Úvod > Aktuality > Slonice Vishesh z ostravské zoo čeká další mládě
Slonice Vishesh z ostravské zoo čeká další mládě
"> "> ">
Příroda

Slonice Vishesh z ostravské zoo čeká další mládě

  • Vydáno28. února 2016
Samice slona indického Vishesh je podle sledované hladiny hormonů v moči opět březí. Pokud vše půjde dobře, mládě by se mělo narodit v létě 2017. Třetího potomka čeká opět se samcem Calvinem, který se již bohužel mláděte nedožije – kvůli zdravotním problémům jej musela Zoo nechat uspat.
VisheshBěhem loňského podzimu, krátce před tím, než se Calvinovy zdravotní problémy zhoršily natolik, že jej zoologická zahrada v Ostravě musela nechat uspat, se pářil se slonicemi Johti a Vishesh. V zoo tedy byli zvědaví, jestli budou slonice březí. Kladný výsledek se, dle laboratorních testů, dostavil u samičky Vishesh. Pavilon slonů čeká nový přírůstek v létě 2017.

Mladá slonice měla zatím s mláďaty smůlu – v březnu 2011 se jí narodil sameček, první živě narozené slůně na území Česka i Slovenska, ale byl velmi neduživý a po osmi týdnech uhynulo. V únoru 2014 se Vishesh narodila samička, která však neměla vyvinutý sací reflex a nikdy se tudíž nenapila mateřského mléka, které je třeba k vývinu imunity organismu. Nikde ve světě se slůně vychované na sebelepších náhražkách mateřského mléka nedožilo dospělosti a tak tomu bohužel bylo i v Ostravě. Téměř dvouletá samička uhynula letos 23. ledna.

Přejeme tedy Vishesh, aby tentokrát vše proběhlo v pořádku a mláďátko se narodilo zdravé a silné. Zoo se poté bude snažit sehnat k samicím nového "nápadníka". Zatím s jeho příjezdem však nespěchá. Mládě se má narodit příští rok na přelomu léta a podzimu. Slonice jsou totiž březí zhruba dva roky.
Zoologická zahrada a botanický park Ostrava – příroda na dosah

Zoologická zahrada a botanický park Ostrava – příroda na dosah

Zoologická zahrada Ostrava byla založena v roce 1951. V současné době chová na zhruba 100 ha přes 435 druhů zvířat ve více než 4000 jedincích. Novinkou a nejen architektonickou zajímavostí je Voliéra La Pampa Voliéra La Pampa – největší průchozí voliéra v Zoo Ostrava.