!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Sloní princezny ze Zoo Praha už umí plavat, Mmladší Amalee trumfla na váze Lakunu
Sloní princezny ze Zoo Praha už umí plavat, Mmladší Amalee trumfla na váze Lakunu
"> "> ">
Příroda

Sloní princezny ze Zoo Praha už umí plavat, Mmladší Amalee trumfla na váze Lakunu

Vydáno 17. září 2020
Už je to půl roku, kdy se v Zoo Praha brzy po sobě narodily dvě malé sloní princezny. Obě slůňata Lakuna i Amalee velmi rychle rostou a přibývají na váze. Od svého narození se vytáhly obě o více než dvacet centimetrů a jejich váha se blíží k třem stům kilogramů. Zvykají si také na pobyt ve výběhu se svým otcem samcem Ankhorem a dopřávají si pravidelnou bahenní pleťovou masku.
zoo prahaV Zoo Praha mají radost ze dvou malých samiček slona indického - šestiměsíční Lakuny a o šest týdnů mladší Amalee. Slůňata přibývají na váze průměrně sedm až deset kilogramů za týden. Amalee dokonce předhonila Lakunu. Je vidět, že má v sobě geny po své matce. Janita je také větší slon, a ačkoliv je tedy Amalee mladší, tak je již nyní těžší než Lakuna.

Lakuna krátce po porodu měřila zhruba 88 cm a teď má 108, 5 cm. Amalee oproti své porodní výšce vyrostla cca o 17 cm na dnešních 107 cm. Váha u Lakuny ukazuje přesně 278 kg, u Amalee o 8 kilogramů více. Lakuna se prý ale nenechá zahanbit a jako starší už umí věci, které Amalee ještě tolik nezvládá. Už se zajímá o pevnou potravu, žere všechny druhy měkkého ovoce a od začátku tohoto týdne i seno. Obě už umí používat i chobot a sebrat jím některé předměty ze země ve výběhu a pití vody. To také samozřejmě po porodu neuměly a musely se to postupně naučit. A v učení sloní princezny intenzivně pokračují. Návštěvníci je už mohou vidět ve venkovním bazénu.

zoo prahaChovatelé s nimi nejdříve chodili do bazénu v zázemí a až ve chvíli, kdy se přesvědčili, že slůňata perfektně ovládají plavání, vzali je ven. Obě už se umí potápět a nehrozí tedy žádné riziko. Sloni si ale nehoví jen ve vodě, přitahuje je také bláto. Letos v létě si sloni vydupali obrovskou jámu, ve které se shromažďuje dešťová voda a ošetřovatelé jí teď budou využívat jako kaliště, kam se voda bude ještě připouštět. Jestliže teplé dny ještě vydrží, najdete obě slůňata zaručeně tady, jak se ohazují blátem a vytvářejí si vlastní pleťovou masku.
 

Samec Ankhor má u slůňat "střídavou péči"

zoo prahaCelá devítičlenná skupina slonů indických v Zoo Praha se ve své expozici Údolí slonů už pravidelně potkává ve venkovní výběhu. Chovatelé začali se slučováním sloního samce Ankhora a obou malých samiček před pár týdny. Samec má zatím vy výběhu "střídavou péči". Jednou týdně je se slůňaty Lakunou a Amalee i jejich matkami Janitou a Tamarou, zbytek dní pak s malými samci Maxem a Rudim. Tento kontakt je pro malá slůňata velmi důležitý. Od malička tak vidí samce jako vzor. Naučí se jej respektovat a také se ho v dospělosti nebudou bát.

Slůňata si na venkovní výběh zvykla velmi rychle, už je to pro ně známé prostředí. Vidět je můžete už hned po ránu, kdy vycházejí společně se svými matkami Tamarou a Janitou i staršími samicemi Gulab a Shanti na ranní kolečko po výběhu.
Údolí slonů v pražské zoo

Údolí slonů v pražské zoo

Půl kilometru dlouhá stezka vinoucí se kolem Údolí slonů je plná zážitků. Vychutnat si můžete nejen jedinečné výhledy na početné sloní stádo, ale i jízdu na unikátním sloním trenažéru, desítky originálních asijských artefaktů, domorodou vesnici, a dokonce i dva svatostánky.

Zoo Praha - pátá nejlepší zoo na světě

Zoo Praha - pátá nejlepší zoo na světě

Zoologická zahrada hl. města Prahy se nachází v krásném, členitém terénu Trojské kotliny. Otevřeno má denně (včetně víkendů a svátků) od 9 hodin. Najdete zde 10 pavilonů, 150 expozic, 2 restaurace, 7 občerstvení, lanovou dráhu, vláček i další atrakce pro děti i dospělé.