Úvod > Aktuality > Slovácké muzeum v Uherském Hradišti otevřelo gynekologickou ordinaci z konce dvacátých let
Slovácké muzeum v Uherském Hradišti otevřelo gynekologickou ordinaci z konce dvacátých let
"> "> "> ">
Kultura

Slovácké muzeum v Uherském Hradišti otevřelo gynekologickou ordinaci z konce dvacátých let

  • Vydáno14. listopadu 2015
Okénko do historie porodnictví a lékařské péče v první polovině dvacátého století, to je nová expozice věnující se životu a hlavně praxi jednoho z prvních Českých gynekologů Karla Masaříka. K vidění jsou i nástroje dříve používané při potratech nebo inhalátory éteru.
Když MUDr. Karel Masařík v roce 1928 otevřel svou gynekologickou ordinaci, stal se jedním z prvních gynekologů a porodníků v České republice – do té doby s přivedením potomků na svět pomáhaly jen porodní báby. Výstava ze sbírek Slováckého muzea zavede do prostředí gynekologického léčebného ústavu, tzv. sanatorium MUDr. Karla Masaříka fungovalo v Uherském Hradišti od roku 1928 až do roku 1948, kdy byl lékař komunisty nucen praxi ukončit.
 

Nástroje, až přechází zrak

Ačkoliv o majiteli ústavu se dochovalo jen několik kusých informací, o vybavení jeho ordinace si můžeme udělat představu prostřednictvím několika set předmětů, které Slovácké muzeum zakoupilo v roce 2009. Jsou mezi nimi lékařské nástroje, nechybí speciální instrumenty pro provedení potratu, třeba Naegelův lebeční perforátor.

K vidění jsou také původní léky, předměty používané pro anestezii, jako jsou éterové masky nebo inhalátory éteru. Z chirurgických nástrojů můžeme jmenovat trhače mandlí, kostní kleště, ostré lžičky k odebírání tkání, trokary k otevření tělních dutin a z gynekologických nástrojů třeba odsávačky mateřského mléka, stetoskopy a porodnické kleště. Z původního vybavení se dochovala také nemocniční lůžka a stolky i některé kusy nábytku, dále také rentgen a sterilizační umělé horské slunce.
 

Nově jsou v muzeu dotykové obrazovky

Návštěvníci mají možnost vyzkoušet si zásady první pomoci podle návodu z doby první republiky, a také zhlédnout anglický instruktážní film z roku 1944 pro začínající mediky, jak správně provádět anestezii éterem. Připraveny jsou dvě dotykové obrazovky s historickými filmy, posuvnými puzzle nebo kvízy, v nichž návštěvníci zjistí, jestli při prohlídce dávali dobrý pozor. Malí i velcí si mohou zahrát velké nástěnné pexeso.

Výstava je otevřena v hlavní budově Slováckého muzea, které je otevřeno denně od 9 do 12 a od 12:30 do 17 hodin. Dospělí zaplatí 60 Kč, děti, 40 Kč, rodinné vstupné je pak 90 Kč.
Slovácké muzeum v Uherském Hradišti

Slovácké muzeum v Uherském Hradišti

Slovácké muzeum v Uherském Hradišti zaujímá v síti českých a moravských muzeí významné postavení. Hlavní budova ve Smetanových sadech v Uherském Hradišti je věnována expozici Slovácko a národopisným, archeologickým a historickým výstavám.

Další aktuality