Úvod > Aktuality > Slovácké muzeum v Uherském Hradišti se chlubí národopisnou expozicí
Slovácké muzeum v Uherském Hradišti se chlubí národopisnou expozicí
"> Slovácké muzeum v Uherském Hradišti se chlubí národopisnou expozicí "> Stálá výstava zobrazuje život lidí v regionu "> To duležité o Slovácku rekne šestiminutový film
Kultura

Slovácké muzeum v Uherském Hradišti se chlubí národopisnou expozicí

  • Vydáno7. června 2014
Slovácké muzeum v Uherském Hradišti slaví letos sto let od svého založení. Hlavní událostí oslav je otevření nové multimediální národopisné expozice Slovácko, která se představila veřejnosi na začátku června. Stálá výstava zobrazuje život lidí v regionu.

SlováckoMísto desítek předmětů a přemíry textu v popiskách se návštěvníci mohou těšit na "živou expozici" s novými prvky. Pozadí je například tvořeno projekcí. Určitá místa v expozici jsou tak pro návštěvníky překvapením, protože se animací rozhýbou. Další oblíbenou částí expozice je interaktivní koutek, kde se pomocí videotechniky můžete virtuálně převléci do kroje.

To důležité o Slovácku řekne šestiminutový film, který připomíná podstatné stavby, zvyky, slavnosti nebo rukodělnou výrobu. Interaktivní mapa zase nabízí ucelený, ale podrobný pohled na jednotlivé části Slovácka. A když si na dotykové obrazovce vyberete třeba region Moravských Kopanic, nejenže uvidíte, ale také uslyšíte to, co je pro tuto oblast typické. Kdo bude chtít vědět víc, má k dispozici další obrazovku, kde si může procházet stovky starých fotografií, audionahrávky i videozáznamy rozdělené Slováckopodle oblastí, ale i lidové hudby, informace o krojích nebo folklorních slavnostech.

Na figurínách si prohlédnete krásné kroje z chudších i bohatších částí regionu a velký prostor zaujímá také unikátní vinařský lis z roku 1847. V hrnčířské dílně je možné i posedět. A etnografové nezapomněli ani na domací či církevní slavnosti, kterými po celý rok žila celá rodina – připomínají narození, svatbu, fašanky, advent i pohřeb s náhrobními kříži.

Slovácké muzeum v Uherském Hradišti

Slovácké muzeum v Uherském Hradišti

Slovácké muzeum v Uherském Hradišti zaujímá v síti českých a moravských muzeí významné postavení. Hlavní budova ve Smetanových sadech v Uherském Hradišti je věnována expozici Slovácko a národopisným, archeologickým a historickým výstavám.

Další aktuality