední ulice byla od nepaměti živou obchodní tepnou, v níž sídlili řemeslníci a obchodníci. Dodnes jsou zde některé obchůdky, v nichž na vás dýchne duch doby dávno minulé.

Vinařské uličky v Mařaticích

Vinařské uličky v Mařaticích

Osada Mařatice patřila ve 13. století cisterciáckému klášteru na Velehradě. Domy vzniklé nadstavbou původních zemních sklepů a často upravené jako přepychové letní domky uherskohradišťských měšťanů vytvořily areál, který byl za první republiky považován za nejkrásnější na Moravském Slovácku.

Měšťanské vinné sklepy v Uherském Hradišti

Měšťanské vinné sklepy v Uherském Hradišti

Návštěvu Uherského Hradiště si spojte s procházkou po areálu měšťanských vinných sklepů v Mařaticích. Nejstarší z nich pocházejí z 18. století!

Vinařství Medek - degustace přírodních nefiltrovaných vín u vinaře

Vinařství Medek - degustace přírodních nefiltrovaných vín u vinaře

Víno kvasíme na přírodních kvasinkách z vinohradu, sírou šetříme a nefiltrujeme. Do vína nepřidáváme nic, co tam nepatří, proto jsou naše košty oblíbené i u alergiků.