ÚvodAktualitySloní princezny ze Zoo Praha už umí plavat, Mmladší Amalee trumfla na váze Lakunu
Příroda

Sloní princezny ze Zoo Praha už umí plavat, Mmladší Amalee trumfla na váze Lakunu

  • 17. září 2020
Už je to půl roku, kdy se v Zoo Praha brzy po sobě narodily dvě malé sloní princezny. Obě slůňata Lakuna i Amalee velmi rychle rostou a přibývají na váze. Od svého narození se vytáhly obě o více než dvacet centimetrů a jejich váha se blíží k třem stům kilogramů. Zvykají si také na pobyt ve výběhu se svým otcem samcem Ankhorem a dopřávají si pravidelnou bahenní pleťovou masku.
zoo prahaV Zoo Praha mají radost ze dvou malých samiček slona indického – šestiměsíční Lakuny a o šest týdnů mladší Amalee. Slůňata přibývají na váze průměrně sedm až deset kilogramů za týden. Amalee dokonce předhonila Lakunu. Je vidět, že má v sobě geny po své matce. Janita je také větší slon, a ačkoliv je tedy Amalee mladší, tak je již nyní těžší než Lakuna.

Lakuna krátce po porodu měřila zhruba 88 cm a teď má 108, 5 cm. Amalee oproti své porodní výšce vyrostla cca o 17 cm na dnešních 107 cm. Váha u Lakuny ukazuje přesně 278 kg, u Amalee o 8 kilogramů více. Lakuna se prý ale nenechá zahanbit a jako starší už umí věci, které Amalee ještě tolik nezvládá. Už se zajímá o pevnou potravu, žere všechny druhy měkkého ovoce a od začátku tohoto týdne i seno. Obě už umí používat i chobot a sebrat jím některé předměty ze země ve výběhu a pití vody. To také samozřejmě po porodu neuměly a musely se to postupně naučit. A v učení sloní princezny intenzivně pokračují. Návštěvníci je už mohou vidět ve venkovním bazénu.

zoo prahaChovatelé s nimi nejdříve chodili do bazénu v zázemí a až ve chvíli, kdy se přesvědčili, že slůňata perfektně ovládají plavání, vzali je ven. Obě už se umí potápět a nehrozí tedy žádné riziko. Sloni si ale nehoví jen ve vodě, přitahuje je také bláto. Letos v létě si sloni vydupali obrovskou jámu, ve které se shromažďuje dešťová voda a ošetřovatelé jí teď budou využívat jako kaliště, kam se voda bude ještě připouštět. Jestliže teplé dny ještě vydrží, najdete obě slůňata zaručeně tady, jak se ohazují blátem a vytvářejí si vlastní pleťovou masku.
 

Samec Ankhor má u slůňat "střídavou péči"

zoo prahaCelá devítičlenná skupina slonů indických v Zoo Praha se ve své expozici Údolí slonů už pravidelně potkává ve venkovní výběhu. Chovatelé začali se slučováním sloního samce Ankhora a obou malých samiček před pár týdny. Samec má zatím vy výběhu "střídavou péči". Jednou týdně je se slůňaty Lakunou a Amalee i jejich matkami Janitou a Tamarou, zbytek dní pak s malými samci Maxem a Rudim. Tento kontakt je pro malá slůňata velmi důležitý. Od malička tak vidí samce jako vzor. Naučí se jej respektovat a také se ho v dospělosti nebudou bát.

Slůňata si na venkovní výběh zvykla velmi rychle, už je to pro ně známé prostředí. Vidět je můžete už hned po ránu, kdy vycházejí společně se svými matkami Tamarou a Janitou i staršími samicemi Gulab a Shanti na ranní kolečko po výběhu.
Údolí slonů v pražské zoo Příroda

Údolí slonů v pražské zoo

Půl kilometru dlouhá stezka vinoucí se kolem Údolí slonů je plná zážitků. Vychutnat si můžete nejen jedinečné výhledy na početné sloní stádo, ale i jízdu na unikátním sloním trenažéru, desítky originálních asijských artefaktů, domorodou vesnici, a dokonce i dva svatostánky.

Zoo Praha – pátá nejlepší zoo na světě Příroda

Zoo Praha – pátá nejlepší zoo na světě

Zoologická zahrada hl. města Prahy se nachází v krásném, členitém terénu Trojské kotliny. Otevřeno má denně (včetně víkendů a svátků) od 9 hodin. Najdete zde 15 pavilonů, 150 expozic, 4 restaurace, 10 občerstvení, lanovou dráhu, vláček i další atrakce pro děti i dospělé.

Další aktuality

Kam za zvířátky v Praze?

Také rádi chodíte s dětmi pozorovat zvířátka třeba do zoo, různých minikoutků a jiných míst? Pokud vás zrovna nenapadá, kam se za zážitky s domácími mazlíčky nebo divokými živočichy vydat, nechejte se inspirovat – dnes vám totiž přinášíme tipy na to, kam se za zvířaty v Praze vypravit.
16. únor 2025 12:00
Příroda, Praha

Müllerova vila Muzea Prahy se po 25 letech uzavřela kvůli rekonstrukci

Müllerova vila, významná národní kulturní památka ve správě Muzea Prahy, se od února 2025 uzavřela pro veřejnost z důvodu rozsáhlejší rekonstrukce střešních teras. Hlavním cílem projektu, vypracovaného týmem odborníků z Fakulty architektury ČVUT, je obnovení izolačních vrstev, které jsou už za hranou životnosti. Současně probíhá digitalizace vily se záměrem vytvořit kompletní 3D model objektu. Skenování se nyní zaměřuje na vnější část domu a zahradu. Znovu by se vila měla otevřít na přelom roku 2025/2026.
15. únor 2025 6:00
Památky, Praha

Kdy byl založen Sokol? Poznejte zajímavou historii nejúspěšnější tělocvičné organizace

Sokol,se řadí mezi nejstarší české spolky. Založili jej Miroslav Tyrš a Jindřich Fügner dne 16. února 1862 jako český spolek Tělocvičná jednota pražská se znakem sokola v letu. Asi nikdo z nich netušil, jak velká organizace na jejich základech vyroste.
14. únor 2025 18:21
Životní styl, Praha

Užijte si valentýnský víkend v Zoo Praha

Námluvy, partnerské soužití, rozmnožování, ale i harémy a žárlivost či naopak věrnost až za hrob. Zoo Praha připravila na víkend speciální valentýnská komentovaná krmení a setkání u zvířat. Během nich se návštěvníci dozvědí mnoho pozoruhodných faktů o „lásce“ ve zvířecí říši. Kde a kdy se zrovna takový výklad chovatele či průvodce odehraje, bude možné sledovat v mobilní aplikaci Zoo Praha. V sobotu 15. února 2025 navíc zoo oslaví Světový den luskounů jejich speciálním krmením za světla v 9:30 v pavilonu Indonéská džungle.
14. únor 2025 12:00
Příroda, Praha

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (15.2. – 16.2.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Český ples v Obecním domě, World Pangolin Day – světový den luskounů v Zoo Praha, Valentýnský víkend v Zoo Praha 2025, Únětický masopust v pivovaru 2025, Valentýnský běh v Praze 2025. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
14. únor 2025 7:01
Zážitky, Praha

Farmářské trhy jsou zpět! Nakupte si přímo od farmářů na Náplavce, Hřemaňáku, Jiřáku i Kulaťáku

Po dlouhém zimním spánku se čeští farmáři vracejí zpátky na svá místa. V sobotu se s nimi potkáte na Náplavce u Vltavy, na Heřmaňáku v Holešovicích, na Kulaťáku v Dejvicích i na vinhoradském Jiřáku. Najdete tu všechny své oblíbené pochoutky i nové dodavatele a zboží. Můžete se těšit na své oblíbené prodejce, ale i na novinky, které pro vás organizátoři trhů připravili. Na trzích je jako v předchozích letech k dostání čerstvá zelenina, ovoce, dobré uzeniny, drůbeží maso, mléko a mléčné výrobky, vajíčka, květiny a sazeničky, dobré pečivo, houby, česká a moravská vína, za studena lisované české oleje, koření, sladkovodní ryby, pivo, české knedlíky, mošty nebo med a medové výrobky...
13. únor 2025 16:00
Gurmánská turistika, Praha

Kalendář akcí 2025: Motosrazy, motoakce a tipy na motoristické veletrhy

Máte rádi motorky, auta, čtyřkolky a všechno, co k nim patří? Pak si nenechte ujít zajímavé akce, veletrhy a motorkářské srazy v roce 2025. Velkými událostmi jsou výstava Motocykl Praha, Euro Bike Fest, slavnost Legendy, každoroční Prague Harley Days a mnoho dalších skvělých akcí.
13. únor 2025 11:40
Zážitky, Praha

Na veletrhu Holiday World budete mít svět jako na dlani – letos opět v Letňanech

Exotické perly, atraktivní destinace napříč kontinenty i nejpoutavější turistická lákadla v Česku. To představí tuzemští a zahraniční vystavovatelé na mezinárodních veletrzích cestovního ruchu a regionální turistiky Holiday World & Region World, které proběhnou v termínu od 14. do 16. března 2025 na výstavišti PVA Expo Praha. V Letňanech nebude chybět ani doprovodný program plný zajímavostí pro odborníky i širokou veřejnost.
12. únor 2025 17:00
Zážitky, Praha